Toyota Hilux LN106'da Hararet Sorunu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan darmunyan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,489

Etiketler
darmunyan' Alıntı:
sorun davlumbazla ilgili değilmiş :( dikkatimi çekti dün o sıcak havada gebzeye gittim hararet orta çizgiye yaklaşmadı bile fakat akşam aynı yolu dönerken başta herşey normaldi fakat e 5 in o kısa yokuşlarında bile hararet sona yaklaştı..aynı yolda üstelik daha sıcak havada hararet yapmıyorken dönüşte yapması neyin işaretidir? devirdaim pompası arızası ise bunu nasıl anlarım? saygılar

Toyotolarda hararet sorunu kolay kolay yaşanmaz,klima açık vaziyette arabada saatlerce uyurdum hararet olmazdı.
Altı tane toyota aldım sattım hararaet hiç olmadı.

Orjinal parça kullanmanız önemli.
Bence hemen bir ustaya gösterin,basit bir problemde olabilir.

benım ısuzu pıkapım vardı epey bır zaman sonra hararet yukselmeye basladıkı bu arıza olmazsa japon arabalarda mumkun olan bır sey deyıl teknık bır arıza bulamadım bır gun arabanın on ızgarasından radyotore bakarken arka ısık goren yer cok az kalmıs yanı yarısından cogu hava gececek yerlerı toz tıkamız anladımkı ondan panjuru sokup tazıklı suylan delıkler acıldı sorun yok oldu ve her sene yaz bası hortum tutarah bu delıklerı acmaya basladım sorun cozuldu sızınkıde olabılır..

Eğer işin içinde çamur varsa (meret şey her yere ulaşıyor) her gezi sonunda mutlaka radyatörün temizlenmesi taraftarıyım sıcağı sıcağına.

sorun şimdilik halloldu,ustam termostatın arızalı olduğunu söyledi, söktü yenisini TAKMADI,yazın böyle kullanabileceğimi ama kışın termostat takmam gerekeceğini söyledi..marmarise gitttim geldim 2000 km ye yakın yol yaptım herhangi bir problem yaşamadım..yardımlarınız için teşekkürler

darmunyan' Alıntı:
sorun şimdilik halloldu,ustam termostatın arızalı olduğunu söyledi, söktü yenisini TAKMADI,yazın böyle kullanabileceğimi ama kışın termostat takmam gerekeceğini söyledi..marmarise gitttim geldim 2000 km ye yakın yol yaptım herhangi bir problem yaşamadım..yardımlarınız için teşekkürler

Selam..

Ustanıza benden selam söyleyin lütfen..O söktüğü termostatın yenisini hemen taksın..

termostatsız diesel , her an conta yakma,blok çatlatma problemlerine gebe duruma gelecektir.

optimal çalışma ısısından mahrum kaldığı içinde güç kaybı ve yakıt artışı cabası.

kolay gelsin.

MUDANYALI' Alıntı:
Selam..

Ustanıza benden selam söyleyin lütfen..O söktüğü termostatın yenisini hemen taksın..

termostatsız diesel , her an conta yakma,blok çatlatma problemlerine gebe duruma gelecektir.

optimal çalışma ısısından mahrum kaldığı içinde güç kaybı ve yakıt artışı cabası.

kolay gelsin.
uyarınız için teşekkür ederim

aslında ustam bana sonbaharda mutlaka yeni bir termostat taktırmamı ama yaz mevsiminde bu şekilde termostatsız kullanabileceğimi söyledi..sizce yazın geçmesini bekleyebilir miyim yoksa acilen yeni termostatı mı takayım ? saygılar

darmunyan' Alıntı:
aslında ustam bana sonbaharda mutlaka yeni bir termostat taktırmamı ama yaz mevsiminde bu şekilde termostatsız kullanabileceğimi söyledi..sizce yazın geçmesini bekleyebilir miyim yoksa acilen yeni termostatı mı takayım ? saygılar

termostatsız oluşun en büyük zarar vereceği zaman sıcak mevsimlerdir..Zira,sistemde dolaşan sıvının sıcak eşiği yükselir ve o nispette hızlıca da soğur..Radyatörün kapasitesi ,sistemin 3/1 oranında dersek, termostat bu 3/1 lik kısmı,diğer hacimde kalan sıvıya göre ayarlar ve ısı farkı aza indiğinden,motor hep optimal ısı seviyesinde çalışır..

Yazın termostatı olmayan bir motor,özellikle uzun süre yük altında devirli çalıştığında,tüm sistem sıvısının sıcaklığını yükselteceğinden,sonrasında ilk açıklamamdaki problemleri yaşayabilir.

soğuk havalarda ise,tam tersi termostat olmayan motorlarda sürekli soğuk çalışmaktan ötürü,fazla yakıt ve blokta deformasyona varan probemler yaşanacaktır.

NOT: bu arada mekaniker felan değilim,haddimi aşmışsam affola..

kalın sağlıcakla

MUDANYALI' Alıntı:
termostatsız oluşun en büyük zarar vereceği zaman sıcak mevsimlerdir..Zira,sistemde dolaşan sıvının sıcak eşiği yükselir ve o nispette hızlıca da soğur..Radyatörün kapasitesi ,sistemin 3/1 oranında dersek, termostat bu 3/1 lik kısmı,diğer hacimde kalan sıvıya göre ayarlar ve ısı farkı aza indiğinden,motor hep optimal ısı seviyesinde çalışır..

Yazın termostatı olmayan bir motor,özellikle uzun süre yük altında devirli çalıştığında,tüm sistem sıvısının sıcaklığını yükselteceğinden,sonrasında ilk açıklamamdaki problemleri yaşayabilir.

soğuk havalarda ise,tam tersi termostat olmayan motorlarda sürekli soğuk çalışmaktan ötürü,fazla yakıt ve blokta deformasyona varan probemler yaşanacaktır.

kalın sağlıcakla
ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim ali bey ilk fırsatta yeni termostat taktırıcam,saygılar

MUDANYALI' Alıntı:

kalın sağlıcakla

Ali abicim sendeki bu bilgi dagarcigiyla, tecrubeyle, bir cok usta eline su dokemez senin ;D ;D ;D

Hasan Kardeşim...Sizlere feda olsun..

ben hiç kimsenin zarar görmesine tahammül edemem,bildiğimi yazdım yalan yanlış ne olduysa artık. ;D

kalın sağlıcakla

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR