Terios'un Kar Maceraları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sefa55 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,475

sefa55

OPEL CORSA D 2011 MODEL CDTİ
Yer
SAMSUN
11 Kasım 2011 tarihinde Dütmen Dağı/Alaçam'da 2 araçlık kar maceramızla ilgili fotoğraf ve videoları paylaşarak konuyu açayım. Dütmen dağının zirvesi 1650 metre yüksekliktedir, Alaçam'ın 33 km güneyinde bulunmaktadır. Alaçam-Durağan karayolu ile gidilebilir. Araç içi termometre zirvede -5 derece idi. Araçta kullanılan kış lastiği Lassa Snoways 2C. Diferansiyel kilidini hiç kullanmadım, daha doğrusu ihtiyaç bile duymadım. Gündüz hava açıkken Bafra,Alaçam,Yakakent ve 10 köyü kuşbakışı görebilirsiniz. sizlerden de "Terios karda" foto ve videoları bekliyorum.

IMG 2349

IMG 2352

IMG 2362

IMG 2363

Etiketler
Ynt: Terios'un Kar Maceraları

http://www.youtube.com/watch?v=BbzsM--wUiw
http://www.youtube.com/watch?v=0wH0KwWE0_A
http://www.youtube.com/watch?v=-6pbea30vaI
http://www.youtube.com/watch?v=nvNUtegWJV4
Doblo ve Terios karşılaştırma videoları Doblo'nun hareket edemediği yerlerde kaydedildi. Doblo'da takılı olan lastik Michelin Energy Saver.

24 ARALIK 2011 tarihinde Ladik Akdağ Kayak merkezine gittim. Kayak merkezi 1514 metre yükseklikte. İlçe merkezine 5-6 km. mesafede. Öğle vakti ilçede hava sıcaklığı 0 derece, kayak merkezinde -2 derece idi. Gece de tahminime göre -7,-8 derece olur. Zeminde 10-15 cm kar vardı. Fakat ilçe merkezinden Akdağ'a çıkarken eğim fazla olduğu için önden çekişli araçlar çok zorlanıyorlar. Kış lastikli bir Renault Symbol gördüm greyderin peşinden Kayak merkezine geldi. Greyder olmasaydı ilçeye geri dönmeyi düşünmüşler. Terios'ta Lassa kış lastikleri takılı.

IMG 0223

IMG 0227

IMG 0231

IMG 0233

IMG 0237

Bugün Alaçam-Kızlan güzergahında yol dışına çıkmayı denedim ve saplandım. Aracın altı oturdu ve tekerler patinaja düştü. Renault Europa kurtardı beni. Halat bağladık, çekti.

IMG 0304

IMG 0308

IMG 0309

Yine karda gezinirken yol kenarında su yoluna düşmüş bir Şahin ve yardım isteyen insanlar gördüm. Yanlarında durdum. Arkadaşlar tamamdır aracı kurtarırım dedim. Şahin'e halat bağladık ve çekmeye başladım. Önce Şahin'in ön tekerlerini yola çıkardım,2-3 patinaj ile arka tekerleri kurtaramayınca, geri gidip hız alarak son bir deneme ile arka tekerleri de çıkardım.

AHN KURTARMA OPERSYONU 4

AHN KURTARMA OPERSYONU 5

AHN KURTARMA OPERSYONU 3

AHN KURTARMA OPERSYONU 1

http://www.youtube.com/watch?v=D71rqMEXy0g&context=C39a827eADOEgsToPDskKP_MGV417jztGeoUodYSqa

Bugun ilk defa gideceğim bir güzergah çizdim. Alaçam'dan Yoğunpelit köyüne oradan Vicikler köyüne sonra da Kızlan'a. Güzergah 25 km. fakat 2 saatte gidiliyor. Geçtiğim yolların çoğunda tekerlek izi bile yoktu. Navigasyon cihazında bile yol görünmüyordu. Son durak Kızlan köyü 1100 metre yükseltiye sahip. Hava sıcaklığı -1 derece. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi Terios'u durduran 60-80 cm. kalınlığında kürtükler oldu. Terios ile kürtüğe girince aracın altı kürtüğe oturuyor ve tekerler boşa dönüyor. 1-2 yıl sonra 2000 cc Suzuki Grand Vitara alıp yerden yüksekliğini de 30 cm'ye yükseltirsem kürtükler de beni durduramayacak.

IMG 0339

IMG 0333

IMG 0340

Fotoraf0598

Fotoraf0600

2005 üstü sakın almayın hocam şu anda resim çektiğiniz yerlere falan çıkamazsınız.bundan önce 4 çeker aracınız varmıydı. varsa markası nedir.

Önceki aracım Hyundai Accent'ti. İlk 4X4 aracım Terios oldu. Aracımın motor avantajı var. 1500 cc, 105 hp.

bende opel frontera vardı.tek kapı 2000 motor.arazide çok başarılıydı.teriosta çok başarılı.başka 4 çeker kullanmadığınız için elinizdeki teriosun başarısının farkında değilsiniz gibi geliyor bana.vitaralar 2005 sonrası sürekli 4 çekerdir ve teriosun çekişiyle falan alakası yoktur.1 teker boşa çıktımı kalırsınız.teriostaki difflook ta onda yoktur.

3 Mart 2012'de Alaçam-Kızlan arasında yaptığım gezinin fotoğrafları.

IMG 0518

IMG 0519

IMG 0522

IMG 0529

IMG 0531

güzel fotoğraflar boyuna göre epey yetenekli bir araç sanırım.bir ara buluşalım samsunda , ladikte olabilir .kullanmak isterim sizde kullanamdıysanız grand cheroke var bende onu denersiniz.23 nisan tatilinde olabilir.

6005016' Alıntı:
güzel fotoğraflar boyuna göre epey yetenekli bir araç sanırım.bir ara buluşalım samsunda , ladikte olabilir .kullanmak isterim sizde kullanamdıysanız grand cheroke var bende onu denersiniz.23 nisan tatilinde olabilir.
Aracımın eksikleri var. Öncelikle ağır devir yok. 5 ileri manuel vitesli. Motor gücü de 5 kişi olunca yokuş çıkarken yetmiyor, asgari 1800 cc 125 hp dizel olmalı. 1 yıl sonra aracımı 2000 cc dizel 4X4 araçla değiştirmeyi düşünüyorum.

Alaçam-Kızlan yolunda 18 saat durmadan yağan kar yolu kapatmış. 25 cm karda kış lastikleri ile yokuş çıkarken tekerler patinaja düşmeye başladı. Çünkü aracın ön kısmında karter muhafaza yerden 16 cm yüksekliğinde.

IMG 0853 800x600

IMG 0854 800x600

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR