Tek Başıma Arabayla 76 Günde 3 Kıta 14 Ülke Overland 24500 Km

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,172
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 187,059
Ynt: Tek Başıma Arabayla 76 Günde 3 Kıta 14 Ülke Overland 24500 Km

Çok görkemli bir kent/kasaba!.. :eek:
Savunulması o denli kolay bir yere kurmuşlar ki başkentlerini; doğal savunma hendekleri (kanyon) ortasında... ;)
Emeğiniz için de teşekkür ederim... :smiley:

Cavid Sezen

Etiketler

gezmen' Alıntı:
Çok görkemli bir kent/kasaba!.. :eek:
Savunulması o denli kolay bir yere kurmuşlar ki başkentlerini; doğal savunma hendekleri (kanyon) ortasında... ;)
Emeğiniz için de teşekkür ederim... :smiley:

Cavid Sezen

Hocam,

Bu bölgede tepe ve dik yamaçların üst kısımlarına kurulmuş çok sayıda yerleşim gördüm.Malum İtalya kurulmadan önce o topraklarda uzun yıllar derebeylikler hüküm sürdü. Hepsinin havası ayrı, daha güzeli yoktur dediğiniz anda, bir bakıyorsunuz, karşınızda öncekini aratmayacak güzellikte başka bir köy ya da kasaba beliriyor. İklim ve bitki örtüsü de ayrı güzel.

Matera fotoğraflarına bakarken birden Mardin' e bakıyormuş hissine kapıldım.

Zafer Bey fotoğraflar için teşekkürler.

Ne kadar az insan var,bölgeyi gezenlerin sayısıda az demek ki.

Bu saatten sonra İtalya nın güneyi listenin en en öncelikli yerine eklendi ,şimdi olmasa bile ilerleyen zamanlarda gidilmek adına..

[attachment=1]
[attachment=2]

Matera'nın doğusundaki Alberobello kasabası. Buradaki mimarinin tam olarak ne zaman ve ne sebeple böyle şekillendiğine dair kesin bilgi yok. Bir rivayete göre yerel halk emlak vergisi vermemek için içiçe geçip kilitlen kireçtaşı bloklarıyla evleri yapmış. Bu düzende ilk yapıan evler, devletin memurları geleceği vakit sökülüp teftiş gidince tekrar kuruluyormuş. Bugün görülen evler kısmen retore edilmiş, çoğunluğu eski görüntüsüne sadık kalınarak yeniden yapılmış, öyle lego gibi sökülüverecek halleri kalmamış.

[attachment=3]
[attachment=4]
[attachment=5]

IMG 9283p

IMG 9285p

IMG 9286p

IMG 9289p

IMG 9290p

Ne bir filmde ne de bir belgeselde daha önce hiç görmediğim bir ev bunlar hele çatıları ne kadar ilginç,sanırım gerçek taş onlar,öyle ise ne kadar ağır bir çatıları vardır.
Hala şaşırabiliyorsak ne büyük bir şans bizim için,felsefenin temel ilkesi için de 'insan herşeye şaşırarak bakmalı' der filozoflar ,bazıları doğuştan bu yetiye sahip bazılarıda zamanla ,zamanla olabilecek insanlara çok güzel olanaklar salıyorsunuz Zafer hocam.

mayıstosböce' Alıntı:
Ne bir filmde ne de bir belgeselde daha önce hiç görmediğim bir ev bunlar hele çatıları ne kadar ilginç,sanırım gerçek taş onlar,öyle ise ne kadar ağır bir çatıları vardır.
Hala şaşırabiliyorsak ne büyük bir şans bizim için,felsefenin temel ilkesi için de 'insan herşeye şaşırarak bakmalı' der filozoflar ,bazıları doğuştan bu yetiye sahip bazılarıda zamanla ,zamanla olabilecek insanlara çok güzel olanaklar salıyorsunuz Zafer hocam.

Bülent Hocam,
İyi midir kötü müdür sen karar ver, bu sürekli farklı şeylerle karşılaşma ve şaşırma durumu zamanla bağımlılığa dönüşüyor. Bu günlerde yerleşik hayatın tekdüzeliği hafiften sıkıntı vermeye başladığından yeni şeylere açlığı fazlasıyla hissetmekteyim, diğer deyişle şaşırmaya ihtiyacım var. Feleğimi şaşırtacak türden olmayan, şöyle güzel şaşkınlıklara yelken açabiirsem yine, sevineceğim. Bakalım, belki bahara doğru.
Trulli Country bölgesinin ben de bilmiyordum, fotoğrafından önce kendisini gördüm. Binalar Limestone(kireçtaşı) ile yapılmış. Aynı taştan küçük ev biblosu almıştım fotoğraftaki adamdan. Hafif ve kolay şekil verilen doğal bir malzeme. Çatılar oradaki model ev kesitinden gördüğüm kadarıyla yerçekiminin etkisiyle kendini kilitleyip sıkılaştırıyor. Osmanlı kemerli köprülerinin inşaa tekniğine benziyor. Taşlar dizilirken alttan kubbe şekilli kalıpla destekleniyor, taşlar dizildikten sonra kendi ağırlıklarıyla birbirlerine kenetleniyorlar. Bu evler İtalya'da sadece orada mevcut, dünyanın başka yerinde de yok.

Hoş evler, bizde tandır evleri vardır kerpiç yapım, üstü çamur sıvama veya kevek taştan yapım, tip ona benziyor. Yalnız bunların tepesi kapalı.

berkcantp' Alıntı:
Hoş evler, bizde tandır evleri vardır kerpiç yapım, üstü çamur sıvama veya kevek taştan yapım, tip ona benziyor. Yalnız bunların tepesi kapalı.

Ahh, tandır mı dediniz?:smiley: Keşke İzmir'de de olsaydı. Bilen varsa haber versin:smiley:

Abruzzo ve Molise’den kuzeye doğru

Matera’dan sonra kuzeye doğru hangi hattan ilerleyeceğime karar vermem gerekiyordu. Yine sahil ağırlıklı Pompei-Napoli üzerinden geçebilirdim veya Abruzzo-Molise denen dağlık bölgeden gidebilirdim. İtalya’ya giriş yaptığımdan beri hep sahilden gittiğimden biraz da engebeli karasal kesimi görebilmek için ikinci rotayı tercih ettim. İyi ki de öyle yapmışım güzel manzaralar seyretme imkanı buldum. Matera’dan Roma’ya kadar geçtiğim hatta bazen 1600 metrenin üzerinde rakım kazanılan yollarda kartpostallık manzaralarla dolu karlı dağ silsileleri, milli park alanları, dağ gölleri, tepelere ve yamaçlara kurulu dağ köyleri ve yemyeşil bitki örtüsüyle kaplı sarp vadilerden geçtim. Sürekli değişen manzara sürüş hızımı gayri ihtiyari düşürdü, virajlı dar yollarda etrafı daha iyi görebilmek için sık sık durdum, çayırlarda dilediğim gibi kamp yapabildim. Böylesine değişken yeryüzü manzaralarıyla, iklimle Orta ve Doğu Avrupa’da karşılaşmak mümkün değil, Akdeniz Avrupa’sına has güzellikler. Mimarisi ve yaşam tarzı korunmuş taş köylerden, kasabalardan geçerken insan her birinin sokaklarında saatler geçirmek istiyor ama buna zaman yetirmek mümkün değildi ne yazık ki…

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR