Tek Başıma Arabayla 76 Günde 3 Kıta 14 Ülke Overland 24500 Km

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan seyr-ü zafer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,172
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 186,599
Ynt: Tek Başıma Arabayla 76 Günde 3 Kıta 14 Ülke Overland 24500 Km

.

IMG 0687p 1600x1200

IMG 0688p 1600x1200

IMG 0689p 1600x1200

IMG 0690p 1600x1200

IMG 0692p 1600x1200

Etiketler

İlk Büyük Seyahatimin Sonu

Üç yıl önce gerçekleştirdiğim bu geziye başlarken sonum ne olacak diye hiç düşünmemiştim. Sadece yola koyulup kaderin getirdiğini yaşamayı istemiştim. Bugünden geriye baktığımda, ciddi azim ve fiziksel dayanıklılık gerektiren bir tur olduğunu düşünüyorum. Bu seyahat, rotası itibariyle daha sonra yaptığım gezilerden bile özeldi. Önceden geçilmemiş bir güzergahtı. Parça parça ülke kaynaklarını birleştirmem gerekiyordu. Kitaplarda yazmayan, vardığım yerlerde karşıma çıkan sorunları çözüp yola devam edebilmek için sabrımın sınırlarını zorladım. Tek günde birbirine zıt iklimler ve kültürler arasında geçiş yapmak hiç kolay değildi. Haritasız, tabelasız, ıssız coğrafyalarda sezgilerle yön bulmaya çalışırken, en çaresiz anlarımda bile eğer mücadeleyi bırakmazsam başarma ihtimalimin katlandığını gördüm. Beni saran dünyayı keşfe çıkmışken kendimi de keşfettim. Meğer insanoğlunun bırakın uzakları, kendisiyle ilgili bile öğrenecek ne çok şeyi varmış?

Bu seyahati diğerlerinden ayıran, biricik yapan diğer etken de şu: Ortadoğu üzeri Kuzey Afrika hattı kapandı artık. Türkiye’den yola çıkıp Suriye, Lübnan, Mısır ve Libya’da benim yaptığım biçimde kendi aracınla dolaşmaya imkan ihtimal yok yakın gelecekte.

Geziden döndüğümde, Gezenbilir’de okumakta olduğunuz konuyu açıp anlatmaya başlamak, olumlu tepkiler almak beni çok motive etti, diğer gezilerim için hatırı sayılır moral destek verdi. Forumdaki bazı arkadaşlarımız da benim kendilerini cesaretlendirdiğimi belirttiler. Okuyan, not bırakarak varlık gösteren tüm dostlara teşekkür ederim.

Konuyu haber verme ve soru cevaplama amaçlı kullanmayı sürdüreceğim…

Gezenbilir’de şimdiye dek paylaştığım tüm seyahatler:

Tek Başıma Arabayla 76 günde 3 Kıta 14 Ülke Overland 24500km
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=58403.0
(Bu okumakta olduğunuz konu. Tamamlandı.)

Tek Başıma Arabayla 46 Günde İran-Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan 15500km Overland
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=61102.0
(Tamamlandı.)

Tek Başıma 45 Günde Vietnam-Kamboçya-Tayland
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=73479.0
(Yazımı sürüyor. Saygon’dan sonra Mekong Deltası’nı ekleyeceğim.)

Tek Başıma Arabayla 72 Günde Doğu-Orta-Kuzey Avrupa 22 Ülke Overland 24000 km
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=80596.0
(Nihayet yazmaya başlayabildim. Bulgaristan’ın Karadeniz kıyılarını ekledim, Romanya’daki güzergahımı anlatacağım.)

Ayrıca geçen yaz yaptığım Hindistan-Nepal seyahati var. Konusunu yakında açacağım, burada duyuracağım.

seyr-ü zafer' Alıntı:
Mora Yarımadası’nın çoğrafi yapısı, bitki örtüsü bizim Ege Bölgesi’nin aynısı.
Birkaç dağ köyüne uğradıktan sonra doğu sahilindeki Nafplio’ya vardım.

*Bir ekleme/açıklama yapmama izin verin. Mora Yarımadası ve bizim Ege (daha doğrusu Yunanistan ve Türkiye), aynı iklim, bitki örtüsü, enlem ve yüzey şekillerine sahip. Her iki ülke de, Alp-Himalaya Dağ Sistemi içindedir. Hatta, kültürel ve siyasal simgeleri (bayrak, çan kulesi-minare, mimari ...)göz ardı ederseniz, hangi ülkede olduğunuzun ayırdına varamayabilirsiniz. ;)

*Mora'yı dolaşmayıp, Nafplio’ya kestirmeden gitmişsiniz sanırım. (Fotoğraflardan öyle olduğunu anlar gibiyim ama doğrulatma adına sordum) :-\

*Atina'ya birgün gidersem, "Akropol, Plaka, askarlerin nöbet değişimi ile bir tavernada iki tek Uzo atmak ve birkaç parça (Rembetiko olursa daha da iyi) dinlemek" yeterli olacaktır. Yazın gitmem; ilk ya da sonbahar... ;)

*Selanik ve İzmir, yüz yıl önce, imparatorluğun üç önemli kentinden ikisiydi. (Kuşkusuz en önemlisi, başkent İstanbul) Çok kültürlü-etnik yapıları ve liman kenti olmaları ile benzer etnik yapıları, bunların epeyce benzer olmalarına neden olmuştur. Türkler, Rumlar, Yahudiler, Ermeniler ... bu kentlerde ortak ve çoğu zaman da içiçe bir yaşam sürmekteydiler.

*Güzel ülkemizden başka bir yerde yaşamayı düşünsem, bu ülke, hiç kuşkusuz Yunanistan olurdu... ;)

*Assos ve Bozcaada, çok medyatik oldu; özellikle Bozcaada için daha çok üzgünüm... :( İstanbul, anormal iktisadi gücü sayesinde, nereye yönelirse, orayı perişan(!) ediyor adeta!... :'(

seyr-ü zafer' Alıntı:
İlk Büyük Seyahatimin Sonu

Üç yıl önce gerçekleştirdiğim bu geziye başlarken sonum ne olacak diye hiç düşünmemiştim. Sadece yola koyulup kaderin getirdiğini yaşamayı istemiştim. Bugünden geriye baktığımda, ciddi azim ve fiziksel dayanıklılık gerektiren bir tur olduğunu düşünüyorum. Bu seyahat, rotası itibariyle daha sonra yaptığım gezilerden bile özeldi. Önceden geçilmemiş bir güzergahtı. Parça parça ülke kaynaklarını birleştirmem gerekiyordu. Kitaplarda yazmayan, vardığım yerlerde karşıma çıkan sorunları çözüp yola devam edebilmek için sabrımın sınırlarını zorladım. Tek günde birbirine zıt iklimler ve kültürler arasında geçiş yapmak hiç kolay değildi. Haritasız, tabelasız, ıssız coğrafyalarda sezgilerle yön bulmaya çalışırken, en çaresiz anlarımda bile eğer mücadeleyi bırakmazsam başarma ihtimalimin katlandığını gördüm. Beni saran dünyayı keşfe çıkmışken kendimi de keşfettim. Meğer insanoğlunun bırakın uzakları, kendisiyle ilgili bile öğrenecek ne çok şeyi varmış?

Bu seyahati diğerlerinden ayıran, biricik yapan diğer etken de şu: Ortadoğu üzeri Kuzey Afrika hattı kapandı artık. Türkiye’den yola çıkıp Suriye, Lübnan, Mısır ve Libya’da benim yaptığım biçimde kendi aracınla dolaşmaya imkan ihtimal yok yakın gelecekte.

Geziden döndüğümde, Gezenbilir’de okumakta olduğunuz konuyu açıp anlatmaya başlamak, olumlu tepkiler almak beni çok motive etti, diğer gezilerim için hatırı sayılır moral destek verdi. Forumdaki bazı arkadaşlarımız da benim kendilerini cesaretlendirdiğimi belirttiler. Okuyan, not bırakarak varlık gösteren tüm dostlara teşekkür ederim.

*İlk paragraf, çok değerli ve herkes okuyup düşünmeli; üç kez imbiklenmiş rakı gibi... :smiley: ;)

*Çok şanslısınız; Ortadoğu ve Kuzey Afrika, "karıştırılmadan önce" gittiniz oralara.

*Bizler çok teşekkür ederiz paylaşımınız için; en azından kendi adıma... :smiley:

Selamlar ve görüşmek dileğiyle!....
Cavid Sezen

Zafer bu gezinle seni tanıdık arada sen de kendini tanımışsın filozofların üstüne basa basa dediği gibi 'kendini bilmek' eyleminin en azından şu anki kısmını bitirmiş bana göre diğer kerteye geçmişsin.
Ben bu yazıyı okurken sıklıkla düşündüğüm 'yolda olmak' düşüncesine saplandım, Aleksander Super Berduş ta olduğu gibi ,20 li yaşlarda seyretseydim belki hala yollarda olurdum dediğim bu düşünce-duygu senin yazılarını okurken sıklıkla etrafımda gezindi durdu.Bu duyguları tekrar tekrar yaşattığın için çok teşekkür ederim.Her zaman dediğim yada yazdığım gibi çekip gitmek alışkanlığa karşı kendi sürecini başlatmaktır ,kendi sürecinde çok yol aldığını daha da alacağını biliyorum.Umarım bir gün habersizce yolda karşılaşırız.

Harika bir gezi yapmışsınız. Şimdilik tamamını okuma fırsatım olmasada en kısa zamanda baştan sona hikayenizi okuyacağım.
Saygılar

Zafer abi gezilerini oku oku bitmiyor! ve açıkcası hiç bitmesinide istemiyorum! sayende içimi garip bir korkuyla birlikte cesaret kapladı!!! inşallah senin gibi bir gün yollara düşerim. Bilmem düşündünmü ama bir kitap yazsanda senin serüvenini kitap arşivimize koysak.
sana sonsuz teşekkürler,tebrikler,saygılar.... (bu arada abi gezdikçe gençleşiyorsun fotolarda çok net gözüküyor ;) )

gezmen' Alıntı:
*Bir ekleme/açıklama yapmama izin verin. Mora Yarımadası ve bizim Ege (daha doğrusu Yunanistan ve Türkiye), aynı iklim, bitki örtüsü, enlem ve yüzey şekillerine sahip. Her iki ülke de, Alp-Himalaya Dağ Sistemi içindedir. Hatta, kültürel ve siyasal simgeleri (bayrak, çan kulesi-minare, mimari ...)göz ardı ederseniz, hangi ülkede olduğunuzun ayırdına varamayabilirsiniz. ;)

*Mora'yı dolaşmayıp, Nafplio’ya kestirmeden gitmişsiniz sanırım. (Fotoğraflardan öyle olduğunu anlar gibiyim ama doğrulatma adına sordum) :-\

*Atina'ya birgün gidersem, "Akropol, Plaka, askarlerin nöbet değişimi ile bir tavernada iki tek Uzo atmak ve birkaç parça (Rembetiko olursa daha da iyi) dinlemek" yeterli olacaktır. Yazın gitmem; ilk ya da sonbahar... ;)

*Selanik ve İzmir, yüz yıl önce, imparatorluğun üç önemli kentinden ikisiydi. (Kuşkusuz en önemlisi, başkent İstanbul) Çok kültürlü-etnik yapıları ve liman kenti olmaları ile benzer etnik yapıları, bunların epeyce benzer olmalarına neden olmuştur. Türkler, Rumlar, Yahudiler, Ermeniler ... bu kentlerde ortak ve çoğu zaman da içiçe bir yaşam sürmekteydiler.

*Güzel ülkemizden başka bir yerde yaşamayı düşünsem, bu ülke, hiç kuşkusuz Yunanistan olurdu... ;)

*Assos ve Bozcaada, çok medyatik oldu; özellikle Bozcaada için daha çok üzgünüm... :( İstanbul, anormal iktisadi gücü sayesinde, nereye yönelirse, orayı perişan(!) ediyor adeta!... :'(

*İlk paragraf, çok değerli ve herkes okuyup düşünmeli; üç kez imbiklenmiş rakı gibi... :smiley: ;)

*Çok şanslısınız; Ortadoğu ve Kuzey Afrika, "karıştırılmadan önce" gittiniz oralara.

*Bizler çok teşekkür ederiz paylaşımınız için; en azından kendi adıma... :smiley:

Selamlar ve görüşmek dileğiyle!....
Cavid Sezen

Cavid Hocam,
Yunanistan'da tavernaya yalnız gitmek istemedim. Biliyorsunuz, orada insanlar cümbür cemaat gidip masaları birleştiriyorlar, eğleniyorlar. Tek başıma yapacağım şey eğlenenleri seyretmek olacaktı, o yüzden erteledim:smiley:

Ben zenginlik düşmanı değilim, ama zenginler Bozcaada'yı, Ayder Yaylası'nı, Assos'u istila edip orayı mali açıdan benim gibi garibanlar için erişilemez hale getirince sinirleniyorum açıkçası. Zenginliğin ve zengin insanların kültürel, ekolojik, ekonomik dengeyi hızla bozabilme kapasiteleri var maalesef. Tesellim şu ki, oraların eski doğal ve güzel hallerini gördüm. Ayrıca, bir yerin bozulmuşluğu beni bozulmamış başka yerleri keşfetmeye zorluyor. Gerçeği değiştiremeyeceğime göre kendimi böyle avutmaya çalışıyorum. Şimdi aklıma geldi, bazen gidip sığındığım bir cennet var, Bafa Gölü. Orayı da bitirirlerse cidden üzüleceğim...

mayıstosböce' Alıntı:
Zafer bu gezinle seni tanıdık arada sen de kendini tanımışsın filozofların üstüne basa basa dediği gibi 'kendini bilmek' eyleminin en azından şu anki kısmını bitirmiş bana göre diğer kerteye geçmişsin.
Ben bu yazıyı okurken sıklıkla düşündüğüm 'yolda olmak' düşüncesine saplandım, Aleksander Super Berduş ta olduğu gibi ,20 li yaşlarda seyretseydim belki hala yollarda olurdum dediğim bu düşünce-duygu senin yazılarını okurken sıklıkla etrafımda gezindi durdu.Bu duyguları tekrar tekrar yaşattığın için çok teşekkür ederim.Her zaman dediğim yada yazdığım gibi çekip gitmek alışkanlığa karşı kendi sürecini başlatmaktır ,kendi sürecinde çok yol aldığını daha da alacağını biliyorum.Umarım bir gün habersizce yolda karşılaşırız.

Bülent,
Yazılara en başından beri sürekli eşlik ettin ve sürdürebilmem için motive ettin, emin olabilirsin. Sanırım dediğin gibi, alışkanlıklara karşı kendi sürecimi şekillendirebildim son dönemlerde. Umarım buna devam edebilirim, çünkü 'kendin olabilmek' o safhada belirginleşiyor, yaşamın rutininde değil. Dilerim hepimiz bilindik ve kendini tekrarlayan hayatlarımıza anlam katacak direnişi göstermeyi başarabiliriz her daim. Fotoğraflar, yazılar her yerde bulunabilir; ama duyguları karşı tarafta hissettirebilmiş olmak benim için eşsiz değerde. Yolda olma halinin güzelliği gezgin edebiyatının bir klişesi değil, yaşayanlar idrak ediyor ancak. Örneğin bu gezi fiziksel olarak üç sene önce yapılıp bitti değil mi? Ama aslında hala sürüyor başka boyutta. Sen eğer bana daha dün yukarıdaki cümleleri yazıyorsan, bitmiş gibi görünen yolculuklar bile insanın karşısına yoldaşlar çıkartabiliyor, dolayısıyla halen sürüyor demektir. Haberli ya da habersiz bir gün karşılaşacağız...

dturan' Alıntı:
Harika bir gezi yapmışsınız. Şimdilik tamamını okuma fırsatım olmasada en kısa zamanda baştan sona hikayenizi okuyacağım.
Saygılar

İlginiz için teşekkürler.

gogo10' Alıntı:
Zafer abi gezilerini oku oku bitmiyor! ve açıkcası hiç bitmesinide istemiyorum! sayende içimi garip bir korkuyla birlikte cesaret kapladı!!! inşallah senin gibi bir gün yollara düşerim. Bilmem düşündünmü ama bir kitap yazsanda senin serüvenini kitap arşivimize koysak.
sana sonsuz teşekkürler,tebrikler,saygılar.... (bu arada abi gezdikçe gençleşiyorsun fotolarda çok net gözüküyor ;) )

Gökhan, öncelikle iltifatın için teşekkür ederim :smiley: Seyahat yaşlanmayı yavaşlatıyor, o kesin. :smiley: Vakti geldiğinde, fırsatları değerlendirip, bunlardan daha güzel geziler yapabilmeni diliyorum, çok isteyince o kapı açılıyor insana. Tüplü dalış yapıyorsun gördüğüm kadarıyla. Kızıldeniz'de dalmadan bu işi bırakma sakın. Mısır Dahab'da dalmıştım birkaç sene önce, hala unutamıyorum. :smiley:

bu yaptiginiz geziler arasinda en babasiymis herhalde :smiley:) super bir macera , gezmeyi seven her insan hayalini kurar bu gezinin , tebrikler , birsey sormak istiyorum , ingilizce disinda yabanci diliniz varmi ? arap ulkelerinde sikinti olmadimi cok merak ettim

Evet Zafer abi tüplü dalış yapıyorum ama uzun zamandır fırsat bulamadım :( Eruh/Siirt'te öğretmenim o yüzden pek fırsatım olmuyor yazında türlü türlü bahaneler işte, her sene tayin isteyeceğiz diye plan yapıyoruz ama olmuyor sonra oturup kalıyoruz... fakat bir süredir kızıl deniz kıyısında kiralık ev araştırıyorum birkaçtanede buldum mümkün olan en kısa zamanda gitmek istiyorum. Dalış yeri konusundaki tavsiyeni dikkate almayı bırak direkt uygulayacağım abi sana güveniyorum! yolun açık olsun heyecanla seni takip ediyorum saygılar...

irmscher' Alıntı:
bu yaptiginiz geziler arasinda en babasiymis herhalde :smiley:) super bir macera , gezmeyi seven her insan hayalini kurar bu gezinin , tebrikler , birsey sormak istiyorum , ingilizce disinda yabanci diliniz varmi ? arap ulkelerinde sikinti olmadimi cok merak ettim

Evet, bu özgün ve teferruatlı bir geziydi. İngilizce dışında Almanca'yı da kullanabiliyorum. Arap ülkelerinde Türkçe'nin Arapça ve Farsça kelimelerin kullanıldığı karma bir dil olmasının faydasını gördüm. Ayrıca beden dilini de kullanıyor Araplar. Örneğin yol tarif ederken kaç kilometre sonra ne tarafa döneceğini anlatırken el ve kol işaretleriyle ayrıca belirtiyorlar. Bir süre sonra sık kullanılan kelimelerin anlamları öğrenilmeye başlanıyor. Sokaktaki insanlarla temel düzeyde anlaşma konusunda hiç sıkıntı çekmemiştim.

gogo10' Alıntı:
Evet Zafer abi tüplü dalış yapıyorum ama uzun zamandır fırsat bulamadım :( Eruh/Siirt'te öğretmenim o yüzden pek fırsatım olmuyor yazında türlü türlü bahaneler işte, her sene tayin isteyeceğiz diye plan yapıyoruz ama olmuyor sonra oturup kalıyoruz... fakat bir süredir kızıl deniz kıyısında kiralık ev araştırıyorum birkaçtanede buldum mümkün olan en kısa zamanda gitmek istiyorum. Dalış yeri konusundaki tavsiyeni dikkate almayı bırak direkt uygulayacağım abi sana güveniyorum! yolun açık olsun heyecanla seni takip ediyorum saygılar...

Maliyet/performans açısından en iyi yer bana göre Dahab. Sina Yarımadası'nın(Mısır) doğu kıyısında Sharm El-Sheikh'e 80 km mesafede. 12 ay dalış var burada. Kalış ve yemek için günlük 30-40 lira rahatlıkla yeter. Burada ve Sharm'da çok sayıda dalış noktası var ve çoğu sahilden başlangıçlı, koordinatlara ulaşım çok kolay. Kıyıdan 5-10 metre uzakta mercanlar ve deniz hayatı başlıyor. Sadece maske ve şnorkelle bile insanı saatlerce oyalıyor. Dalışa meraklı herkes Sharm'a ucuz bilet kollayıp Kızıldeniz'i görmeli bence. Ama tabi sonra hiçbir şey eskisi gibi olmuyor, başka yerlerde yapılan dalışlar yavan geliyor :smiley:

Abi heyecanla baştan sona okudum yazınızı çok güzel bir gezi olmuş tebrik ediyorum sizi darısı bizlerin başına artık ben bir şey sormak istiyorum daha önce soruldu mu bilmiyorum ama gezinizde illaki ilginç şeylerle karşılaşmışsınızdır mesela bu yaşadığınız şeyleri bir kitap haline dönüştürmeyi ve orada anlatmayı hiç düşündünüz mü acaba. Çünkü bu yaşadığınız her insanın yaşadığı bir şey değil ama her insanın yaşamak istediği bir şey diye düşünüyorum. Teşekkür ederim ve tekrar tebrik ederim...

Evet Zafer Bey Sayın Ozan Demir çok güzel 100 puanlık soru sormuş cevabınızı bende merak ediyorum.

Madem sorular kısmı tekrar ortaya cıktı. Zafer Bey'le yuzyuze yapalım. Bu konuda bir sozu de vardı hani.

Sevgi ve saygılarımla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR