Tayland

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan keyif Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 60
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 10,662

keyif

Kamp I
kil bir yazi olacak tahminimce...I harfini i yazisimdan belli daha...

kafayi iyice siyirdigimdan artik tatil yapmiyor bir oraya bir buraya gidiyorum...bos bos...o yuzden de ulkeleri karsilastirma firsatim oluyor sicagi sicagina...

tayland fakir ulke diye cok yazi okumustum ve gecenlerde ben bali'den donerken ucakta phuket'ten donenlerle konustum tayland icin bedava diyorlardi ben de bali icin oyle aman aman ucuz bir ulke degil derken bangkok cidden ucuz diye dusunmustum...geldim gordum ve uyuz yazima basliyorum...

bir defa dunyanin en pahali benzinini kullanan ulke oldugugumuzdan taksiler ucuz deme salakligina dusmeyecegim...sadece kendi ulkesinde benzinin be derece pahali oldugunu bilecek kadar gezdim son 6-7 ayda...yani okur bilgisi degil gezer bilgisi diyebilirim...brezilya'da ucuz, endonezya'da ucuz, guney afrika'da ucuz, tayland'da ucuz...o yuzden benzin ve turevlerinin karsilastirmasini yapmayacagim...

tuk tuk'a gelince...ucuz degil para dahi almasalar sorun degil adamlar icin...cunku dun meraktan bindim malum sonla karsilastim...surekli alisveris yerlerine goturuyor 1 bak hemen cikariz diyor once iyilik olarak OK deyip gittim adam yuz alinca astarini da istemeye basladi ve dedi ki tamamlamasi gereken bir guzergah varmis ve onu bitirmesi icin yalvariyordu....hos ingilizce konusmuyorduk o sadece no mind no mind diyordu ben de ok ok diyordum...ama ben nasil onun aklindan gecenleri anliyorsam o da benimkileri anlamistir...namus cinayetine kurban gitmedigime sevindim cunku son 1-2 yerde tuk tukcu ile kavga etmemek adina girdigim yerlerde kafa bulucu sorular sormaya basladim...

Etiketler
Ynt: Tayland

mucevherciye girip guner gozlugu, kumasciya girip spor corabi soruyorum...biri israr edince gondermemek icin emperyal damarim catladi ve benim gardrobumda senin magazandan cok elbise var demek zorunda kaldim...ancaa oyle iyi gunler dedi...pisman degilim haketti sonuna kadar... :p :p

yani tuk tukcularin bakmayin 10=15 bahta 1 saat gezdirmesine...onun derdi baska...6 yil seyahat acentasi sahibi olarak musterinin nasil yolunacagini iyi bilirim...tabii mutlu ede ede...ticaretin ozudur bu win-win durumu sozkonusuya kimse sesini cikarmaz...neyse uzatmayayim...

gelelim yemek boyutuna...sokakta yersen hersey 2-3 lira gelgelelim sokakta yiyemeyeceine gore kolay kolay o zaman normal fiyatlara bakalim...su an yemek yedigim yere bakiyorum fiyatlar turkiye'den kesinlikle ucuz ama dunya ile ayni...hem de oyle bali; rio ile filan degil; cape town hatta tokyo ile ayni...yedigim yerde bir alisveris merkezi nihayetinde...

ulke fakir ulke yazilarina ise kicimla guldugumu belirtmeliyim...turkiye'yi yasadigi ve gordugu 3-5 sehirden ibaret zanneden ulkesinden bihaber insanlarin sacmalamalari olarak bakiyorum ucuz diyenlere...alisveris merkezleri bizimkilerle rahatlikla kapisir su an siam paragon diye bir yerdeyim bizdeki 2-3 alisveris merkezi haric hepsine tur bindirir yarismada...hele ankara'da odul ustune odul aliyorum diyen ne kadar AVM varsa burayi gorse bu odulleri nasil aldiklarini anlatamazlar kimseye... :smiley: :smiley:

alisveris magazalarina bakiyorum fiyatlar ayni...lacoste benim icin onemli bir gosterge cunku cocuk da giyiyor isadami da yasli da...aileden zengin de sonradan gorme de...fiyatlar ayni...sokaga bakiyorum giyen var mi diye bizdeki gibi fazla degil ama bu zenginligin olcusu sayilamaz aptallik olarak da degerlendirilebilir cogu yerde....

sokaktaki arabalara bakiyorum tek fark avrupa araba eksikligi o kadar...ust sinifta ise her turlusune rastlamak mumkun...aston martin bentley ya sa sls amg...bugun gordum bu 3'unu...tapinak' nehir gezme yerine halka karisayim dedim son gunumde...araba konusunda da bizden eksikleri yok...hattabinilen taksilere bakilinca hepsinin standarti bizden yuksek...nerde dar fiat nerde genis toyota...hepsini bilmem de bindiklerimin tamami deri koltuktu...bu da bir ironi...

muzeleri ucuz...cunku amac gorulmesi uzerinden para kazanilmasi degil...onu daha cok avrupa yapiyor...mimar cok meshursa hemen sosyeteye hitab ediyor ve fiyat aninda 20 euro...yuh....ve ayip birader...

insana saygi var...aslinda anadolu'da da var ama biz buyuksehirlerde burokratik, yalandan asil hayat yasadigimizdan gulme ozelligimizi kaybettik nerdeyse...sonra 2 kere cikarsiz gulene ne sicakkanli insanlar diyoruz...ucakta ingiliz bir aile ile konustum turkler'in ne kadar sicakkanli oldugundan bahsediyordu...olay biraz da ticari ve turiste ozel sanirim...tabii burada sayginin seviyesini turistlere karsi takindiklari tavirla degil kendi aralarindaki hareketlerden cikariyoruz...selam ustune selam vermeler...tipik uzakdogu gelenegi...

gunumuz batisinda egilmenin ezilmek oldugunu beyne yerlestiren ve yalandan da olsa dimdik ayakta durmak gerektigini hissettiren felsefe burada hic calismiyor...boburlenenlerin ne kadar alcaldigini; alcakgonullu olanlarin ise ne kadar yuceldigini tokat gibi carpan yer olmasindan dolayi belki de seviyoruz buralari...yonumuz bati'ya donuk ya kendi degerlerimiz kimin umrunda...uzakdogu'daki imitasyon moda urunleri bizde imitasyon batili insana benziyor...ucuz ama dev markalar burada...ici bos ama yuce insanlar turkiye'de...halil ibrahim sofrasi gibi...ortada bir tencere bos mu dolu mu bilen yok...

kaldigim oteldeki resepsiyonistle konusuyorum..phi phi diyorum, phuket diyorum hic gormemis...sasiriyorum ilk basta dangalak gibi...nasilolur da gomezsin oralari diyorum o da aldigi paranin kira, yeme icme, alisveris filan derken oralara gitmeye yetmedigini soyluyor ama kesin gidecegim onumuzdeki yil diyor...ben de kendi kendime diyorum ki oglum senin ulkende resepsionistlerin hepsi birak alacati'yi, turkbuku'nu oralarda calismamasi durumunda istanbul'u kac kere goruyor...demem o ki o konuda da hicbir farkimiz yok...

trafik kesmekes...ama bir skytrain var ki tokyo ile kapisir...bizde hayali bile yok...metrobus yeter de artar...neyse ki simdi denizaltindan yol filan acilacak umarim hizli tren gibi olmaz baslangici...

sokaklarda yemek yemeyi severim ama geceleri sabaha kadar yuruyen biri olarak burda pazrlarda gordugum durum icler acisi...fakirlik degil tabii ki sebep, hayat tarzlari bu...en sik giyinenleri bile orada yiyebiliyor...ama bize uygun degil...kokusunu gectim goruntusu bile kabus...ilk gun 2 kanadali bir amerikali ile tanistim sicakkanlilardi bana en favori yemeklerini yememi tavsiye ettiler eger sokakta yemeyi seviyorsam ve aciya dayanikliysam...aciyi severim bol bol da yerim ama buradaki aci farkli bir aci...belki de yaninda yiyecek bir ekmek filan olsa bastira bastira yerim...aciyi oyle ya da boyle yedim ama o ilk yemek var ya hani benim o yemegi yemem icin bir defa yenekteki karideslerin hepsinin olmesi lazim...kucucuk karidesleri akvaryum tarzi birseyden cikarip taze sogan ve yesilliklerle karistirip veriyor ama karidesler tabagin icinden sicriyor...gel de ye...olsem yemem dedim ve yemedim...o kadar da degil...bir sonraki adim bazi gece pazarlarinda yollarda gordugum fareleri yemek olabilirdi herhalde... :D :D

fare, karafatma pislik hayvani diye bilirim burasi oyle pis filan da degil...sadece sokaktaki yemek kulturu ve her turlu hayvanin sokakta cig cig satilmasi nedeniyle koku tum hayvanlari buraya cekiyor olmali insanlar azaldiginda...

gelelim biraz taililere...klasik uzakdogulu...ben hicbirini birbirinden ayiramiyorum kolay kolay renkleri eger ayniysa...dun bir tapinakta taililere free denilen ayri bir kapi vardi ve ben arkamdaki tailiye oraya gitmesini soyledim...her gordugu sakalliyi dedesi sanan biri olarak...megerse japonmus...deprem icin gercekten uzuldugumu ve japonya anilarimi filan anlatip cehaletimi unutturmaya calistim...hatta birara oyle bir soz ettim ki cocuk da bizi cok sevdi muhtemelen...bu depremler oyle ya da boyle olacak bizde daha azi oldu hala bilinmiyor kac kisi oldugu dedim...tabiat ana ben bu depremleri dunyada japonya haric hangi ulusa versem olmekten beter olacaklar bu sikintiyi sadece japon ulusu kaldirir diye dusunup butun buyuk depremleri sizde yarattigini filan soyledim...ulus olarak cok imrenildiklerini de ekledim...sig ingilizcemle bunu nasil soyledim o da biz turklerin gercek duygularini ifade ederken dogru yolu her zaman bulduklarinin bir kaniyi olsa gerek... :p :p

kalp kalbe karsiymis ben de simdi o aklina gelen sey hakkinda yazacaktim...devam edeyim...

14 aksami cape town'dan cikip 17'si oglen 12'de bangkok'a geldim...hesabi yanlis yapmisim 15'inde singapur havayollari ucusu olmayinca bogaz sefasi yaptim tek basima...aynen aktarmasi olan bir turis gibiydim ulkemde...zaten sonum da o olacak...

ucagin bangkok'a inmesine 1 dakika kala sol gozume icten sanki kalin bir cubuk girdi dunyam karardi gozum sulaniyor, agriyor dahasi aci gecmiyordu...yanimdakilerde bir sey olup olmadigini sordum olmayinca dedim ki aslanim ayvayi yedin takarsin sol gozune deri parcasini korsanlar gibi dolasirsin belki karizman da artar...saka bir yana aklima gelen ilk sey otele gidip hemen uyumakti...gozum agrimasa devam edebilirdim uyumamaya...neyse gittim uyudum bu arada otel 10 numara cikti geceligi 33 usd tamamen style otel...bizdeki hillside su yaninda amator isi kalir...adi da mestyle place...netten muhakkak bakin...

gece 11'de kalktim...karnim ac...taksiye atladim ama adam ingilizceden hic anlamiyor...wings kartin phuket'te onerdigi sukhumvit 10 diye bir adrese gidelim diye elimdeki kagidi verdim...sukhumvit'i anladi da 10 numarayi anlatamadim galiba...ben de yolda civil olan bir yerde indim...(yalandan kim olmus anasini satayim)...oranin neresi oldugunu bliyordum hem goreyim hem de birseyler yiyeyim dedim...zaten 2 kanadali 1 amerikali ile de orada tanistim...3 erkek ile tapinakta tanisacak halim yoktu ya... :p :phos oralari da onlarin tapinagi olmus 2'si 8 yildir bangkok'ta yasiyormus 3.'su de gelmeyi dusunuyormus...- 35 dereceden geldim diyor...yaniyorum filan diyor...hava, yemeklerdeki aci ve yuzlerce kiz...yanmamak mumkun mu....cehenneme giris icin hersey hazir... :D :D

turklerin yuzkarasi olarak ilgi alanima girmediklerini soyleyebilirim rahatlikla...madara konusuyumdur bu konuda arkadaslarimin arasinda...ya vatikan'da ya da kabe'de ya da nepal'de birine saldirirsam sasirmayacaklarini soyleyip dalga gecerler...lakin isin rengi degisik...ben de kendi kendime soruyorum ilk japonya seyahatimden beri...tum dunyadaki fahiseleri gectim ama bu uzakdogulularin an orospusu bile bana farkli duygular hisettiriyor...acima desen degil cunku ben hepsine bu duyguyu besliyorum...sanki dunya bir seytan uzakdogulular da melek gibi geliyor...en zengin japona bakarken de bu duygu var en fakir tailiye bakarken de...en kapalisindan en acigina kadar bu duygu en oncelikli duygu...

eger reenkarnasyon varsa ben kesin onceki hayatlarimdan birinde belki de hepsinde :p :p bunlara zulmeden ve tecavuz eden bir ingiliz'dim diye dusunuyorum...icimdeki bu duyguyu en manyikli aciklayacak dusuncem bu...evlensem kesin bir japon ile evlenmek isterim hos japon ile taili arasinda da gorunuste bir fark yok bence ama japon insanini bence ayiran biraz mistik olmalari...burada dah rahat kaynasabiliyorsunuz...ki ben kaynasma konusunda ciddi sikintili biri olarak belki de o yuzden japonlari kendime yakin goruyorumdur...

burada herkes mini etek ya da sort giyiyor; sexe muhtemelen bizim gibi gormemis gibi degil de daha insani bakiyorlardir...lakin sex isteyen varsa bence buradan ziyade rio'yu dusunmeli...orada kizlar seni yiyecek gibi bakiyor hani korkmazsan o bakislardan hergun farkli bir kizla vaktini gecirmemen olasi degil...burasi belki orospusu belki fiyati nedeniyle dikkat cekiyordur...

isin garibi gecesini gorup gunduz hasbelkader tanistigin tailiye ulen acaba bu da onlardan mi diye bakmamak mumkun olamiyor ve karsi cinsle iliskimizi yine bizim suratlilalara ceviriyorum...dun kaderimizde olan yeni zelandaliydi...benden beter biri cikti...tek basina kambocya ve vietnam yapmis 2 hafta da burada takildiktan sonra avustralya'ya donuyormus...mavi gozlu biraz kisa boylu ama cok tatli...o saf ingilizce konustu ben daha cok karisik ingilizce... :p :pben bugun samui'nin ustundeki adaya adini unuttum gideceim icin ayrilmak zorunda kaldik...halbuki onunla tanismadan 2-3 saat once yapmistim sonraki organizasyonlarin hepsini...yoksa kafama gore bir yol arkadasi bulmustum da ne guzel...

neyse burada orospu pesinde olanlara zerre kadar saygim yok...dunyanin hicbiryerinde yok ama buradakiler cocuk gibi yahu...belki 30 belki 35 yasindadir ama bana sanki cocuk gibi geliyor...hos cocuklara daha cok tecavuz eden bir ulkenin ferdi olarak neden pattaya'nin bu kadar cok tuttugunu anliyorum rahatlikla...ataturk havalimaninda bayagi vakit gecirdigim icin tayland'a gittigimi duyan biri siz de bizim gruptan misiniz diye sordu...yok ben tek gidiyorum sizinki ne grubu deyince bilmem ne yapi sirketinin pattaya gezi turuymus...aksam emirates ile gidiyorlarmis da kendisi erken gelmis baska ucak yokmus yasadigi yerden...moral gezisiymis....cok iyi yere gidiyorsun moral depolayacaksin ama muhtemelen bagimlilik yapacak dedim bilgece... :p :p

sohbet ettigim baku'ye gidecek mimar da rusya'da kadinlarin eylem yapip turkce pankartlarla bizler fahise degiliz dedigini anlatmisti 5-10 dakika oncesinde... 8) 8)

johannesburg'a giderken de havaalaninda 3 turkmen teyze ile sohbet ettik o da turk erkeklerin sapik oldugundan bahsediyordu...asla bir turk'e kizimizi vermeyiz diyordu...herhalde muslumanlik turkleri bu hale getirdi diyorum kendi kendime orta asya turklerinde bizdeki sapiklik yok...hos buraya gelince daha iyi anladim ki sapikligin memleketi filan yok...yasli adamlarin bile neler yaptigini gorunce hemcinsimden utaniyorum...parayla karsicinsle beraber olmak bence tecavuz kadar olmasa da yine de cok adi bir suc olmali...hirsizlik yapabilirsin, hatta adamin canini da alabilirsin hatta hatta gelenek gorenek altinda tore cinayeti filan da isleyebilirsin (tabii ki yapamazsin) AMA bir kadina parayla sahip olmak bunu yapamazsin...yapip da erkegim diye dolasamazsin...insanim diye dolamazsin...basina ne gelirse ilahi adalet altinda bunu fazlasiyla haketmissin demektir bence....bence sucu cok buyuk olan ama cezasi olmayan bir durum bu is...ki orospuluk yapan kadin ama ben onunla birlikte olan erkekten daha fazla igreniyorum....

neyse bu konuyu kisa gececektim basaramadim anlasilan....buraya yerlesen 2 amerikali ile 1 galler'linin ilk tepkisi kari kizdi...bir de o kadar sosyalim, rahatim ayaklarinda takiliyorlardi ki hani keyfe gelmesem kusardim icimden gecenleri suratlarina....sittir ettim pek tabii ki...

bangkok-ko phangan arasini otobus ile gidecegim...ucmak sikti hele ulke ici sadece bulut gorerek ucma fikri hic hos degil suresi olana...tek oldugum icin araba da kiralamadim...1 saat sonra kacacagim...

ulke cok guvenli...sabaha kadar en ucra yerlerde dolastim ne asilan bir kiz oldu :p :D :D :p ne sikinti hissettigim an...ki biri haric butun kredi kartlarini iptal edip cebindekinin de cipi bozuldugundan ciddi nakitle dolasiyorum...o kadar kalabalik metroda bile birsey olmuyor ya insan sasiriyor...

tapinaklara gelirsek zaten giden arkadaslar resim dahil her bilgiyi paylasmislar...ben 2-3 tanesini gezip biraktim...hepsi birbirinin ayni gelmeye basliyor bir sure sonra...tapinagi kutsal yapan tasi, mimarisi ya da bilmem ne kaplamasi degil hissettirdikleri oldugu icin icimde bir his olusmadi fazla takilmadim, 2-3 saatte bitirdim isimi...tapinak konusunda kyoto'da iki tapinak gezmistim hakkini bu kadar iyi verenini bir daha goremedim...japonya bu konuda bambaska bir yer....bangkok'ta o mistik' gizemli havanin binde biri yok...burasi otantik...her ne demekse... :p :p

dogunun venedik'i diyorlar ama o kadar basit degil 3-5 nehirle ayni kefeye konmak...nehir etrafi cok ucuz...varos diye tabir edilen otantik yerler var...venedik ise cidden pahali...tek benzerlikleri burda ne yersen ye ayni para venedik'te de oyleydi... :p :p

dun tapinagin birinden cikip yarim saat yurudum sonra tekneye bineyim dedim girdim kalabaligin oldugu yere adam grubu ikiye ayiriyor nereye gideceklerine gore....sira bana gelince nereye diye sordu nowhere dedim sadece wasting time bu hat oraya gitmiyor dedi... ??? ???zaten yeni zelandali kizla da tanismam bu espri uzerine oldu...karsi cinse olabildigince cool takilirken ilk gelen ruzgara tum yelkenleri indiren acemi denizci gibiydim...neyse ki kiz kafa dengi cikti...borsa ve pariteler ile ilgilenmem nedeniyle yeni zelanda depremini hemen hatirlatti beynim bana...sonrasi spontane...klasik turk bonkorlugu, yaraticiligi ve accik ingilizcenle kizi her guldurusunde olusan ozguven patlamasi...tai krali o halimi gorse kiskanir yeminle... :D :D

nehir kenarinda bir fotograf cekti hani fotograf cekmeyi sevsem muhakkak ceker ve ne oldugunu sorardim herkese...asla bilemeyeceginize garanti ederim eger o binayi gormediyseniz...yaklasik 40-50 katli, her balkonda bahce gibi saksilar ve en tepesi bildigin bir tapinak...guzel bir fotoydu...

biliyorum ki gezginlik hastaligi basliyor ve kafa yavas yavas bunu nasil sureklilige dokecegini dusunuyor...tabii paranin da bir sinir var...6 aydir en uclar olmak uzere her yere gidiyorum bazen 1 yemege 600 lira bayildigim bile oldu...o zamanlar kafayi dagittigimdan tatildi bir yerde...bir de hediye aliyorduk tanidiklara essek gibi... :p :psimdi kafayi toplarim diye devam ediyorum gezmeye ve gittikce bagimliliga donustu bu...zaten doktorum bana sen tamamen saplantili birisin demistin...addict'misim...ya hep ya hic diye diye hayata devam ediyoruz...yolumuz su an bangkok'tan tayland'in baska yerine dogru devam ediyor...

olur da para biter ama gezmeden yapamaz tarzi gezginlere benzersem olmazsa olmazlarimdan biri tras bicagi, deo-roll ve parfum...ekmek-su...uyku tulumu...isvicre cakisi...bir de en zor kismi surekli bulabilecegim ucak parasi...yuruyerek gidebilir miyim bilmem onca yolu...otostop icin de fazla yakisikli sayilirim allah muhafaza... ;D ;D ;Dsu an ortasinda bulundugum tum maddi manevi guzelliklere ragmen kesmeyen birsey var...doldurulamayan bir bosluk belki de...gittikce anormallesiyorum...gidip bir orospu mu bulsam ne... :p :p

haddini asan bir sey yazdiysam affola...icimden gecenlerdir yazdiklarim...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.