Subaru Forester

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan KARGILI Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 41
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,983
Bende excelin uyumlu olduğunu okudum yurtdışı forumlarında da o şekilde yazıyor. Yayın değişmesi gerektiğine rastlamadım. otostart.com'da satılıyor ve onların anlaşmalı olduğu değişik şehirlerdeki servislerde de sorunsuz şekilde montaj yapılabiliyor.

http://www.otostart.com/index.php?option=com_otostart&task=urun&ref=&sid=&referer=&urunid=16538&urunbasligi=HYUNDAI--ORIJINAL-ORJINAL-ESDEGER-AMORTISOR-ARKA---GAZLI-SOL-332109-KYB

Aynı sitede çift borulu ve yaylı gibi farklı fiyatlı farklı modellerde var. Hangisi excel modeli sormak gerek almadan önce.

Etiketler
Valla arkadaşlar ben baya araştırdım, Türkiyedeki Foresterların benim bildiğim kadarı ile özellikle 2003 ve sonrası modellerin (yeni kasa hariç) hepsinde, arka amortisörlerde sel levelling system var. Aracın arkasına ne kadar yük koyarsanız koyun arkası çökmez. Ancak bu sistem foresterın arkalarında yumuşak yay ile kullanılmış. Ben de bu bilgilere sahip olmadan önce KYB marka 334342, 334343, 334344, 334345 kodlu (son ikisi arkalar için) 4 adet amortisör aldım. Taktırdım. Önler de sorun yok, ancak arka taraf nerdeyse lastikler çamurluğa değecek seviyede düşük oldu. Satıcı tabi hemen yok öle bişi olamaz falan filan derken tabiki amortisörler elimde kaldı.subaruforester.org sitesindeki bilgileri okuduktan sonra KYB amortisörlerin self levelling sistemi yerine kullanılabilmesi için orijinal yumuşak yayları da değiştirip sert yaylar takılması gerektiğini ve uygulamalarını gördüm. Hatta bu yayı Avustralyada üretenleri bulup mail yoluyla baya detaylı bilgi aldım. Fransa da bir distiribütörünü buldum. Yayların tanesi 150 Euro civarına geliyo, ancak vergi ve kargo ücretlerini öğrenecek vaktim olmadı. Bide tekrar bir belirsizliğe atmak istemedim kendimi. Daha doğrusu kazık yemek istemedim. Bu arada gene öğrendiğim kadarı ile Amerikadaki forester'lardın arka amortisörlerinde self levelling yokmuş. Belki Türkiyedekilerindeki bazılarında da yoktur ama gördüklerimin hepsinde vardı. Bu nedenlerden dolayı ve çokta para harcamamak için KYB lere uyacak başka bir aracın yayı olabilirmi düşüncesine girdim, ancak şu an için pek yol katedemedim.
Fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim. Bendeki bilgiler bu kadar amortisör konusunda.

Valla arkadaşlar ben baya araştırdım, Türkiyedeki Foresterların benim bildiğim kadarı ile özellikle 2003 ve sonrası modellerin (yeni kasa hariç) hepsinde, arka amortisörlerde sel levelling system var. Aracın arkasına ne kadar yük koyarsanız koyun arkası çökmez. Ancak bu sistem foresterın arkalarında yumuşak yay ile kullanılmış. Ben de bu bilgilere sahip olmadan önce KYB marka 334342, 334343, 334344, 334345 kodlu (son ikisi arkalar için) 4 adet amortisör aldım. Taktırdım. Önler de sorun yok, ancak arka taraf nerdeyse lastikler çamurluğa değecek seviyede düşük oldu. Satıcı tabi hemen yok öle bişi olamaz falan filan derken tabiki amortisörler elimde kaldı.subaruforester.org sitesindeki bilgileri okuduktan sonra KYB amortisörlerin self levelling sistemi yerine kullanılabilmesi için orijinal yumuşak yayları da değiştirip sert yaylar takılması gerektiğini ve uygulamalarını gördüm. Hatta bu yayı Avustralyada üretenleri bulup mail yoluyla baya detaylı bilgi aldım. Fransa da bir distiribütörünü buldum. Yayların tanesi 150 Euro civarına geliyo, ancak vergi ve kargo ücretlerini öğrenecek vaktim olmadı. Bide tekrar bir belirsizliğe atmak istemedim kendimi. Daha doğrusu kazık yemek istemedim. Bu arada gene öğrendiğim kadarı ile Amerikadaki forester'lardın arka amortisörlerinde self levelling yokmuş. Belki Türkiyedekilerindeki bazılarında da yoktur ama gördüklerimin hepsinde vardı. Bu nedenlerden dolayı ve çokta para harcamamak için KYB lere uyacak başka bir aracın yayı olabilirmi düşüncesine girdim, ancak şu an için pek yol katedemedim.
Fikri olan varsa paylaşırsa sevinirim. Bendeki bilgiler bu kadar amortisör konusunda.

Keşke fotoğrafı olsaydı, çok daha iyi belli olurdu.

Bendeki kitapçığa baktım ve bu amortisörün normalde standart olmadığı, ekstra özellikli araçlarda olduğu yazıyor. Ama bizim dezavantajımıza maalesef.

Kıymetli Forester severler merhaba,

Ben de geçenlerde lastikleri yenilerken sağ arka amortisörün patlamış olduğunu fark ettim ve bu forumdaki arkadaşlar gibi alternatif bir amortisör aradım. KYB yi önerdiler ben de çok da araştırmadan taktırdım. Ancak diğer arkadaşların başına geldiği gibi benim aracın arkası da 5 cm kadar düştü ve en kötüsü arka süspansiyon neredeyse yok oldu. Çünkü bu amortisörler yayı fazlaca sıkmıştı. Araç çukurlara girdiğinde arka tekerler neredeyse hiç yaylanma yapamadığından araç oldukça rahatsız bir hal aldı. Çareler arıyorum. İzmir'de bir firma monreo'nun muadil amortisörü olduğunu belirtti. Ancak bakmaya devam ediyoruz.

Valla çok arama derim. Tek çaren ya orijinal amortisörleri tamir ettirmenki bunuda gerçekten işi bilen biri yapmalı ve sizde bunun garantili ve uzun süreli bir işlem olmadığını göze almalısınız yada benim gibi KYB arka amortisörler için orijinal yaylar yerine çok daha kalın ve sert yaylar bulmanızdır. Ben Kingsprings marka Avustralya ürünü yayları uzun uğraşlar sonunda getirttim ve şu anda bunlarla gayet mutluyum. 2 arka yayın maliyeti 500-600 tl civarında oldu. Tabi diğer alternatif 1 adedi 1.500 tl lik orijinal amortisörler. Benim yaylara alternetif başka markalarda var. Hemen hepsi Subaru cenneti Avustralya malı. Whiteline, Ironman vb. Getirtecek birini yada distribitörlerini bulabilirsiniz. Ben çoğuna internet aracılığı ile ulaşmıştım. Ancak zaman geçti üzerinden. Sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım vaktim oldukça.

serkan bey merhaba ben de araştırma içerisindeyim benim kulladığı toros helezonlar aracı normal yüksekliğine getiriyor yalnız yük ve insan sayısı çoğalınca gene oturuyorr KYB amartisör den yana da baya bir sıkıntı çektim fiyat konusun da (334191 ve 334192) tanesine 350 isteyende oldu 450 isteyen de bu konuda kyb dan can beye ve rotaş dan teoman beye de çok tşkler çok yardımcı oldular 2 sini 300 altında bi fiyata aldım şuan hatırlamıyorum helezonlar içinde ebay da bu ürünü buldum sizce nasıldır tr ye de gönderisi var gözüküyorr şimdiden tşk ler

http://www.ebay.com/itm/Subaru-Forester-MY99-MY00-MY01-Lowered-King-Springs-/120865519606?pt=AU_Car_Parts_Accessories&hash=item1c242577f6&vxp=mtr

Kingsprings'in sitesinden kataloğu indirip ilandaki numara ile aracınıza uygun olmadığını karşılaştırın. Ayrıca benim anladığım kadarı ile ilandaki yaylar aracı düşürmek için. 4 adet bu üründen alıp aracı alçak kullanmak isterseniz olur. Ancak 2 tane arka yay alıp probleminizin devamını sağlarsınız. Kingsprings kataloğunda yükseltilmiş yaylara bakın. Ayrıca Ironman markasını deneyin. İstanbulda distiribütörüde var hatırladığım kadarı ile. İnterneti ve ingilizceniz yoksa google translate'i kullanarak oldukça fazla bilgi ve aradığınızı bulabilirsiniz.Benim yayların ve arcın resminide yolluyorum.

111222

27062011040

Kıymetli forester severler tekrar merhaba,

Sonunda ben de forester için arka amortisör sorununu çözdüm. Çözüm biraz zahmetli olsa da sonuç güzel oldu. Artık aracımın arka amortisör patlayacak diye çok fazla kaygılanmıyorum. Çünkü yenilediğim aynı çaptaki daha uzun helezon yaylarla hem aracın arkası normal seviyesine geldi hem de daha ekonomik bir amotisör takımı kullanmaya başladım. Bu hususta muzdarip olan tüm arkadaşlara tavsiyem aracınızın arka süspansiyonu için eğer orijinal çıkma tokico marka amortisörü bulamazsanız bir çift helezonla birlikte bir çift KYB Excel- G amortisör almanızdır.

Saygılarımla,

Hayırlısı olsun ;) Seneler önce KYB Excel- G'nin uygun olacağını konuşmuştuk, fiyatları da iyi gelmişti, şuan da uygun mu bilemiyorum ama o zamanlar kimse taktırma aşamasına gelmemişti.

sayın cereyancı hangi helezonları kullandınız acaba bizi bilgilendirirseniz sevinirizz

bende kyb nın helezon grubunu araştırıyorum aşağıda ürün kodları olan helezonlar

amartisör
FR-KY334189
FL-KY334190
RR-KY334191
RL-KY334192

helezon (non SLS):-
Front R&L-RC2315
Rear R&L-RA5761

http://www.kyb-europe.com/pdf/KYB_2012_Coil_Spring_Catalogue.pdf

Sayın Kargılı,

Ben sadece arka amortisörleri değiştirdiğimden yalnız arka helezonları değiştirdim. Ancak yeni amortisörlerin marka ve modelini bilmiyorum çünkü amortisörcü aynı kalınlıkta daha uzun çıkma yayları bulup taktı. Ancak amortisörcünün adını ve adresini verebilirim. Atatürk oto sanayi sitesi ikinci kısımda Maslak Amortisör diye bir amortisörcü. Gider sorarsan belki o bilgi verebilir. Bu arada arabanın arkasına çok kişi binince ve bagajı çok yükleyince eskisi kadar olmasa da yine arka taraf çöküyor. Bilgilerinize...

Merhaba arkadaşlar benim subaru forester 2.0X 2007 model aracım var.
Ve bu aracı aldığımda üzerinde arka amörtisörleri kgb excel g 33 43 45 tipi vardı.
yaklaşık 10bin km binildi ve ben arka amörtisörleri orginali ile arka tekerlerlekler çamurluğa yakın olduğu için
değiştirdim.

Elimde şuan 2 adet mevcut bunları satın almak isteyen olursa bana mail atsın.
Bazı arkadaşlar helezonlarını değiştirerek çözüm bulmuşlar.
ufukberber1@gmail.com

IMAG1230

IMAG1231

IMAG1232

IMAG1233

IMAG1234

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

SON KONULAR

Geri