Ssang sohbet köşesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sabri yucel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 334
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 141,535
Ynt: Ssang Sohbet Köşesi

sayın kaan bey sizin aracın vergisi 4-6 yaş arası olan 1839 tl bu aracınızın kasko değerinin %5 ni hesaplayın yani 1550 civarı gelir bunu geçtiği için bir alt dilim olan 1185 tl dir bunuda vergi dairesine gidip bir dilekçe doldurup yatırırsanız olur.

Etiketler

arkadaşlar teşekkür ederim yanıtlarınız için bu gün sigorta şirketinden yazıyı aldım dilekçemi de ekleyerek vergi dairesine gittim 919 tl lik vergi aynı anda 592 tl (6aylık) oldu güzel oldu bu işi sevdim ancak bunu her yıl tekrar tekrar yapmam gerekiyormu onu öğrenemedim

her sene kasko bedelleri değişiyor...dolayısı ile bu işlemi her sene tekrarlamanız gerekiyor...bu seneki verginiz ocak temmuz 590....seneye ocak ayında tekrar dilekçe vermeniz gerekecek...

kaan2002' Alıntı:
arkadaşlar teşekkür ederim yanıtlarınız için bu gün sigorta şirketinden yazıyı aldım dilekçemi de ekleyerek vergi dairesine gittim 919 tl lik vergi aynı anda 592 tl (6aylık) oldu güzel oldu bu işi sevdim ancak bunu her yıl tekrar tekrar yapmam gerekiyormu onu öğrenemedim

Merhaba Arkadaşlar,
2 yıldır bu yol ile indirimli olarak vergimi ödüyorum.
bu sene hem kasko değerinden hem de yaştan dolayı 2 x 540 ödeyeceğim.
iyi ki navara almamışım diyorum vergimi öderken :smiley:
her sene başında verdiğiniz dilekçe ile 2 dönem indirimli ödeme yapabiliyorsunuz.
selamlar

sabri bey exreme offroadcı duster başlığında çamurlar arasındaki bir duster fotoğrafının altında yazılarınız vardı...sizin araç dacia mı ssangyong mu merak ettim...

Dusterı aslında esıme aldım arada sırada kaçırıyorum test amacli ;) ssangın yerli başka , korando Sport'umda var ama 2 çeker malum hazıranda kyron alacağım
Ssangyong muazzam bir makine asla vazgeçmem

siz kyron diyince bir bakayım dedim....düşük kilometreli 4*4 bir şey alayım derseniz 60 civarı...allah gönlünüze göre versin...
benim action sporttan sonraki hayalim rodius,, "4*4 minibüs jip"....gerçi rexton un tipinide çok seviyorum ama her zaman "daha fazla yer" tutkum daha ağı basıyor...

100 liran verip rekton alıp arazıye çamura sokmak pek mantıklı gelmıyor bana 35, 40 liraya kyron var 4 çeker actyonla aynı motor sanzıman 4 Löw'da var misi gibi .

forumu inceledim ilgili konuyu gözümden kaçırmış olabilirim.

2010 actyon sport 4x4 manuel vites 70.000 km de araç kullanıyorum. daha önce kyron um vardı o da 2010 model.
iki aracımda da enjektör problemi yaşadım. opet akaryakıt istasyonlarını kullanıyorum. enjektörlerde sorun olması normal karşılana bilir kısmet. ancak..

kronik olarak enjektör sökülememe sorunu varmış. üst kapağın sökülmesi gerekiyormuş. üst kapağı sökseniz dahi 4. enjektör sağlam çıkarılamıyormuş.
konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşmalarını rica ediyorum.

saygılar

slcetin' Alıntı:
forumu inceledim ilgili konuyu gözümden kaçırmış olabilirim.

2010 actyon sport 4x4 manuel vites 70.000 km de araç kullanıyorum. daha önce kyron um vardı o da 2010 model.
iki aracımda da enjektör problemi yaşadım. opet akaryakıt istasyonlarını kullanıyorum. enjektörlerde sorun olması normal karşılana bilir kısmet. ancak..

kronik olarak enjektör sökülememe sorunu varmış. üst kapağın sökülmesi gerekiyormuş. üst kapağı sökseniz dahi 4. enjektör sağlam çıkarılamıyormuş.
konuyla ilgili bilgisi olan arkadaşların paylaşmalarını rica ediyorum.

saygılar
aslında enjektör kaynatma bir çok dizel araçta görülebilen bir sorun, bizim araçlarda da özellikle 4 nolu enjektör en son enjektör(servisin solediği) kapağa kaynayabiliyor. sökülmesi gerektiğinde servise bırakıyorsunuz ara ara yağ benzeri bir şey sıkıyorlar ..şansınız varsa kapağı sökmeye gerek kalmadan çıkıyor , şansınız yoksa kapak sökülüyor, ben bakıma gittiğim zaman enjektörleride söktürüp temizlettireyim dedim ama sökülmediler, enjektörlede sağlam olduğu için zorlamadım...ozman yurtdışından gelen bir makine ile aracın üstünde enjektörlerin temizlenebildiği ancak henüz makinenin kullanma eğitimini almadıklarını söylemişlerdi, servise gittiğinizde sorun varsa enjektörlerinizi temizletin, en düşük maliyetli bakım önleyici bakımdır:smiley:
aslında dizel araçların bakım maliyetleri biraz fazla, ama malesef büyük motorlu araçlarda benzinlilerin kullanımı çok daha maliyetli,,,aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık.

evet injektor kaynaması diesel araçlarda bazen görülebiliyor. Bizim araçlarımızda kronik. Şansı olanlar kaynamadan söker ilaçlar ve yerine takarlar. 30 dakika ve 50 tl maliyetle (resimdeki yağın fiyatı). Mercedes motorlarda kullanılan bi malzeme. Bizim araçlarımız mercedes motora sahipler ama mercedes işçiliğe sahip değiller. Benim aracım 70.000 km de iş işten geçmiş durumda sökülmediler. Bu konuyla ilgili bilgiye sahip olsaydım bu kadar beklemezdim. Daha düşük km lerde araçlara sahip olan arkadaşlar aynı durumla karşılaşmasınlar diye acı tecrübemi paylaşıyorum :smiley:

Fotoraf

demmekki henüz kaynamadıysa söküp ilaçlamak(her bakımdamı sürüyoruz yoksa bir kez sürüldümü bir daha sökülene kadar yetiyormu), kaynadıysa enjektörün ömrünü uzatmak için servise makineyle temizletmek, kaynadı ve bozulduysa ssangyongdan bakım için fiyat indirimi talep etmek gerekiyor :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR