Serifender Bizon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ozntan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 104
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,423
Bir taraftan göğüslüğü keserken bir taraftanda diğer işlerin yapılması gerekiyor elektrik tesisatını sıfırdan çekeceğim için bana klavuzluk etmesi için eski tesisatı söküp temizlemem gerekiyordu temizleyip çamasır gibi kuruttum :smiley:
20160109 225705
20160109 225720
Received 10153952660428469
20160109 225705

Etiketler
evet lastiklerimiz ve cantlarımızıda araca takalım dedik ama krikomuz olmadığı için önce standart çevirmeli kriko ile kaldırdık tesaduf malzmelerin arasında bulduğumuz küçük şişe kriko ile devam ettik ve lastiklerimizzzzzz
20160221 140649
20160221 143624
20160221 143631
20160221 143643

lastik işini çözdüğümüze göre snorkel faslına geçebiliriz dedik biraz çalışma ile o işide hallettik :smiley:
20160306 161246
20160306 161254
20160320 182714
20160320 182719
20160320 182727

aracı toplarken strateji olarak önce montajını yapacağım ve birdaha değiştirmem gerekmeyecek olanları ilk plana alıp daha sonra da motor ve alttakım işlerine asılalım diye karar verdik bu doğrultuda da devam ediyoruz....

bizon seri 2-a ama kullandığımız bazı parçalar defender görüntü itibari ile atnı gözüksede küçük değişiklikler var bu nedenle de bazı parçaları hemen montajlamak yerine birazcık kesme biçme veya ekleme işlemleri yapılması gerekiyor örneğin aracın cam çercevesini defendere cevirdiğimizde hazır olan delikleri kullanamıyoruz ve yeni delik acılıp araya bağlantı parçası yapılması gerekiyor biraz torna işi birazda el mahareti ile boyle ufak defek işleride halledebiliyoruz.... eee nedemişler alet çalışır el öğünür..... :smiley:

20160211 172922
20160211 172929
20160211 173124

bir önceki mesajda bahsettiğim cam çerçevesi sorununu anlatabilmek için biraz daha detaylı bir fotograf buldum cam çerçecesi içinde civataları kalın yıldız şeklinde yaptırdık bakalım bu hafta sonu cam çerçevesinin montajını ve kapılar için aldığımız defender tip menteşeleri de takacağız tabi birde dikiz aynalarımızı :smiley:

araç için en son yaptığımız çalışmada motora bir marş basalım dedik motorun sesi ve basıncının iyi olduğuna karar verdik boylece hemen motor değişikliğine gitmek yerine önce alt takımı yenilemeye karar verdik e tabi hali hazırdaki motoru kullanacağımız içinde üzerindeki

platin
meksefe
bujiler
buji kabloları
bağlantı hortumları
motor yağı
antifreez vs leri değiştirip küçükten bir motor bakımı da yapmış olacağız böylece bütçeye en az 4-5 ay nefes alma şansı bırakmış oluyoruz....

aracın koltukları önler ve arkaya sparco koyup 4 kışılık hale getirelim gezmek için bunu kamp içinde arkasına bir römork bağlar yükü ona taşıtırız şeklinde bir fikir geliştirdik koltuklarımızda 07.04.2016 tarihinde elimizde olacak koltukları kahn desing firmasının ki gibi kaplatmayı düşünüyorum ama daha nihayi kararımızı vermedik
Defender
Defender5
Kahn design land rover defender svx 6

aracın kapılarını da defendere çevirmeyi düşünüyorum ancak suan elimdeki kapıları satmak yerine onlarıda elimde tutup yazın üstü açık olarak kışında kapalı olarak kullanmaya karar verdim sanırım döşeme konusunu aracın üzerinin açık olma ihtimalinide düşünerek ona göre bir çözüm bulmalıyım....

bütün masrafları elimden geldiğince yazmaya çalışıyorum... suana kadar paylaştıklarım herkesin bildiği ve teknik bir detay gerektirmeyen konular olduğu için pek ayrıntıya girmeden yazdım ancak bundan sonraki alt takım göğüslük montajı elektrik işleri mümkün olduğunca her adımını fotoğraflayıp o şekilde paylaşmaya özen göstereceğim daha önceki aracım olan bilo nun hikayesini yazarkende buna dikkat etmiştim ancak gezenbilirdeki teknik nedenlerden dolayı bir süre sonra fotoğraflar uçtu ve yazı kadük kaldı umarım yine aynı şey başımıza gelmez....

Ön defender ızgarasını takarken arkasına herhangibir destek vs uyguladınız mı ? Benim aracın ızgarasının arkasında destek var fakat ön ızgara eğri takılmış kaput açma kolundan kaynaklı o desteği sökme amacım var.7

Edit: Eski ızgarayı neden sökmediniz acaba ?

aracın ön kısmını uzatmak gibi bir amacım yoktu ilk başta ancak daha sonradan araca v8 motor atacağım için uzatmaya karar verdim on panelin uzatma ve desteklerini aldım ancak uzerindeki motor iyi durumda olduğundan hemen motoru değiştirmek yerine alt takımı yenileme karar verdim.... motor aracın kendi motoru olduğu için kendiş radyatörünü bağlayalım dedik bu nedenlede eski paneli de yerine mıontajladık motor değişimi sırasında eski radyatör tutucu sökülecek ve yerine on panelin destek ayakları takılacak....

aracın koltukları önler ve arkaya sparco koyup 4 kışılık hale getirelim gezmek için bunu kamp içinde arkasına bir römork bağlar yükü ona taşıtırız şeklinde bir fikir geliştirdik koltuklarımızda 07.04.2016 tarihinde elimizde olacak koltukları kahn desing firmasının ki gibi kaplatmayı düşünüyorum ama daha nihayi kararımızı vermedikEkli dosyayı görüntüle 6244 Ekli dosyayı görüntüle 6245 Ekli dosyayı görüntüle 6246
Kahn desing super olur

jeepxj35

garaj işi cok uzun zamandır konuştuğumuz ama hayata geçirme konusunda hep duraksadığımız bir konuydu aynı anda hem benim hemde ahmetin aracına başlayacağımız gundeme gelince acil olarak bir yer bulma telaşına düştük bu da bize biraz cesaret verdi...

gerçi aynı anda hem garaj için malzeme hem araçların tamir bakım onarım masrafları biraz maliyeti arttırıyor ancak bu işi bir sıraya koyduk önceliği araçlara verip garaj için masraf etmemeye karar verdik böylece araçların yapım işini hızlandırabileceğimize karar verdik.......

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,442
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

SON KONULAR

Geri