Radar..

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan anerkad Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 50
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 27,693
Ynt: Radar..

biraz araştırdım şimdi, düz yollarda, yolun yan tarafına biraz yüksekte bir alana konarak ileri geri 750 metreyi ölçebilen radarlarmış. normal eski bizim o tabanca radar gibi değil kesinlikle antenli alıcılı ciddi cihazlar, yarı yönlendirme ile iki taraflı ölçüm yaparak 1.5 km de ölçüm yapabiliyorlar. yani sistem değişmiş.

araçların hızını yandan ölçümle(yine doppler ana sistem aynı) belirliyor.

ama 3 km halen uçuk bir rakam, ayrıca polis arabasındaki o dürbün tabanca benzeri cihazla falan da ilgisi yok.
ciddi ciddi gidip radar cihazı almış adamlar. iyi para.
bu durumda tavsiyem yan tarafı açık düz yollarda dikkat etmeniz, bu sistem ancak bu şekilde işe yarar ve hata olasılığı da var.

Etiketler

Benim bildiğim yeni radarlar lazer ışını ile ölçüm yapıyor. Çok ısrar ederseniz sizi radar aracının yanına yollayıp kendinizi seyrettiriyorlar... ;) 3 Km bence de olası bir mesafe !

ağlıyacağım eh doğal evrim teorisi deyince e tahta niye kedi olmuyor diyen adamların bulunduğu ülkemde şimdi lazer ve elektromanyetik dalga teorisi dersi vereceğim, o dediğiniz fotoselle resim çekmek, izlediğiniz de o andaki hızınız. lazer nire 3 km nire hız ölçümü nire.

amadeus99' Alıntı:
ağlıyacağım eh doğal evrim teorisi deyince e tahta niye kedi olmuyor diyen adamların bulunduğu ülkemde şimdi lazer ve elektromanyetik dalga teorisi dersi vereceğim, o dediğiniz fotoselle resim çekmek, izlediğiniz de o andaki hızınız. lazer nire 3 km nire hız ölçümü nire.
Birseyler biliyorsunuz ama eksık bılıyorsunuz sanırm. yuksek frekans sıstemlerı(lazer, elektromanyetık v. b. )artık cok ufak kaynaklardan uretılebiliyor. Anten ve hedef arasında fiziki bir mania olmadığı surece güç kaynağı ve PRF(Pulse Repatataion Frequency)'e bağlı olarak bunu yapmak hiç de zor değil. Sivil örnek derseniz size yat radarlarını (Raymarin hızlı aklıma gelen bir örnek) incelyin derim..
Saygılar

zaten sorun burada çıkıyor üretilemez gibi bir iddiam yok deniz ve hava trafiğinde çok rahat kullanılır çünkü bir engel yok, kara trafiği bambaşka bir konu, kaldı ki lazerle hız ölçümü 3 km'den nasıl yapılır bana biri anlatsın ha yapılmaz mı yapılır, bomboş bir alanda tüm koşullar optimumken yapabilirsin. ama hem inanılmaz zahmetli, hem pahalı, hem anlamsız olacaktır.

burada arkadaşın bahsettiği şey bambaşka, radara girdiğiniz anda aracınızı kaydetmeye başlamak ve sonra sonlandırmak için kullanılan tetik mekanizmasına lazerle hız ölçümü yapılıyor demek tuhaf.

bakın sonuçta türkiyede eskiden kullanılan radar sistemi değişmiş trafikte ki bence çok iyi olmuş. kendim de bilmiyordum az önce araştırdım, eskiden o dediğim tabanca benzeri cihazla ölçüm yapılır sonra telsiz ile ilerideki araca bildirilirdi, şimdiki sistem çok daha pahalı yetenekli ve en önemlisi suistimale açık değil. ama coşmamak lazım.

PRF'bilmediğmiz surce menzılı konusmak cok net olmaz ama sütre gerisi olmamak kaydıyla traklamak teorıde ve pratıkte mümkün. 100-140 km ile giden bir aracın hızı ıle 10000mhz ler sevıyesınde cıkısı olan bir sektor tevcıhli radarda alınacak puls lar bunu hesaplamaya yeter. malum hız problemlerınde ıkı mesafe ıkı mesafe hattı sonucu bulmaya yeter. Kaldıkı yukarıda konustugumuz hız PRF özeliklerinde sistem bunun daha fazlasını yapabılmekte. Eh birde araya siz bir programla difransiyel hesaplamayı katarsanız. varın soncu sız düşünün:smiley:)
Saygılar

amadeus99' Alıntı:
peki neden 3 km ötedeki bir aracı ölçemez, çünkü gerekli yansımayı alamaz, ha ölçer ama sizin ne bileyim dünyanın en büyük kamyonu olmanız çölde olmanız şartı ile ölçer.

bu cihazların sınırı 100 metreyi bile zor geçer. ve araca direkt yönlendirilmelidir.
amadeus99' Alıntı:
biraz araştırdım şimdi, düz yollarda, yolun yan tarafına biraz yüksekte bir alana konarak ileri geri 750 metreyi ölçebilen radarlarmış. normal eski bizim o tabanca radar gibi değil kesinlikle antenli alıcılı ciddi cihazlar, yarı yönlendirme ile iki taraflı ölçüm yaparak 1.5 km de ölçüm yapabiliyorlar. yani sistem değişmiş.

araçların hızını yandan ölçümle(yine doppler ana sistem aynı) belirliyor.

ama 3 km halen uçuk bir rakam, ayrıca polis arabasındaki o dürbün tabanca benzeri cihazla falan da ilgisi yok.
ciddi ciddi gidip radar cihazı almış adamlar. iyi para.
bu durumda tavsiyem yan tarafı açık düz yollarda dikkat etmeniz, bu sistem ancak bu şekilde işe yarar ve hata olasılığı da var.

Sayın amedeus99
Evrim teorisine inanan ''çağdaş'' bir mühendis olarak 2 mesaj aralığında 100 mt. olarak inandığınız radar mesafesini 1500 mt. ye çıkardınız. Biz ise 3 km civarında olduğunu (önünde engel yoksa tabi) idda ediyoruz. Ama mühendis değiliz biraz çevremizi takip ediyoruz. En iyi biz biliriz demiyoruz. Eminim bu konunuda ki mantıklı açıklamalar işin tekniğini bilen arkadaşlar tarafından gelecektir. Bu yüzden ağlayıp sızlayıp kendinizi üzmeyin. Bize ders te vermeyin böyle bir misyon da edinmeyin.

;D ;D ;D ;D
1,5 km yada 3 km ne farkeder girdinmi radara yedinmi cezayı bitti....Sanki 1 km öteden radarı görebileceksin adam koyuyor dikkat radar diye tabela sen halen gaza basıyorsun çek ayağını gazdan olsun bitsin ;D ;D ;D ;D

Dikkat radar tabelası yok bahsettiğim bölgede..Ancak biliyorum ben uygulama devamlı var.aracı gördüğümde hızımı azaltıyorum.
Takıldığımda bu oldu..geçerken değil,yaklaşık 2 km önceki hızıma ceza yedim.hızımda yüksek değildi..Başka şüphelendiğim bir konu var değinmek istemiyorum,konunun başka alana kaymaması için.

o tabanca radarlar için(ki onlara radar demek bile yanlış bence ) halen en fazla 100 metre hocam , şu anda kullanılan sistemle eski sistemin ilgisi yok. dürbün benzeri cihazlar deyince akla doğal olarak eski tabanca radarlar geliyor. ciddi radar cihazları getirmişler, söylediğim şeyleri çarpıtmayın lütfen...

dundaralp' Alıntı:
Alın bi radar tespit cihazı rahat edin :=)

İki tip radar tespit cihazı varmış pasif ve aktif. Pasif olan radarı algıladığında büyük olasılıkla zaten cezayı yemiş oluyormuşsunuz. Aktif olanda kendiside sinyal yolladığı için polisteki ''radar tespit cihazını tespit eden cihaza'' yakalanıyomuş... ;D

Arkadaşlar bakın radara nasıl girilir

http://www.google.com.tr/url?sa=t&rct=j&q=radara%20b%C3%B6yle%20girilir&source=web&cd=3&sqi=2&ved=0CCsQtwIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DaphiZp11V3k&ei=EB-pTv_FIaHh4QStg6ngDw&usg=AFQjCNFscrIqkOfQmq52o-IFXtjFrwr0Cw

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR