Panaromik 360 Derece Çekim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alanya3365 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,493

alanya3365

Kamp II
Yer
alanya
Merhaba Arkadaşlar.
Ben 360 derece panaromik çekim hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum.
Bu işi öğrenmek istiyorum. Bunun kursu varmı? Bana yardımcı olursanız sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Panaromik 360 Derece Çekim

alanya3365' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar.
Bu işi öğrenmek istiyorum. Bunun kursu varmı? Bana yardımcı olursanız sevinirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

teknoloji ile birlikte bu işlerde çok kolay olmaya başladı.Bazı makinaların kendisinde var. Çok düzgün olsun diyorsanız ciddi bir sehpa ile (Su terazili ve dereceli) çekebilirsiniz.Çektiğiniz kareleri düzenleyen bir proğramda internette bulabilirsiniz. Gerisini zaten proğram yapıyor.

ufuk abi bu işin kursu felan yokmudur. başlangıçta profosyonel birinden ders alsam diye düşünüyorum. internettede aradım ama o sayfalara ulaşamadım.

alanya3365' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar.

bende bilgi almak isterim.

alanya3365' Alıntı:
ufuk abi bu işin kursu felan yokmudur. başlangıçta profosyonel birinden ders alsam diye düşünüyorum. internettede aradım ama o sayfalara ulaşamadım.

pckedi' Alıntı:
bende bilgi almak isterim.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=42618.0

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=1977.0

Merhaba;
"işin uzmanı olmamakla birlikte" iki tip çekim var biri kendi eksenin etrafında tam tur dönerek 10-12 hatta daha fazla foto çekiyorsun.
sonra bunları panorama maker diye bir program var " ben onu kullanıyorum fotoğafları halka bir daire yapıyor.
birde fotgraf makinesinin altına bir aparat takarak aleti çalıştırıyorsun ve o onlarca kare çekiyor dönerek buna bulut ve yerde dahil bunu bir programda birleştiriyorsun sonra fotoğraf bir top haline dönüşüyor ve bunu ancak bu veya buna benzer programlar ile açıyorsun.
Kursa gelince ilk etap kurs merak ve araştırmadır.
selamlar

bende ki fotograf makinasında panoromik diye bir cekim modu var üç degişik şekilde cekilmiş kareyi tek kare içinde gösteriyor cok eglenceli teknolojı işte artıkher işi hallediyor :D

78709115.jpg
buraya eklediğim fotoğraf 360 derece panoramik... bunu Assosta ayakta tripod suz etrafımda tam tur atarak yaklaşık 12 kareden çektim(biraz orantısız oldu aceleye geldiği için ama konu açılmış madem paylaşıyım dedim ;D)...evde bu fotoğrafları birleştirdiğim programın adı panorama maker 4.... Kolay gelsinnn... ;D

panoramik fotoğraf çekmemek için:
1-makinayı sağlam bir ayağa bağlayın.çekeceğiniz mekan için basitce makinayı sağa sola döndererek sehpa ayarını yapın ve kadraj girecek konuları görün,gerekli zomm ayarını ayarlayıp bırakın.(ayak terazili olursa iyi olur)
2-fokus ayarını manuale getirin.gerekli yerde elle netlik yapın.(manzara ise genellikle sonsus ayar iyi olur)
3-bir karaçekin ve sonra ikinci kareyi çekerken birinci kareden % 15-20 kadar aynı yeri içine alın.yani ilereleyen karelerde çektiğiniz karenin önceki ve donraki kare ile sağdan %15 soldan %15 otak noktaları içine alması lazım ki karaeler birleştirilieken ortak noktalar bulunsun
4-sıralı çekim yaparken kesinlikle zoom yapmayın orantı bozulur ortak noktaları tututuramazsınız.
5-ayak olmadan çekmek isterseniz ortak alanı %30 kadar çıkarmanız gerekebilir.
6-fotografları çektikten sonra bilgisayar üzerinde gerekli proğramlar ile ortak noktaları raptiye ile tespit ederek tututurabilirsiniz.klan kısmı bilgisayar yapıyor zaten.hoşca kalın

Merhabalar,

27 Haziran günü Karaköy iskelesine yaklaşmak üzereyken vapurdan hareketli olarak çektiğim
bir panorama dolayısıyla ışık ve bindirme çok iyi değil ve paylaşabilmek için çözünürlük biraz :smiley: düşürüldü.
10MP - ISO200 - 1/1000 - F5.6 değerleri ile çekilmiştir.

Her nekadar kaliteli bir paylaşım olmasa da tripodunuzu her yere taşıyamayacağınızdan,
bol bol kare çekip örnekleme yapmanın pratiklik kazandırabileceği kanaatindeyim.

Hazır hareket halinde panoramadan bahsetmişken aynı gün çektiğim diğer panoramayı da paylaşmak isterim.
Saygılarımla,

PANORAMA 270610 1

PANORAMA 270610 2

bu çekim modunu ayarladıktan sonra ilk pozu çekıp ikinciye geçince ilk pozun resmini ekranda flu olarak veriyo ona gore 2. fotoyu onun üzeine oturtup devam ediyosunuz 3-4 diye dewam edebiliyor

böylelikle ilk fotoda çektiğiniz ve sagda kalan son noktayı unutmamış tam üstüne getirip kusurusz bir birleşim yakalıyorsunuz
saygılar sewgiler

merhaba aranıza yeni katılmakla beraber sorunuz ilgimi çekti www.360r3.com sitem inceleyebilirsiniz sorularınıza elimden geldiği kadarıyla cevap vermeye çalışırım

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.