Nissan Patrol Tarihçe

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan PajeroCat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 33,672

PajeroCat

LET NATURE BE YOUR TEACHER
Yer
izmir
Nissan Patrol' ün tarihçesi ile ilgili yapmış olduğum tercümeyi sizlerle paylaşmak istedim arkadaşlar..
Sevgilerimle

Nissan Patrol - Özgeçmiş

1982 ' de ingiltere de Nissan Patrol' ün MQ modeli ingiltere deki müşteriler için ithal edildi ve bu sayede
ilk Patrol generasyonu tanıtılmış oldu.

Aslında ilk model, 1951 de o zamanların birçok hafif 4x4 araçlarından farklı bir araç modeli olarak ortaya çıkmış ve
daha çok savaşlarda kullanılan ağır arazi araçları arasındadır.

Afrika ve Güney doğu Asya' nın zor arazi şartlarına uygun olan Patrol daha dayanıklı ve sağlam olarak evrim geçirmiş
ve 1981' in sonlarına doğru MQ modelleri Japonya da tanıtılırken, gösterişi olmayan bu araca tam bir çalışma aygırı
açıklaması yapılmıştır.

Bununla beraber, ingilteredeki ithalatçılar (Datsun adını kullanarak) 4 çeker pazarında açık olduğunu düşünmüş
ve ocak 1982 den itibaren SWB (short wheelbase - Kısa Şase) ve LWB (Long whellbase - Uzun Şase) tiplerini ithal etmeye başlamışlardır.

Patrol' ün hem kısa şase, hem de uzun şaseli modelleri 6 silindirli bir motora sahip olduğundan rakiplerinden ayrılmıştır.
Fakat ingilteredeki 4 çeker pazarında Toyota ve isuzu kadar güçlü bir satışa ulaşmamış
ve 1982 - 1993 yılları arasında 7000 adetten daha az satılmıştır.

ilk örnekler Japonya dan ithal edilmiş olup,
Ocak 1983 den sonra ingiltere pazarı için olan tüm Patroller ispanya daki Nissan Motor a ait Iberica Fabrikasında üretilmeye başlanmıştır.

Nissan' ın diğer modellerinde olduğu gibi, Patrolünde çok geniş bir model seçeneği olmasına rağmen,
ingiliz ithalatçılar sadece 2 kapılı Hard Top modeli ile 4 kapılı yüksek sınıf modelini ithal etmeyi uygun görmüşlerdir.

Nissan Patrol - Karakteristik özellikler

Patrol, heybetli ve cesur çizgisinin yanında dayanıklılık ve basitlik sergiler.
Bununla beraber, modaya uygunluk ve kentsel dört çeker araçlar dikkate alındığında Patrol diğer rakipleri ile
aynı pazarda rekabet edemeyip aslında haksızlığa uğramıştır.
Uzun şaseli (LWB) Patrol, kendine has olan çizgileriyle,
diğer rakiplerinin yanında hafif kamyon tarzında bir araç olarak görülmüş ve çok iyi çekici hizmeti vermişlerdir.
Bununla beraber Patrol, dört çeker aile segmentinden ziyade, makaslı Land Rover lara karşı en iyi alternatif olarak
görülmüştür.

Nissan Patrol - Performans

Üretilen ilk Patrollerdeki en büyük hata sürüşteki çok sert olan uyuşmazlık idi.
Bununla beraber, tüm Patrol modellerinin vites kutuları soğuk hava koşullarında kullanılamaz hale gelebiliyordu.
Daha sonra 1990 modellerinde daha yumuşak makasların kullanılması, bu alanda yapılan en iyi farklılığı yarattı.

ilk 3.2 litre dizel motora sahip olan Patroller düşük bir torka sahip olduklarından,
kullanıcılarına kamyonet hissi vermişler, sonraki daha geliştirilmiş 2.8 litre dizel motor, aracın daha iyi
hızlanmasını ve devirlenmesini sağlamış ve nihayetinde kullanılan Turbo Kompresör aracın gerek duyduğu
akselerasyona daha kolay ulaşmasını ve daha sessiz bir otoyol seyehatina imkan vermiştir.
Patrol motorları ölçülerine göre yeterli bir akselerasyon sağlasalarda,
kıyaslanabilir diğer dört çeker rakiplerine oranla daha düşük bir performansa sahiptirler.

Kısa şaselerin yolda bir problemi görülmese de, uzun şase Patroller, standart güçleriyle
hantal ve ağır hissedilmektedir. Tüm mdellerde fren sistemi güçlüdür ve güven vermektedir.
Arazi şarlarına bakıldığında Patroller fabrikasyon verilerine sadık olmakla beraber,
zorlu ve engebeli arazi şartlarında kendilerini kanıtladılar.
Makaslı sistem için aks artikülasyonu (salınımı) iyidir
fakat uzun arka kısmın altındaki stepne, ayrılma açısını kısıtlamaktadır.

Güvenirlik ve Zayıf alanlar

Limitleri ne olursa olsun MQ Patroller kesinlikle güvenilir ve emniyetli araçlardır.
Tüm motorlar, periyodik bakımları ile çok uzun yol katedebilirler ve bir çok durumda
önerilen 200.000 mile sorunsuzca ulaşırlar. Bununla birlikte hararet ve şişmiş conta yaygın görülen
problemler arasındadır.

Şase, çok nadir olarak ciddi paslanmalara maruz kalsada,
bagaj kapağının alt kısımları ve menteşe kısımları çürüme yapabilir.

Ağır arazi şartlarında kullanım, zamanla ön makas köprülerinde, burçlarında ve
civatalarında yıpranmaya yol açar ve buda direksiyon döndürüldüğünde takırdama (tıkırdama) sesine yol açar.

İngilteredeki en büyük dezavantaj, bu araçların rakiplerine oranla çok az sayıda satılmış olması
ve bu sebeple Nissan tüccarlarının bu araçları çok iyi tanıyamamasıdır.
Bir çok tüccar, çok az sayıda Patrol yedek parçasını stokladığından, müşteriler parça siparişi verdiklerinde
çok uzun süreli beklemeler yaşamışlardır.

Etiketler
Ynt: Nissan Patrol Tarihçe

tarihçe için teşekkürler,

selamlar.

Merhaba Mesut bey, okumanız adına ben teşekkür ederim..
Bilgi ve emek paylaşılabildikçe güzel ve değerli..
Karadeniz Ereğliden Sevgiler
Murat AYRAL

selamlar..paylaşımınız için teşekkürler... görselleri ne zaman eklemeyi düşünüyorsunuz....

Fahri bey merhaba;
Görselleri derken Nissan Patrol ün geçmiş tarihi ile ilgili olan resimlerden falan mı bahsediyorsunuz..
Anlayamadım !!!

Sevgilerimle

merhaba
Elimdeki patrol buji kabloları için nereye ilan vermem uygun olur? Zannediyorum bu iş için ayrılmış bölüm pek aktif değil!

Alper bey merhaba;
Konu ilanınızı aşağıdaki linke yapabilirsiniz..

http://www.gezenbilir.com/index.php?board=255.0
sevgiler..

Patrol'a tarihçesinde haksızlık yapılmış..Patrol'un Hala birleşmiş milletler araçları içerisinde en çok tercih edilen 4x4 olduğu ya da Avustralya da outback'i boydan boya geçebilen ilk araç olduğu bilgileri yok..Nayıırr ;)

Alper Bey haklısınız belki ama benim çevirisini yaptığım tarihçe belki deyinmemiş olabilir sizin dediğiniz olaylara..
Bu bilgiyi nereden aldınız acaba veya bununla ilgili bir dökümana ulaşabilir miyiz..
sevgiler..

PajeroCat' Alıntı:
Alper Bey haklısınız belki ama benim çevirisini yaptığım tarihçe belki deyinmemiş olabilir sizin dediğiniz olaylara..
Bu bilgiyi nereden aldınız acaba veya bununla ilgili bir dökümana ulaşabilir miyiz..
sevgiler..

Aslında Nissan Patrol tarihi gerçekten güzel bir konu. Özellikle yeni dünyaların keşfinde ve madencilikte önemli roller oynamış bir araç olarak Nissan Patrol (Datsun Patrol) çok özel bir yere sahip.
Keşif gezisi ile ilgili olarak: Dünyanın en zorlu rotalarından biri kabul edilen Simpson Çölünün Batıdan Doğu'ya araçlı ilk geçişi Dr Reg Sprigg tarafından ailesi ile birlikte bir Datsun Patrol ile yapılmış. Yıl 1962. Araç 3 ileri vites ve zamanının en gelişmiş 4x4'ü. Bu rotayı o zamanlar diğer araçlar için geçilmez kılan şey ise yanınıza almanız gerekn su ve yakıt miktarının anormal olması. Bu yükle geçilmesi gereken zorlu araziyi ve aşırı sıcakları göz önüne alırsanız yapılan işin ruhu ortaya çıkıyor. Benim hoşuma giden şey ise aracımdaki P40 motorun bu araç motoru ile aynı olması :smiley:

Döküman için The Simpson Desert, Natural History and Human Endeavour (Mark Shephard) Kitabı var.
İşte çölün konumu:

Simpson desert

http://www.australian-4x4.com.au/simpson-desert-australia.html
Turistik gezilerden bir kare :

R312623 1378239

İşte ilk geçiş zamanlarına denk gelen bir Datsun Patrol Reklamı.

[attachment=1]

Kaynak (http://www.scribd.com/doc/2402708/196304-Desert-Magazine-1963-April)

Patrol reklam

Bilgiler ve paylaşım adına gerçekten çok teşekkürler Alper bey..
inanın son gönderdiklerinizi okurken tüylerim ürperdi..
Ben de gerçekten çok seviyorum ve hissederek biniyorum aracıma..
Sizinle tanışabilmek isterim..
Ve hatta öncelikli olarak bilgi alışverişi açısından tel. numaramı veriyorum..Dönerseniz veya sizde numaranızı verirseniz çok sevinirim gerçekten..
Murat AYRAL
0532 687 64 07
Karadeniz Ereğliden sevgiler..

Konuşmamızın ardından ben teşekkür ederim Murat bey, bu vesile ile Gezenbilir den bir güzel insan daha tanımış oldum.

paylaşım için teşekkürler efendim elinizde pathfinderın da tarihi var mı?

Alper bey gerçekten ben de ziyadesiyle memnun oldum inanın..
Size de dediğim gibi, içinde doğa ve hayvan sevgisi olan, hobileriyle yaşamın gizemini, yeni ufukları tatmaya, algılamaya çalışan insanların içinde kötülük olamaz..Benim düşüncem ve felsefem hep bu yönde olmuştur..
Sevgilerimle..

akt' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler efendim elinizde pathfinderın da tarihi var mı?
Pathfinder 1986 yılında piyasa sürülmüş bir model olduğu için Patrol gibi bir tarihi yok malesef. Nissan Patrol'un atası ise 1950 de ortaya çıkan 4W60 modeli imiş bu arada. İşte resmi :

250px NissanPatrol4W61

Bu da motoru :

[attachment=1]

Buda aynı motorun kullanıldığı kamyon :smiley:

[attachment=2]

Bu arada herkes elindeki eski Patrol dökümanlarını paylaşırsa hoş olur. Bende bir broşür var yine internetten bulduğum onları paylaşıyorum.

[attachment=3]

Img012 sized

Img016 sized

Euro sized

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

SON KONULAR

Geri