maroc -morocco -el mağrip- fas

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan corrado41 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,042

corrado41

Kamp I
FAS

Geçtiğimiz yılın yaz başlarıydı.İran seyahatimi yeni bitirmiştim.her gezginin içindeki yeni yerler görme isteği içimde alevlenmişti.
Önümüzde de 9 günlük kurban bayramı tatili.uçak bileti ucuz olan bir ülkeye gitmekti hedefim.nette yaptığım araştırmalar sonucunda air arabia nın fas uçuşunu bulmuştum.gidiş dönüş tarihleride çok uygundu.cuma gece yarısı uçup pazar gecesi dönecektim.
bayram zamanı müslüman bir ülkeye gitmek beni biraz tereddütte bıraksada biletin uygunluğu kararımın netleşmesini hızlandırdı.
biletimi aldım zamanın gelmesini bekledim.9 günde 8 şehir gezdim.toplam harcamam uçak bileti dahil 500 avronun altında.
şimdi yola çıkma zamanı.

CASABLANCA - dar el beyza

Türkiyede bilinen en meşhur fas şehri.bunun sebebi tabiki film.
casablanca beyaz ev demekmiş ispanyolca. arapçasıda dar el beyza. bir gezgin açısından pek görülesi yeri yok.rehber kitaba göre (loneyl planet) gece hayatı meşhur.okyanus kenarında büyük bir cami inşaa edilmiş.2. hasan camii. beni oraya götüren taksicinin fransızca söyleyişi ile -lö mösgue dü hasan- bunu en az 10 kere tekrar etti taksici.yanlış meslek seçtiğini düşündüm o an.öğretmen olmalıydı.ondan sonra fas ta ne zaman aklıma gelse gülerek lö mösgue dü hasan diyip durdum anlamsızca.

Fas013

Fas007

hasan 2 camii

Fas008

okyanus.

Fas003

Etiketler
Ynt: maroc -morocco -el mağrip- fas

ESSAOUİRA

Fas ta en çok beğendiğim 2. şehir.okyanus kenarında genelde ressam ve sanatçıların yaşadığı bir şehirmiş.ve tabiki bolca balıkçının.casablanca daki taksicinin dediğine göre bolca ehli yahud-yahudi- de yaşarmış.ne sanatçısı ne yahudisi ,akşam sokaklarında gezerken bana bolca keyif verici madde satıcısı denk geldi. onu bilir onu söylerim

Fas025

Fas033

Fas022

meydan ve sokaklar

Fas048

Fas051

Fas054

kale ve limandan şehir.

MARAKEŞ

fas ın kızıl şehri.
fas ile ilgili genelde bilinen şeylerden biride bu şehirdeki djemaa el fna meydanı.
hikayeciler ,falcılar,yılan oynatıcaları,müzisyenler meyva suyu kuruyemiş satanlar ve 10 larca ufak lokanta.

Fas109

Fas099

Fas102

Fas096

marakeş

Fas075

fenerbahçenin forması bu renk olsun

Fas074

Fas070

Fas068

Fas082

jardin majorelle

Fas086

koutoubia camii

Fas132

Fas140

saadian mezarları ve ahşap işçilik

Fas158

Fas155

boşuna kızıl şehir denmiyor.

tangier-tanca

fas'a gidip pirimiz ibn battuta nın memleketine uğramamak olmaz dedik.bir gece treni ile marakeşten yola çıktık.sabahında oradaydık.

Fas211

grande socco

Fas207

petit socco

Fas222

Fas223

Fas197

kolonyal mimarinin izleri

RABAT

bayramın 1 . günü sabahın erken saatlerinde vardığım bu şehirde fazla gezilip görülecek bir yer yoktu.bende zaten o sebeb ile bayrama denk getirdim.

Fas334

Fas388

şehir merkezi

Fas337

st pierre katedrali

Fas354

chellah. bayram dolayısı ile kapalıydı içini gezemedim

Fas375

kasbah taki mavi beyaz sokaklar

MOULAY İDRİSS -MOLLA İDRİS

Peygamber efendimizin soyundan gelen molla idrisin kabrinin olduğu kasaba.meknese 30 dakıka kadar uzaklıkta.

Fas413

Fas408

Fas423

Fas399

Fas403

MEKNES.

başkent rabata yakın bir şehir.bayramın 1 günüde buradaydım.

Fas434

bab el mansur. fas taki en büyük şehir giriş kapısı imiş.

Fas459

Fas465

bou ınania medresesi.

FAS GENEL -HAYATA DAİR

Fas015

Fas016

CASABLANCADAN essaouriaya gittiğim otobus.otobustekı tek yabancı bendim.bu otobusler otogardan kalkıyor genelde yerli halk ve benim gibi fakir fukara gezginler :smiley: tarafından kullanılıyor..daha lüx olan CTM VR SUPRATOURS firmalarının otobusleri ise kendi garajlarından kalkıyorlar.bu firmaların otobüsleri derli toplu ve yeni.koltuklarda bayan erkek bilet kesiyorlar.netekim ben essa dan marra ya devamlı çoçuğunu ezdiren bir kadının yanında seyahat ettim.

http://www.ctm.ma/

http://www.supratours.ma/

Fas243

grande taxi.bunlar dolmuş usulu kullanılıyor genelde.öne 2 arkaya 4 kişi.yallah

Fas424

pöti-petit taxi.buda bildiğin taxi işte

Fas436

Fas490

yerel kıyafetler

Fas018

yol üstü bir kasabadan

Fas196

fas ta en beğendiğim şeylerden biri.tren gar ları.büyükşehirlerdeki garlar yeni yapılmış çok modern.trenler dakik.lokomotifler tabiki fransız malı.alstom ve çoğu yeni.

http://www.oncf.ma/

bir şu siteye bakın .birde bizim tcdd nin sayfasına. türkçe anadilim olduğu halde basit bir tren sorgulamasını oncf nin sitesinden daha rahat yapabiliyorum.

Fas246

ortadoğu ve balkanlardada çokça turk dizi sevgisine şahit olmuştum.
kuzey afrikada bu kadar populer olduğunu ise bilmiyordum.
tancada bir sokakta karşıma çıkan manzara

hasılı kelam.fas farklı kültürü ve güzellikleri için gidilip görülesi bir yer.
ama yanınızda hanutçulara karşı bolca sabır bulundurun.

Benim de ilk yurt dısı gezim Fas'a olmustu, sene 2007 :smiley: 10 gunluk bir geziydi planda bi suru sehir vardı -sizinki kadar bir suru degil cunku ben agır agır tadını cıkararak gezmeyi severim kosturmayı sevmem- ancak hic kalmam, "hıh" dedigim Kazablanka'yı bi nedenle sevip 2 gun kalınca :smiley: ve cok sevdigim icin gezinin Marakeş bacagını da uzatınca gordugum sehirler daha az oldu, masallah size Kuzey, Güney bayagı dolasmıssınız:smiley: Tabi 3 gunluk çöl gezisi de yaptım ve o esnada bir suru sehir de gordum. Bence Fas'ın en muhtesem kısmı çöl, sizin güzel gezinizde de bir o eksik kalmıs. Te o zaman bilete iyi para vermiştik, mille aldık ama olsun; gecenlerde Airarabia'dan biletelere baktım tekrar gitsek mi acaba diye, ama biletler asırı pahalıydı, direkt ucarım hem de daha iyi bir havayoluyla diye dusunmus vazgecmiştim.

@ özcan bey ben teşekkür ederim

@mitsouko dediğiniz gibi çöl,atlas dağlarında trekking ve okyanusta yüzmek eksik kaldı.bir dahakine inş

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,487
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR