Land Rover Defender 110 ARB Airlocker Ön ve Arka Difransiyel Kilit Test Videosu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pajerocyprus Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,016
Ynt: Land Rover Defender 110 ARB Airlocker Ön ve Arka Difransiyel Kilit Test Videosu

discovery-V8' Alıntı:
Sanıyorum video bu

http://www.kibristube.com/video/77/DEFENDER-110-DİFFLOCK-TESTI
Bu linkte bende calismadi "kibristube"demi bir sorun var acaba ... bu videonun calisan bir linkini verebilen olursa sevinirim ..

Etiketler
Ynt: Land Rover Defender 110 ARB Airlocker Ön ve Arka Difransiyel Kilit Test Videosu

Eski bir konuyu canlandırdım ama birşey sormak istiyorum bilgisizliğimden.
%100 sürekli diferansiyel kilidinin çalışma yapısını inceledim ve sanki arka diferansiyel için kilit takmak yerine dişliler birbirine kaynatılsa da aynı işi görecekmiş gibi geldi bana. detroit %100 sürekli kilidin başka bir çalışma prensibi mi var yoksa.
Böyle bir uygulama yapan varmı yoksa bi akıllı benmiyim ;D

Linkte sorun var, malesef çalışmıyor.

link zaten yıllar önce ölmüş ona bakarak söylemedim zaten :smiley:

http://www.youtube.com/watch?v=3IqHiHnd7jM

:smiley:

BetaLocker

ProntoBasso' Alıntı:
Eski bir konuyu canlandırdım ama birşey sormak istiyorum bilgisizliğimden.
%100 sürekli diferansiyel kilidinin çalışma yapısını inceledim ve sanki arka diferansiyel için kilit takmak yerine dişliler birbirine kaynatılsa da aynı işi görecekmiş gibi geldi bana. detroit %100 sürekli kilidin başka bir çalışma prensibi mi var yoksa.
Böyle bir uygulama yapan varmı yoksa bi akıllı benmiyim ;D

100% kilit demek: iki teker arasında çekiş farklılığına müsaade etmeyecek kilit demektir. Yani, arkaya taktıracağınız Detroit 100% kilit, sağ veya sol tekerden birisi diğerinden belirli oranda hızlı ya da yavaş dönmeye başladığında, kilitlenip her iki tekerinde de "aynı" tur sayısında dönmesini sağlayacaktır. Normal şartlarda, bu kilit diferansiyeli açıkta tutar ve boş diferansiyel görevi görür.

Kaynatırsanız, düz yolda sorun olmaz, ama hızlı giderken viraj alamazsınız. Aracınız bir yöne doğru arkasını kaydırır.

LSD kilitler ise, yine 100% kilit gibi normalde açık tutar. Belirli bir tur farkı oluşunca kilitler, ancak LSD kilitli pozisyonda iken de %20 gibi bir oranda tekerleklerin farklı hızlarda dönmesine müsaade eder.

Engin bey,
Detroit %100 kilit tam olarak arazi vitesi ile bağlayınca devreye girmiyor mu ? Cevap hayırsa uzun soluklu bir virajda kaza kaçınılmaz olur. Bilmem yanlışmıyım.

tahaozak' Alıntı:
Engin bey,
Detroit %100 kilit tam olarak arazi vitesi ile bağlayınca devreye girmiyor mu ? Cevap hayırsa uzun soluklu bir virajda kaza kaçınılmaz olur. Bilmem yanlışmıyım.

Ön ve arka kilitler orta dif kilidinden ya da HI-LO kolundan bağımsızdır. bunlar otomatik olarak devreye giren mekanik kilitlerdir. Orta diff gibi elle devreye alınmıyorlar. Uzun soluklu "asfalt" bir viraj sorun çıkarmaz. ama, çamurlu ya da zemini değişken bir virajda yavaş gitmekte fayda var. Anlık kaymalara yol açabilir.

Merkezi diff kilidi ise, sadece araziye çıkıldığında ve de gerektiğinde kullanılmalı. Asfaltta merkezi diff kilidini kullanmak, arkaya takacağınız Detroit'ten daha kötü sonuçlara yol açabilir.

Bilgi için teşekkürler. Asfallta sıkıntı çıkarmayacak olması yeterli arazide pürdikkat gidiyoruz zaten.

Çok önemli bir konu

tahaozak' Alıntı:
Bilgi için teşekkürler. Asfallta sıkıntı çıkarmayacak olması yeterli arazide pürdikkat gidiyoruz zaten.
Konuyu hortlattığımın farkındayım ama,

Taha,

2 yıl önceki "Arazide pür dikkat gidiyoruz zaten" yazına, hıdırnebi de çektiğin süpermen videoları ile gönderme yapmak istedim. ;D ;D

dturan' Alıntı:
Konuyu hortlattığımın farkındayım ama,

Taha,

2 yıl önceki "Arazide pür dikkat gidiyoruz zaten" yazına, hıdırnebi de çektiğin süpermen videoları ile gönderme yapmak istedim. ;D ;D
Abi iki yılda derenin altından çook sular aktı :smiley:

Güzel karar şimdiden hayırlı olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR