Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan enverdede Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 516
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 130,158
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

11 ve 13 yy.larda imparatorluk olan,Tiren denizi kıyısında aşağıya korsika,sardinya,sicilya,suriye,filistin,mısır'a kadar uzanan toprakların hakimi bu zengin imparatorluğun mirası'nı görmekte sıra.

IMG 6603

IMG 6605

IMG 6606

IMG 6607

IMG 6608

Etiketler
Ynt: Kusur Kalmayalım Dedik.gittik,gördük, Geldik.(yunanistan-italya-eski Yugoslavya)

Campo dei Miracoli kompleksinin duomo'su önce,çan kulesi ayrı olarak daha sonra inşasına başlanmış,yumuşak zemin nedeniyle daha 4 katta iken yamulmaya başlamış buna rağmen 8 kat olarak bitirilmiş.Oda günümüze kadar yamulmaya devam etmiş,1990 da ana akstan kayma 4.5 metre olunca ziyarete kapatılan kulenin temelinden eğimin karşı yönünde toprak çıkartılarak %10 düzeltilmiş ve kontrollu ziyarete açık,Az da ben yardım ediyorum düzelmesine ne olur ne olmaz diye yanına gideceğiz :D Son foto ben ittikten sonra kule

IMG 6612

IMG 6616

IMG 6614

IMG 6641

ağırlık merkezi ,kule tabanının dışına çıkmadığı için ayakta duran kulenin en eğik hali bu olsa gerek.( Arkamı döndüm böyle olmuş,o kadarda düzelttiydim oysa) İtalyanın her yerinde olduğu gibi,bir daha geliriz diye bulduğumuz her çeşmede su içiyoruz, kulenin gövdesinde bir takım simgeleri fotoğrafladım ancak taşıdıkları anlam hakkında bilgim yok.
Not.İlk fotoğraf , belleğimde kalan okul kitabındaki fotoğrafın aynısı gibi.

IMG 6618

IMG 6628

IMG 6639

IMG 6637

IMG 6638

Gün yavaş,yavaş sonlanırken kamp alanımıza dönüp,şimdilerde olduğu gibi iftar saatine denk gelen saatte akşam yemeğini yiyor,ertesi günün dersini çalışıp istirahata çekiliyoruz,Niyetimiz programsız uyanmak çünkü rotamız 95 km.

IMG 6636

IMG 6625

IMG 6648

IMG 6681

Kamptan çıkıp firenze(floransa) yoluna giriyoruz,mazot ikmali lazım,ülkeye dönünce yapacağımız iş hazır,staj tamam derken Arno nehri bize floransadasınız diyor,hedef şehre yakınlığı ile Michelangelo camp.

380

385

386

389

388

Şehir haritasında kampın yeri çok cazip,navigator bizi götürüyor,yoldaki her dilden kucaklamak serbest veya kucakla beni (türkçe pankart yoktu,onlarda biliyor olmalı sonunun neye varacağını :D )pankartları görüyoruz,tabelalar doğru ylda olduğumuzu gösteriyor ,sonu Michelangelo meydanına çıkan kamp yolu.

393

394

398

407

412

Enver dede ;) hem bizi gezdirdin hemde ... bu güzel gezi raporunu inanılmaz güzellikte gezenbilir dostları ile paylaşıyorsun.. emeğine sağlık... biz bile her sayfanı merakla bekleyip özlem gideriyoruz...

eeeee... tabiki tekrarını bekliyoruz...

sevgiyle kal.
Kayınbiraderin ve ben . :smiley: :smiley:

Kampın zor ve yokuş olan girişinde sağa çekip resepsiyona uğradığımızda ,yoldaki kucakla beni pankartlarını kimin koydurduğunu anlıyoruz,Kişi=11,70-Camper=15,30-Çadır=7 Toplam= 70 Euro :eek: U dönüşü yapmak kaç para diye sorup görevliyi bizim gibi dumura uğratarak çıkıyor ve park alanı bulup şehri dolaşmak için Nehir kıyısına yöneliyoruz.Alternatif olarak Michelangelo tepesine çıkıp ücretsiz park etmek var ama ,dönüşte yokuşu kim tırmanacak.Aracı park edip park bileti alıyor ve yürümeye başlıyoruz

401

428

429

434

437

akileyla' Alıntı:
Enver dede ;) hem bizi gezdirdin hemde ... bu güzel gezi raporunu inanılmaz güzellikte gezenbilir dostları ile paylaşıyorsun.. emeğine sağlık... biz bile her sayfanı merakla bekleyip özlem gideriyoruz...

eeeee... tabiki tekrarını bekliyoruz...

sevgiyle kal.
Kayınbiraderin ve ben . :smiley: :smiley:
Bende diyorumki son mesaj niye bayt fazlası verip geri geldi,Meğerse aynı anda Yandaş Takipçilerim beğeni mesajı yolluyormuş.....Siz bana Antalyadan 6 aylık vizeyi alın,neden olmasın :D

İtalya'da kafayı nereye çevirseniz bir heykel görme olasılığınız var,Leonardo Da vinci ve Michelangelo'nun Rönesansın doğduğu kent Floransada yetiştiği gerçeği varken ,şaşırmamak gerekir,buda camekanla korunanı,Ponte Vechio köprüsüne ulaşıyoruz .

438

440

441

442

444

İkinci dünya savaşında tek zarar görmeyen köprü ve onu süsleyen mağazaların nehre açılan pencereleri

447

448

449

452

454

Köprünün karşı kıyısında Piazza della signorina ve yakınında rönesansın en ünlü eserlerinin bulunduğu Uffizi galerisi var,sıra çok uzun olunca yarına bırakıyoruz daha geniş zamana.

456

455

458

459

461

biraz sonra yağmur başladı başlayacak,sıradan çıkmasamıydık ,kapalı alan daha iyiydi derken ..... ortaya karışık...

462

463

139

466

467

Fotoğraflar iki makineden,dosyalar ayrı ayrı derken biraz dağıldık,olsun hepsi Floransadan nasıl olsa :D Signora meydanı,neptün çeşmesi,Orijinali müzede olan david heykeli derken devam edelim biz birazdan zaten yağmur başlayacak biz Duomo'ya sığınacağız

131

138

135

136

Parçalı bulutlar tepemize ulaştı,Bir benzerine Sienada girmediğimiz mermer kakma tabanlı klise

476

475

472

473

471

Diyecek soz bulamadik inanin. Kelimeler kifayetsiz kalir. Esim ve ben butun bir gece yazilarinizi ve guzel resimlerinizi buyuk bir hayranlikla takip ettik. Sizleri saygi ile selamliyor, kolayliklar diliyoruz..

Yarin yine buradayiz. Paylasimlarinizi merakla bekliyor olacagiz..

Halil & Ozlem cifti

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.