Küçük Demirkazık - Güneybatı Duvarı Tırmanışı (03 - 04 Ekim 2009)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GokhanUzun Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,011

GokhanUzun

Kamp I
Tarih : 03 - 04 Ekim 2009

Ekip : Ibrahim Akcay
Ozgur Capraz
Gokhan Uzun

Rota : Kucukdemirkazik Dagi Guneybati Duvari rotasi

Kullanilan Teknik Malzeme : 50 m 10,5 mm ip , stoper seti , 3 adet hegzantrik , yayli takoz seti , muhtelif ebat ve tipte sikkeler , kask

Nigde'den Camardi minibusune binmek uzereyken Zirve Istanbul'dan Mutlu , Hidir ve Hasan arkadaslarimiza rastlamak guzel bir surpriz oldu.
Bu ekip Demirkazik tirmanisi icin buradaydi ve kamp yerlerini de tipki bizim gibi Arpalik olarak belirlemislerdi.
Mehmet Senol'un traktorunde yapilan klasik tozlu , sallantili yolculugun ardindan 3 ekim cumartesi gunu saat 13:00 gibi Arpalik Yaylasi'na
kamp attik ve ayni gun Apiskar Vadisi'ne kesif yuruyusu yaparak rotayi inceledik. Cunku bendeniz rotayi gosteren resimlerin ciktilarini maalesef
yanima almayi unutmustum. Kesif donusu yemek , muhabbet derken 19:00 gibi uykuya daldik.
4 ekim gunu 04:30 gibi kamptan ayrilarak Apiskar'a dogru yola koyulduk. Demirkazik tirmanisi yapacak arkadaslarin yolu daha uzun
oldugu icin onlar sanirim 03:30 gibi yola cikmislardi. Saat 05:30 da Apiskar'a girmistik ve bizi buyur eden rotamizla karsi karsiyaydik.
Ufak bir molanin ardindan dagin guneybati yuzunun ortalarina denk gelen ve Tunc Findik'in Aladaglar'da 50 Rota kitabinda ters at nali olarak
tabir edilen bolume dogru tirmanisa basladik. Tirmanisin bu bolumunde belirgin bir rota yok. Rotanin kilidini olusturan bu ters at nalina varana
kadar gozunuze kestirdiginiz bir kaya kulvarindan serbest tirmaniyorsunuz. Kilidin dibine vardigimizda bir mola verip malzemelerimizi kusandik.
Kilidi gecmek icin iki ip boyu tirmanis gerekiyor. Ilk ip boyu 25-30 m uzunlugunda ve IV+ derece zorlukta. Buraya Ozgur lider giriyor ve yukaridan
gelen cekic cinlamalarindan sonra gelin diye bagiriyor. Bu tirmanista ip boylarini tirmanmayi bize birakip fotograf ve video cekimi ile ugrasan
İbrahim ipi prusikleyerek istasyona vardiktan sonra ben tasi taragi toplayip yanlarina cikiyorum. Ikinci ip boyu yine 25-30 m kadar uzunlukta bir
tirmanis gerektiriyor. Bu ip boyunu ben tirmaniyorum. Bu etapta takip edilen catlak tirmanisin son 15 m lik kisminda uce ayriliyor.
Ben en kolay olan varyasyonu takip ettim yani V+ derece zorluktaki sag catlagi tirmandim. Bu bolum gorece kolay olmakla beraber kayanin
cok curuk bir goruntusu var ve sonu negatifle bitiyor. Epeyce tereddutlu hamlelerden sonra nihayet yukaridaki sette iki sikke ile saglam bir istasyon
kurabildim. Rotanin bundan sonraki bolumu zirveye baglanan sirta kadar slablardan olusuyor. Once ip boylarini tirmanarak varilan tepenin zirvesine
kadar tirmanmak sonrada arkasina asip 20-25 m irtifa kaybederek zirveye giden sirta baglanan slablari tirmanmak gerekiyor.
Son derece bosluklu olan sirt hattini da serbest gectikten sonra zirveye ayak bastik. Yemek , resim ve zirve defterine bir seyler karalama
faslindan sonra klasik rotadan inise gectik. Iki etapta yaptigimiz ip inisinden sonra yine Apiskar'a girdik ve 16:00 gibi Arpalik'taki kampimiza vardik.,

Selamlar,
Gokhan Uzun

Not : Resimler çok yer tuttuğu için mesaja ekleyemedim. Aşağıdaki linkten resimlere ulaşılabilir.

http://picasaweb.google.com.tr/gokhanuzun61/KdkGuneybati#

IMG_4245.JPG

Etiketler
Ynt: Küçük Demirkazık - Güneybatı Duvarı Tırmanışı (03 - 04 Ekim 2009)

Tebrik ediyorum..Resimler de bir harika...

Paylaşım için çok teşekkürler Gökhan.

Zirvenizi de kutluyorum. Duvar rotasından çıkmak herkesin harcı değildir.
Tebrikler.

Teşekkürler :smiley:
Aslına bakarsan bu rota duvar rotası olarak geçmekle birlikte 2 ip boyu tırmanış dışında ip emniyeti gerektirmeden
tırmanılabilen bol boşluklu ama çok zor olmayan bir teknik tırmanış rotası.

2 İp boyu 2 İp boyudur Gökhanım.

Düz patiklarda yürüyemeyenleri görüyoruz.
;D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR