Köpekler Bizden Ne İster?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barışakdere Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 122
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 57,300
Ynt: Köpekler Bizden Ne İster?

merhaba hemen ayak üzeri yazıyorum kusura bakmayın
çünkü bir PMR El telsizi sistemi için Röle kuruyorum ve cihaz almak için sefaköy e gitmem gerekiyor

KÖPEKLER 1 - 2 km den beyin sinyali okur...
Kesinlikle koku ile işleri yoktur
Sadece rüzgar ona doğru eser ise konu analiz eder
ama İnsan Frekansını ( beyin frekansını okur )
ve sizin kişiliğinizi düşman veya dost olduğunuzu , korkup korkmayacağınızı anlar ve sizinle( korkarsanız )oynar

Etiketler

bu söyledikleriniz her köpek için geçerli değil tabiiki.değilmi?
insanlar arasında olduğu gibi köpekler arasında da psikopatlar çıkıyor.
temennim bu psikopatlara denk gelmemek.
eğitimci bir arkadaş bir çok köpeğin yanına gidip oynayabilirken, bazı köpeklere ne yapsa yaranamadığı oluyor.

Köpeklerin koku ve işitme duyuları çok gelişmiştir.
( ceset arama köpekleri 1,5 m suyun altındaki cesetleri bulabilmektedir.)
kokuda rüzgar,kokunun oturma zamanı,aratılacak kokunun üstüne yağmur yağmaması kokuyu etkileyen faktörlerden birkaçıdır.
Buna karşılık gözlerden ödün vermişlerdir.
Renk körlüğü ve gözle mesafe hesabının düzgün yapılamaması.
buna rağmen gece insandan iyi görürler.

ABD yapılan bir çalışmada sara hastalarının.
kriz gelmeden önce uyarı yapan eğitilmiş köpeklerle araba sürmesi sağlanmıştır.
Avrupada doğal gaz kaçaklarını aramada köpekler 1 numaradadır.

malesef Ülkemizde çok iyi eğiticiler olmasına rağmen
yardımcı köpek eğitimi alanı ,para getirmediğinden gerekli önemi bulamamıştır

bisikletle giderken köpek kovalarsa hızlanıp kaçma kararı biraz zor. düşme durumunda kırık çıkık olabilir. Durup bisikletten inip köpekle aranıza bisikleti almak en güvenli durum. Yolun üzerinde köpek varsa yavaşlayıp köpeğe yumuşak bir ses tonuyla sakin ol falan denirse rahat bırakabilir.

yazargezeryolçizer' Alıntı:
malesef Ülkemizde çok iyi eğiticiler olmasına rağmen
yardımcı köpek eğitimi alanı ,para getirmediğinden gerekli önemi bulamamıştır
yada köpek eğitimi çok pahalı olduğu için insanlar eğitim yaptırmıyor olabilirmi?
1 haftalık temel eğitime 300-350 euro diyorlar. bence fiyatları aşağılara çekseler daha çok kazanabilirler, daha çok köpeği eğitirler,
eğitilmiş köpekleri gören diğer insanlarda köpek sahibi olmak isteyebilirler.

arkadaşlar bilgi verirken sağdan soldan duyumları yazmak yerine daha bilimsel düşüncelere yer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. buradaki yorumları yeni okudum. köpeklerin 2 km den beyin dalgalarını okuduğu gibi bir bilgi bana saçma geldi.nette de astrolog,medyum,şarlatan vs gibilerin yazdıkları dışında bunu yazan bir veriye ulaşamadım.
köpeklerin kovalaması içinse tipik içgüdüsünün kaçan şey avdır,kovalanır,kovalayan şey avcıdır,kaçılır olduğu kanaatine vardım
köpek ısırmaya niyetliyse çömelmekte kurtarmıycaktır.
ama deneyenler varsa şu köpek kaçıran frekansta ses yayan cihaz işe yarıyormu bilmek isterim.

terrano' Alıntı:
arkadaşlar bilgi verirken sağdan soldan duyumları yazmak yerine daha bilimsel düşüncelere yer vermemiz gerektiğini düşünüyorum. buradaki yorumları yeni okudum. köpeklerin 2 km den beyin dalgalarını okuduğu gibi bir bilgi bana saçma geldi.nette de astrolog,medyum,şarlatan vs gibilerin yazdıkları dışında bunu yazan bir veriye ulaşamadım.
köpeklerin kovalaması içinse tipik içgüdüsünün kaçan şey avdır,kovalanır,kovalayan şey avcıdır,kaçılır olduğu kanaatine vardım
köpek ısırmaya niyetliyse çömelmekte kurtarmıycaktır.
ama deneyenler varsa şu köpek kaçıran frekansta ses yayan cihaz işe yarıyormu bilmek isterim.
kaçan şey avdır,kovalanır,kovalayan şey avcıdır, kaçılır. bu doğrudur.
çömelme olayı hatta yere yatma olayı daha doğrudur. çünkü köpeklerin bir huyu vardır kendisinin gücünü kabul edene saldırmazlar. bir köpek daha güçlü başka bir köpekle karşılaştığında zayıf olan hemen güçlü köpeğin ayaklarına kapanır, yere yatar,yalakalık yapar. yani sen büyüksün kabul ediyorum der, o köpeğe bir şey yapmaz insanın çömelmesi yada yatması bununla aynı olaydır.
köpeklerin iç güdü okuması olayıda daha farklı bir şeydir. insan korkunca, heyecanlanınca vücut adrenalin salgılar. köpek bunu hisseder ve saldırır.

ultrasonik köpek kaçıran cihazların işe yaradığını bilmiyorum ama ultrasonik fare kovucular acaip işe yarıyor. hatta evde her zaman yuva yapan örümcekler bile görünmez oldu.:smiley:
köpek kovucularda işe yarıyor olabilir.

çobanın bi tanesi üç köpek üzerine geldiğinde yere yattığını kendisini böyle koruduğunu söylemişti. ama köpekler uzaklaşınca gene de ısırıldığını sonradan üstü başı kan olunca farkettiğini söylemişti.o an hiçbişi yapmadıklarını zannetmiş. köpeklerle karşılaşınca aklıma hep o adamın dedikleri takılıyo. önce korkmamış gibi yapıp,sakince ve dostça seslensek tavrını değiştirmezse hayvanları kovalama şansını kullansak daha mı iyi olur diye düşünüyordum. yere yatınca tamamen hayvanın insafına kalıyoruz.

bu çoban nasıl olmuşda anlamamış ısırıldığını:smiley:))
köpeğin yanında korkmamış gibi yapamazsınız. ya korkuyorsunuzdur, yada korkmuyorsunuzdur.
kovalayıncada 2 seçenek var ya kaçar yada size döner:smiley:) size dönerse kötü olabilir. bence çok riskli

en yanlış halk efsanesi köpek saldırınca çökmektir. O zamana kadar belkide lider olabilecek pozisyonunuzu köpeğin göz seviyesine inerek kaybedersiniz hemen.
eğer kaçıp (köpekten hızlı olabileceğinizi düşünüyorsanız) saklanabileceğiniz bir yer varsa kaçın.
Ama yoksa tek yapabileceğiniz bağırarak hatta havlayıp çığlık atarak ellerinizi kollarınızı savurarak köpeğin(köpeklerin) üzerine koşmak.
kaçmak ve çökmek kovalamaktan çok daha riskli emin olun :smiley:

not: Köpeğim var diye değil bilgi birikimim.. Rottweiler Irk derneği başkanıyım. ayrıca köpek ırkları ve köpek bilimleri federasyonu yönetim kurulu üyesiyim :D binlerce eğitimli eğitimsiz,sahipli sahipsiz köpekle muhatabım :D

en iyisi köpek kaçırma duası var onu okuyun:smiley:)
yada kendinizi köpeklere karşı efsunlatın:D

esra hanımın dedikleri bana da mantıklı geliyor. bu konuda söylenen şey çok.ama köpeklerin birbirinden farklı davranabileceklerini düşünüyorum.seslendiğinizde köpeğin davranışından saldırganlığından vazgeçip geçmeyeceği bazen anlaşılabiliyor.çoğu korkudan saldırıyor zaten.dostça gel denirse çoğunlukla duydukları bi komut olduğu için yumuşuyorlar.sonrasında yumuşak bir ses tonuyla konuşunca da zaten kuyruk sallamaya başlarsa artık büyük ihtimalle bişi yapmıyor. ama bir kısmı için bu geçerli değil.yere yatmak üstünlüğü direk ona vermek demek. yere yatınca bir kere ısırmaya başlarsa iyice hırslanabilir diye düşünüyorum.oyunlarında bile bu var.ısırdığı zaman kafayı sallayıp iyice hırslanıyor.

bahsettiğim çobanla ardahanda tanışmıştım.-20 derecede belki soğuktan anlayamamıştır ısırıldığını.belki de korkunun yarattığı adrenalinden hissetmemiştir acıyı.ama orda da bi sürü insan çömel diyordu. gene de ben şahsen yere yatmayı kendim için tercih etmiyorum.tek bir ısırıkta olsa yerdeyken almak istemem. bi sürü aşı ve yara enfeksiyonu ile uuraşmaktansa kaçamıyorsak en azından kovalamayı denemek tercihim olurdu.

terrano' Alıntı:
bahsettiğim çobanla ardahanda tanışmıştım.-20 derecede belki soğuktan anlayamamıştır ısırıldığını.belki de korkunun yarattığı adrenalinden hissetmemiştir acıyı.ama orda da bi sürü insan çömel diyordu. gene de ben şahsen yere yatmayı kendim için tercih etmiyorum.tek bir ısırıkta olsa yerdeyken almak istemem. bi sürü aşı ve yara enfeksiyonu ile uuraşmaktansa kaçamıyorsak en azından kovalamayı denemek tercihim olurdu.
Ardahan daki köpekleri yakından görmüş biri olarak;
ben bu kadar kötü beslenip bu kadar iri olan hayvanları başka bir yerde görmedim.
Çobanın verilmiş sadakası varmış.
Tahminimce bu köpekler bizde kafkas çoban köpeği olarak bilinen cinsle kırılmış olabilirler.

Birde Ardahan da çok fazla tazı vardır.
Aynı İngiliz soyluları gibi at üstünde tazılarla ava çıkarlar.:smiley:

evet o ırkın kırmalarını da gördüm. ama ilginç olan orta boy ve orta tüy yapısına sahip olanlar bile o soğukta hayatta kalabiliyorlar. tüy uzunluğu kısa bile olsa adapte olmuşlar soğuğa.sürüler halinde geziyorlardı.aralarından geçmek için sosis taşıyordum yanımda :smiley: haraçlarını verip geçiyordum ama korkmuyorda değildim.:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR