Kızıl Yolculuk

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan yuruyen_bulut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,900

yuruyen_bulut

Mita-kuye Oyasin...!
Yer
ANKARA
Web
www.kizilderililer.azbuz.com
Merhaba doğa severler,
Bir çok arkadaşın kişisel albümünü gördüm ve çok güzel fotoğraflarla karşılaştım. Bende çekmiş olduğum fotoğrafları rüzgar esintisyle buraya getirip sizlerle paylaşıyorum.

Doğanın güzel ruhu sizlerle olsun...

Sevgiler

Yürüyen Bulut

Fotoğraf : Doğa Yürüyüşünden Köpek ve Kamplumbağa ilişkisi...

79131246244128.jpg

Fotoğraf : Bolkar Medetsiz Dağı 3524 metre

79131246206269.jpg

Fotoğraf : Mersin/ Kızkalesi GÜn Doğumu Keşif Öncesi

79131246119312.jpg

Fotoğraf : 5 Haziran Dünya Çevre Gününe Özel "Su platformu"

79131246027618.jpg

Fotoğraf : Gece karanlığında doğadan bir yoldaş pati

79131245990300.jpg

Fotoğraf : Antalya / Olympos Özgür Ruhların Sığınağı = Yangın Öncesi

79131245989807.jpg

Fotoğraf : Hiking yürüyüşünden esintiler

79131245987349.jpg

Fotoğraf : 5 Haziran Dünya Çevre Gününe Özel "Su platformu"

79131246025157.jpg

Fotoğraf : Olympos Cırcırları :smiley:

79131245989670.jpg

Bizler topraktanız ve ona aitiz. Ey dünya ana, senin üstünde attığımız her adım kutsal biçimde atılmalıdır. Her adım bir dua olmalıdır.

Kara Geyik,Sioux Kabilesi

Etiketler
Fotoğraf : Antalya / Olympos yangını 2008

79131245965688.jpg

Fotoğraf : Mersin / Kızkalesi Yalnızlık fotoğrafı

79131245942031.jpg

Fotoğraf : Mersin / Kızkalesi / Adamkayalar Mezarlığı Keşif Yolu Salyangoz

79131245940732.jpg

Fotoğraf : Bolu / Abant ormanları Yalnız bir kamp - Sonbahar - Mantar

79131245900787.jpg

Fotoğraf : Ankara Çamlıdere'de bir doğa yürüyüşü ve Tırtıl

79131245623314.jpg

Fotoğraf : Uğur Böceği - Son Yeşil ve Kuraklık - Kurgusal

79131245619862.jpg

Fotoğraf : Ankara'da gün batarken

79131245617936.jpg

Fotoğraf : Yüksek İrtifa Hasan Dağından bir görüntü

79131245609254.jpg

Fotoğraf : Kayseri / Erciyes Dağı 3917 metre - Karlı Tipi

79131245443848.jpg

Fotoğraf : Kütahya / Simav İlçesinin köylerine yaptığımız okul yardımı projesinden bir kardeşimizden umut yolculuğu

79131245813889.jpg

Fotoğraf : Aladağlar / Yıldız Başı ve Adsız Tepe zirve tırmanışından görüntü

79131245712241.jpg

Fotoğraf : Bolu - Abant ormanlarından Çiğ Damlacıkları - Mantar

79131245389022.jpg

Fotoğraf : Afyonkarahisar ve Eskişehir / Keşif Yolu Yazılıkaya Vadisi Dini İnanç Merkezi - Midas Anıtı

79131244774051.jpg

Fotoğraf : Bolu / Abant ormanları - Mantar

79131245265113.jpg

Fotoğraf : Abant'ta bir kamp gecesi - Yalnızlık

79131244857027.jpg

Özgürlük

Ben rüzgârların hür estiği, gün ışığının önünü kesen hiçbir engelin mevcut olmadığı bozkırda doğdum.
Ben herkesin, her şeyin hür nefes alıp verdiği; duvarlarla, çitlerle, tellerle çevrilmemiş bozkırda doğdum. Orada ölmek istiyorum. Duvarlarında arasında değil.

On Ayı (Comanche Kabilesi)

Ynt: Kızıl Yolculuk

Biz, ruhun bütün yaratıklara verilmiş olduğuna, her canlının, kendisi bunun bilincinde olmasa bile, bir dereceye kadar ruha sahip olduğuna inanırız. Ağaç, şelale, boz ayı, her biri cisimleşmiş bir ruhtur, her biri saygıya layıktır.

Ohiyesa, Sioux Kabilesi

Yürüyen bulut , ellerine sağlık.

Ben tüm ciddiyetimle sana bir soru soarcağım ; umarım da doyurucu bir cevap almak da nasip olur. Çok aradım fakat bir türlü yakınına bile yaklaşmadığım bir şeyin yerini biliyor olma ihtimaline güvenerek kızılderili müzik , ayin - kutlama - toplantı ritüellerinde çaldıkları ezgilere ulaşabileceğim bir kaynak bilgisine sahip olup olmadığını merak ettim...

ozahbap' Alıntı:
Yürüyen bulut , ellerine sağlık.

Ben tüm ciddiyetimle sana bir soru soarcağım ; umarım da doyurucu bir cevap almak da nasip olur. Çok aradım fakat bir türlü yakınına bile yaklaşmadığım bir şeyin yerini biliyor olma ihtimaline güvenerek kızılderili müzik , ayin - kutlama - toplantı ritüellerinde çaldıkları ezgilere ulaşabileceğim bir kaynak bilgisine sahip olup olmadığını merak ettim...

Merhaba Ozahbap dost,
İlgilendiğin müzikler mi ? yoksa müzik aletlerimi yoldaş ? Ben yinede ikisini cevaplayacağım.

Müzik olarak; İnternet iyi bir kaynak bizler için. Pow Wow'dan müzik ve görsel kliplerine kadar istemediğin dökümanı bulabilirsin. Benim arşivim yıllardır elimde bulunanlardan ibaret. Elimde bir tane özel ayin kaseti de bulunuyor (biraz ağır bir ezgidir). Tavsiyem aşağıda yazmış olduğum Kızılderili sanatçıların ezgilerini dinlemeye başla. Pow Wow ve Ritüellerine ait kaynakları ilk başta algılamak zor gelebilir.

Pow Wow olarak görsel kliplerin olduğu bir site önereyim sana http://www.powwows.com/calendar/displaymonth.php
Pow Wow mantığını kavrarsan bugünkü dansın ve ritmin seslenişinde bir çok şey anlamaya başlarsın dinleyerek ve izleyerek ve araştırarak..

Bir çok Kızılderili sanatçı'da bulunuyor bunun yanında. R.Carlos Nakai (Dünyanın en iyi flüt üstadı), Brule, Robert Miraball, İnca song, walela, ayawaska, wakancanka,Keit Bear,Wayra,Andrew Vasquez,Robie Roberts, Sacret Spirit,Oliver shanti,Peter Kater vb... bir çok sanatçının ezgilerini bulman oldukça kolay internet üzerinde.

Müzik aletlerine gelince, yerli flütleri, ocarina, davul, pan flüt gibi aletleride İstanbul İstiklal veya Ankara Limon Bazarr gibi yerlerde bulabilirsin.

Ben daha çok flüt ve ocarina üzerinde yoğunlaşıyorum. Dağ çıkışlarında taşıması kolay ve kendi ezgimi anlatmaya yetiyor :smiley:

Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,132
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

SON KONULAR

Geri