Kayak Merkezlerinde Kar Kalınlıkları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan YOL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 207
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 104,144

Etiketler
Ynt: Kayak Merkezlerinde Kar Kalınlıkları

şu an dmi verilerine göre Kartalkaya'da 70, Uludağ ve Kartepe'de 80, Palandöken'de 60 cm. kar var, kayak sezonu hepimize hayırlı olsun, kazasız belasız bir sezon dilerim arkadaşlar :smiley:

Ankara'da aradığım bir tur şirketi; bu haftasonu için Kartalkaya otellerinin günübirlik müşteri almadığını söyledi ! :(

Ve bu pazar Ankara'dan 6 kişilik bir ekiple günübirlik Kartalkaya'ya gidip sezonu açıyoruz :smiley:

Kar kalınlığı verilerine asla güvenmem. Gidip pist dışından rüzgarın bi tarafa yığdığı yerden ölçüm yapıyorlar herhalde. Benim için önemli olan pistteki kar kalınlığı. Hatta reklam amaçlı, rakamlarla oynandığını dahi düşünüyorum. Bazen haberlerde duyuyorum palandöken de kar kalınlığı 70cm yi buldu; dağa çıkıyorum pistte kar yok. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim, şuan Palandöken' de müthiş bir kar var. Kısmetse 1 ocakta dağdayım. Herkesi beklerim.

Hulg' Alıntı:
Kar kalınlığı verilerine asla güvenmem. Gidip pist dışından rüzgarın bi tarafa yığdığı yerden ölçüm yapıyorlar herhalde. Benim için önemli olan pistteki kar kalınlığı. Hatta reklam amaçlı, rakamlarla oynandığını dahi düşünüyorum. Bazen haberlerde duyuyorum palandöken de kar kalınlığı 70cm yi buldu; dağa çıkıyorum pistte kar yok. Fakat şunu rahatlıkla söyleyebilirim, şuan Palandöken' de müthiş bir kar var. Kısmetse 1 ocakta dağdayım. Herkesi beklerim.

Üzülerek söylemek zorundayım bugün dağdaydım ve yukarıdaki tahminim tutmadı, Palandöken de şuan kar yok. Muhtemelen yağan kar hemen ezilmediğinden, fırtına pistlerde kar bırakmamış.

Biz malasef bu pazar gidemedik, cuma gunu giden arkadaslar kayabilmisler ama pek tatmin olmamislar.
Pazar gunu icin havadurumunun kotu olma beklentisi oldugundan kayamayiz diye bu haftaya erteledik.Bu hafta pazar-pazartesi düşünüyoruz.
Artık hava ne olursa olsun gidecez :smiley:

Birinci sayfadaki kar kalınlıklarını gösteren harita, direkt olarak meteorolojiden alınmış ve otomatik olarak güncellenen bir haritadır.

29 aralıkta sezonu uludağda açtım,,durmaksızın her haftasonu uludağdaydım,pistler muhteşem,,pazartesi günü de kartepeyi bir yoklayacağım bakalım nasıl pistlerin durumu,,sonrasında da kartalkaya :smiley:) ayrıca karlı yollarda 4x4 zevki de bambaşka!!!!

12 Mart İtibariyle Kayak Merkezleri

Kar kalınlıkları Uludağ'da 255, Kartalkaya'da 290, Ilgaz'da 150, Erciyes'te 175, Bayraktepe'de 195, Kartepe'de 100, Palandöken'de 80, Karacadağ'da 30 santimetre ölçüldü.

Türkiye'nin önde gelen kış turizm merkezlerinden Uludağ'da, kar kalınlığı 255 santimetre ölçüldü. Uludağ Meteoroloji İstasyonu yetkililerinden alınan bilgiye göre, dün ara veren kar yağışı, bugün geç saatlerde tekrar başlayarak hafta sonuna kadar etkisini sürdürecek. Kar kalınlığının 255 santimetre olduğu ''oteller bölgesi''nde, hava sıcaklığı ise gece eksi 6 dereceye kadar düşüyor. Yetkililer, buzlanma nedeniyle sürücülere dikkatli olmaları uyarısında bulundu. Bu arada otellerdeki doluluk oranının, yüzde 20'lere kadar düştüğü bildirildi.

ERCİYES

Kayakevi yetkilileri, geçen hafta etkili olan lodos nedeniyle bazı bölgelerde kar kalınlığının azaldığını, şu anda pistlerdeki kar kalınlığının 175 santimetre olduğunu belirtti. Kayak severlerin özellikle hafta sonu büyük ilgi gösterdiği Erciyes'te 15 Mart pazar günü Kayseri Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği ''Erciyes Kar Şenliği'' yapılacak. Değişik eğlence ve yarışmaların yer alacağı şenlikte Emre Altuğ konser verecek.

KARACADAĞ KAYAK MERKEZİ

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesindeki Karacadağ Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı 30 santimetre ölçüldü. Geçen hafta kar kalınlığı 50 santimetreye kadar yükselen bölgede son günlerde güneşli hava etkili oluyor. Bu nedenle, Karacadağ Kayak Merkezi'nde, kar kalınlığı 30 santimetreye geriledi. Konaklama tesislerinin bulunmadığı, çevredeki il ve ilçelerden vatandaşların günübirlik ziyaret ettiği kayak merkezinde, hafta sonları üniversite öğrencilerine indirim uygulanıyor.

KARTEPE KAYAK MERKEZİ

Kocaeli Samanlı Dağları'nın zirvesi olan Kartepe'de kar kalınlığı 1 metre ölçüldü. Uzunlukları 400 ile 3 bin 500 metre arasında olan 14 kayak pistinin tamamı açık durumda. Kartepe'deki tek konaklama merkezi olan beş yıldızlı, 250 oda, 50 apart ve 800 yatak kapasiteli Green Park Resort Kartepe otelinin yüzde 25 oranında dolu olduğu bildirildi.

ILGAZ

Ilgaz Oteller Birliği Başkanı Eray Öztürk, kar kalınlığının 1.5 metre olduğu kayak merkezinde tüm pistlerin açık olduğunu söyledi. Özellikle hafta sonu tatilini Ilgaz'da geçirmek isteyenlerin oluşturduğu yoğunluk nedeniyle otellerin doluluk oranının yüzde yüzü bulduğunu belirten Öztürk, ''Kayak pistlerimizin uzunluğunun artırılması nedeniyle bu sezon Ilgaz Dağı'na olan ilgi, geçtiğimiz yıla göre önemli ölçüde bir artış gösterdi'' dedi.

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

Palandöken Kayak Merkezi'ndeki pistlerde kar kalınlığı 80 santimetre ölçüldü. Kayak merkezindeki Dedeman Otel Genel Müdürü Nuri Avşarer, pistlerde kar durumunun iyi olduğunu söyledi. Son kar yağışıyla pistlerin adeta kara doyduğunu ifade eden Avşarer, ''Kar sıkıntımız yok. Kayak severlerin Palandöken'e ilgisi devam ediyor'' dedi. Otellerindeki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını kaydeden Avşarer, Palandöken'e ilginin Mart ayı boyunca devam etmesini beklediklerini söyledi. Polat Renaissance Oteli'nde de doluluk oranının yüzde 55 olduğu bildirildi.

BAYRAKTEPE KAYAK MERKEZİ

Kars'ın Sarıkamış ilçesindeki Bayraktepe Kayak Merkezi'nde de kar kalınlığının 195 santimetreye ulaştığı bildirildi. Kar yağışı sonrası pistlerdeki kar kalınlığının artması, kayak merkezindeki otel işletmecilerini sevindiriyor. Toprak Otel Genel Müdürü Ercan Saygı, pistlerde kar kalınlığı arttıkça kayak severlerin daha çok ilgisini gördüklerini söyledi. Otellerinin doluluk oranının yüzde 95 olduğunu belirten Saygı, konuklarının yüzde 50'sinin yabancı turist olduğunu bildirdi.

KARTALKAYA KAYAK MERKEZİ

Kartalkaya Kayak Merkezi'nde, havaların ısınmasıyla kar kalınlığı 2 metre 90 santimetreye düştü. Kayak merkezinde bulunan oteller hafta içi yüzde 70, hafta sonu ise yüzde 90 ile 95 doluluk oranında hizmet veriyor. Otellere ait olan pistlerin açık olduğunu belirten yetkililer, kayak merkezinde sezonun Mayıs ayının ilk haftasına kadar devam etmesinin beklendiğini kaydetti.

SAKLIKENT VE DAVRAZ KAYAK MERKEZİ

Antalya'ya 50 kilometre mesafedeki Saklıkent Kayak Merkezi'ndeki pistlerin alt kısımlarındaki kar eridi. Pistin üst kısımlarında yaklaşık 45 santimetre kar bulunduğunu belirten yetkililer, burada kayak yapılabildiğini, teleski ve telesiyejlerin çalıştığını bildirdi. Isparta Davraz'daki konaklama tesisleri yakınındaki birinci pistte karın eridiği belirtildi. Yetkililer, daha yüksekteki ikinci pistte kayak yapmaya yeterli kar bulunduğunu söyledi.

AA
NTVMSNBC

2 hafta kadar önce ankara elmadağ kayak merkezi yakınlarında ufak bir gezi yaptık kar kalınlığı 30-50 cm arasında değişiyorudu
zirvede yani kayak merkezinde muhtemelen bu hava şartlarında 90--100 cm kadar vardır ama yanınızda malzeme götürmeden sanırım kayak yapamıyorsunuz

AYDURAN' Alıntı:
12 Mart İtibariyle Kayak Merkezleri

PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ

Palandöken Kayak Merkezi'ndeki pistlerde kar kalınlığı 80 santimetre ölçüldü. Kayak merkezindeki Dedeman Otel Genel Müdürü Nuri Avşarer, pistlerde kar durumunun iyi olduğunu söyledi. Son kar yağışıyla pistlerin adeta kara doyduğunu ifade eden Avşarer, ''Kar sıkıntımız yok. Kayak severlerin Palandöken'e ilgisi devam ediyor'' dedi. Otellerindeki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını kaydeden Avşarer, Palandöken'e ilginin Mart ayı boyunca devam etmesini beklediklerini söyledi. Polat Renaissance Oteli'nde de doluluk oranının yüzde 55 olduğu bildirildi.

Maddi kaygılar ön planda olduğu zaman, ne yazık ki insanlar yanlış yönlendirilebiliyor. Erzurum da yaşadığım ve sürekli burada kayak yaptığım için Palandöken Kayak Merkezinden örnek vereyim. Pistlerde 80cm kar kalınlığından bahsedilmiş. Değil mart ayında bütün kış Palandöken de 80cm kar olmadı. Üstelik bu ölçüm güya pistte yapılmış.

Palandöken e gelmiş arkadaşlar bilirler buarada karın en bol olduğu yer Kuzey pisttidir. Bu pist gerek rüzgardan korunaklı olması, gerekse güneş görmemesi yüzünden, kar burada daha fazladır. Fakat bu pistte bile 80cm kar olmadı. Diyelim ki birgün 80cm oldu, o gün de çığ tehlikesine karşı pistti kapattılar. Kayamadığım yerde 80 değil 380cm kar olsa ne yazar. Dağın kuzey kısımlarından, pist dışından bile ölçüm yapsanız 80cm olmaz. Herhalde ölçüm yapan arkadaş rüzgarın yaptığı bir kar yığıntısından ölçüm almış olsa gerek.

Her zaman Palandöken Kayak Merkezinin, Türkiye nin en ideal kayak merkezi olduğunu söylerim. Pistlerin çeşitliliği, eğim açıları, kar kalitesi, ulaşım kolaylığı vs. Zaten 2011 Üniversiteler arası Dünya Kış Oyunları da buarada yapılacak. Fakat ne yazık ki Erzurum bu sene tarihinin en sıcak ve karsız kışını geçirmiştir. İnsanların gözüne baka baka pistlerde 80cm kar var demek, ancak maddi bir kaygının ürünüdür. Dedeman çalışanı olmadığım için doluluk oranları hakkında ancak farazi konuşabilirim, ama görünen köy klavuz istemez misali benim gördüğüm %100 doluluk oranı da hayal gibi geldi bana.

Aytunç Bey,

Erzurum'da kar kalınlığını ölçen cihaz , ne yazıkki rüzgar alan bir tepeye dikildiğinden sürekli düşük kar kalınlığı göstermektedir. Yani pistlerle alakası yok .
Ayrıca Erzurum veya Sarıkamış ta 80 cm kar olmicakta daha nerde olacak. İstanbula bile 30 cm kar yağıyor şehir içi hareketlilik ve hava sıcaklığından eriyor. Allahın dağında 80 cm kar olmamasının hiç bir sebebi yok.
Pistlerde taş çakıl vs. konusuna gelince. Zira küresel ısınma sadece Erzurumu değil tüm dünyayı etlkiledi. Kar kalınlıkları illaki düşecek. Madem diğer kayak turizmi yapan yerlerde Erzurum'dan daha fazla kar var. Olimpiyatlar için onca yatırım niye Erzurum'a yapılsın, Kartepe'ye yapsınlar o zaman.

Aşağıdaki link Dedeman'a ait, 24 saat pisleri bu linkten izleyebilirsiniz. Bu kış izledim . Şuan çalışıyormu bilmiyorum. Ama elinizde bulunsun, sezon gelince açarlar belki. Çalışmıyorsa da yeni linki öğrenir öğrenmez buradan paylaşırım. Sevgiler

http://85.97.131.6/view/index.shtml

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,453
Kayıtlı Üye Sayımız
172,106
Kaydolan Son Üyemiz
Ahmet AKGÜN

SON KONULAR

Geri