Karavanda Notebook ile GPS navigasyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan atiladi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,084

atiladi

Zirve
Yer
İstanbul
Notbook'da GPS navigasyon konumlandırma yapabilmek için,yapılması gereken şu;
Notebook'unuzda bluetooth varsa mesele yok, yoksa bluetooth dongle alacaksınız( 20-25 TL), sonra bir adet GPS konumlandırıcı, kibrit kutusu büyüklüğünde bir alet (150 TL) bluetooth özellikle çalışıyor, amaç GPS konumlandırıcının notbook ile bluetooth yardımı ile birbirine bağlanabilmesi..Bu sistem sadece İGO8 ile çalışıyor, bunun için muhakkak bir İGO8 programı almanız lazım, İGO8 in notbook için programı YOK, ama birileri programı kırmış, notbooklara yüklenir hale getirmiş( 150 TL), CD'sinin içinde bir aktivasyon kodu var, bu kodu bilgisayara kopyaladınızmı iş bitiyor, CD içinde tüm Türkiye ve Avrupanın 2008 yılı son versiyon haritası var.....Ben kurdum memnunum.....

IGO8 PC1

Etiketler
Ynt: Karavanda Notebook ile GPS navigasyon

bende 3 yıldır Cep bilgisayarı ve Cep telefonu ile bunları kullandım.
ancak artık o kadar ekonomik ki Navigasyon cihazları inanamıyorum görünce.
Media markttan bir arkadaşa 190 tl ye aldık.
ve yazılımı dinamik - haritası güncel.
bunlarla uğraşmaya hiç değmiyor.

Anladığım kadarıyla Atilla bey de benim gibi geniş ekranda navigasyon sevenlerden :smiley: Reha beyin ön koltuk altına yerleştirdiği bir laptopa harici ekran bağlayarak yaptığı bir navigasyon sistemi vardı, aradım ama bulamadım forumda...

Sadece merakdan gidip cihazları inceleyin, 7 inch'den küçük 3.2 ve 4.3 inch Navigasyon cihazlarının tuşlarına parmaklarınızın sığmadığını, aynı anda bir akç tuşa birden bastığına tanık olacaksınız, hele birde 25-30 yaşları çokdan geçmiş benim gibi gözlük takmaya başladıysanız vay halinize..İllaki orjinal navigasyon diyenlere mutlaka 7 inch diyorum...Notebook yerine yarı büyüklükdeki 10 inch eeePC'lerde kullanılabilir, karavanda zaten internet için bir bilgisayara ihtiyaç var...Notebook veya eeePC'ye yüklü navigasyonun bir başka avantajıda, evde adres bazında çalışma yapabilmek, sitede koordinatları verilen veya tarif edilen bir kampingi, kamp yerini ev ortamında kışın çayınızı yudumlarken arşiv oluşturmanıza yarar, hemde vakit geçer...

Sn.Yol
Aynen dediğniz gibi bilgisayar koltukda dursun, bir ekran kablosu ile araç tavanına takılan katlanır tv cihazına bağlanırsa 10-12 inch'ilk bir görüntü elde edilebilir...

T monitr

Meşhur t4 cü elemanın sitesinden : http://www.windowsmediapc.co.uk/t4/2008/09/van-computer.html

Ben en az 7" diyorum :smiley: Reha beyin uygulamasını aşağıda inceleyebilirsiniz;

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=2217

Pek ekonomik değil ama bu konuda en kullanışlı ve pratik çözüm UMPC (Micro PC)'lerdir... Aşağıdaki Sony 4,5" ama birçok markanın 9inçe kadar modelleri mevcut...

[attachment=1]

Sony UX280P

Bende samsung nc10 netbook var. Navigasyon için nokia 5800 cep telefonuma ücretsiz yüklenen "ext gps" programı sayesinde bluetooth üzerinden gps verilerini netbooka aktarıyorum. Harici gps cihazına gerek kalmıyor. Atillla beyin de belirttiği gibi evde kullanımı pratik oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.