İt Oturumu Kulesi Kuzey Yüzü 2.750M

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Kalpaklı Adam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,461

Kalpaklı Adam

Gezen kurt aç kalmaz.
Yer
Niğde
28 Eylül 2010
[attachment=1][attachment=2][attachment=4][attachment=4][attachment=3][attachment=5]
İt Oturumu Kulesi Kuzey Yüzü 2.750M
Kamp: Arpalık
Rota: Klasik Arpalık rotası. Kuzey yüzü.
Hava: Parçalı Bulutlu Mevsim Normalleri
Rüzgar: 30kmh/s

Ekip:
Ceren Fenerci
Fatih Sinan Çimen

Dünkü Büyük ve Küçük Demirkazık tırmanışının ardından güzel ve uzun bir uykuyu hak ettiğimizi düşünerek çıkmadık çadırdan ki zaten hiç acelemiz yoktu. Sabah 08. gibiydi çadırın penceresinden baktım dışarı. Güneş henüz Cimbar vadisini aşmamış. Güneşi bekleyip biraz ısınmak iyi olacaktı. Öyle de ettik. Bir müddet güneşin ısıtıp aydınlattığı karşı sırtları seyrettim, sonra gidip su doldurmanın ve elimi yüzümü yumanın iyi olacağını düşünüp çıktım çadırdan. Arpalığın buz gibi suyuyla elimi yüzümü yuyup anca kendime geldim. Cerende bu arada kalkmış çay için su ısıtıyordu Allahualem çokta fazla yiyecek bişeyimiz kalmamıştı, ama bizi bekleyen çok zorlu veya çok enerji harcayacağımız bir tırmanış olmadığı aşikardı. Biz çayımızı yudumlarken Tekepınarı tarafından 5-6 kişilik bir ekibin geldiğini gördük. İçlerinden ikisi yanımıza geldi biraz sohbet ettik ve hatırladık ki TDF eğitim kamplarından tanışıyoruz bu iki gençle.Kütahyadan geldiklerini söylediler. Onlar da önceki gün Dipsiz göl tarafındalarmış, Büyük Demirkazık için. Hazırlığımızı yapıp onlara hoşçakalın deyip saat 11:00 de ayrıldık Arpalıktan. 2 saatlik hafif tempo bir yürüyüşten sonra kulenin kuzey yüzündeki çatlağın dibindeydik. Yarım saat kadar burada dinlenmeye karar verdik. Taşıdıgım çanta gerçekten okkalıydı. İçinde 1 ikiz ip 1 set stoper 1 set friend karabinalar emniyet kemerleri termos çekiç 2 sikke vs vs . aslında bunların gereksiz olduğunu rotaya girdikten sonra anlayacaktım ama artık yapacak bişey yoktu. Kahvemizi yudumlarken Mustafa Önen’i aradım 2 yıl önce buraya birlikte gelmiştik Nadir ve Önen etik olmadığını söyleyip free çıkış yapmama izin vermemişlerdi. Bu çatlağın nereye kadar gittiği kısaca rota hakkında bilgi aldıktan sonra gerekli gördüğüm malzemeyi yanıma alıp girdim yarığa. Yarım ip boyu çıkıp orda çakılı duran sikkelerden ve başka bir çatlak içine yerleştirdiğim friend ide kullanarak ana emniyeti kurdum ve Ceren’in çıkışını bekledim. Tırmanış basitti çatlağın ucunda duran yarığa kadar bu şekilde 3 ayrı istasyondan partnerimin emniyetini alarak çıkışı bitirdik ve yanımda çıkardığım onca teknik malzemenin aslında gereksiz olduğunu gördüm. Burada şunu belirtmekte fayda olduğuna inanıyorum çatlak boyunca ipin her hareketinde taş dökülüyor, bu yüzden gerinizden gelen partnerinizi sürekli gözleyip uyarmanızda fayda var. Bu rotayı çıkışımız 1 saat 45 dakika sürdü. Zirve defterini aradık ama bulamadık. Ekip liderim Nedim hocayı aradım ardından Pirimiz Dursun Şimşek’e sordum burada zirve defterinin olup olmadığını. İt oturumu kulesinde böyle bir geleneğin olmadığını söyledi Dursun abim. Bizde bol bol fotoğraf ve video çekip manzaranın tadını çıkardık. Kalan narımızı yedik kahvemizi yudumladık. Ceren küçük bir kağıda notunu yazıp bir taşın altına iliştirdi. Aynı rotayı kullanarak inişi yaptık toparlandık ve düştük Arpalığın taştan yollarına gün yine bizi bırakıp gidiyordu ardına bakarak. Tırmanış bitmiş dönüyorduk ve biz kampımızı toplayıp Niğde’ye dönmenin sıcak bir duş ve güzel bir akşam yemeğinin hayalini kurarak yürüyorduk.

Fatih Sinan ÇİMEN.

IMG 1024

IMG 1045

IMG 1046

IMG 1056

IMG 1057

Etiketler

Ynt: İt Oturumu Kulesi Kuzey Yüzü 2.750M

[attachment=1][attachment=2][attachment=3][attachment=4][attachment=4][attachment=5]

P9281089

P9281094

P9281101

P9281109

P9281119

Ynt: İt Oturumu Kulesi Kuzey Yüzü 2.750M

Fatih senin yerinde olmak isterdim....Ahhh....Ahhhh......

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,491
Kayıtlı Üye Sayımız
172,151
Kaydolan Son Üyemiz
dmbe3781

Çevrimiçi üyeler

Geri