İlk yürüyüşüm- Parc Naturel Chartreuse

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zentoz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 21
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,214

zentoz

Rapido 820, Peugeot Partner Tepee Outdoor
Yer
Lyon/Fransa
Web
zentozfr.blogspot.com
Merhaba;

Gezenbilir ailesinde genelde Kamp-Karavan bölümünde aktif olan bir arkadaşınız olarak ilk trekingimi sizinle paylaşmak istedim. Fransa'nın Lyon kentinde 1,5 senedir yaşamama rağmen bir türli fırsat bulamamıştım. Bu girişimci ruhum ise çalışma arkadaşlarımdan Portekizli Elza'nın Fransız sevgilisiyle birlikte beni ve eşimi davet etmesiyle ateşlendi.

Cumartesi günü evimizdn yola çıkarak yaklaşık 120 kilometre mesafedeki Aix les Bains gölüne vardık burada biraz yüzdük ve güneşlendik. Akşama doğru Alplere doğru arabayala yol almaya başladık. Yol müthiş görüntüler ile adeta bizi çağırıyordu. Manzaralar karşısında tutulmamak elde değildi. Ve en sonunda kalacağımız dağ evine vardık bunlara Gite (jit) deniyor. Köylerde ailelerin işlettiği ufak butik oteller denilebilir. AKşam yemeğini evin hanımı hazırlamıştı ve süperdi. Deli gibi yiyip ve şaraplarımızı da içtikten sonra uykuya daldık.

Sabah Chartreuse doğal pakında kaldığımız için yürüyüşe başlıyacağımız noktaya varmamız 5 dakikamızı aldı. Burada bize hem dağ rehberimiz hemde Elza'nın arkadaşı olan Benjamin in arkadaşlarıda katıldı. benim ilk yürüyüşüm olacağı için biraz tedirgindim. Saint Pierre d'entremont yakınlarındaki Las Varvats da arabamızı parkettikten sonra 1000 metreden başladığımız tırmanışdan artık kaçarım yoktu. Yaklaşık 4 saat süren tırmanışı 1800 metre'de bitirdik. Benjamin'e sürekli acemice kaç kilometre yürümüşüzdür diye soruyor o ise bana gülümseyerek bir zorluk derecesini tırmandığın yükseklikle hesaplarız diyordu. Benjamin'e göre yüksek performans gerektiren bu rotada ilerlerken aklıma hep şu soru geldi neden daha önce bunu yapmadım. Ve bundan sonrasını size fotoğraflar anlatsın.

Akşam yemeği [attachment=1]

[attachment=2]
Ekipte bir ben eksik :smiley:

[attachment=3]

Fotoraf

Fotoraf2

Fotoraf3

Fotoraf4

Etiketler
Ynt: İlk yürüyüşüm- Parc Naturel Chartreuse

[attachment=1][attachment=2][attachment=3] Güzergah boyu size tabelalar yardımcı oluyor. Orman içinden başladığımız yürüyüşte ise müthiş görüntüler size eşlik ediyor. Tırmanışa geçerken ise kalbiniz artık daha hızlı atıyor.[attachment=4][attachment=5]

Fotoraf5

Fotoraf6

Fotoraf7

Fotoraf8

Fotoraf9

Avrupa'nın zirvesi Mont Blanc'a karşı piknik gibisi yok. Adeta elmas gibi parıldıyor[attachment=1]

Bu taş ise çok ilginç Çıktığımız dağın tepesinde duruyor. Nedeni ise eskiden bu nokta İtalya ile Fransa'nın sınırıymış. Taş hala yerinde bir tarafta Fransa kralının arması bir tarafta ise İtalya'daki o bölgenin arması bulunuyor. Çok ilginçti.

[attachment=2][attachment=3][attachment=4] Zirve :smiley: [attachment=5]

Fotoraf16

Fotoraf17

Fotoraf18

Fotoraf19

Fotoraf20

Yanımıza gelen tilki ise bizi çok şaşırttı. çevrede otlayan kuzuları saymıyorum :smiley: [attachment=1][attachment=2][attachment=3]

Ve iniş[attachment=4]

Fotoraf21

Fotoraf22

Fotoraf23

Fotoraf24

İlk yürüyüşünüz tecrübe açısında zengin geçmiş. Nicelerine inşallah. Hayırlı olsun :smiley:

Sayin zentoz gercekten cok kiskandim, bende yurtdisinda yasiyan birisi olarak Londra disina ciksamda maalesef biraz urkerek dolasiyor basa birsey gelmesinden korkup sehirlerde geziniyorum...

Umarim bu trekking baslanginiz devamli olur.

Saygilarimla

Devamı gelicek gibi. Bu tür gezilerde öğrendiğim kadarıyla yanınıza ufak bir ilk yardım çantası bulunması iyi oluyor. Aynı zamanda bölgedeki acil telefon numaralarınızı yanınıza aalırsanız ayrı bir güvenlik olur. Onun dışında keyfe devam :smiley:

cok güzel bi gezi olmuş sınır taşları coğu ülkede sınırında mevcut hala ;)

Alplerde doğa yürüyüşü. Çok şanlısınız. Harika yerler olmalı. Hep filmlerde seyrediyoruz.

Ben de Kartepe'de bir doğa yürüyüşü ile başladım 3 sene önce. Şimdi neredeyse denize gitmeyi unuttum.

Devam edecekseniz ayak bileğinizi saran ve su geçirmeyen güzel bir yürüyüş botu almanızı tavsiye ederim. Yoksa bileği burkmak işten bile değil.

Paylaşım için teşekkürler. Devamını bekliyoruz. :smiley:

Selamlar

Efe

zentoz' Alıntı:
Bundan sonra pek durmaya niyetim yok :smiley:

Gerçekten süper manzaralar

Karavan bölümünde sizi tefe koymasın arkadaşlar.
;D

Fotoğraflarda ki görüntülere bayıldım. Her yer yemyeşil. Sanırım çok yüksek irtifa değildi.

Parkurları işaretlemekle kalmamışlar anıt ağaç ve oluşumları koruma altına da almışlar.
Darısı Türkiye'de ki parkurların başına

Paylaşımlar için teşekkürler.

Super, güncel bir mesaj olacak ama durmak yok yola devam.. Yanlış anlaşılmasın.

TezzMertek' Alıntı:
Karavan bölümünde sizi tefe koymasın arkadaşlar.
;D

Fotoğraflarda ki görüntülere bayıldım. Her yer yemyeşil. Sanırım çok yüksek irtifa değildi.

Parkurları işaretlemekle kalmamışlar anıt ağaç ve oluşumları koruma altına da almışlar.
Darısı Türkiye'de ki parkurların başına

Paylaşımlar için teşekkürler.

Yok tefe koymazlar orada da karavan gezilerimiz var :smiley:

Bu arada yürüyüşe 1000 metreden başladık 1850 metrede bitirdik. Başlarda ormanlık sonra artık ağaç azalıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR