Hayalimdeki Karavan'a Ilk Adım .

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cengelek08 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,265

cengelek08

Yeni Üye
Yer
BURHANİYE
Merhaba Arkadaşlar.
Yıllardır moto Karavan hayalimi gerçekleştirmek için ilk adımı gerçekleştirdim. 2013 model (19.07.2018 de 5 yaşını dolduracak) vw Crafter 15m3 araç satın aldım. 30 sene ısıtma soğutma iklimlendirme sektöründe çalıştım. El becerimin yüksek olduğunu düşünüyorum. Karavanımı kendim yapma kararımı vermeden önce İstanbul, Bursa ve İzmir de 5-6 karavan firması ile görüştüm ve aşırı fiyatlar ile karşılaştım. İmalat için proje ve MMO ve TSE konusunda bilgi ve yardımlarınızı bekliyorum . Uymamız gereken bir şartname var mı . Ayrıca ekte ki proje hakkında tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum .
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Selamlar

Crafter karavan 2 deneme projesi NCE MASA

RANZA YERLEM LLER

Etiketler
Merhaba Arkadaşlar.
Yıllardır moto Karavan hayalimi gerçekleştirmek için ilk adımı gerçekleştirdim. 2013 model (19.07.2018 de 5 yaşını dolduracak) vw Crafter 15m3 araç satın aldım. 30 sene ısıtma soğutma iklimlendirme sektöründe çalıştım. El becerimin yüksek olduğunu düşünüyorum. Karavanımı kendim yapma kararımı vermeden önce İstanbul, Bursa ve İzmir de 5-6 karavan firması ile görüştüm ve aşırı fiyatlar ile karşılaştım. İmalat için proje ve MMO ve TSE konusunda bilgi ve yardımlarınızı bekliyorum . Uymamız gereken bir şartname var mı . Ayrıca ekte ki proje hakkında tavsiye ve eleştirilerinizi bekliyorum .
Selamlar

Ekli dosyayı görüntüle 502106

Ekli dosyayı görüntüle 502107
Bekar isen bu yatak ölçüleri uygun , evli isen bu yatak ölçüleri yüzünden hanımdan olursun . Ayrıca satarken bu yatak ölçüleri ile zor satarsın . 130x180 bir yatak yapsan isabetli olur , hadi kolay gelsin bakalım .

Son düzenleme:

Tavsiyeniz için Teşekkürler Süleyman bey..
Yatak ölçüleri kafamı yoran en önemli konu . Tavsiyenize katılıyorum ; ancak Crafter iç ölçüleri diğer karavan yapılan araçlarda kıyaslandığında bence tek eksi özelliği kasanın çok dar olması. sizin yazdığınız ölçüler de bir proje çizmiştim ancak aracıma karton ile maket uygulaması yaptığımda hoşuma gitmedi . Çünkü karavanda en önem verdiğim özellilerden 1.si banyonun geniş ve kullanışlı olması 2. si rahat bir yatak 3. sü yaşam alanının geniş olması. Görüştüğüm ve incelediğim çoğu karavanda insanlar koridorda yan yürüyorlar . Dikkat ederseniz bu alanları geniş tutum. Araç ölçülerine de çok oturdu gibi. Satma konusuna gelince önce kendi hayalimi gerçekleştirmek. Standartlardan pek hoşlanmam kişiye özel bir zevk işi bence karavancılık. Selamlar

Merhaba Arkadaşlar.
Selamlar

Ranza katları arasına verdiğiniz 60 cm lik aralar uykudan uyanan birinin yataktan rahatca doğrularak kalkmasına elvermeyecektir.
Sabah uykusundan uyandığınızda ,kafanızı vurmadan kalkmayı düşünmek ilk işiniz olacaktır.
Bu çok rahatsız edecek bir durum.Yatağınız içinde doğrularak kalkamayacak ,unutkanlık anlarınızda sürekli kafanızı vuracaksınız.Daha sonrada ranza aralıklarını neden daha fazla yapmadım diye de kafanızı vurmayınız.

Son düzenleme:

Ranza katları arasına verdiğiniz 60 cm lik aralar uykudan uyanan birinin yataktan rahatca doğrularak kalkmasına elvermeyecektir.
Sabah uykusundan uyandığınızda ,kafanızı vurmadan kalkmayı düşünmek ilk işiniz olacaktır.
Bu çok rahatsız edecek bir durum.Yatağınızı içinde doğrularak kalkmayacak ,unutkanlık anlarınızda sürekli kafanızı vuracaksınız.Daha sonrada ranza aralıklarını nedene daha fazla yapmadım diye de kafanızı vurmayınız.

Merhaba Kartalveat..
ilgi ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. Sizin ve Süleyman beyin İkazını dikkate alıyorum. öncelikle konuyu Gezenbilir'e taşımamın asıl sebebi karavan kullanıcılarının tavsiyelerini almak. Anlaşılan projeyi yeniden çizmem gerekecek. Çünkü yatak değişince diğer her şeyin de yeri değişiyor. yeni bir proje çizince burada paylaşacağım. Çok önem verdiğim görüş ve önerilerinizi bekliyorum. Herkese Selamlar

Hayırlı olsun bende 2013 ford transit jumbo aldım yeni başladım karavan yapmaya, ben 4 proje çizdim her yorum çok faydalı oldu ilk proje de kalsa.İdim keşke. Derdim 4. Çok güzel oldu gönlünüze göre olur inşallah

Teşekkürler Doktor63 ..
Umarım gönlünüze göre bir karavan yaparsınız.
Karavan teknolojisi ve ekipmanları hakkında ki bilgilerimizi burada paylaşabiriz.
Benim en büyük dezavantajım aracımın kasasının dar olması, ancak yinede vw den vazgeçemeyeceğim. Yaklaşık 25 senedir vw den başka araca binmedim.
Gelelim karar vermede en çok zorlandığım 1.konuyu hallettik yatağı 130x175 yaptık. 2.si 2 kişilik oturma yeri ve mutfak evyesini karşılıklı konması burada kararsızım. sizin beğendiğiniz. projenizi yayınlar mısınız. Selamlar

Crafter karavan 1 2

Crafter karavan en son 01062018

Crafter 2013

Gelelim karar vermede en çok zorlandığım 1.konuyu hallettik yatağı 130x175 yaptık. 2.si 2 kişilik oturma yeri ve mutfak evyesini karşılıklı konması burada kararsızım. sizin beğendiğiniz. projenizi yayınlar mısınız. Selamlar

Ekli dosyayı görüntüle 502266

Ekli dosyayı görüntüle 502267

ilk tasarımınızda iki kişilik oturma grubu bulunurken, ikinci tasarımda oturma grubu bulunmuyor galiba.
yazmurlu ve soğuk havalrda karavanınız içinde vakit geçirmeniz gerektiğinde oturma grubu olmaması sıkıntı yaratır.Mecburen yatağınız üzerinde oturmanız gerekecek,bir süre sonrada sizde kan dolaşım sıkıntıları baş gösterebilir.
Bence; karavanda oturma grubunun olması,karavanın olmazsa olmazdır.
Ayrıca her iki tasarımda akü depolama alanı göremedim.
Bulaşık makinası ve mikrodalgayı bile göstermişsiniz sıcaksu ve ısıtma ile ilgili detay göremedim.
Sıcaksu ihtiyacınızı nasıl gidermeyi düşündünüz.

Teşekkürler Doktor63 ..
Umarım gönlünüze göre bir karavan yaparsınız.
Karavan teknolojisi ve ekipmanları hakkında ki bilgilerimizi burada paylaşabiriz.
Benim en büyük dezavantajım aracımın kasasının dar olması, ancak yinede vw den vazgeçemeyeceğim. Yaklaşık 25 senedir vw den başka araca binmedim.

Ekli dosyayı görüntüle 502266

Ekli dosyayı görüntüle 502267

Ekli dosyayı görüntüle 502268
DOKTOR63 kullanıcı Adı ve Konu inşallah karavan hayelim gerçek olacak ile Yaptığım yapacaklarımı yazıyorum çok şukur yardımını esirgemeyen çok değerli kardeş ve abilerimden yardımlarını esirgemiyorlar bir proje ye sabit kalmıyorum her yeni fikir ve öneri ile şekil değişebiliyor

Merhaba Arkadaşlar.
Selamlar

Merhaba,
Kocaeli ilinde araç projesi çizen mühendisim.
proje onay konusunda görüşebiliriz.

taylan özkan
541 455 25 44
www.aracprojelendirme.com

başta söyleyeyim karavan tecrübem yok .uzun zamandır karavan tutkum olduğu için çok araştırdım bir kaç fikir ve sorum olacaktı
1: aracın gayet güzel dayanıklı bir araç
2:buzdolabını 220 volt alternatif akım kullanacaksanız sıkıntı yok, fakat 12 volt dc kullanacaksanız buzdolabı ile aku arası ne kadar kısa olursa o kadar iyi
3:alt çamaşır makinası ,üst buzdolabı düşünmüşsün sizin aracınızın benimki gibi en ölçüleri aynı üstten daralıyor burada 70 cm den fazla yer kaplayacaktır 80-85 cm gibi
4orta kapıya hostes koltuğu koymuşsunuz koltuk 60 cm gibi sanırım katlanma mesafesini hesaba kattınız mı bu plana göre giriş 40 cm kalabilir.
5:seyyar wc karavan kullanan arkadaşlar kokusu yüzünden pek kullanmak istemiyorlardı ,kimyasal veya normal wc yi düşünün derim
6oturma planınız çok iç içe gibi rahat olmayabilir biri arkadan bir şey alacağı zaman masa kapanacak veya inecek orta kapıdan geçecek orda oturan varsa onu kaldıracak ...

Son düzenleme:

başta söyleyeyim karavan tecrübem yok .uzun zamandır karavan tutkum olduğu için çok araştırdım bir kaç fikir ve sorum olacaktı
2:buzdolabını 220 volt alternatif akım kullanacaksanız sıkıntı yok, fakat 12 volt dc kullanacaksanız buzdolabı ile aku arası ne kadar kısa olursa o kadar iyi
3:alt çamaşır makinası ,üst buzdolabı düşünmüşsün sizin aracınızın benimki gibi en ölçüleri aynı üstten daralıyor burada 70 cm den fazla yer kaplayacaktır 80-85 cm gibi
4orta kapıya hostes koltuğu koymuşsunuz koltuk 60 cm gibi sanırım katlanma mesafesini hesaba kattınız mı bu plana göre giriş 40 cm kalabilir.
5:seyyar wc karavan kullanan arkadaşlar kokusu yüzünden pek kullanmak istemiyorlardı ,kimyasal veya normal wc yi düşünün derim
6oturma planınız çok iç içe gibi rahat olmayabilir biri arkadan bir şey alacağı zaman masa kapanacak veya inecek orta kapıdan geçecek orda oturan varsa onu kaldıracak ...
Tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Ben kendimi
SON YERLEM PLANI PROJEYE UYGUN

Selamlar,aracınız hayırlı olsun,güzel kazasız günlerde kullanın.Yapım aşamalarını merakla bekliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR