Grand Vitara 1.6 Yakıt Tuketimi ve Cam Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 435 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 18
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,246

435

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar

4-5 ay önce 2006 model, tek kapı, manuel vites 1.6 grand vitara alarak aranıza katılmış oldum, beni rahatsız eden 2 şey haricinde oldukça memnunum araçtan.

öncelikle yakıt tüketimi fantastik biçimde fazla, aracı hep trafikte kullanıyorum, elbette normalden fazla yakar ama 14litre aşırı fazla değil midir?
arazi vitesi 2h 'de kullanıyorum, forumda şu arazi viteslerinin açıklamalarını aradım ancak sözlük kıvamında 2h 4h 4L nedir gibi bir açıklama göremedim. tek öğrendiğim N'nin sadece araç çekilirken kullanıldığı oldu.

ikincisi yine forumda başkalarınında başına gelmiş cam açılma krizi.. şöyle ki; sağ kapının camı bazen açılıyor bazen tekliyor, bazen hiç çalişmiyor. cam motorunda bir sorun olduğunu düşünüyorum. bu sorunu aşabilmiş arkadaşlar ne yapmişlar merak ediyorum.

yardımınız için teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Grand Vitara 1.6 Yakıt Tuketimi ve Cam Sorunu

camlarınızın acılmamasorunu için iyi bir tirimciye muracat edin haleder viteslere gelince 2H bildiginiz gibi cadede sadece arka dife güc aktarır 4H ön ve arka dife gücü aktarır kaygan ve gevşek zeminlerde daha güvenli sürüş ve tutunma saglar gelelim 4L aracın tekerleklere aktardıgı torku artırır hızı düşürür buda aracın camura saplanması yada dik ve yapışkan camurlu zeminlerde ihtiyac duyulan vitestir 4H la 4L arasındaki N konumuda H ve L arasındaki geciş sırasında dişlilerin boşa alınarak bir birini karşılaması içindir

3 ay önce 2009 1.6 3k grand vitara aldım ilk günlerde ortlama yakıt göstergesi 11 lt'yi gösteriyordu ancak 2 sefer uzun yol yapınca ortalama 8 ltye indi, son 1 aydır da hep şehiriçi kullanıyorum ve ortalama yakıt uzun süredir 10,5 lt de duruyor, 100 kmde 14 litre yakması biraz fazla gibi, ama ortalama yakıt göstergesi ne kadar güvenilir onu da bilmiyorum, ancak kendi yaptığım hesaplara göre aracı aldığımdan beri şehiriçi şehirdışı karışık kmde 30 kuruş yakıyor, araç şuan 3800 kmde.

435' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar

4-5 ay önce 2006 model, tek kapı, manuel vites 1.6 grand vitara alarak aranıza katılmış oldum, beni rahatsız eden 2 şey haricinde oldukça memnunum araçtan.

öncelikle yakıt tüketimi fantastik biçimde fazla, aracı hep trafikte kullanıyorum, elbette normalden fazla yakar ama 14litre aşırı fazla değil midir?
arazi vitesi 2h 'de kullanıyorum, forumda şu arazi viteslerinin açıklamalarını aradım ancak sözlük kıvamında 2h 4h 4L nedir gibi bir açıklama göremedim. tek öğrendiğim N'nin sadece araç çekilirken kullanıldığı oldu.

ikincisi yine forumda başkalarınında başına gelmiş cam açılma krizi.. şöyle ki; sağ kapının camı bazen açılıyor bazen tekliyor, bazen hiç çalişmiyor. cam motorunda bir sorun olduğunu düşünüyorum. bu sorunu aşabilmiş arkadaşlar ne yapmişlar merak ediyorum.

yardımınız için teşekkürler.
2006 1.6 grand vitaralarda 2h kademesi olmamalı sürekli 4 çekerdir 2005 lerde var 2h konumu sizinki 2005 olmasın

2006 GV A/T 5K kullanıyorum, sürekli 4X4 ve bir depo ile 500 km (şehir içi, ist) gidiyor. Yani 100 km'de 10 lt tüketiyor. 14 lt biraz fazla, bir servise danıştınız mı?

2006 model 3k g.vitaranın arazi vitesi olmadığı için soru biraz karışık olmuş sanki? eğer araç 2005 ise 4h-4l var ama 2006 3k araç sürekli 4 çeker bir araç.
2005 model 3k otomatik araç kullanıyorum ama o bile bu kadar yakmıyor....

ilkin' Alıntı:
2006 model 3k g.vitaranın arazi vitesi olmadığı için soru biraz karışık olmuş sanki? eğer araç 2005 ise 4h-4l var ama 2006 3k araç sürekli 4 çeker bir araç.
2005 model 3k otomatik araç kullanıyorum ama o bile bu kadar yakmıyor....

pardon arkadaşlar, diğer araçla karıştırdım 2004 model 1.6 grand vitara kullaniyorum ve manuel ve 2h,4h,4l arazi vitesi var.
ortalama yakıt şehir içi kullanımda full benzin doldurup 100km sonra tekrar fullerken harcanan benzine baktım. 14litre yakıyor, 45lira tam olarak.

cam sorunu kendi kendine geçti ertesi gün, şimdi gayet iyi açılıp kapanıyor. bir anlam veremedim.
yakıt konusunda halen şikayetçiyim

435' Alıntı:
pardon arkadaşlar, diğer araçla karıştırdım 2004 model 1.6 grand vitara kullaniyorum ve manuel ve 2h,4h,4l arazi vitesi var.
ortalama yakıt şehir içi kullanımda full benzin doldurup 100km sonra tekrar fullerken harcanan benzine baktım. 14litre yakıyor, 45lira tam olarak.

cam sorunu kendi kendine geçti ertesi gün, şimdi gayet iyi açılıp kapanıyor. bir anlam veremedim.
yakıt konusunda halen şikayetçiyim

Eğer 2H'de 1.6lt motorun 100 km'de tüketimi 14lt ise fazla tüketiyor.

evet bu yüzden şikayetçiyim. sorun ne olabilir acaba?
ve normal tüketimi kaç litre civarındadır 100km'de ?

435' Alıntı:
evet bu yüzden şikayetçiyim. sorun ne olabilir acaba?
ve normal tüketimi kaç litre civarındadır 100km'de ?

Benim 2006 GV A/T 5K bir depo ile 500 km (şehiriçi) gidiyor yani yaklaşık olarak 11 lt/100km. Sizin araç için en kötü ihtimal bu değer olmalı, ki daha düşük olması beklenir. Bence iyi bir ustaya veya servise danışın.

Ben de eski bir G. Vitara kullanıcısıyım.
1) Şehir içinde 11-12 bile belki normal sayılabilir ama 14 çok fazla.. Servise gösterin derim.
2) Cam sorunu bende de vardı, garanti kapsamında değiştirmişlerdi. Daha sonra da satmaya doğru, yarı açıkken cam sallanmaya başlamıştı. Sattım, kurtuldum.. Bir anlamda ne yapsanız nafile..

DÜZELTME

Dün göndermiş olduğum yorumda eski G. Vitaram için "sattım kurtuldum" ifadesini kullandım. Ancak bu ifadem aracın teknik anlamda herhangi bir sıkıntısından kaynaklanmayıp, tamamıyla manevi sebeplerdendi.

Hiçbir şekilde G. Vitara almayı düşünen kişileri yanlış yönlendirmek istemem. Yaklaşık 80.000 km. kullandım, bir gün bile sıkıntı yaşamadım. Cam vb. gibi konuları saymaya gerek yok. Bu tür problemler her araçta olabilir.

G. Vitarayı, bütçesi o civarlarda olan ve gerçek 4x4 kullanıp, konfordan da ödün vermek istemeyen herkese tavsiye ederim. (Özellikle yükseltme kiti ve büyük lastiklerle)

Tahmin ediyorum forumda kendi kendini tekzip eden ilk benimdir.

Saygılarımla,

Yavuz Fero

2004 model grand vitara 3k otomatik kullanıyorum , 100 km'de 9,5 lt yakıyor. 14 Lt çok yüksek bir tüketim.Servise baktırmanızda yarar var.

hayır malesef vakit olmadı. servise götürür götürmez tekrar test yapip size sonucları bildiririm
bu arada arazi lastiği takılı durumda araca, normale göre kalınlar. acaba benzin sarfiyatına çok mu ekler bu lastikler?

sagolun

435' Alıntı:
hayır malesef vakit olmadı. servise götürür götürmez tekrar test yapip size sonucları bildiririm
bu arada arazi lastiği takılı durumda araca, normale göre kalınlar. acaba benzin sarfiyatına çok mu ekler bu lastikler?

sagolun

Daha geniş, büyük ve ağır lastik yakıt tüketimini bir miktar arttırır. Motorun ayarları, kullanım tarzı, eğer varsa bagajda fazladan sürekli taşınan yük vb. de tüketimi etkiler. Eğer ciddi bir fazlalık varsa öncelikle motorun ayarlarına baktırmak lazım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

SON KONULAR

Geri