GPS Cihazı Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fener1977 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,415

fener1977

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar, keşif amaçlı çıktığımız doğa yürüyüşlerinde kullanmak üzere bir GPS cihazı almak istiyorum. Almak istediğim cihazda aradığım en önemli özellik, google earth programındaki kadar olmasa da o detaya yakın kalitede uydu görüntüsü barındırması ve bulunduğum lokasyonu bu harita üzerinde göstermesi. Doğa yürüyüşlerinde bir patikaya giriyorsunuz, bir yol ayırımına geldiğinizde hangi yola gideceğinize karar verebilmek için elinizde böyle bir cihaz bulunması büyük kolaylık olurdu. HTC marka bir cep telefonum var, "Maps" uygulaması ile google earth haritası üzerinde bulunduğum lokasyonu görebiliyorum aslında ama tabi ki telefonun çekmediği yerde bu özelliği kullanamıyorsunuz. Forum içinde bu konuda pek çok tavsiye var ama benim ihtiyacım haritası en detaylı olan GPS cihazının hangisi olduğunu öğrenmek. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: GPS Cihazı Tavsiyesi

Bütçe belirtmemişsiniz ama ben kabaca belirteyim. Magellan gpsler hakkında hiç bilgim yok. Garmin gpslerde colorado, dakota, oregon ve şu son çıkan montana serileri altlık haritaları destekliyor. Bu altlık haritalara cihaza yüklenebilen uydu görüntüleri de dahil tabiki. Bu modellerin içinde dokunmatik ekrana sahip olmayan tek model colorado. Dokunmatik ekranlı olan modeller haritada gezinmek için herzaman bir kaç adım önde bunu belirtmem gerek. Mütevazi bir şey istiyorsanız dakota 20 yi önerebilirim: Ekranı nisbeten küçük. Ben oregon kullanıyorum ekranı biraz daha büyük ve çok memnunum. Sağlam cihazlar. Montana ise daha büyük ekranlı ve kapasitif ekran(dokunarak). Diğerleri rezisif (bastırarak).

Gel gelelim uydu görüntüleri nasıl yüklenir? Garminin yıllık aboneliği olan birdseye servisi var. Yıllık 29 dolar. Birşey değil aslında. Ama gel gelelim birds eye serverları Türkiye tarafından yasaklı konumda. Yani satın alsanız dahi uydu görüntüsü indiremiyorsunuz ! Ben şuan para iadesi ile uğraşıyorum...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=80105.0

Başlığa bakabilirsiniz...

Bir diğer yol ise jnx dosya formatı.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=66078.0

Bu linkten de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Avantajı ücretsiz olması. Dezavantajı cihazı eski sürümde kullanma zorunluluğu. Ha ne değiştirir hiç fikrim yok...

Gps seçimi ile ilgili

http://canavarkesifte.blogspot.com/2010/12/garmin-oregon-550-gps-cihaz-inceleme.html

http://canavarkesifte.blogspot.com/2011/01/garmin-oregon-550-ilk-inceleme.html

Yazılarımı inceleyebilrsiniz. Çok daha detaylı test yazısı bir iki aya kadar hazır olacak. Hangi programla ne gibi özelliklerden faydalanabiliyoruz hepsi olacak yavaş yavaş...

Madem keşifler yapıyorsunuz

http://canavarkesifte.blogspot.com/2011/11/rota-cizelim-kesif-yapalm-bolum-1.html

http://canavarkesifte.blogspot.com/2011/11/rota-cizelim-kesif-yapalm-bolum-2.html

http://canavarkesifte.blogspot.com/2011/11/rota-cizelim-kesif-yapalm-bolum-3.html

Yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim. Zaman içinde yeni bölümler eklenerek gps üzerinde yoğunlaşacak. O zaman arazide navigasyon yapabilme ile alakalı edindiğim tüm tecrübeleri öğrenmiş olacaksınız...

Enes bey detaylı bir toparlama yapmışsınız teşekkürler, bu arada blogunuzu da bayağı beğendim, içeride epey bir dolaştım, onu da ayrıca belirteyim.
GPS mevzusunda tabi bütçe önemli, ama elde edeceğim özelliklere göre ayırdığım bütçeyi artırabilirim diye düşünmüştüm.
Tavsiyeleriniz doğrultusunda bazı araştırmalar yaptım, aklımda bir soru işareti oluştu. Garmin'in Oregon ve Montana modelleri üst düzey modeller. denizdukkani.com'da bulduğum fiyatlara göre biri 1.725 diğeri 2.030 TL. Bu modellerde dokunmatik ekran, fotoğraf çekme özellikleri var. Sırasıyla dahili hafızaları 850 MB ve 3 GB ve bunu artırabiliyorsunuz. Ekranları 3" ve 4", çözünürlükleri de 240x400 ve 272x480.

Bir de Etrex 30 cihazı var. Bu cihazın ekranı 2,2". çözünürlüğü de 176x220 pixel. OK görüntü kalitesi ve boyut daha küçük ama iş görür boyutlar sonuçta. Fotoğraf çekme ve dokunmatik ekran özelliği yok. Siz açıklamalarınızda dokunmatik ekranın kolaylığından bahsetmişsiniz gerçi ama hadi çok da gerekli olmadığını varsayalım. Bunun dışında teknik olarak cihazların kalan özellikleri aynı gibi gözüküyor, öyle değil mi yoksa ben mi yanılıyorum? Harita ekleme özelliği, iz ve rota kaydı kapasitesi, pusula, barometrik altimetre, dünya ve türkiye haritaları...

Ama tabi beni en çok ilgilendiren uydu görüntülerini cihaza yüklemek ve doğaya çıktığımda bu görüntüler üzerinde yerimi tespit edebilmek, izimi çıkarabilmek. Oregon ve Montana cihazları anladığım kadarıyla bu konuda gerekli alt yapıyı sağlıyor ancak eTrex 30 da sanki yeterli özelliklere sahip gibi. Ha bu kadar karşılaştırmayı niye yaptım, çünkü aynı sitede eTrex için gördüğüm fiyat 750 TL. İncelemeye değer gibi geldi bana...

Mehmet Bey,
Bildiğim kadarıyla etrex serisinde uzun bir aradan sonra yeni modeller çıktı. Yeni modellerin teknik detayı hakkında bilgim malesef yok. Uydu görüntüleri yüklenebiliyor mu bilmiyorum. Bi ara araştırayım. Dokunmatik ekran bir gps cihazı için çok faydalı bir fonksiyon. Çünkü sınırlı bir ekranda paftalara sığmayacak büyüklükte ve detayda bir dijital haritada rahatlıkla gezinip, bulunduğunuz bölgeye hakim olmak oldukça önemli. Ekonomik bütçe için garmin dakota 20'ye bakmanızı öneririm. İlk çıktığında editörün tercihi benzeri bir çok ödül almıştı...

Fotoğraf çekme özelliği bence çok gereksiz. Ben oragon 300 satışı durdurulduğu için mecburen fazladan para verip almak zorunda kaldım. Fotoğraf fonksiyonunu çok uzun süredir kullanmıyorum ve fotoğraf kalitesi cidden çok kötü...

Gps cihazında size en çok gerekli özellik uydu görüntüleri ise akıllı bir cep telefonu ve google mapsten görüntü çekebilen bir gps uygulaması en kullanışlı çözüm olur. Tabii bununla beraber nazik kasa yapısı, kısa pil ömrü, uydu bağlanma gecikmesi v.s. bunları da göz önünde bulundurmanız gerek...

Gps cihazında uydu görüntüsü konusuna tekrar değiniyorum. Garmin Birs Eye servisi Türkiye'den çalışmıyor. Satın alırsanız paranız boşa gider... Diğer yöntem ile biraz meşakkatli. Sağlam bir interrnet bağlantısı ve bir kaç işlem tekrarlanmasının ardından yapacağınız işler rutine binebilir. Keşiflerde çok büyük faydası oluyor fakat genelde onun yerine rotayı çıkardıktan sonra çevremdeki diğer alternatif orman yollarını işaretlemek çok çok daha kolay oluyor.

Bu arada uydu görüntüleri ile hareket halinde iken navigasyon yapmak biraz zor olabiliyor. Tavsiyem önce bilgisayar başında çalışıp rota çıkartarak cihazınıza yüklemeniz, ardından bölgen uydu fotoğraflarını cihazınıza altlık olarak yüklemeniz. Böylelikle çizdiğiniz rotada kolay bir şekilde yol alabilir, rota da bir sorun çıktığında durup uydu görüntülerini inceleyerek yeni çıkış rotaları çıkartabilirsiniz.

Sn Enes'in de belirtmiş olduğu üzere, çok extrem doğa sporları ile uğraşmıyorsanız, öncelikle google eart uzerinden rota belirleyip, bu rotayı cihazınıza atabilecek GPS le daha makul fiyatlara bulunabılır.Ayrıca şahsım adına arazide bire bir google eart goruntusunu alabileceğim bir cihaz olması işin adrenalin kısmını biraz azaltır gibime geliyor.Şahsım olarak ben de rota mı GPS atıyorum, araziye hakım olmak adına etrafta yakın yayla, yol, yön olarak belirtebileceğim yerleride cihaza noktalıyorum, arazide hangi konumda olduğumu rahatlıkla anlayabiliyorum.

magellan explorist 710var bende. istediğiniz resmi (buna google earth görüntüleride dahil) yukleyebiliyorsunuz. çok sağlam kasası, güzel bir kamerasıda mevcut..
aklınızda bulunsun

Göker bey bahsettiğiniz gpsin uydu görüntüsü yükleme özelliğinden bahsedebilir misiniz? Hangi formatta görüntü eklenebiliyor. Eklenen görüntülerin bir boyut sınırlaması var mı? İşlemleri yapmak kolay mı yoksa uğraştırıyor mu?

Enes Bey;
GPS cihazını aldığınızda yanında çok faydalı 3 tane program gönderiyorlar. bunların bazıları profesyonel haritacılık işlemleri için bazılarıda günlük verilerimizi düzenleyip eğlenebilmek adına yararlı programlar. istediğiniz görüntü dosyasını cihaza yükleyebiliyorsunuz fakat yüklerken program üzerinden resmi referanslandırmanız lazım. Başka bir deyişle GPS cihazına resmin nereye ait olduğunu söylemeniz gerek. bunu yanında verdikleri programla kolayca yapabiliyorsunuz. çok okunaklı ve anlaşılır bir kullanıcı kitabı oluşturmuşlar.. internette arattığınızda sizin sorularınızın çok detaylı açıklayan dokümanlar bulabilirsiniz. bende aynı soruları sorarak aldım bu cihazı. gayet memnunum..

Bisikletcanavari' Alıntı:
Göker bey bahsettiğiniz gpsin uydu görüntüsü yükleme özelliğinden bahsedebilir misiniz? Hangi formatta görüntü eklenebiliyor. Eklenen görüntülerin bir boyut sınırlaması var mı? İşlemleri yapmak kolay mı yoksa uğraştırıyor mu?

aslında artık iphone ve ipad tüm bu işleri rahatlıkla yapıyor hatta tam yol boyunca iz kaydı bile yapabiliyorsunuz

Hasan Bey gps cihazını ne amaçla kullanacağınıza göre gps modülü olan cep telefonu ya da gps cihazı kullanma önceliğiniz değişir... Ben gps modüllü gps cihazı olarak Samsung galaxy plus, gps cihazı olarak garmin oregon 550 kullanıyorum. Evet ikisi de konum gösteriyor fakat ikisini de farklı farklı faaliyetlerimde kullanıyorum. Bisiklet üstünde ve bir kaç günlük zorlu keşiflerde iphone v.b. akıllı telefonları gps cihazı olarka taşımak çok mantıksız. Gerek ortam koşullarına dayanım, gerek bulunduğum çevreye istinaden haritadan beklediğim ayrıntılar olsun bir cep telefonu ihtiyaçlarımı karşılayamıyor. Pil ömründen bahsetmeyi yersiz buluyorum. Fakat bununla beraber şehir içi navigasyon, günlük basit keşifler v.s için cep telefonu bi gps cihazından çok daha fonksiyonel olabiliyor. Bulundurduğu internet bağlantısı işlevselliği kat be kat arttırabiliyor...

konuyu yanlış yerde açmamışımdır umarım:smiley: iphone4 ü pc ye bağlayıp google earth üzerinde yada google maps üzerinde eş zamanlı gps olarak kullanma durumumuz varmı..burdaki amaç arabada gezi yaparken laptopda geniş bi ekranda anlık görüntüyü herkesin kolayca görmesi ve gps in cekmediği alanlarda (ağaçlık alanlar,vs..)şebeke üzerinden bağlantının sağlanması..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,511
Kayıtlı Üye Sayımız
172,166
Kaydolan Son Üyemiz
8vykwt37

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR