Gittim Gördüm Geldim...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan hiç Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 79
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,626
Ynt: Gittim Gördüm Geldim...

Sevgili dostlar bazı fotoları da ekleyerek bu yolculuğu bitirdik. Güç veren mesajlarınız için çok teşekkürler. Darısı başınıza...

Etiketler

Sayın HİÇ,oldumu şimdi yaaa,nereden çıktı şimdi bu BİTTİİ.Sabahları çay,sigara ve senin eşliğinde güne başlamak alışkanlık oluşturdu farkında olmadan.HİÇ te hazırlıklı değildik BİTTİİİ ye.başkalarını bilmem ama ben her sabah TIR cılık nedeniyle yıllarca gittiğim yerlere gidiyordum tekrar tekrar. ANCONA limanında yazın cehennem sıcağında dorsenin altındaki gölgede,izine gelen gurbetçilerle yediğimiz yemekleri,içtiğimiz çayları,yaz tatili nedeniyle tam bir ay dönüş yükü alabilmek için fabrikaların açılmasını beklemek üzere zorunlu tatil yaptığım RİMİNİ yi,Günlerce gemilerde yer olmadığı için beklediğim BARİ yi,vakit geçirmek için TIR cı arkadaşlarımız ile yaptığımız Bari sokaklarındaki turlarımızı.Patra daki arkadaşlarımız ANTON ve YORGO yu anımsayarak içimden onlara selam yolluyordum.Sırtımızda 20 ton yükle İgonomissa rampalarında cebelleşmelerimizi,tepeye varıncada hem Tır'ları hemde kendimizi soluklandırmak üzere verdiğimiz çay molalarını tekrar yaşıyordum,nereden çıktı bu BİTTİ..Anlattığın yerleri adım adım,tekrar tekrar dolaşmış olan bana, o günlerin tadını heyacanını durduk yerde aklıma düşürüyorsunuz sonrada BİTTİİİ.Hani türkçemizde bir deyim vardır,AĞZIMIZA BİR PARMAK BAL ÇALMAK gibi oldu.Göz altına alınan paşalar,bilim adamları,hukuk adamları haberleri ile bunalmışken pekte tatlı gelmişti bu birkaç kaşık balınız.Gerçekten ağzımızda olmasada aklımızda hoş bir tat bıraktınız.Bizlerle paylaşım için ayırdığınız zamana ve emeğinize çoooook teşekkürler.Saygı ve sevgilerimle.....

Sağolun sayın dalgıç. Aslında daha anlatacak ve beni etkileyen pek çok şey var ama bir yerde bitirmek gerek. Özellikle her şeyi Türkiyem'le karşılaştırdığımda beni kahreden kültürel yokluklları, kişisel değerlendirmelerim, gözlemlerim ve fikirlerimle okuyacak olanları sıkmak istemediğim için aktarmadım. Ama arada yine de kendimi tutamayıp bir kaç satır karaladım. Sağolun...

hiç' Alıntı:
Sağolun sayın dalgıç. Aslında daha anlatacak ve beni etkileyen pek çok şey var ama bir yerde bitirmek gerek. Özellikle her şeyi Türkiyem'le karşılaştırdığımda beni kahreden kültürel yokluklları, kişisel değerlendirmelerim, gözlemlerim ve fikirlerimle okuyacak olanları sıkmak istemediğim için aktarmadım. Ama arada yine de kendimi tutamayıp bir kaç satır karaladım. Sağolun...

Sayın hiç,

Ne demek; öyle şey olur mu? Siz, bu platformda yer alan arkadaşların sanırım tümünün, duygularına tercüman oldunuz. Tekrar teşekkür ederiz!...

(2009 İlkbaharında, yaklaşık nisan ortasından mayıs ortasına Biga Yarımadası ve Trakya Turu tasarlıyorum; Edirne Kakava Şenliklerini de içine alacak şekilde. Siz sanırım, daha çok Tekirdağ'da yaşıyorsunuz. Şarköy, Mürefte ve Tekirdağ'a da uğrayacağım. 2005 Eylül sonunda bir gece Tekirdağ'da, bir gece de Şarköy'de kalmış ve o güzel yöremize doyamamıştık... Tanışıp bir kahvenizi içmek isteriz.)

Cavid Sezen

Memnuyietle sayın Sezen. İstanbul'la Tekirdağ arasında mekik dokuyoruz. Şu sıra oğluma yardımcı olmak için Tekirdağ'dayız. Bu arada bazı arkadaşlarla birlilkte kış turu düzenleme gayreti içindeyiz ki belki kış turu başlığı altında okumuşsunuzdur. Henüz kesin olmasa da gerçekleşecek gibi duruyor. Bakarsınız orda da buluşabiliriz. Sizin de gösterdiğiniz ilgiye ve olumlu duygular taşıyan mesajlarınıza çok teşekkürler.

Sayın hiç,

Profilinizde adınız görünmüyor; o nedenle, kullanıcı adınızla hitap ediyoruz.

Sizlerin "kış turu" düzenleme çabalarınızı izliyorum. Benim katılma olanağım yok. Çünkü, aracım Mitsubishi L 300 Panelvanda yalıtım ve ısıtma sistemi bulunmuyor. Aracımda yatma ve yemek sorununu çok basit yöntemlerle çözümledim. Portatif bir tuvalet de var ayrıca. Daha çok ilkbahar ve sonbahar gezileri için elverişli bir durumu var aracın. Yaz ve kış için uygun değil. Bazen araçta bazen de otel ya da öğretmenevlerinde kalarak, eşimle birlikte, kısa-uzun geziler düzenliyoruz. Benim "kıytırık camper", beni kesmiyor ama bir süre daha böyle idare etmek durumundayız.

Kış turunuz gerçekleşir ve Ege de dahil olursa, "tanışma" neden olmasın? Memnun oluruz. Saygı ve selamlar!...

Cavid Sezen

Cavit bey adım Haldun...Biz de şimdi eşimle birlikte kış turu için nasıl bir rota önersek diye bilgisayarın başında düşünüyoruz. Diğer arkadaşlar da tam olarak bir öneri getirmedikleri için zorlanıyoruz. Aslında bizim için pek fark etmiyor ki Ege de ihtimal dahilinde gözüküyor.

klavyene sağlık sayın hiç bir dahaki gezini 4 gözle bekliyoruz bizi bekletme hatta imkanın olursa gezerken yaz daha heyecanla bekleriz

Haldun bey gezinizi büyük bir zevkle, adeta kendimiz gezer gibi okuduk. Gezmek,yaşamak, bunları sanatsal bir yaklaşımla anlatmak herkesin yapacağı bir şey değildir. Hoş anlatımınızla yazınızı renklendirdiniz. Teşekkür ederiz.
Sizden gezinizin rakamsal boyutlarından bahsetmenizi istesem? örneğin, kaç gün, kaç km, ne kadar yakıt harcadınız, yakıta ne kadar ödediniz, gezinin size maliyeti nedir? sizce sakıncası yoksa bahseder misiniz?

İlk önce teşekkürler sonra da aklımda kalan biligiler...Esas hesabı hanım tutmuştu ama hatırladıklarımı yazayım.
18 gece 19 gün...Yaklaşık 4500km yol...Yüz kilometrede 13 litre mazot gibi bir yakıt sarfiyatı...Yanılmıyorsam litrede 97 avro centle 1.20 avro gibi mazot bedelleri. Ancona'ya geçerken kamara aldığımız için 250 avro, Bari'den İgoumentsa'ya geçerken yürürevimizde kalabildiğimiz için 190 avro gemi bedelleri.
Yani zorunlu harcamalar olarak hatırladığım yaklaşık olarak 650avro yakıt, 440 avro gemiler,liman vergileri dahil, iki aylık sigorta (ki bunu bir aylık da yaptırmak mümkündü bir aylık galiba 189 avro) 259 avro, Yunanistan'da yaklaşık 20 avro yol parası Triptik ehliyet yanılmıyorsam 150 TL civarındaydı bir de Yunanistan vizesi tam hatırlamıyorum ama hadi iki kişi 250 TL olsun... Haa yurt dışı çıkış vergisi kişi başı 15 TL. Geri kalanı keyfinize kalmış. Alış veriş, lokantada yemek, kafe vs...
Yani toplamda yaklaşık 3150 TL gibi zorunlu bir harcama miktarı hatırlıyorum.
Karı koca şöyle bir düşündüğümüzde bir yolculuk parasının daha yürürevimiz sayesinde cebimizde kaldığına karar verdik.
Şöyle ki; kişi başı otel en az 30 avro, iki kişi 60 etti, tıkınma faslı günlük kişi başı 20 olsun,
iki kişi 40 etti. Yani günde en az 100 avroluk bir tasarruf. 18 gecede 1800 avro. 3600 TL yapar yaklaşık. Büyük rakam bizim için. Ki 30 avroya her zaman otel bulamıyabilirsiniz ve günlük tıkınma faslı da pekala kişi başı 20 avroyu geçebilir.
Yani en kötü hesaplamayla 3600 TL nin yani tam da böyle bir yolculuk parasının daha cebimizde kaldığını düşünüyorum. Şurası kesin ki gezmeyi seven ve zamanı olan insanlar için yürürev son derece ekonomiktir. Biz yürürevimize sahip olduğumuzdan beri toplam 20 şer gün civarında 3 yolculuk yaptık. İkisi Türkiye'de.Ve cüzdanım pek mutlu.30000 ila 40000TL arasında bir yürürevin ihtiyaçlara cevap verebileceğini düşünüyorum, gerçi ihtiyaçlar kişiye göre değişir ve sınırı yok ama, hani... Dolayısıyla sıkça yolculuk yapabilen insanlar için kendini çabuk amorti edebilecek bir araç ve imkan diye düşünüyorum. İşte böyle...Sevgiler.

Bilgiler için teşekkürler, aslında bu hesapları biliyordum, yaklaşık 5 senelik karavancıyım, ancak son 2 yıldır karavanım yok (her an yeniden olabilir), size bu soruları sorarken bu işi merak eden, yeni başlayan karavan severlerin meraklarını gidermek, konunun bu boyutlarını ortaya dökebilmek amacındaydım.
Benim de kesin kanım ağzının tadıyla, özgürce gezmek ve görmek istiyorsan karavandan ideali yoktur.Titiz ev hanımları sorarım size hangi otelin çarşafını, havlusunu,tabağını kaşığını içiniz sinerek kullanıyorsunuz? hanginiz kahvaltıda küçük oğlunuz yada kızınız için istediğiniz kıvamda pişmiş yumurta, yada sıcak süt bulabiliyorsunuz? Karavanın sizlere sunduğu güzelliklerden sadecebir kaçını anlattım...
Haldun bey teşekkürler, her şey için...

Haldun Bey,

Sayın drares'in sorusu için verdiğiniz yanıt, birçoğumuz için bir ölçü oluşturacaktır kuşkusuz. Bilgilendik, teşekkür ederiz. Karavancılık konusunda ilgi, merak, keşfetme arzusu ve yeterli zaman (ki biz emeklilerde bol miktarda var) ve de para gerekli. Bildiğiniz gibi, harcamalar konusu, kişiden kişiye çok değişmekle birlikte, zorunlu harcamalar değişmeyecektir. Akaryakıt, feribot, köprü, otoyol, çeşitli harçlar...gibi. Bu tip gezileri yapan arkadaşlar, standart harcamalar konusunda daha çok bilgi verebilirlerse, birçoğumuz, daha da yüreklenecektir. Bilgi cesareti artırır, unutmayalım.

Haşmet Beyin (drares) sorusu, daha da aydınlanmamızı sağlamıştır. Kendisine ayrıca teşekkür ederiz. Bu konuda, Ferhat Beyi (fsirin) de anımsamamak olmaz. Yazılarını ilgi ile okuyoruz. Harcamalar konusunda, onun ölçüsünde bilgi veren yok sanırım. Hüseyin Beyin (rüzgar) son yazılarından birinde de okuduğumu anımsıyorum.

Cavid Sezen

harika..size bi sey sormak istiyorum.uzerime kayitli bi transporterla yunanistan-makedonya-arnavutluk-karadağ-hırvatistan-bosnahersek-sonra tekrar karadağ-kosova-makedonya ve bulgaristan yapmak istiyorum.ilkkez kendi aracimla cikicam.nekler yapmak lazim?

Tabii ki pasaport, triptik ehliyet, sağlık sigortası, araç sigortası vize isteyen ülkelere vize basvuruları...Hepsi bu.İyi yolculuklar...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR