Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan konderk Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 216
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 131,694
Merhabalar genellikle standart karavan güneş paneli sistemi olarak mini buzdolabi notebook tv be aydinlatma yükleri için 2 adet 150 watt güneş paneli ve 2 adet 90 ah yaşam aküsü öneriyoruz sarj regülatörü bütçenize göre PWM veya MPPT teknolojili seçilebilir. İnvertör cihazı ise eğer 12 volt buzdolabı kullanıyor iseniz 600w gibi düşük güçlü seçilebilir ama sebeke sarjli olursa ( yani dışarıdan akülerinizi sarj kabiliyetinde) daha iyi olur. Ama buzdolabınız 220 volt ise modifiye sinüs de olsa en az 1000 watt lik bir invertör seçmeniz lazım.
Tabiki bu söylediklerimi kullanabilmeniz için mesela 2 adet 150 watt paneli tavanınızın alması gerekiyor. (Bir adedinin boyutları 148cmx67cm dır. )

Bu yazdıklarım ticari amaçlı değildir tamamen bilgilendirme amaçlıdır arkadaşlar.... yeni başlayanlar için şu uyarıda da bulunmak istiyorum bu piyasada bulunan 24 volt zannedilen 250 watt paneller ve akıllı invertör tabir edilen solar - şebeke şarjı ve invertör birlikte olarak satılan cihazlardan uzak durunuz... Bu akıllı invertör diye anılan aslında akıldan uzak cihazlar hem karavan kullanımı için gürültü ve anlık yüksek tüketimleri ile uygun değildir. Ayrıca solar akü şarj mantiklarinin da aküleri bozduğuna defalarca şahit olduk. .... Bu cihazları biz sadece sebeke olan yerlerdeki bazı uygulamalar için kullanıyoruz

... 250 watt panel kullanmak isteyenlere gelince bu paneller 24 volt değildir aslında ama zaten sizlerin karavan sistemleri de 24 değil ama bu panelleri 12 volt akülerinizin şarjında kullanabilirsiniz bunun için 475tl civarı bir mppt şarj cihazı almanız gerekiyor.

.... bazı diğer uyarılarım kullanım ile ilgili olacak yakında....
Kendinize dikkat edin sevgiler
Önder bey , böyle bir solar tam takım ( camper için ) kaç TL ye malolur ( montaj dahil ) .

Etiketler
Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

Şerefbey merhabalar , ismim Önder bu arada :smiley:
Evet KDV dahil ... bunu belirtiyorum zaten. Panel markalarımız CHINR ve B-HET. Hepsi artı toleranslı özel seçilmiş yüksek verimli hücrelerden üretilen ürünlerdir. Yani üzerlerinde yazan watt değerlerinin üstünde performans sergilerler, ve premium kalitede çerçeve ve panel işçiliği ile hatta çizilmeye karşı bile jelatinlenip öyle kutulanmışlardır.

Ynt: Gezenbilir Üyelerine B-HET Mühendislikten Solar Panel Sistem+Akü Kampanyası

Bu arada bir ekleme daha yapmak isterim, 20-40 ve 60 Wattlık kaliteli panellerimiz de stoklarımızda sınırlı sayıda olmakla birlikte mevcuttur.

Akülerde ise ikinci eller bizde de mevcuttur tabiki. İlgilenen arkadaşlara duyrulur. Bu ikinci eller yanlış anlaşılmasın, normalde cycle ömürleri fazla gitmemiş ama UPS sistemlerinden çıkma ve bir miktar eski tarihlidirler. Bunlardan en iyileri seçilerek ve bir miktar daha adam edilerek 1 yıl garantili olarak müşterilere sunulur.

önder bey selamlar bana 5 kw lık bir sistem lazım 8 ad 105 ah jel akü . 5 kw lık invertör ve 4 ad solar panel alacagım .bu konuda yardımcı olabılırmısınız sımdıden teşekkürler..cevabınızı beklıyorum malıyet kaca cıkar acaba ..iyi aksamlar

önder bey selamlar bana 5 kw lık bir sistem lazım 8 ad 105 ah jel akü . 5 kw lık invertör ve 4 ad solar panel alacagım .bu konuda yardımcı olabılırmısınız sımdıden teşekkürler..cevabınızı beklıyorum malıyet kaca cıkar acaba ..iyi aksamlar
Ilhan hocam kusura bakmayınız yoğunluktan ancak dönebildim bana telinizi atarsanız sizi ararım yarın

Ilhan hocam kusura bakmayınız yoğunluktan ancak dönebildim bana telinizi atarsanız sizi ararım yarın

Merhaba önder bey.
Bende karavan hayatına yeni katılan biriyim
Benim de güneş enerji sistemine ihtiyacım var.
Kullanılacak güç 2kv maliyet ve yerinizi öğrenebilir iyim.

merhaba Önder Bey
biz 2 adet karavan siparişi verdik. yeni yapılacak. tavan ölçümüz yaklaşık 194x140cm.
220v dışardan giriş olacak ama 220ye bağımlı olmak istemiyoruz. kullanacağımız aletler
--1 adet 220v 90lt buzdolabı (altus al-305 a+ 90lt mini buzdolabı-- Yıllık 25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/yıl): 112 // Günlük 25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/24h)(CL): 0.306 fabrika verisi var)
-- 4 adet led ampul
-- 1 adet led şerit ampul
-- 12 v hidrofor
-- 1 adet 220v 0.45a tablet şarjı (tv yok tableti tv olarak kullanacağım)
-- 1 adet cep telefonu şarjı
-- su ısıtıcı-kettle (12v yada 220v alabilirim.sizin önereceğiniz marka model olabilir)
-- gerektiği hallerde dışardan 220v olduğunda ani su ısıtıcısı(duş için) - ısınmak için fanlı ısıtıcı vs.

bu sistem dışardan elektrik geldiğinde aküleri şarj edecek. 220 gelmediğinde panellerden ve aküden beslenecek. böyle bir sistem için gerekli olanları ve fiyat bilgisini alabilir miyim?

tel no: 0532 647 32 68

merhaba Önder Bey
biz 2 adet karavan siparişi verdik. yeni yapılacak. tavan ölçümüz yaklaşık 194x140cm.
220v dışardan giriş olacak ama 220ye bağımlı olmak istemiyoruz. kullanacağımız aletler
--1 adet 220v 90lt buzdolabı (altus al-305 a+ 90lt mini buzdolabı-- Yıllık 25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/yıl): 112 // Günlük 25°c Enerji Sarfiyatı (kwh/24h)(CL): 0.306 fabrika verisi var)
-- 4 adet led ampul
-- 12 v hidrofor
-- su ısıtıcı-kettle (12v yada 220v alabilirim.sizin önereceğiniz marka model olabilir)
-- gerektiği hallerde dışardan 220v olduğunda ani su ısıtıcısı(duş için) - ısınmak için fanlı ısıtıcı vs.

bu sistem dışardan elektrik geldiğinde aküleri şarj edecek. 220 gelmediğinde panellerden ve aküden beslenecek. böyle bir sistem için gerekli olanları ve fiyat bilgisini alabilir miyim?

Merhabalar, sizi arayacağım. En doğru sistemi ekonomik olarak oluşturalım.

Merhabalar, sistem için artanacaklar arasına ben de girebilir miyim? Numaram: 05534692013
Ulaşırsanız çok sevinirim teşekkürler:smiley:

Selamlar, bir üyeye ilettiğiniz karavan üstüne montajlı panel fotonuzu gördüm(2017) paneller araç üstüne sadece 5-6 noktadan silikon cinsiyle yapışmış gözüküyor. Bu şekilde 90-100km hızla giderken sökülüp kalkması riski yok mu?
2-Benim transporter (kısa şase)tavan üstü tam düz değil araç enlemesine yaklaşık 50 cm aralıklarla ve yaklaşık 10 cm eninde ve 1 cm yükseklikte bantlar şeklinde kaporta çıkıntılı(ek resimde) vidalama olmadan silikon veya önereceğiniz ne tip bir yapıştırıcı risksiz sürüş/kullanım sağlar?
Eğer siz ve bunu okuyan tecrübeli kullanıcılar cevaplarınızı acil iletirseniz çoook sevinirim..Saygılar, sevgiler..

IMG 20180507 114416

Önder bey hayırlı günler bana vatsaptan konumunuzu atabilirmisiniz yanınıza gelip bir proje için görüşmek istiyorum 0507 422 6870 Ali içer

merhaba Önder Bey
-- 4 adet led ampul
-- 12 v hidrofor

Eğer gezi programınızda İzmir Karaburun olursa internetin çoğu yerde çekmediğini bilin.Hani tv yerine tablet dediniz ya

Selamlar,
Mppt olmalı mı olmamalı mı ?
PWM ile mppt arasında fark yok mu acaba kandırılıyor muyuz ?
Çok panel sadece 1 akü ile 220 Volt buzdolabı çalışır mı ? Yine kandırılıyor muyuz ?

Aman yarabbim baya bir süredir yazmıyorum ortalık birbirine girmiş ? Yine bilgi kirliliği son safhada.... Tecrübe ve eğitim değil de Google AMCANIN söyledikleri dinlenir olmuş. Fakat burada çok doğru yorumlar da var onu da belirteyim... Peki nasıl ayıracaksınız doğru ile yalnışı… Einstein bile demiş ön yargıya sahip bir insanın o önyargısını değiştirmek atomu parçalamaktan zordur. Ve ne yazıkki öyle... Ben bu sitede yıllar yıllar evvel yazmaya başladım. İşlerimin yoğunluğu nedeni ile baya bir süre uzak kaldım. Gerçi karavancı dostlar ile hep birlikteydik. Ticari faaliyetlerim nedeni ile yanlış anlaşılabileceğimi düşünerek burada yazmaktan uzak durdum. Ama bakıyorum ki yanlışlar baya bir artmış. Akıllı invertör tavsiye edenler mi istersiniz mppt gereksiz diyenler mi aman yarabbim. Dünya eve düz değil... Şuanda dünyanın da düz olduğuna inannan bir insan topluluğu var dışarıda ne yazıkki. :smiley:

Benim 100'ün üzerinde karavan müşterim var ve mppt olmayan karavanlarda aküleri şişmiş buluyoruz. mppt ile iyi bir PWM şarj regülatörü arasında fiyat farkı yoktur. Çünkü akü şarj voltajı ayarlanabilmelidir ve akıllı akü izleme yazılımı olmak zorundadır. Ama ucuz 3 kuruşluk Pwm şarj regülatörüne tav olmak yada markası mppt olan ama mppt ile uzaktan yakından alakası olmayan şarj regülatörünü pwm ile karşılaştırmak tabiki aptalca olacaktır. Marka vermeyeceğim ama şuanda piyasa böyle çöplük ürünler ile dolu ve çoğunuz bunları alıp kullanıyor.
Ayrıca bazılarının yazdıklarından ucu ucuna hesaplanmış şarj regülatörü güçleri kullandıklarını görüyorum. Buda çok yanlış ve 45-55 derecelere kadar çıkan karavan içi sıcaklıklarda kullanılan hele de dolap içine sokulan bu cihazlar (oldukça yanlış bir montajdır) tehlike arzetmektedir.

- Evet doğru 100 watt panel ile 150 watt panel bağlanmaz. 100Ah akü ile 150Ah aküde birbirine bağlanmaz. Farklı yaşlarda 100Ah akü ile yine 100Ah akü de birbirine bağlanmaz. Voltaj dengelemesi yapılmamış ve iç direçleri ölçülerek eşitlenmemiş aküler seri de bağlanmaz 24V sistemler.
- Mppt kesinlikle doğru bir mühendislik ile özellikle 24V Panel gerilimi kullanılarak (2x150Watt panellerde seri bağlanarak mümkündür - yada tek bir 270-330 watt arası panel kullanabilirsiniz - bu büyük paneli pwm regülatör ile kullanamazsınız - bazı bilgisiz firmalar size 24V-2400W akıllı invertör ile bu büyük panellerden satarak sizleri yanıltmaktadırlar- bu paneller santral panelidir ve gerçek 24V değildirler aküleriniz erken bozulacaktır. ayrıca da bu invertörler ile ilgili ciddi sorunlar mevcuttur. - anlık tüketimlerinin yüksek olması en önemli sorunlarıdır - gürültülü - ekranın üzerinde olması ve kullanışsız bir ekrandır ve yeri dolayısı ile göz önünde olamamaktadır. akülerinizi izleyemezsiniz - bu yalnıştır. ) akü voltajınız 12V olduğunda kapalı havalarda bakın görün üretim ne olacak... 10 yılda 1000'e yakın sistem çiftlik evi otobüs karavan büro karavan tatil karavanı hayvancılar çobanlar dağ yayla evi sahipleri ve hepsinde denenmiş 10 larca cihaz 10 larca panel 10 larca akü … Tüm bunlardan edindiğimiz çok tecrübe mevcuttur. Ama bu insanları mağdur etmeden bu işi 10 yıldır yapabildiysek demekki bunu bilginin ışığında ve doğru ekipman seçerek sağlamış bulunuyoruz. Bilgilerinizi kirletmeyin. Çok okumak tabiki doğruyu bulmanızı sağlar ama tecrübeler de önemlidir. İkisi birleşmez ise ikisi de yanılgı getirebiliyor. "Geçenlerde bir karavan imalatçısı dostum aman abi işte karavan ne koysan çalışır demişti. Ama çok yanılıyordu ve yanıldığını yakında anlayacak. Aslında karavanlar en zorlu çalışma koşulları ve en zor garanti verilebilen müşteri grubudur. Nedeni karavan iç sıcaklıkları bile akülerin garanti dışı kalmaları için yeterlidir. Ayrıca karavan müşterilerinin büyük bir bölümü akülerini bozulduğunda akülerinin bozulabilecek ekipmanlar olduğunun farkına varırlar yani çoğu hiç izlemez yada neyi nasıl izleyeceğini bilmezler ve kimse onlara kullanım ile ilgili kurallar vermez"
- Tabiki sadece mppt veya pwm ile verim tespit edilemez - Karşılaştırılamaz yada. İyi hücreli (A-Grade) ve verimi yüksek hücreli panel de önemlidir. Verimli şarj olan kaliteli akü kullanımı da önemlidir. Solar kablolama - soket kullanımı - DC sigorta dizisi kullanımı hepsi karavancının enerji sisteminin verimini etkiler. Ama kulanım seçilecek cihazların sınıfı - kullanım bilinci - enerji kullanım alışkanlıkları da çok önemlidir.
Verdiğimiz kullanım talimatlarına bire bir uymak önemlidir.
------ Karavanlar için MPPT olmazsa olmazdır. Çünkü karavanlara zaten alan yetersizliği nedeni ile fazla sayıda panel takılamamakta bu nedenle panellerden maksimum verimi almak çok önem arzetmektedir. Evet mppt yazın fazla katkı vermez ama yine de yüzde 10 ila 15 kazanç hiçte beğenilmeyecek bir değer değildir. Kışın bu değerler doğru mühendislikle yüzde 40 lara 45 lere çıkar ki bu muazzam bir katkıdır.

B-HET Mühendislik - Ankara'dan sevgilerle,

Selamlar,
Mppt olmalı mı olmamalı mı ?
PWM ile mppt arasında fark yok mu acaba kandırılıyor muyuz ?
Çok panel sadece 1 akü ile 220 Volt buzdolabı çalışır mı ? Yine kandırılıyor muyuz ?

Aman yarabbim baya bir süredir yazmıyorum ortalık birbirine girmiş ? Yine bilgi kirliliği son safhada.... Tecrübe ve eğitim değil de Google AMCANIN söyledikleri dinlenir olmuş. Fakat burada çok doğru yorumlar da var onu da belirteyim... Peki nasıl ayıracaksınız doğru ile yalnışı… Einstein bile demiş ön yargıya sahip bir insanın o önyargısını değiştirmek atomu parçalamaktan zordur. Ve ne yazıkki öyle... Ben bu sitede yıllar yıllar evvel yazmaya başladım. İşlerimin yoğunluğu nedeni ile baya bir süre uzak kaldım. Gerçi karavancı dostlar ile hep birlikteydik. Ticari faaliyetlerim nedeni ile yanlış anlaşılabileceğimi düşünerek burada yazmaktan uzak durdum. Ama bakıyorum ki yanlışlar baya bir artmış. Akıllı invertör tavsiye edenler mi istersiniz mppt gereksiz diyenler mi aman yarabbim. Dünya eve düz değil... Şuanda dünyanın da düz olduğuna inannan bir insan topluluğu var dışarıda ne yazıkki. :smiley:

Benim 100'ün üzerinde karavan müşterim var ve mppt olmayan karavanlarda aküleri şişmiş buluyoruz. mppt ile iyi bir PWM şarj regülatörü arasında fiyat farkı yoktur. Çünkü akü şarj voltajı ayarlanabilmelidir ve akıllı akü izleme yazılımı olmak zorundadır. Ama ucuz 3 kuruşluk Pwm şarj regülatörüne tav olmak yada markası mppt olan ama mppt ile uzaktan yakından alakası olmayan şarj regülatörünü pwm ile karşılaştırmak tabiki aptalca olacaktır. Marka vermeyeceğim ama şuanda piyasa böyle çöplük ürünler ile dolu ve çoğunuz bunları alıp kullanıyor.
Ayrıca bazılarının yazdıklarından ucu ucuna hesaplanmış şarj regülatörü güçleri kullandıklarını görüyorum. Buda çok yanlış ve 45-55 derecelere kadar çıkan karavan içi sıcaklıklarda kullanılan hele de dolap içine sokulan bu cihazlar (oldukça yanlış bir montajdır) tehlike arzetmektedir.

- Evet doğru 100 watt panel ile 150 watt panel bağlanmaz. 100Ah akü ile 150Ah aküde birbirine bağlanmaz. Farklı yaşlarda 100Ah akü ile yine 100Ah akü de birbirine bağlanmaz. Voltaj dengelemesi yapılmamış ve iç direçleri ölçülerek eşitlenmemiş aküler seri de bağlanmaz 24V sistemler.
- Mppt kesinlikle doğru bir mühendislik ile özellikle 24V Panel gerilimi kullanılarak (2x150Watt panellerde seri bağlanarak mümkündür - yada tek bir 270-330 watt arası panel kullanabilirsiniz - bu büyük paneli pwm regülatör ile kullanamazsınız - bazı bilgisiz firmalar size 24V-2400W akıllı invertör ile bu büyük panellerden satarak sizleri yanıltmaktadırlar- bu paneller santral panelidir ve gerçek 24V değildirler aküleriniz erken bozulacaktır. ayrıca da bu invertörler ile ilgili ciddi sorunlar mevcuttur. - anlık tüketimlerinin yüksek olması en önemli sorunlarıdır - gürültülü - ekranın üzerinde olması ve kullanışsız bir ekrandır ve yeri dolayısı ile göz önünde olamamaktadır. akülerinizi izleyemezsiniz - bu yalnıştır. ) akü voltajınız 12V olduğunda kapalı havalarda bakın görün üretim ne olacak... 10 yılda 1000'e yakın sistem çiftlik evi otobüs karavan büro karavan tatil karavanı hayvancılar çobanlar dağ yayla evi sahipleri ve hepsinde denenmiş 10 larca cihaz 10 larca panel 10 larca akü … Tüm bunlardan edindiğimiz çok tecrübe mevcuttur. Ama bu insanları mağdur etmeden bu işi 10 yıldır yapabildiysek demekki bunu bilginin ışığında ve doğru ekipman seçerek sağlamış bulunuyoruz. Bilgilerinizi kirletmeyin. Çok okumak tabiki doğruyu bulmanızı sağlar ama tecrübeler de önemlidir. İkisi birleşmez ise ikisi de yanılgı getirebiliyor. "Geçenlerde bir karavan imalatçısı dostum aman abi işte karavan ne koysan çalışır demişti. Ama çok yanılıyordu ve yanıldığını yakında anlayacak. Aslında karavanlar en zorlu çalışma koşulları ve en zor garanti verilebilen müşteri grubudur. Nedeni karavan iç sıcaklıkları bile akülerin garanti dışı kalmaları için yeterlidir. Ayrıca karavan müşterilerinin büyük bir bölümü akülerini bozulduğunda akülerinin bozulabilecek ekipmanlar olduğunun farkına varırlar yani çoğu hiç izlemez yada neyi nasıl izleyeceğini bilmezler ve kimse onlara kullanım ile ilgili kurallar vermez"
- Tabiki sadece mppt veya pwm ile verim tespit edilemez - Karşılaştırılamaz yada. İyi hücreli (A-Grade) ve verimi yüksek hücreli panel de önemlidir. Verimli şarj olan kaliteli akü kullanımı da önemlidir. Solar kablolama - soket kullanımı - DC sigorta dizisi kullanımı hepsi karavancının enerji sisteminin verimini etkiler. Ama kulanım seçilecek cihazların sınıfı - kullanım bilinci - enerji kullanım alışkanlıkları da çok önemlidir.
Verdiğimiz kullanım talimatlarına bire bir uymak önemlidir.
------ Karavanlar için MPPT olmazsa olmazdır. Çünkü karavanlara zaten alan yetersizliği nedeni ile fazla sayıda panel takılamamakta bu nedenle panellerden maksimum verimi almak çok önem arzetmektedir. Evet mppt yazın fazla katkı vermez ama yine de yüzde 10 ila 15 kazanç hiçte beğenilmeyecek bir değer değildir. Kışın bu değerler doğru mühendislikle yüzde 40 lara 45 lere çıkar ki bu muazzam bir katkıdır.

B-HET Mühendislik - Ankara'dan sevgilerle,
Merhabalar Ender Bey
Karavanımda (henüz kullanamadım ) 2 x 190 w monokristal panel 1x200 AH jel akü 1000w tamsinüs akıllı sovair inventerim var.
90 lt.220 v buzdolabı ,12 v hidrafor ,hermatik şohben 3 mt. kadar şerit led aydınlatma mevcut.
Tv de ilave etmek istiyorum. Laptop ve tlf.şarjı da ilave ettiğimde yeterli olurmu.

Buz dolabını 12 v ta çevirmemi tavsiye edermisiniz.

Merhabalar Ender Bey
Karavanımda (henüz kullanamadım ) 2 x 190 w monokristal panel 1x200 AH jel akü 1000w tamsinüs akıllı sovair inventerim var.
90 lt.220 v buzdolabı ,12 v hidrafor ,hermatik şohben 3 mt. kadar şerit led aydınlatma mevcut.
Tv de ilave etmek istiyorum. Laptop ve tlf.şarjı da ilave ettiğimde yeterli olurmu.

Buz dolabını 12 v ta çevirmemi tavsiye edermisiniz.
Ender Bey şayet buraya yazamıyorsanız
tlf.num 0542 6911099 (Kazim)

Ender Bey şayet buraya yazamıyorsanız
tlf.num 0542 6911099 (Kazim)
Önder bey'in gönderisi 2019 Ocak olduğu için iletişimi gönderisinin altında B-HET Mühendislik olarak belirttiği telefondan sağlayabilirsiniz. Konunun cevabını özelden alırsanız burada bilgilendrme sini gönderinizin devamı olarak yaparsanız, ilgilenen üyeler de bilgilenmiş olurlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR