Gezenbilir Suriye Gezisi; Şam, Malula, Humus, Palmira, Halep, Hama

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan koza Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 175
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 59,083
Ynt: Gezenbilir Suriye Gezisi; Şam, Malula, Humus, Palmira, Halep, Hama

Yüreğinize sağlık arkadaşlar...
Gezi dergilerine taş çıkaracak bir anlatım ve fotoğraflar...
Yazım dilini çok beğendim Kozacığım, gerçekten de keyif verdi okuduklarım...
Bu kadar hengamenin içinde geziye katılmamakla doğru bir karar verdiğimi düşünmüştüm, yazı ve fotoğrafları görene kadar...

Yöre kıyafetleri çok yakışmış hepinize, Sedat'ın sanki asıl kimliği ortaya çıkmış. Karadeniz adamı olma yolundaki bütün şüphelerim yerini bu adamın aslında tam bir Arap olduğu kanısına bıraktı. Camii imamı ile de aralarında kan bağı olduğu konusunda düşüncelerim bile var.

Palmyra da ki müzeden çok etkilendim ama doğruyu söylemek gerekirse asla bir kaç kişiyle gezebileceğim bir yer değil orası, tüm Gezenbilir ekibiyle belki... (mumyalar gözümün önünden gitmiyor)
;D ;D

Fotograflara bakarken koptugum bir kac kare var, hele de Ufuk'un Sedat'ın çöl tilkisi yuttuğunu düşündüğü fotoğrafla ilgili yorumu süperdi ;D ;D

Antakya dakilerin dışındaki yemekleri çok da iştah açıcı bulduğumu söyleyemeyeceğim. Sanırım araplarla alakalı ön yargılarım var... ama ben bu geziye gelseydim eminim bir çanta dolusu yolluk hazırlardım ;D

Fotoğraf konusunda da gayet iyi olduğunuzu da görmüş olduk bu geziyle... Başarılı bir gezi ekibi olmaya adayız sanırım ;)
Yeni geziler, yeni yerler, yeni yemeklerle bir dahaki gezide birlikte olmak hayaliyle...

Etiketler

Ya ben bu geziyi nasıl kaçırmışım :( Sanırım son zamanlarda bu siteyi ziyaret edemeyişimin bedeli olsa gerek :(
Bir gezen olarak yakınımızdaki ülkeleri hep sonraya bırakmış, nasıl olsa gezerim deyipte gezememiş biri için iyi bir fırsatı kaçırmış oluyorum böylece :((
Tekrar organize olunulur mu, acaba?! +2 garanti :smiley:

Güzel anlatım ve kaliteli fotoğraflarla bir ülke nasıl güzelleşir, nasıl merak edilir bu kadar olur.. Ellerinize, ayaklarınıza, gözlerinize ve de yüreklerinize sağlık..

BamBina' Alıntı:
Ayrica, sevgili Koza,Funda ve Sedata, gercekten simdiye kadar en keyifli yolculuklarimdan birine sebep olduklari icin, cok tesekkur ederim. 2009 yilina girmek icin Avustralyaya sizinle gitmeye raziyim :D

küçük not; 2008 yılına Sydney-Avustralya'da girmiş biri olarak herkesin bu görkemli güzelliği yaşamasını şiddetle tavsiye ederim ;)

Koza Hanım merhaba,
gezinizi büyük bir zevkle okudum. Bende eşimle uzun süredir Suriye-Ürdün yapmayı düşünüyorduk, pasaportlarımızı hazırladık ve bu cuma yola çıkıyoruz.Ancak yerler ile ilgili kitap ve harita bulamadık. (İnternettekiler hariç).Bir de nerelerde kaldığınızı merak ediyoruz. Kaldığınız otellerin isimleri ve adresleri mevcut mu acaba sizde. Tabii bir de fiatları.Bununla ilgili bilgileri mailime veya buradan gönderirseniz çok seviniriz.
Selamlar.
Ercüment İlgüz
drercument@gmail.com

Merhaba Ercüment Bey

Öncelikle geç cevap verdiğim için Özür diliyorum...
Suriye deki konaklamalırımız ile ilgili bilgiyi aşağıga verdiğim linkte bulabilirsiniz..
Otellerde bir tur şirketi aracılıgı ile gitmezseniz yaklaşık 2 katı fiyat ödüyorsunuz...
Biz Hatay da bulunan Titus tur aracılığı ile yaptırdık butun rezrvasyonlarımızı.
Verdiğim linkte 120 Euro yazıyor ama biz daha sonra şartlar değiştiği için kendilerinin bize tahsis ettiği özel araç ve Seyfettin Dayımız :smiley: için ekstra 30 Euro daha ödeyerek gezi için 150 Euro ödedik...

Bence bu seyahete çıkmadan önce Titus Turizm den Gress hanım Yadan Ömer bey ile görüşün derim...
Suriye-Ürdün konusunda gerçekten çok deneyim sahibidirler...
Görüşürseniz bizdende selam söyleyin lütfen :smiley:

Size şimdiden iyi yolculuklar diliyorum...
Fotoğraflarınızı ve anılarınızı bizimle paylaşmanızı dört gözle bekliyoruz :smiley:

Titus Turizm -0 326 213 07 57 pbx

Otel bilgilerini bu linkte bulabilrsiniz

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=10414.0

Öncelikle güzel, akıcı anlatımı, verdiği değerli bilgiler için Koza Hanım'a, fotoğraflar için Amina'ya ve bu güzel geziye katılan herkese teşekkürler..Ayağınıza, yüreğinize sağlık..

Süper bir gezi olmuş...

Darısı başımıza...

Son ziyaretçiden bu güne tam bir yıl geçmiş konuyu yine birinci sıraya almak ve güncellemek adına ve verilen emeklere,paylaşımlara bir teşekkür takdir adına...
Sanıyorum rehberliği ve tercümanlığı koza hanım yapmıştır. muhterem rahmetli büyükannelerinin videolarını keyif ile izledikten sonra vardım bu kanıya.buradan tekrar ağızı sürekli arapça dualar içinde olan büyükannelerine Allahtan rahmet,kederli ailelerine de başsağlığı diliyorum. benimde gidip gezip dolaştığım bu yerleri tekrar bana yaşatığınız için teşekkürler ediyorum.benim suriyeye gidişim 1983 yılları idi.
saygılarım ile
Kemal

hadi birileri önayak olsun da araçlarla bi Suriye yapalım:smiley:

afagan' Alıntı:
hadi birileri önayak olsun da araçlarla bi Suriye yapalım:smiley:
Ben bu günlerde bir sınır yapıp gelmeyi düşünüyorum ;) ama bir dahaki sefere kesin gitmeye çalışıcağım nasılsa arapçamızda derdimizi anlatacak kadar var.

Son bir ayda iki kez bölgeye arabayla gitmiş birisi olarak bazı uyarıları sizlere aktarmakta fayda görüyorum...

Dizel araçlardan Suriye'ye girişte 100 dolar alınıyor. Araçla gidecekseniz ve imkanınız varsa mutlaka benzinli araçla gidin...
Araçla en iyi rota, Yayladağı'ndan çıkmak, Lazkiye, Tartus, Humus, Şam ve Şam, Humus, Halep yolundan dönerek Cilvegözü'nden girmek.
Suriye'ye gitmişken Lübnan'ı ihmal etmeyin... Lazkiye - Tartus Trablus, Beyrut Şam rotası tavsiye edilir...
Lübnan'a a araçla gidecekler dikkat! Lübnan Dizel araçlara kesinlikle giriş izni vermiyor. (Havaları kirleniyormuş!)
Ben Şam'da Ebu Kemal Lokantası'nı tavsiye etmiştim... EL KEMAL Lokantası almış başını gitmiş... Siz de benim gibi yapın, öğünleri paylaştırın.
Suriye hızlı gelişiyor ve pahalı bir ülkeye dönüşüyor... Acele edin...

arkadaslar merhaba
ilk defa bu hafta halep e gidicez arkadaslarla, ilk amacımız gezip dolaşmak tabi bunun yanındada alışveriş... Acaba kredi kartıyla rahat bi şekilde alışveriş yapablir miyiz? elektronik şeyler almak istiyorum fakat yanımda para taşımak istemiyorumda...

teşekkürler

Değerli Arkadaşlar bu yaz Suriye, Ürdün ve Lübnan'a bir aylık bir gezi yapacağız ailemizle. Epey bir araştırma yaptım. Ancak yine de giden arkadaşlardan mutlaka yap dediği püf noktalar varsa,Bilgilerini bizimle paylaşmalarını sevinçle kabul ederiz. Şimdiden Teşekkürler.Forumdaki tüm arkadaşlara selamlaresenlikler dilerim. Gezgin ve Gölgesi

Sevgili Kararangeyik; Lünmam'ın dizel araçları almaması devam editor mu hala? Starexle gitmeyi planlıyorduk... Arabayı Suriye'de 2 günlüğüne bıraksak olur mu acaba?

Sevgili AKTOLGA... Lübnan'ın Dizel araçlara uyguladığı kısıtlama Hükümetin çıkarmış olduğu bir yasadan kaynaklanıyor. Dolayısıyla her zaman geçerli. Aracı almamak konusunda da son derece kararlılar. Yani Dizel araçla Lübnan'a giremezsiniz.
Aracımızı Suriye'de bırakalım da, Lübnan'ı gezip gelelim deme şansınız da yok. Suriye'ye girerken araç kimin pasaportuna işlendiyse, o pasaportun suriye çıkışında aracı pasaporttan düşürmesi gerekiyor.
Şöyle bir şey mümkün: Araçla Suriye'den çıkıp Lübnan sınırında aracınızı bırakabilirsiniz. Ama o zaman da aracınızın başına ne geleceğini Allah bilir... Ayrıca Suriye'ye geri girişte 100 Dolar ödemek zorunda kalacaksınız.
Kısacası Dizel araç Lübnan için başa bela. Ya benzinli araçla gidin, ya da aracı pasaportuna işletecek kişi fedakarlık edip Suriye'de sizi beklesin...
Bu arada, Suriye'de, özellikle de Lübnan'da trafiğin bir facia olduğunu hatırlatmakta fayda var. Yollar iyi ama sürücülerin tarzı çok farklı. Son derece dikkatli olmakta, pasif kalmakta, mümkün olduğunca sol şeride çıkmamakta fayda var.
Gidenlere iyi yolculuklar

Gezi yazısı ve fotoğraflar için çok teşekkür ederim. Suriye gezisi öncesi süper oldu. Özellikle Koza Hanım, kaleminize sağlık.

Güzel bir gezi olmuş. Ordaki elektrik prizleri nasıl dı?

bizimkilerle uyumlu mu? yoksa buradan aparat almamız gerekecekmi?

teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR