Forester;Karda,plajda,kumda vs...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erolkan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 153
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 102,355

Etiketler
Ynt: Forester;karda,plajda,kumda Vs...

Şanzıman ve diferansiyeli bilmem ama neden motorun içine su kaçırmamanız gerektiğini anlatan bir video istiyorsanız burda: http://www.youtube.com/watch?v=Yehz2gUnNe0
Malesef ingilizce ama izlerseniz motor bloğunda portakal boyunda bir delik açılmış bir chrysler dikkatinizi çekebilir.

sakyuz' Alıntı:
Şanzıman ve diferansiyeli bilmem ama neden motorun içine su kaçırmamanız gerektiğini anlatan bir video istiyorsanız burda: http://www.youtube.com/watch?v=Yehz2gUnNe0
Malesef ingilizce ama izlerseniz motor bloğunda portakal boyunda bir delik açılmış bir chrysler dikkatinizi çekebilir.
Motor konusunda ise ilerleyen zamanlarda şnorkel takmayı düşünüyorum ama aracımın çamurluğunda kocaman bir delik açtırmayı içime sindirebilirsem :smiley:

Bizim araçlarda far seviyesinin üstünde suya girmediğim sürece motora hava filitresinden su girma ihtimali çok az :smiley:

oguzhan3434' Alıntı:
Subaru ya bu ne sanzumana su kacar nede motora :smiley: biz uyardik gunah gitti :smiley:
bu kadar suya girmeyeceğim için sıkıntı yok ..Yinede teşekkurler..
Ama bu adamları izledikçede gaza gelmıyorum desem yalan olur :smiley:
[youtube]http://youtu.be/5MjCzHpcpfM[/youtube]

Subaru ya bu ne sanzumana su kacar nede motora :smiley: biz uyardik gunah gitti :smiley:

;D yeni heves olur o kadar.

bu arada araçların motora hava aldığı yer genelde ön tamponun ortalarına denk gelen bir seviyede olurmuş (videodaki adam öyle diyor). hava filtresine giden hortumları takip edip tam yerini bulmak lazım.

sakyuz' Alıntı:
;D yeni heves olur o kadar.

bu arada araçların motora hava aldığı yer genelde ön tamponun ortalarına denk gelen bir seviyede olurmuş (videodaki adam öyle diyor). hava filtresine giden hortumları takip edip tam yerini bulmak lazım.
bizim aracta ön ızgarayla kaportanın buluştugu arada, sağ farın solunda hava girişi :smiley:

Ynt: Forester;Karda,plajda,kumda vs...

Bi sey dikkatimi cekti sag on lastik neden donmuyor bu video da ? Simetrik 4 ceker degilmi bu araclar ? Ayrica adamda normal at lastik vardi bence,o suya da bilmeden girdi gibime geldi.

Oğuzhan Bey,

Ben , Erol Beyin Subaru ajanı olduğundan şüpheliyim. ( şaka şaka gülücük gülücük)
Şimdi banada forester aldırmaya çalışıyor :smiley: sanırım başaracak , ısınmaya başladım. İlk fırsatta Fethiyeye gidip test sürüşü yapcaz :smiley:

oguzhan3434' Alıntı:
Bi sey dikkatimi cekti sag on lastik neden donmuyor bu video da ? Simetrik 4 ceker degilmi bu araclar ? Ayrica adamda normal at lastik vardi bence,o suya da bilmeden girdi gibime geldi.
Orada benin tahminim gazı kesmeden devam etseydi mpt ısınıp diffi kilit pozisyonuna geçirecekti. O zaman dönerdi. Ama mpt nin ısınmasına fırsat bırakmadan gazı kestiği için öncelikli olarak gücü kolay dönen tekerleklere aktarıyor..

oguzhan3434' Alıntı:
Ilginc bi durum.biz tam bu sebepten mekanik araclar kullaniyoruz iste.
Eskiler mekanikti. 2008 -2013 arasında VDC var. O bütün işi hallediyor. Ön,arka ve sağ,sol tekerlere kadar müdahele ederek sürücü acesmi bile ols benim gibi durumu kurtarıyor :smiley:

Ilginc bi durum.biz tam bu sebepten mekanik araclar kullaniyoruz iste.

Mekanik araba kaldı mı ki?
Benim 98 model rav4 bile enjektörlü motoru elektronik kontrollü, şanzımanı da aynı elektronik devre kontrol ediyor, 3 tane diferansiyel koymuşlar arabaya o ilk bakışta mekanik gibi gözüküyor ama ortadaki elektronik kilitli.

Yani bence lada niva, lr defender vs hariç ortada %100 mekanik araba yok. Ha bu arada, söz konusu bu elektronik ıvır zıvırın arıza yaptığını görmedim ama mekanik olan diferansiyel 300bin km civarı hafiften uğuldamaya başladı, ya hafif hafif aşınmaya başlamıştır ya da aynı mahruti ayarı hafif kaymıştır, öyle ya da böyle elektronik parçalar yıpranmıyor. Ha olur da bozulursa tamirinden anlayan çıkmaz ayrı konu :smiley:

Sizinkilere ek olarak Suziki sj,dodge as,toyotanin bi kac modeli,lr series yari mekanik olarakta xj zj sayabiliriz.elektronikte sikinti yok belki ama dusunelim surekli islanan bir araba elbet bazi kablolari eritecektir asinma soz konusu olacaktir mekanikte problem daha az oluyo cozumu kolay oluyo suya girdim ciktim bozuldu yok en fazla farina su kacar :smiley:

surekli islanan bir araba elbet bazi kablolari eritecektir

Islanan kablo erimez (yani sorun öyle ortaya çıkmıyor), ama yüksek voltajlı bir devreye ait kablo ıslanırsa- ya da düşük voltajlı olduğu halde yüksek empedanslı bir hatta bağlı kablo ıslanırsa o devre düzgün çalışmaz. Ha bozulur mu, ayrı konu. Islanan her devre bozulmuyor- ama çalışmayacaktır kuruyana kadar.

Bu elektronik ıvır zıvırın genelde sensörleri bozulur sadece. Mesela yüksek sıcaklıktaki bir noktaya bağlı bir sensör vardır gazın içindeki oksijeni ölçüyordur, o noktadaki aşırı ısı sebebi ile o bozulabilir, ama bozulunca söküp değiştirmesi sorun olmaz. Tabi o sırada ne yapığını bilmeyen biri başka birşeyleri söküp bozarsa ayrı konu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,488
Kayıtlı Üye Sayımız
172,144
Kaydolan Son Üyemiz
zeloni

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR