Eylül Ayı Likya Yolu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Oguzhankarman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,986

Oguzhankarman

Yeni Üye
Merhabalar

Daha önce hiç kamp deneyimim olmadı. Günü birlik yürüyüşler dışında tamamen tecrübesizim. Öncesinde tecrübe için bi kaç günlük kamplar yapıp sonra likya yolunu fethiyeden kaşa kadar tek başıma yürümek istiyorum.Önümüzdeki ay üniversite sınavına gireceğim için bahar aylarını değerlendiremiyorum. O yüzden eylül gibi yürümeyi düşündüm.
Sizce benim gibi tecrübesiz biri bi kaç kamp deneyimiyle likya yolunu tek başına yürüyebilir mi? 20 yaşındayım çok güçlü olmayan iskelet yapım var. Yürümeden önce bi süre spor yapmalı mıyım? Ve eylül ayı olması çok mu sakıncalı su,sıcak vb. bakımından seneye mi bırakmalıyım ? Kaybolma riski çok mu ?

Sorularımı yanıtlarsanız ve tavsiyelerde bulunursanız çok sevinirim.
Saygılar..

Etiketler
Ynt: Eylül Ayı Likya Yolu

merhaba oğuzhan;
şimdiden başarılar ve bol şans dilerim..
likya yolunun fethiye-kaş etabını 2012 ve 2015(23 nisan-1 mayıs) de olmak üzere iki kez yürüdüm.söylemeliyim ki;likya yoludan kesinlikle korkma ve yürü.likya yolu sürprizlerle dolu harika bir rota.kamp atarak ta yürüyebilirsin,kamp atmadan da.yolda çok sayıda konaklama yeri var,ister kamp kur,istersen köy evlerinde konakla.iki alternatifinde mevcut olması zaten seni yeterince rahatlatır diye düşünüyorum.20 yaşındaki birisi elini kolunu sallayarak çok rahat yürür ve çok büyük keyif alır.bir süre spor kesinlikle yap çünkü yürümek için ayaklarının,sırt çantanı taşımak için de diğer bölgelerin kondisyona ihtiyacı olacak.eylül sıcağını da işin içine katarsak;hazırlıksız çıkmaman şart!!eylül ayı sıcak olur.ekim ayını tercih etmelisin.kaybolma riskin bence yok.hele ki işaretleri takip edersen hiç yok.
şimdiden bol şans.ayrıntılı öğrenmek istediklerin olursa lütfen mail at
emrulllah@yahoo.com

benim tavsiyelerim şunlar:
-öncelikle likya yolunu kesinlikle küçümseme, bazı etapları gerçekten çok zorlu, bir günde 15-20 kg yükle 1500 metre tırmanışlar var.

-etapları kitaba(kate clow) bağlı kalarak yürürsen çok uzun sürüyor (1 ay gibi bişey), zamanın ve paran varsa böyle yap bence veya parça parça yürü tüm yolu. bizim zamanımız olmadığından herbir güne kitaptaki 2-3 etabı sığdırdık ve baya zorlandık sonlara doğru.

-ayakkabı çok önemli, tabanı kalın-sert ve çok ağır olmayan bişey kullan bence. şahsi kanaatim 1,5-2 kiloluk 5000 metre dağcı botları alma pişman olursun.

-yanına alacağın herşeyi çok dikkatli seç, gereksiz hiçbirşey alma. bir gram bir ton gibi geliyor yorulunca. bence 10 günde 2 tişört, 2 şort,2 iç çamaşırı, 2 çorap, 1 yağmurluk yeterli (yaz ayları için)(ben çok daha fazlasını taşıdım pişmanım).

-ilk günlerde ayaklarını çok dikkatli kullan, yere sert-vurarak basma, hoplayıp zıplama. 4-5 gün sonra tabanların nasırlaşacak, 1 hafta sonra çakıllarda yalın ayak gezmeye başlıyacaksın

-bazı yerlerde işaretler silinmiş, bazı yerlerde ormancılar patikaları bozmuş ama genel olarak tüm yolda işaretler var. bazı yerlerde dikkatli olmak şart.

-yerleşim yerlerinde bazı şerefsiz işletmeciler işaretlerle oynamış, kendi mekanlarına doğru sahte işaretler çizmişler. çoğu yerleşim yerinde durum bu,bazı adi köpekler de işaretleri tam işletmelerinin içinden geçirmiş. yolu çevredekilere sormak lazım böyle yerlerde sıksık.

-bazı etaplarda ciddi su sıkıntıları olabilir. nisan-mayıs ayları en ideal aylar bence su açısından. buarada yoldaki sinekli kuyuların çoğundan su içtim ve henüz ölmedim.

-pansiyonda-markette hernerde alışveriş yapacaksan kesinlikle önce fiyatını sor. esnaf, işletmeler yürüyüşçüleri kazıklanacak enayi olarak görüyorlar. kümesten bozma odaya gecelik 100tl isteyen, 1,5 lt suyu 5tl ye satan kanı bozuklar var dikkatli ol. insanlık dağlardaki yörüklerde kalmış, başın sıkışırsa onlardan yardım iste. kıyıdakiler ise selam verse parasını isteyecek duruma gelmişler

bence tecrüben az. bu ne denle daha tecrübeli biri ile yola çık. çok uzun bir rota. en az 20 ile 25 gün sürecek. arkadaşların dediği gibi kesinlikle ıvır zıvır alma yanına. iyi bir çanta iyi bir bot ve iyi bir çadırla bu işin üstesinden gelirsin. antremanlarında yürüyüş cantanı doldurarak yap ve günlük 15 km lik etaplar planla fazla kendini zorlama...

Umarım hayalini gerçekleştirirsin. Benim de Başlangıçtan Kabak koyuna kadar kısa bir tecrübem oldu. Yürüyüş konusunda , arkadaşların dediği gibi , biraz kondisyon yaparsan iyi olur. Bir de yük konusunda gereksiz bir eşya almamanı tavsiye ederim. Tecrübeli birisi ile konuşursan oldukça faydalı olur. Özellikle kamp ve yürüyüş tecrübesi olan birisi ile yürümeni tavsiye ederim. Ben, bana uyan zaman diliminde Türkiy'eden bir arkadaş bulamadım. Lonely planet sitesinden Türkiye de yaşayan bir İngiliz hanım bana yardımcı oldu. O siteden bir amerikalı ve bir kanadalı yürüyüşçü ile tanışmamı sağladı. Birlikte çok keyifli yürüyüş yaptık. İstersen bu konuda bayanın mail adresini veririm. İyi bir plan yaparsan akşamları kalacak yer ayarlayıp bu şekilde de yürüyebilirsin. Bu konuda iyi araştırma yapmanı ve kendine uygun olanları tercih etmeni dilerim. Şunu kesin söyliyeyim, Likya yolunu mutlaka yürü. Pişman olmassın. Ben 48 yaşında yürüdüm kısa bir yürüyüştü ancak çok güzeldi. Umarım ben de Eylül ayında bir kaç gün daha yürüyeceğim. Sağlıcakla kal.

Fethiye'den Kaş'a kadar yolu rahat yürüyeilrsin. Yalnız kondisyonunu koruman lazım. O yüzden yürüyüşe başlamadan bir hafta önce her sabah ve akşam yarım saat bacak egzersizleri yapmaı tavsiye ederim. Rotanı da önceden belirle.. Likya Yolu içinde bir sürü alternatif var. fethiye, kayaköy, ölüdeniz veya ovacık faralya aynı bölge içinde farklı likya yolu rotalarıdır.

onun dışında eylülün son hatası ekimin ilk haftası bölgede üç günlük bir yağış gerçekleşir. Bu yağıştan sonra likya yolunu en keyifli şekilde yürüyebilirsin.

Ayrıca diğer likya yolu yürüyüşü arkadaşları uyarmak amacıyla, delikkemer rotası şuanda yürülemez durumda. O yüzden patara akbel civarını deniz kenarından yürüyerek gitmeyin. Xanthos su yolunu veya Patara su yolunu takip etmelerini öneririm

Yanıtlarınız ve tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim. Dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden birisi malzeme kalitesi ve ağırlığı diyorsunuz.Aslında hangi ve nasıl malzemeler kullanacağımı da tam olarak bilmiyorum. Ama temel olarak şu eşyaları kullanmayı düşünüyorum:

Quechua Symbium Acces 50+10 Çanta 2.5 kg

Husky Bizam Çadır 3 kg

Quechua Comfort 10c Extreme 5c uyku tulumu + Mat 1kg

(Ocak olarak nasıl bir şey alacağımı ve yanıma ne kadar yakıt almam gerekir bilmiyorum bu konuda tavsiyelerinizi alabilirim.)

Bot olarak YDS KALAHARİ botu fiyat performans olarak uygun buldum.

Bunlar dışında hangi malzemelere ihtiyaç duyarım pek bilmiyorum. Tavsiyelerinizi alabilirim ayrıca yanımda ne kadar yiyecek taşımam gereklidir acaba ?

voyyager' Alıntı:
Fethiye'den Kaş'a kadar yolu rahat yürüyeilrsin. Yalnız kondisyonunu koruman lazım. O yüzden yürüyüşe başlamadan bir hafta önce her sabah ve akşam yarım saat bacak egzersizleri yapmaı tavsiye ederim. Rotanı da önceden belirle.. Likya Yolu içinde bir sürü alternatif var. fethiye, kayaköy, ölüdeniz veya ovacık faralya aynı bölge içinde farklı likya yolu rotalarıdır.

onun dışında eylülün son hatası ekimin ilk haftası bölgede üç günlük bir yağış gerçekleşir. Bu yağıştan sonra likya yolunu en keyifli şekilde yürüyebilirsin.

Ayrıca diğer likya yolu yürüyüşü arkadaşları uyarmak amacıyla, delikkemer rotası şuanda yürülemez durumda. O yüzden patara akbel civarını deniz kenarından yürüyerek gitmeyin. Xanthos su yolunu veya Patara su yolunu takip etmelerini öneririm

Hocam siz hangi rotayı tavsiye edersiniz. Hangisi daha keyifli ve sorunsuz olur ?

unifo hazır yemek çeşitleri var. 2 günde bir iyi yemek yiyip enerji depolaman iyi olur. pratik ve taşımaı kolaydır. yolun belli bölümleride kendine kargo edebilirisin.( örneğin yurt içi kargo finike şubesi gibi ) yanında 4-5 günlük rahat taşırsın. bazı günler köylerden bişeyler alabilirsin. hemen hemen tüm kamp ocakları işini görür.

her iki rota ilk etapta rahattır. benim tecihim fethiye kayaköy, kayköy ölüdeniz. ölüdeniz manzarasıyla direk lagunun içine çıkmak gerçekten güzel. öteki alternatif ovacık kabak rotasında ölüdeniz'i sadece tepeden görebiliyorsun.

ama öüdeniz'den sonra kelebekler vadisine deniz kıyısından giden yol zor, ben şahsen o yolu hiç gitmedim, ama giden yürüyüşcüler gerçekten o yoldan zevk alıyorlar. onun için asfalt yolu tercih edebilirsin. veya kabak'a direk dolmuşa atlayabilirsin.

Oguzhankarman' Alıntı:
Hocam siz hangi rotayı tavsiye edersiniz. Hangisi daha keyifli ve sorunsuz olur ?

yol öyle ıssız bir yol değil ben tek yürümeme rağmen yolda tanıştığım bir sürü insan ile yürüdüm büyük bir ihtimal sende ilk gününden itibaren birileri ile karşılaşacaksın.

Herkese teşekkürler. Eylülün 18 inde nasipse yola çıkmayı düşünüyorum. Acaba bu kabak koyundaki plaj camping alanına mı ait ? İlk günü orda sonlandırmayı düşünüyorum acaba ücretsiz bi şekilde çadır kurabilir miyim plaja?

Bide yanıma ne çeşit yiyecek almalıyım konserve ,makarneks hazır çorba almayı düşünüyorum ilk iki gün için fakat diğer günler köylerden ne çeşit yiyecek alabilirim ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR