Eski arabası olanlara kötü haber...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nacar08 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,827

nacar08

Ana Kamp
Bildiğimiz üzere Türkiyede araç eskidikçe mtv düşer. Modern ülkelerde bu tam tersiymiş yani araç eskidikçe vergisi artıyormuş nedeni ise çevreyi korumakmış...

Türkiye de de otomobil üreticilerinin isteği ile benzer sistem uygulamaya konacakmış. Yani araç yeniyken mtv az olacak, eskidikçe artacak...

Bu durumda eski, motor hacmi büyük araç sahiplerinin araç değerleri büyük oranda düşecektir, hatta yok pahasına satılacaktır.

Yeni sistem sıfır satılan araçlarda uygulanmaya başlanıp mevcut piyasadaki kullanılmış araçlara muafiyet gelirse sıkıntı olmaz

İyi yanı ise sıfır araçlarda mtv düşerse yeni arabaya binmek daha kolay olur, eğer o farkı her zamanki gibi yamyam firmalar cebe atmazsa...

3.2 frontera almayı düşünen biri olarak durum kesinleşinceye kadar alımı askıya aldım... Hayırlısı

Etiketler

Ynt: Eski arabası olanlara kötü haber...

auto show fuarında mermerler otomotivin sahibi açıkladı...

Vergiler örnek aldıkları avrupa ülkelerindeki seviyede olacaksa neden olmasın. Gider 35bin liraya 2011 model yeni bir rav4 alırım olur biter. Mtv si de 6 aylık 200 lira olur, hadi eskiyip 10 yaşına gelince 300 liraya çıksın.

Aksi sadece vatandaşı enayi yerine koymak olmaz, pratikte ekonomik nedenlerle mümkün de olmaz.

Sanki 0km araçların fiyatı düşecek.Devlet daha fazla vergi almanın yollarını , otomotov sektörü de daha çok satmanın yollarını arıyor.Yaşam standartlarımız Avrupadaki gibi olsa 4-5 yılda bir değiştiririz araçlarımızı.off-road zevkinden mahrum edecekler insanları

ben hopa da yaşıyorum. gürcistan sınırı yani. 30 km ötede batum şehri var... adamlar Almanyadan vergisiz araç getirebiliyorlar. Orada çalışan teyze oğlu 5000 dolara (7000 lira) 2007 model passat aldı. batumdan gelip Türkiyede elma armut satan adamlar mercedeslerle, x5 lerle geziyor. alırken saatlerce düşündüğümüz, alsammı almasammı dediğimiz 97-98 frontera 3-5 bin lira... bizde 12 bin lira olan reno 19 lar para bile etmiyor, 1000- 1500 dolarlarda... www.mobile.de almanyada 2. el satış yapan bir site, fiyatlara bakın....

Arabalar Türkiyede uzaydan gelmiş süper varlıklar muamelesi görüyor. üç kuruşu denkleştiren araba almak için elinden geleni yapıyor. arabası olmayanlar psikolojik deprosyona girip sokakta gördüğü arabaları çiziyor... Alırken para, kullanırken para, durduğu yerde bile para... Arabanın buzdolabından ne farkı var. Neden buzdolaplarında her yıl 2 taksit buzlanma vergisi yok...

Neden mi? Firmalarda 2 aylık sıra var, tepki yok...

ötv indirimi olunca honda ve bazı firmalar o farkı cebe attı, indirim kadar zam yaptı. müşteriler ne yaptı, yalvara yalvara, kapılarda kuyruğa gire gire aldı...

mermerler çinden araç getiriyor ve araçlar çinde yok sattığı için araç getiremiyorlarmış, biz ne yapıyoruz, çinde sıradayız bize şu dandik arabadan verin diye...

bence yerli bir marka oluşturulmalı ve mtv den muaf olmalı, sıkıyorsa bunu yapın...

obozkr1' Alıntı:
Burası Türkiye... Herşey olabilir... :smiley:
aynen katılıyorum her şey olabilir hele hele işin ucunda devletimiz ücret alacaksa kesin olur.litresi 318 kuruşa maledilen benzinin 3,5 liraya satıldığı bir ülkede herşey olabilir(siyasi olarak tarafsızım)

bunun partiyle alakası yok, hangi parti gelirse gelsin durum bu...otomobilin ülkemize girişinden beri bu böyle... (hakkını verelim akp noter parasını kaldırdı ve bizi alım satımda emniyetteki kuruklardan kurtardı)

ben siyasi olarak tarafsızım ama bilmenizi istediğim birşey var.bakanlarıı ve vekillerin benzini motorini kaç paraya aldığını bilen varmı acaba.bir araştırın derim.bence siyasi mevki ne olursa olsun her vatandaş eşittir.her vatandaş mevkii mertebe ayrımı yapılmaksızın her hakkı eşit kullanmalı.benim düşüncem bu...

bakanların vb benzini kaça aldığı önemli değil neticede parasını devlet ödüyor... asıl sorun Almanyada 8000 makam arabası varken Türkiyede 100.000 den fazla olması... Bunların şöförü, benzini, bakımı, osu busu...

Emniyette plaka işlemleri için sıradayım, işlemi yapan memur mesai saati ekip otosunu aldı gitti, 15 dakka sonra geri geldi, balık almaya gitmiş....

nacar08' Alıntı:
bakanların vb benzini kaça aldığı önemli değil neticede parasını devlet ödüyor... asıl sorun Almanyada 8000 makam arabası varken Türkiyede 100.000 den fazla olması... Bunların şöförü, benzini, bakımı, osu busu...

Emniyette plaka işlemleri için sıradayım, işlemi yapan memur mesai saati ekip otosunu aldı gitti, 15 dakka sonra geri geldi, balık almaya gitmiş....
devlet ödemiyor ki biz ödüyoruz.
balık almaya mı gitmiş :smiley:
ağlanacak halimize gülüyoruz allah sonumuzu hayır etsin...

kumruhuseyin' Alıntı:
devlet ödemiyor ki biz ödüyoruz.
balık almaya mı gitmiş :smiley:
ağlanacak halimize gülüyoruz allah sonumuzu hayır etsin...

devlet vergisini ödeyen vatandaşlardır. parayı devlet yani biz ödüyoruz....

biz ne konuşuyoruz ki adamlar götürüyolar bizde onları pohpohluyoruz hanginiz 22 yaşında 15 şirketin ceo su olabildi yada hanginizin küçücük gemicikleri oldu:smiley: şimdi itiraz edenler olacak mutlaka şimdiden saygılar gönderiyorum bu arada küçük kardeşimiz bim marketlerin çok büyük oranda hissesini de almış allah bozmasın bu nasıl bir ticari zekadır hayranım doğrusu

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.