Discovery! Bu Hastalığa Ben de Kapıldım Acil Doktor Aranmakta

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan dagger Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 101
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,398

Etiketler
Ynt: Discovery! Bu Hastalığa Ben de Kapıldım Acil Doktor Aranmakta

Engin hocam selam görüşelim tabii ki, LR ciler olarak bir araya gelmek lazım :smiley:
MPI da en büyük sıkıntı büyük lastik ebatlarına çıkma şansının hiç olmaması, ama ağır arazi düşünülmüyorsa gayet başarılı bir araç, motoru çok iyi bir motor

taiga' Alıntı:
Sizin için sakıncası yoksa 100 km de kaç lt lpg yaktığını sorabilir miyim? (şehiriçi/dışı/karma)
tüketim değerlerini hesaplarken herhalde lpg ye gelen büyük zam ile 175 ykrş/litre değerini baz almadınız sanırım. mpı ile aynı motorlu ancak 600 kg daha hafif ve çok daha alçak rover 420 sedan sıralı sistemle 100 km karma abartmadan 11 litre yakıyordum. şimdi aynı motorun turbolu versiyonu 200 hp 24kgm torklu 220 turbo coupela şanzıman oranları çok daha uzun karmada aynı rakamı yakıyorum . istanbul - ankara otobanda geçilen 510 km 3 saat içinde bence müthiş ortalama ile 11.5 litre yaktı. bir fikir verir herhalde lpg konusunda nacizane tecrübelerim ile gördüğüm. aynı şartlar altında sıralı sistemler benzinle yakılan litreden %15-20 arası daha fazla lpg yakar. Bu arada gazımı aygazdan almaya özen gösteriyorum.
edaghan' Alıntı:
bu arabada şehir içi, dışı ayrımı yok... eski sistem LPG takılı. LPG ile 15-17lt yakıyorum... LPG'yi aldığım yere göre değişiyor. Benzinle 12lt yakıyor. tabii bütün şartlar uygunsa.. :D

sıralı sistem kullanan arkadaşlarda LPG tüketiminin daha iyi olduğu söyleniyor... Bilmiyorum, doğru mudur...
bu şartlar altında 12 litre lpg bile yaksanız 210 ykrş olurki bence 12 litre benzin yakılan yerde minumum ortalama 250 ykrş lpg yakarsınız.

Ooo Disco'cular döktürmüş. Helal olsun her boyutu ile konu ele alınmış.
Ben ise ben daha lisede iken varolduğundan bile habersiz olduğum doğanın en üst seviyede geçit vermediği arazilerde gerçekleştirilen CAMEL TROPHY organizasyonlarını hatırlarım Disco deyince.

Disco siluhetinden bile tanıyabileceğiniz icon olmuş görünümü ile o organizasyonlarda yaşanan yardımlaşmayı, doğaya doğa ile barış halinde meydan okumanın en uç noktalarını, orada yer alan insanların şartlar ne olursa olsun kendileri ile barışık dostane ilişkilerini ve ortak birşeyler gerçekleştirme arzularını simgelemektedir. İşte bu sebeple dünyanın neresinde olursa olsun Disco kendine has karakteristiği ile toplumların "belirli" kesimine hitap eden bir araç olmuştur.

Land Rover ve Disco aslen bir otomobilden öteye bir yaşam biçiminin alüminyum,çelik ve camdan bir ifadesidir. Her fırsatta LAnd
Rover gibi bir markanın tüm mirasını duruşu ve yalınlığı ile ifade eder.

ercumentoflas' Alıntı:
tüketim değerlerini hesaplarken herhalde lpg ye gelen büyük zam ile 175 ykrş/litre değerini baz almadınız sanırım. mpı ile aynı motorlu ancak 600 kg daha hafif ve çok daha alçak rover 420 sedan sıralı sistemle 100 km karma abartmadan 11 litre yakıyordum. şimdi aynı motorun turbolu versiyonu 200 hp 24kgm torklu 220 turbo coupela şanzıman oranları çok daha uzun karmada aynı rakamı yakıyorum . istanbul - ankara otobanda geçilen 510 km 3 saat içinde bence müthiş ortalama ile 11.5 litre yaktı. bir fikir verir herhalde lpg konusunda nacizane tecrübelerim ile gördüğüm. aynı şartlar altında sıralı sistemler benzinle yakılan litreden %15-20 arası daha fazla lpg yakar. Bu arada gazımı aygazdan almaya özen gösteriyorum.bu şartlar altında 12 litre lpg bile yaksanız 210 ykrş olurki bence 12 litre benzin yakılan yerde minumum ortalama 250 ykrş lpg yakarsınız.

12lt benzin yakıyorum... lpg değil. lpg ortalamam 15-17lt.bu da yaklaşık 26.25 - 29.75 kuruş demek.

verdiğim rakamlar lpg'nin 1.70-1.75 arasındaki fiyatlara göre hesaplanmış hali idi. istanbul ucuz, izmir pahalı. şehirler arası yolda ise durum ile göre değişiyor.

Anti-parantez; piyango vurduğunda bu parayla ne alsam diyenler için başka bir "şey", Bowler Nemesis;
Bowler Nemesis 1

Selamlar
MPI ve v8 in lpg harcamalarina neredeyse ayni gozukuyor, bu durumda MPI tek ajantaji dusuk vergisimi acaba? (Performan disinda)

mpi ve v8 in aynı miktar lpg yaktığını sanmam, örneğin benim alet şehir içi kullanımda 60-65 lt lpg ile maximum 230-260 km yol yapmakta... v8 olduğu zaman gaz pedalına her zaman biraz daha fazla mümkün

Engin abinin lastikler standart 28.5 diye biliyorum seninkiler 32 " Naci abi çok fark eder yakışta yüzde 15 20 artar

mert,

engin yükseltti arabasını bildiğim kadarıyla

ben yakın bir gelecekte 35" olacağım :smiley: yandık desene...

aksamki yazismalarda mertin verdigi yaklasik hesaba gore dusunmustum ama siz 2 yildir kullaniyorsunuz tabi

sen V8 al dostum boşver, one life live it demiş birileri...

Naci abi Engin abi arabayı yükseltti ama lastikleri büyütemedi çekiş sorunu yüzünden diye biliyorum o yüzden ne tdi ne de mpi offroad a bulaşacaksan v8 derim

Arabada şuan 225 75 16 All Terrain lastik var. Bu lastiği arabayı aldıktan hemen sonra, büyüklerimize danışarak (!), almıştım. Lastik 29.3 inch. e malum, hanım faktörü. Lastiklere 1200 YTL harcayınca, başka bir lastik için mantıklı bir yalan uyduramadım. Aslında aklımda standard 235 85 16 MTR var. Daha büyüğü benim kullanım amaçlarım doğrultusunda fazla büyük kalır.

Ve evet MPI bunu kaldırır. Nasıl? Onu yapıp denedikten sonra anlatayım. Tecrübe etmeden biliyomuş gibi anlatmak uygun olmaz. İlla ki benzin sarfiyatı artacaktır... buna da kış aylarında razı geliriz... :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,148
Kaydolan Son Üyemiz
perdeci71

SON KONULAR

Geri