Disco I'e Disco II Modifikasyonu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan 4 L Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,824

4 L

Kamp III
Web
www.burcakoto.com
bir de bilgi sahibi arkadaşlardan özellikle şu konuda cevap bekliyorum,Bilgisi olmayanlarda görüş belirtirse memnum olurum : Az önce sigorta şirketinden eksper geldi. Sağ çamurluk, tampon sağ bakaliti, tampon demiri ve alt plastik tampon, sağ far ve sağ sinyal ile on panjur hasar gören parçalar olarak değiştirilecek.Acaba discovery II yada 2003 den sonra çıkan monokok tek parça mercekli optik far ve sinyal grubu bu arabaya uyarlanabilir mi ( fiyat farkını karşılayacağım,sol tarafıdaki far grubunu ve farların monte edileceği ön paneli de kendim alacağım).Böyle bir uygulama yapıldımı yapılabilirmi,doğan görünümlü şahin durumu olurmu,yapılabilirliği varsa delikanlıya etek durumu olur mu , serviste kaporta boya ve trim işlerini yapan ustalarım alet edevat ve yeterince de zaman olduğunu da gözönünde bulundurarak tüm yönleri ile görüş belirtir misiniz?

Etiketler
valla bildiğim kadarıyla sigortalar değişecek parçaları servise kendileri gönderiyorlar ve eski parçaları geri alarak açık arttırma usulü hurdacılara satıyorlar bu durumda size verilecek parçalarımı değiştireceksiniz parçacıdan ? ( bizim araç geçen ay hasar gördüğünde sigorta böyle bir uygulama yapmıştı, parçaları kendisi gönderdi servise

son araç toplatan arkadaşımız vitaesmorte murat
sanırım murat diskonun ön tarafını yeni modelle değiştirmişti en iyi bilgiyi murat verir

valla bildiğim kadarıyla sigortalar değişecek parçaları servise kendileri gönderiyorlar ve eski parçaları geri alarak açık arttırma usulü hurdacılara satıyorlar bu durumda size verilecek parçalarımı değiştireceksiniz parçacıdan ? ( bizim araç geçen ay hasar gördüğünde sigorta böyle bir uygulama yapmıştı, parçaları kendisi gönderdi servise

son araç toplatan arkadaşımız vitaesmorte murat
sanırım murat diskonun ön tarafını yeni modelle değiştirmişti en iyi bilgiyi murat verir

Doğru birçok sigorta şirketi artık bir çok markada parça tedariğini kendisi yapıyor.Fakat sözkonusu olan sigorta şirketinin landrover ile tedarik anlaşması yok.İkincisi iade parçalarını sigorta şirketi değil ,şirketten ihaleyi alan teşeron şirket topluyor o da bu işi bizim sanyide gördüğümüz iadeci yada hurdacılara ihale eder.onlarda iade almak için geldiklerinde sadece tekrar satılabilecek yani para edebilecek parçaları alıyorlar.İşin özü onlar için ne aldıkları değil önemli olan,aldıklarının ne edeceğidir.

4 L' Alıntı:
bir de bilgi sahibi arkadaşlardan özellikle şu konuda cevap bekliyorum,Bilgisi olmayanlarda görüş belirtirse memnum olurum : Az önce sigorta şirketinden eksper geldi. Sağ çamurluk, tampon sağ bakaliti, tampon demiri ve alt plastik tampon, sağ far ve sağ sinyal ile on panjur hasar gören parçalar olarak değiştirilecek.Acaba discovery II yada 2003 den sonra çıkan monokok tek parça mercekli optik far ve sinyal grubu bu arabaya uyarlanabilir mi ( fiyat farkını karşılayacağım,sol tarafıdaki far grubunu ve farların monte edileceği ön paneli de kendim alacağım).Böyle bir uygulama yapıldımı yapılabilirmi,doğan görünümlü şahin durumu olurmu,yapılabilirliği varsa delikanlıya etek durumu olur mu , serviste kaporta boya ve trim işlerini yapan ustalarım alet edevat ve yeterince de zaman olduğunu da gözönünde bulundurarak tüm yönleri ile görüş belirtir misiniz?

Ben bu tip bir uyarlamayı Disco I'den Disco II'ye yapmıştım, onda da tam anlamıyla yapmadım. Disco II'nin farları neyse ama sinyal lambaları için alüminyumda oynama yapmak lazım. Sizin istediğiniz Disco 3'ün ön takımı için ise sadece çamurluklarda değil far ayaklarında da oynama gerek. Ben Disco II'nin far ayaklarını (bakalit olarak) bulabilmiştim, belki Disco 3 için de mevcuttur. Zevkler ve renkler tartışılmaz gerçi ama dediğiniz gibi bir Doğan-Şahin durumu olabilir :smiley:

Benim yaptırdığım işleri buradan görebilirsiniz:
http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,8624.0.html

Ben bu tip bir uyarlamayı Disco I'den Disco II'ye yapmıştım, onda da tam anlamıyla yapmadım. Disco II'nin farları neyse ama sinyal lambaları için alüminyumda oynama yapmak lazım. Sizin istediğiniz Disco 3'ün ön takımı için ise sadece çamurluklarda değil far ayaklarında da oynama gerek. Ben Disco II'nin far ayaklarını (bakalit olarak) bulabilmiştim, belki Disco 3 için de mevcuttur. Zevkler ve renkler tartışılmaz gerçi ama dediğiniz gibi bir Doğan-Şahin durumu olabilir

Benim yaptırdığım işleri buradan görebilirsiniz:
http://www.gezenbilir.com/index.php/topic,8624.0.html
sizin uygulamayı incelemiştim siz alüminyum çamurluklarda kısmi bir traşalama ile disco II nin far ve sinyallerini kullanmışsınız orta panjur değişmemiş.
Ben diyorumki sizinkilere ek olarak olarak orta panjuru ve tamponu da ekleyeyim (mi ?aslında tam karar verebilmiş de değilim doğrusu doğan şahin meselesinden). Veya bütün bu far sinyal panjur tampon'un monte edildiği ve panel dediğimiz arabanın ön yüzünün omurgasını alıp bu parçaları yine disco II ama 2003 sonrası çıkan far panjur ve diğerleri ile mi tamamlasam
Son çıkan ford connecte benzeyen kasa dışında disco I ile II nin ölçüleri aynı değil mi?

Ynt: Disco I'e Disco II Modifikasyonu

Sinyaller dışında Disco II'nin ön takımı (panjur vs. de dahil) Disco I'e uyuyor; hatta bu değişimi yapmadan evvel yurtdışı sitelere baktığımda bu tip değişim kitlerinin satıldığını da gördüm. Tamponu da adapte etmek isterseniz bir sorun yaşayacağınızı sanmam. Sinyaller için ise alüminyum üzerinde çalışmanın zor olacağını ve yaptığınız sonucun orjinal olmayacağını belirtmek isterim. Bu işlerde oldukça ünlü bir kaportacı ile çalışmama rağmen istediğimiz sonucu almak için akla karayı seçtik :smiley:

Bahsettiğiniz tip bir uygulama Trabzon'da bir Disco II'ye yapılmıştı fakat oradaki aracın orjinali de Disco II'nin ilk sürümüydü diye hatırlıyorum.

204029

Her halükarda bahsettiğiniz farlar normal fardan biraz daha dışarı doğru bir yapıya sahip, alt çıta sanırım temin edilebilir fakat üst taraftaki dışa dönük kısmın kaportanıza uyacağından emin değilim. İyi bir işçilik istiyor olabilir, dahası sonuç sizi tatmin etmeyebilir. Sinyaller olmadığı için bu tip bir operasyonun da geri dönüşü olmayacaktır. Bu nedenle çok iyi hesap etmenizi tavsiye ederim.

işte düşündüğüm uygulama resimdeki gibi.Birde yurtdışında dönüşüm kitleri dediniz.varmı net bir adres .Veya parçaları iç piyasadan toplasam maliyeti düşermi eksik birşeylerde kalır mı acaba.Tek güvendiğim şey kaportacım.gerekirsi 10 defa söktürür taktırırım.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/1999-2002-Land-Rover-Discovery-II-HEADLAMP-UPGRADE_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ33710QQihZ018QQitemZ280179147477QQrdZ1QQsspagenameZWDVW adresinde Disco II'ler için bu işlemin nasıl yapılacağını anlatan bir kitapçık satılıyormuş.

Bunların dışında gerek Disco I'den Disco II'ye, gerekse Disco II'nin 2003 modeline çeviriler için aşağıdaki bağlantıları kullanabilirsiniz:

http://www.roversnorth.com/web/downloads/instructions/rn_discoveryI_lamp_upgrade.pdf

Bir de Disco I'den Disco II 2003 modele dahi çevrim yapan ilginç bir site:

http://www.td5alive.com/headlights.php

Benimki gibi sinyal için kaportada oynama yapan herhangi bir bağlantı bulamadım. En kısa sürede benim de bir rehber hazırlamam gerek ::smiley: ;D

Aslen far pancur vs.. takılı olduğu arkada bir saç panel var.
Disco I - Disco II 2003 öncesi - Disco II 2003 sonrası olarak 3 tipte var..

Şimdi Disco I olanı Disco II 2003 öncesine çevirebildiğinize göre küçük bir fark ile 2003 sonrasına da çevirebilirsiniz. Ancak şekil şemal nasıl olur pek bilemiyorum. Parçaları bulmakta çok zor olacaktır.
Ben TD5'imi 2003 sonrasına çevirmeyi düşünüyorum ancak 2 yıl var önümde.. Önce Tangerin Orange boyatacağım. Sonra da 2003 sonrası G4 challenge görüntüsü olacak..
O hali ile de ömür boyu inşallah çoçuklara miras olur :smiley: Land Rover sevgisi bir şekil aşılamak lazım...

Benim bir ARB tampon alma durumum var. Dilerseniz benim çıkan tamponu ( series II pre 2003) kullanmanız için 2.el olarak satabilirim. Tabi dilerseniz Bearmach discreet vinç askısıda yanında olabilir.

Daha önce Serie I MPI discovery vardı piyasada SErie 2 far ve stopları ile... 3-4 yıl oluyor ama ben en son gördüğümde...

dün seri II nin 2003 sonrası mercekli optik farlarını aldım çıkmasının çiftine 300 verdim orta panjuru aldım sağ çamurluğu ve tmponunu aldım dükkanda baktık bizim koportacı problem yok abi diyor.Ancak çamurluk uymuyor.mevcut çamurluk ile oynama yapmak gerekecek sanırım.
...Olacak gibi , hem de güzel olacak ...

benim sadece farlar Disco 2 farı, bence 2003 Disco 2 ye dönüşüm pek gitmez Disco I e, ancak 2003 öncesi Disco 2 lerinki yakışıyor, Muratın aracında olduğu gibi, tabii herkesin zevki farklıdır

abi yukarki gibi bişey olacak fena mı? Olur diye düşünüyorum Hem kendi yerimiz kendi ustamız abi olana kadar yaparız
1 ile 2 arasında hep makyaj farkları var şase ve body aynı

Disco I ve Disco II nin kaportası tamamıyla farklı, boyutları da farklı 2 aracın yani kesinlikle makyaj yaparak bir Disco I i Disco II ye dönüştüremezsiniz, ben de bu yüzden biraz soğuk bakıyorum bu işe

:smiley:
Disco I ile Disco II arasındaki tek benzerlik siluhet halinde birbirlerine benzemeleridir.
Tabi bu sizi tatmin edecek ise bunca masrafa değer diyorsanız yapmamak için engel yok.
Çok yakında devreye girecek çok sert koşullu muayene işlemi haricinde.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR