Daihatsu Terios 1.3 ile 1.5 Arasında Yakıt Harcaması Hk.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan zyzcrhm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 25
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 65,614

zyzcrhm

Ana Kamp
herkese selamlar
terios 1.3 motor ile 1.5 motor arasında yakıt-performans açısından hangisi daha makul'dür?1.3 motor ile 1.5 motor arasındaki tüketim farkını merak ediyorum

Etiketler
Ynt: Daihatsu Terios 1.3 ile 1.5 Arasında Yakıt Harcaması Hk.

Ne gelen olmuş nede giden.hiç mi mukayes edecek bir arkadaş yok.garip bir durum.ben de bu ara bu cevabı arıyorum.Sakın fabrika verilerine bakın diye bir şey demeyin.selamlar ve iyi paylaşımlar.

Ciddi bir fark bulabileceğinizi zannetmiyorum. Aradaki farkı ölçebilirsiniz ama bütçenize etkisi pek olmaz. Performans farkı açısından bakarsak lpg taktırmadığınız sürece o da çok fark etmeyecektir. Taktıracaksanız 1.5 daha uygun.

2 gün önce 2006 model 2. nesil bir Terios sahibi oldum.. Ruhsatta DX yazıyor modeline ama yeni kasalardan ondan eminim.. Araç temiz ve uygun fiyatlıydı. Çok diri ve orjinal bir Ferozam olmasına rağmen dayanamayıp aldım ve çokta memnum oldum. ;)

Haftasonu Erdek - Eskişehir yaptım.. Benzin ikaz ışığı yandığı gibi benzinliğe girip depoyu 180TL'ye doldurdum. 180TL'lik benzin ile 90-100 km'si şehir içi olmak üzere toplam 600 km yol yaptım. Yani tekrar ikaz ışığı yandığında sıfırladığım sayaçta 590 küsür km yazıyordu. Sürekli 4 çeker ve benzinli bir araç için uygun olduğunu düşünüyorum ki ferozam lpg de o değerlere ulaşır ondan eminim..

Saygılar,,,

2004 1.3 sx kullanıyorum .1.5 i tavsiye ederim.

1.5 otomatik vites. 358 kr civari uzun yol.

2005 1.3 teriosum var.yazın 50 tl ile230-240 km gidiyordum.şu an kış olduğundan ve yeni lastik taktıktan sonra 200 210 km yapıyor.

2008 model 1500 cc manuel vites şehirdışı 100 km'de 9 litre lpg tüketti

konunun açılmasından bu yana epeyce bir zaman geçmiş,yazılan yazılardan aralarında pek fazla bir fark olmadığı görülüyor tüketim açısından.benim favorim 1.nesil bir terios sx,bakalım kısmet olursa bu yaz bitene kadar bir terios almayı düşünüyorum

Ynt: Daihatsu Terios 1.3 İle 1.5 Arasında Yakıt Harcaması Hk.

Konuyu bunca zaman sonra hortlatayım. 2008 model 1.3 motorlu bir terios bakıyorum bu aralar. Performansı kafa kurcalıyor 0-100 ü 14 sn mi 16 sn mi bilmiyorum hangisi doğrusuysa ikisi de oldukça hantal olduğu yönünde bir intiba bırakıyor. Kullanan var mı? lpg ile nasıldır?

Terios 1. nesil 1.3 motor, 86 hp, şehir içi 11 lt civarı bir tüketimi vardır, Terios 2. nesil ise 1.5 motor, 105 hp, şehir içi 10lt civarı bir tüketimi vardır. Yani aralarında 1 lt civarı bir fark var ki aradaki +19 beygir gücünü de hesaba katarsanız kesinlikle Terios 2. nesil derim, takdir sizin ...

Terios 1. nesil 1.3 motor, 86 hp, şehir içi 11 lt civarı bir tüketimi vardır, Terios 2. nesil ise 1.5 motor, 105 hp, şehir içi 10lt civarı bir tüketimi vardır. Yani aralarında 1 lt civarı bir fark var ki aradaki +19 beygir gücünü de hesaba katarsanız kesinlikle Terios 2. nesil derim, takdir sizin ...

Bu ikinci nesil, ama motor 1. nesildekinin aynı sanırım 1.3. Düz vites. 2008 model.
Bugün gittik denedik, 0-100 arası hızlanma fena değildi ama motor gürültülü çalışıyor haliyle.
100 km/s ile giderken 5. vitese attım düz yolda hızlanmadı.
Sonra gittik bi yokuş çıktık, o da aynı şekilde fazla sürat yapmadığınız sürece mesele yok.
Eve dönerken otobanda 100km/s ile giderken 1998 model rav4'ün gaza kökledim o da vites küçülttü, son viteste hızlanmadı, ama gel gelelim benim binek araç turbo dizel olduğundan herhalde bundan çok farklı. Belki o yüzden garibime gitmiştir. Rav4 otomatik olduğu için midir yoksa motor bu kadar gürültülü olmadığı için midir nedir o pek hissettirmiyor.

Kısaca kararsızım, çok ta içime sinmedi açıkçası. Siz ne dersiniz?

Anladım, sizin araç kasa itibariyle yeni kasa fakat motor 1.3 ve 86 hp yani 2. nesilin tabiri caizse en boş modeli. Benim aracım 1. nesil 1.3 motor, 86 hp, 1060 kg olmasına rağmen sollamalarda, rampalarda sıkıntı yaşıyorum. Sizin bahsettiğiniz araç ise 2. nesil 1.3 motor 86 hp ve 1190 kg. Açıkçası 1.5 motor olsa kesinlikle herhangi bir yetkili servise gösterip alın derdim fakat bu kasalara 1.3 motorun çok vasat kalacağı kanaatindeyim. 2. nesilde 1.5 ' in altına düşmeyin, mümkünse gold modelini tercih edin derim. Gold modeli, Silver modeli ve Silver ' ın da altı olan 1.3 (sizin bahsettiğiniz araç) modeline göre opsinel açıdan daha dolu bir araç ...

Teşekkür ederim, sanırım haklısınız. Araç fena değil aslına ebat itibari ile çok ta rahatsız edici derecede küçük değil bagaj hacmi derseniz o da idare eder ama motor düz yolda bile sürekli yük altındaymış gibi çalışıyor. Sanırım vazgeçiyorum bu işten.

1.3 itibariyle isabetli bir karar. Fakat 1.5 ' i şiddetle tavsiye ederim. Sakince bir düşünüp kafanızı toparlayın ...

Terios Sx 2004 kullandım yaklaşık 8 ay kadar.
Araç çok güzel özellikle şehir içi ve arazide çok başarılı.
Evin 2.aracı olması daha makbül bence.
0-100 kavramı Terioslar için çok mantıklı değil.Bunlar sürat araçları değil.Şanzıman dişli oranları araziye daha yatkın olduğu için hemen vites yükseltir ve az devirle gidebilirsiniz.Hız arttıkça da bağırmaya başlar.
1.3 ile 1.5 arasında yakıt tüketimi çok fark etmez ama tork ve çekiş fark eder.
LPG uygulaması ile daha makul tükretim verilerine ulaşabilirsiniz.
Şehir içi kullanım ve arazi için Terios on numara...
Farklı ve fazla beklentiye girmek hayal kırıklığı yaratır.
Sağlam-Ekonomik-kullanışlı......bence yeterli...
Selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,097
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR