Çorum, Amasya, Samsun

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GezenGen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,900

GezenGen

Zirve
Merhabalar,

çok istememe rağmen bir türlü bu gezimin metnini yazamadım, o nedenle kısaca fotoğraflarla birlikte notlarımı da ekleyeceğim.

Kardeşimle çıktığım bu yolculuğu kafamızda oluşturduk. Otobüs ve yerel minibüslerle il-ilçeleri gezdik. Planı oluştururken NTV'deki bir belgeselden etkilendik ve özellikle ortaokul-liselerde gösterilen Hattuşaş ve Alacahöyük'ü mutlaka görmemiz gerektiğini düşündük.

Çorum saat kulesi

[attachment=1]

Çorum müzesi

[attachment=2]

Alacahöyük, burada müzenin güvenlik görevlisiyle konuşurken "Çocukluğumuzda buraları tarlaydı, bir sürü yabancı gelirdi o zamanlar, tarlamızı ekerken elimize heykel, taş gibi şeyler geçerdi ve bu gelenler onları satın alırlardı. Şimdiki aklımız olsa vermezdik" demişti.

[attachment=3]

[attachment=4]

Belgeseldeki en etkileyeci noktalardan biri taşların çok iyi ve sıkı dizildiği için aralarına dosya kağıdının bile giremediydi. Hakikaten denedik, haklılardı.

[attachment=5]

Corum 2

SS0049

Alacahyk

SS0011

SS0018

Etiketler
Ynt: Çorum, Amasya, Samsun

Hattuşaş

Fotoğraftaki parlak renkli taş esasta kurbanların verildiği bir sunakmış ve halen olduğu gibi durmakta.

[attachment=1]

Bu fotoğraftaki çömlekleri görmemiz bir şanstı, çünkü 2. gidişimde gelen bazı ziyaretçi çocuklar (?!) ellerine aldıkları taşlarla bu çömlekleri kırmış olduklarına şahit oldum.

[attachment=2]

Şehirden genel görünüm (şimdi etrafında surlar mevcut ama ne yazıkki taştan değil)

[attachment=3]

Daha sonraki gidişimden çok daha fazla fotoğrafta mevcut, onları da ekleyeceğim daha sonra. Burada yemek yenecek pek bir yer yok, bazı otellerin lokantaları olsa da, taviseyem (bütçe ve lezzet olarak) parkın oradaki çay ocağında tost yaptırmak.

SS0076

SS0084

SS0086

Amasya

Ufak bir şehir olmasına rağmen en beğendiğim şehirlerden bir tanesi. Hem tarihi hemde özellikleriyle oldukça etkileyiciydi. Yeşilırmağın kenarındaki bu küçük şehirde güneşi görmek dağlar nedeniyle biraz zor olabiliyor.

[attachment=1]

Arkada görülen köprünün en alt kısmı Bizanslardan, ortası Osmanlılardan kalma, en üstü ise yeni yapılmış. Bir üstdüzey yönetici bu kadar güzelliğin üzerine bizim yaptığımız çirkinlik hiç yakışmıyor demişti. Yeşilırmakta biraz kirli olmasına rağmen yine de balık tutmaya çalışanlar vardı.

[attachment=2]

Kaya mezarlar

[attachment=3]

Kaya mezarlar 2

[attachment=4]

SS0097

SS0100

SS0112

SS0132

Harem-selamlıktan oluşan ve şehrin yöneticisi tarafından kullanılan konak. İçi gezilebiliyor.

[attachment=1]

Bimerhane

[attachment=2]

Genel bir görünüm

[attachment=3]

Gece görünüm

[attachment=4]

SS0130

SS0135

SS0150

SS0212

Gece görünüm 2

[attachment=1]

İlginç bir tabela

[attachment=2]

Dev mısır arabaları

[attachment=3]

Türkiye'de çok az müzede bulunan mumyalardan burada 3 tane vardı gösterimde olan. Ama içeride fotoğraf çekmek yasaktı.

[attachment=5]

SS0201

SS0158

SS0166

SS0156

SS0160

Amasya heykelciği

[attachment=1]

Meydan

[attachment=2]

Yeşilırmak boyunda Ferhat ve Şirin'in heykellerinin yanı sıra burada görev yapmış birçok ünlü Osmanlı büyüğünün de büstleri mevcut.

[attachment=3]

SS0163

SS0171

SS0152

Samsun

yine değişik bir tabela

[attachment=1]

Atatürk'ün ayak bastığı yer

[attachment=2]

Bandırma vapuru

[attachment=3]

[attachment=5]

Bu da Çorum Sungurlu'dan değişik bir ev

[attachment=4]

SS0221

SS0229

SS0249

Sungurlu 3

SS0245

caınm memleketim amasya .. çok özledim görmeyeli tam 1 yıl oldu fırsat bulup gidemedım suan yüksekova dayım aam bu kasım insallah oradayım izim alabılırsem ayrıca resımler harika teskk..

Rica ederim, orada kolaylıklar diliyorum, umarım biran önce memleketinizi görürsünüz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,474
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR