Cekme Karavan Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bberksan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 48
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,669

bberksan

Kamp II
Arkadaslar
Yeniden cekme bi karavan almaya karar verdim. ruhsat muayene gerektirmeyen 750 kg alti bisey istiyorum. Kullanilmislara bakiyorum da nerdeyse yenilerden pahali 10-15 yasinda karavanlara 10-15 yaziyorlar 6-7 olanlarin yuzune icine bakilacak gibi degil. Asagida birkac karavan buldum ama ben de sasiriyorum yenisi nasil bu para oluyor diye. Acaba bilmedigim anlamadigim bisey mi var? Ustadlardan tavsiye alabilirmiyim? Tek dingilli 5 m'likler 750 kg alti, olabiliyor degilmi? Asagidaki ilan nasil?
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-sifir-karavan-12-500-tl/detay

Etiketler
Ynt: Cekme Karavan Tavsiyesi

Evet arkadaşlar bende artık çekme karavana bir bütce ayırdım ve alma zamanım geldi...Ama arkadaşımızn yukarıdaki yazdıkları konusunda hem fikirim...Siz bu karavan hakkında ve birde Güney kararvan 4,25 ye 8.750 TL fiyatı olan için ne düşünüyorsunuz.Konu hakkında bilgilerinizi rica ederim.

benim burada anlayamadigim 0'i 12-8 arasinda fiyatlarda var iken hurdahaş olmuş 15-20 yillik karavanlara nasil olur da 10 milyar fiyat yaziliyor. Hadi 15-20 yilliklari gecelim 2005-2006'lara 20 milyar fiyat yaziyorlar. Yani pazarlik payi yari yariya koyuyor desen yine fazla olmuyormu fiyat. Veya diyorum ki kendi kendime acaba bu sifir diye 12 milyara satilan mallarda mi bi keleklik var. Bi eksiklik hata mi var yada eskilerde bi fazlalik mi var. bu konuya kimsenin yorum yapmamasini da anlayamiyorum onu da belirtmeden gecemiycem. Nihayet benim durumumda bi arkadasimiz cevap yazmasa mesaj kaynadi gitti.

benim de merakımı cezbeden bir konu oldu son bir kaç aydır. Tecrübeli arkadaşların verecekleri cevapları merakla bekliyorum. :smiley:

Sırayla cevaplayalım;
4.25 mt den büyük bütün karavanlar 750 kg dan ağırdır, sahibi 5.25 karavana 750 kg diyorsa, kantara gidin..
Merdiven altı tabir edilen karavanları hiç kimseye önermem..
Ben 2000 model yerli bir karavana, 1980 model orjinal bir karavanı tercih ederim, 6000 TL istenen 2000 model yerli bir karavana göre 1980 model yıpranmamış orjinal bir alman karavana 8-10.000 TL de veririm, bilhassa 2005 yılına kadar olan yerli karavanlar bence biraz uyduruk oldu, bizim üreticiler 2005 den sonra biraz estetik ve kaliteye önem vermeye başladı, bilhassa 1999 deprem sırasında üretilen yüzlerce karavan günün şartlarına istinaden alel acele üretildiği için oldukca baştan sağma çıktı, depremden sonraki 3-5 ayda üretilenler, üretim bandındaki aşırı sürratten oldukca hatalarla dolu...Karavan tadilatında yıpranmış bir yabancı karavana tadilat yaparken karavan bu tadilatı kabul ediyor, ama 1990-2000 model yerli bir karavan tadilatıda zor kabul ediyor, neresini tutsanız elinizde kalıyor, bunun içiçn yabancı karavanlar yaşına bakılmaksızın pahalıdır...

Atilla Abi oncelikle cevabiniz icin tesekkurler
99'da ben de karavan aradigim icin o donemi cok iyi biliyorum. Kor tuttugunu topal yakaladigini tarzi bi donemdi. . 2005 oncesi yerli karavanlar konusunda da haklisiniz ama su anda 2010 yapimi 5.25 karavan 12.5 milyar anahtar teslim. Simdi bu dururken 99 model yerli karavana 5-6 verilirmi? Yada 2004 model yerli karavana 10-12 verilirmi? yada 2008 model yerli karavana 18 milyar verilirmi? Yada 90 model alman mali karavana 8 milyar verilirmi mesela? Siz su anda alacak olsaniz hangisini tercih ederdiniz? Su an 12.5 a satilan karavanlar bir firsatmi yoksa bir tuzakmi? Yani diyorum ki acaba bu karavanlarda bi eksik bi sorun mu varki bu kadar hesapli yoksa 2.el eskilere yuksek fiyat isteyereki satanlar kor malin topal alicisi olur lafindan yola cikarak musteri mi ariyorlar?
Diger bir sorum da 5.25 karavan sase'sinde 740 kg yaziyorsa faturasi da 740 kg olarak kesilmis ise basimiza is acabailirmi? Siz yazmistiniz eskiden bi yerlerde galiba "ben sahsen hicbi yerde karavanin kantara cekilip tartildigini gormedim" diye yaniliyormuyum? Ama bu gune kadar cekilmemesi yarin cekilmeyecegi manasina gelmez degilmi?...

Doğru, karavan kg'ının sorun yarattığını bu güne kadar duymadım, ama şöyle bir sorun olabilir, tahminen ülkemizde 10-12.000 ruhsatı, gümrük belgesi ve faturası olmayan karavan var, şu anda bile karavanlarda resmi belge zorunluluğu esasen var ama devlette bu belgesiz binlerce karavanı bildiği için denetlemelerde şu an için sorun çıkmıyor, bu belgesiz karavanları bir gün bir defaya mahsus affederek belgelendirileceğini sanıyorum, o gün geldiğinde muhtemelen mt veya kg baz alınarak sınıflandırılacak ve bir bedel ödenerek belgelendirilecek yani ruhsatlandırılacak..Şu adnaki yasaya göre 750 kg altı karavanlar insanlara yardımcı römork statüsünde bulunmakda, bu gelecekdede böyle devam ederse 750 kg üstü karavanlara maliyeye yatacak bir bedel karşılığı ruhsat verileceği baklentim var..750 kg takıntısının bir başka yönüde, 750 kg dan ağır karavanları çekmek içiçn bu gün bile B sınıfı ehliyet resmi olarak yeterli deyil, D sınıfı römork çekme farkı verilerek D sınıfına yükseltmek gerekiyor, uygulamada polisler şu an içiçn buna dikkat etmiyor ama ileridede etmeyecekler anlamına gelmez...Birileri ve fabrikalar 1000 kg'lık karavanlara çakma tabiri ile 750 kg yazmaları ileride neyi deştirecek bilemiyorum, devlet kantar fişi isterse ne olacak, benim bildiğin 4.25 mt üstü bütün karavanlar 750 kg dan ağırdır, benim 5.35 wılk karavanım vardı 1300 kg idi, birde biliyoruzki avrupa karavanlar yerli karavanlara göre kullanılan balsa ağacı özelliğinden dolayı daha hafifler, yerli karavanlar sunta ile nası oluyorda 750 kg altında olabiliyorlar şaşıyorum...Fabrikalar etikete 750 kg basarak sözde bizlere kıyak yapıyorlar, ama bu karavanlar ruhsatsız statüde alınırsa ileride ruhsatlandırmada devlet bu etiketlere itibar edermi yoksa kantar fişi istermi bilemem...
Uzatmadan şöyle sonlandıralım, biraz karamsar tablo çizdiğimi biliyorum, ama belkide 30 yıl bütün sistem bu günkü gibi devam edecek biz boşuna 750 kg larla uğraşıp kafamızı karıştırıp hayallerimizi erteliyoruz, boş verin keyfinize bakın, hayallerinizi bu sebeplerle ertelemeyin, nasıl olsa günü geldiğinde bir çaresi bulunur, cebinize uyan karavanı alıp hayallerinizin peşine düşün...Aldığınız karavanla ömür boyu yaşamayacaksınız, alın satın, ekonomi canlansın, alırken bir hata bile yapsanız en fazla 500-1000 Tl zarar edesiniz, ucunda ölüm yokya, üzülmeyin, asıl siz karavan almayı düşünpde hala almayıp geçen zamanda hayallerinizi gerçekleştiremediklerinize üzülün, para herzaman kazanılır, birtek geçen yılları geri getiremezsiniz, yapmadığınız herşey kayıptır, yaptıklarınız kar..
Şöyle diyebilirmisiniz, karavan almadım ve karavan konusunda kazıklanmadım, ya geçen zaman ya hayalleriniz ne oldu, cebinizi kurtardınız ama hayallerinizi kazıkladınız...Hoşunuza giden ilk karavanı alın ve yaşamaya başlayın...

Bir şeyi unuttm, fiyatlar böyleyken siz olsanız hangisini yaparsınız diye bir soru vardı, şahsen ben 6 senede 6 değişik karavan çekerek çekme işini sonlandırdım, artık tek araç kullanacağım, yani bir panelvan karavan yapıp hem binek araç hemde karavan olarak kullanacağım, tabiki karavanı günlük hayatta binek araç olarak kullanmak herkesin şartlarına uygun olmayabilir veya bu büyüklükdeki bir araçla sürekli şehir içinde dolaşmak uygun gelmeyebilir. Elinden iş gelen becerikli birine araç dahil 12-20.000 TL ye maledilebiliyor, yani ben panelvan karavandan başkasını kendim için düşünemiyorum artık...

Atilla abi sizi dinlemek (okumak) cok guzel elinize saglik. Panelvan hakkinda haklisiniz. Peki diyelim vezgecemeyeceginiz bi arabaniz var ve ayrica bi panelvan alip yapma ve muhafaza etme imkaniniz yoksa erba'nin 12.5 milyarlik karavani alinirmi? diye sorsam

Gördüğün karavanı sevdiysen ve hayallerini gerçekleştirebileceksen tabiki alınır, pişman olursan en fazla ne zarar edersin, bence acele satman gerekirse % 25, yavaş yavaş satarsan belki % 10-15...
Ama ben bu parayı vermem çünkü şunu yaparım;
1) 7-8-9.000 TL ye 2000-2001 bir panelvan alırım, içinede 4-5.000 harcarım 12-13.000 e panelvana binerim..
2) 13-14.000 e 2003-2004-2005 bir panelvan alırım, içini 5-6.000 e döşerim, 20.000 e panelvana binerim...

Canım sıkıldımı bir arkadaş çifti ve hanımı alıp deniz kenarına parkedip akşam yemeğini karavanda yapıp, iki duble rakıyla yemenin hızına ancak panelvan karavanla ulaşılır..
Çekme karavanla ancak senede bir defa 15-20 gün tatile gidersin, belki bir hafta sonu bir gece için karavanı çıkarmaya kalkarsın, zaten bir gece için pişman olacağından birdaha çıkarmayacaksın, 11 ay ya evin önünde yatacak veya otoparkda, evin önünde yatarsa mesele yok, hafta sonları , kapıda duran çekme karavanın içinde bir arkadaşınla sohbet edip iki bira içebilirsiniz..
Çünkü be öyle yapmak zorunda kaldım, çiftliğmizin bahçesinde duruyordu, yılda bir defa 1-2 ay süren tatile çıkıyorduk, sonrası 10 bahçede çakılı duruyordu, hafta sonları bir arkadaşım gelince rahat sohbet edelim rahat küfredebilelim diye ikişer bira alıp hanımlar evde biz karavanda oturuyor hayaller kuruyorduk...

Forumu ilk başlatan üyenin ilgilenebileceğini düşündüğüm bir karavanın linkini fikir vermesi açısından yazıyorum.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-cekme-karavan-uygun-fiyata-2-el-avrupa-karavan-beyerland-vitesse-3802-48504406/detay/

İyi günler...

Ben arkadaslarimla beraber bir cekme karavan aldim. Tabbert marka eski ama cok guzel sahsiyetli aksesuarli kocaman super . Ama ne yazik ki Atilla abinin dedikleri dogru aldigimiz 5 ay oldu daha bi kere kullanmak nasip olmadi. 1-2 gunlugune useniyorum bi yerlere cekmeye. Yazin insallah kullanacagim ama kullanamaz isem de sasirmayacagim

Çekme karavan kullanma konusunda Atilla Abi'nin dediklerine katılıyorum. Bende çadırlı römork (çadırvan) var. Hafif ve küçük olduğundan dolayı çekilmesi çekme karavanlara göre daha kolay olmasına bir yıl içerisinde 2 kez anca kullandım. VW T3 Kamperimi ise alalı daha 2 ay dolmadan maltepe sahil gezilerim dahil 5 kez kullandım. Mümkün olsa her hafta sonu da kullanırım.

Motocaravan konusunu cok dusundum. Cekme'ye gore daha akillica bir is ama muayene sigorta bakim , aku bitti , lastik indi dertleri beni korkuttu. Bir de en az 6-7 hatta 10 yasinda bir arac almak demek curume paslanma boyatma gibi isler demek. Vakit bol olmasi lazim cekme karavan oyle degil. Moto'ya gore ekmek istemez su istemez durumunda.

aslanahmet' Alıntı:
Çekme karavan kullanma konusunda Atilla Abi'nin dediklerine katılıyorum. Bende çadırlı römork (çadırvan) var. Hafif ve küçük olduğundan dolayı çekilmesi çekme karavanlara göre daha kolay olmasına bir yıl içerisinde 2 kez anca kullandım. VW T3 Kamperimi ise alalı daha 2 ay dolmadan maltepe sahil gezilerim dahil 5 kez kullandım. Mümkün olsa her hafta sonu da kullanırım.

Hakan Bey bende çekme karavan-çadırvan arasında gidip geliyorum...
Ne tip bir çadırvan var sizde ?

Selamlar Burak.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR