Çekme Karavan Korkuları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tolgakara Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,697

Etiketler
hocam çok tşkler darısı başınıza 1.6-1.7 ton civarında karavanımız. ehliyet kısmı oldukça muallakta aldığımız yer yeni ehliyetlere geçene kadar eski ehliyetle kulllanabileceğimizi söyledi. açıkçası biraz araştırdım dedikleri gibi birkaç polis arkadaşada danıştık. yani 2021 yılına kadar kullanabilirz ama ondan sonra ehliyeti değiştirmek gerekicek gibi duruyor.
Merhabalar, ehliyet ile ilgili E sınıfı ehliyetim var yine de sınıf olarak BE sertifika almam gerektiğini söylediler, yolda çevirmede evrak eksikliğin olursa sorunla karşılaşmamak için galiba mecbur alacağım

Screenshot 2018 07 26 12 08 07

Merhabalar ben karavanı alırken izmirde oturuyordum 1.tercih sebebim o oldu 2.erbayla karşılaştırdığımda kamp yerlerinde de karşılaştırdığımda ortizin bir tik daha iyi olduğunu gordum malzeme acısından. çoğunlukta birebir aynı yapmislar. Salyden daha ucuz için tercih ettim. Ortizin bana gelişi 36.000 tl oldu klasik modeli. Araç için 90hp üstü hepsi çeker dediler sizin aracınızda 90hp ustuyse çeker mutlaka. Ama zaten en sağdan ve yavaş gittiğiniz sürece bir sıkıntı yok. Ben bu sene marmaris ayvalık baya zor yollardan gittim bir zorluk yaşamadım.ekstra bişey taktirmadim gunespaneli vs turkiyede bu sistemlerin çok gelişmediğini düşünüyorum yurt dışından gelen karavanlarla kiyasladigimda kamp yerlerini tercih ettigim için bir ihtiyaç hissetmedim açıkçası başka sorunuz varsa seve seve cevaplarım görüşmek uzere

Merhabalar ben karavanı alırken izmirde oturuyordum 1.tercih sebebim o oldu 2.erbayla karşılaştırdığımda kamp yerlerinde de karşılaştırdığımda ortizin bir tik daha iyi olduğunu gordum malzeme acısından. çoğunlukta birebir aynı yapmislar. Salyden daha ucuz için tercih ettim. Ortizin bana gelişi 36.000 tl oldu klasik modeli. Araç için 90hp üstü hepsi çeker dediler sizin aracınızda 90hp ustuyse çeker mutlaka. Ama zaten en sağdan ve yavaş gittiğiniz sürece bir sıkıntı yok. Ben bu sene marmaris ayvalık baya zor yollardan gittim bir zorluk yaşamadım.ekstra bişey taktirmadim gunespaneli vs turkiyede bu sistemlerin çok gelişmediğini düşünüyorum yurt dışından gelen karavanlarla kiyasladigimda kamp yerlerini tercih ettigim için bir ihtiyaç hissetmedim açıkçası başka sorunuz varsa seve seve cevaplarım görüşmek uzere
Çok teşekkür ederim

Yaklaşık 10 bin km tecrübesi olan biri olarak çekme karavana yeni başlayanlar için araç kullanma tavsiyelerim.
  • Karavan çekmek için uzman olmaya gerek yok. Sakin kullanın yeter
  • 80 km hızı asla aşmayın
  • Virajları biraz açık alın
  • Aynalarınız yetmiyorsa mutlaka uzatma ayna alın 100 TL ye ayna üstüne takılanlar iş görüyor
  • Mümkünse dizel araç ile çekin. Daha kontrollü ve daha güçlü oluyor
  • Uzun rampaları düşük vitesle inin. Sadece frenle inerseniz balataları yakarsınız
  • Dar sokaklara girmeyin. Çekme karavanın avantajı burada zaten. Karavanı arabadan ayırıp park edin şehri öyle gezin.
  • Karavanı arabaya takma, destek ayaklarını açma, elektrik soketini takma işlerini çocuklara öğretin ve paylaşarak ve bir takım halinde yapın. Böylece angarya eğlenceli hale gelir, sık sık takıp çıkarabilirsiniz , üşenmezsiniz
  • Unutmayın karavanla geri manevra yapmak zordur. Tecrübe ister. İlk başlarda geri manevra yapılacak durumlardan kaçının.
  • Karavanı dengeli yükleyin. Özellikle çeki demirine yakın tarafa ağır yükler koymayın. Ağır yükler teker üstlerinde olmalı
  • Yola çıkmadan önce karavanın içindeki her şeyin yerinde olmasına dikkat edin. Ortada bir şey bırakmayın. Dolap kapaklarını, buzdolabı kapağını kontrol edin kap kacakları ve devrilebilecek her şeyi sağlama alın

Yaklaşık 10 bin km tecrübesi olan biri olarak çekme karavana yeni başlayanlar için araç kullanma tavsiyelerim.
  • Aynalarınız yetmiyorsa mutlaka uzatma ayna alın 100 TL ye ayna üstüne takılanlar iş görüyor
  • Uzun rampaları düşük vitesle inin. Sadece frenle inerseniz balataları yakarsınız
  • Dar sokaklara girmeyin. Çekme karavanın avantajı burada zaten. Karavanı arabadan ayırıp park edin şehri öyle gezin.
  • Karavanı arabaya takma, destek ayaklarını açma, elektrik soketini takma işlerini çocuklara öğretin ve paylaşarak ve bir takım halinde yapın. Böylece angarya eğlenceli hale gelir, sık sık takıp çıkarabilirsiniz , üşenmezsiniz
  • Unutmayın karavanla geri manevra yapmak zordur. Tecrübe ister. İlk başlarda geri manevra yapılacak durumlardan kaçının.
  • Karavanı dengeli yükleyin. Özellikle çeki demirine yakın tarafa ağır yükler koymayın. Ağır yükler teker üstlerinde olmalı
  • Yola çıkmadan önce karavanın içindeki her şeyin yerinde olmasına dikkat edin. Ortada bir şey bırakmayın. Dolap kapaklarını, buzdolabı kapağını kontrol edin kap kacakları ve devrilebilecek her şeyi sağlama alın
hocam çok güzel özetlemişsiniz tşkler uzatma ayna kısmını ben bir türlü bulamadım sahiniden.com da tek yere var oda ankarada sanırım ordan sipariş edicem. ama sizin bildiginiz izmit istanbul tarafında yerler varsa çok makbule geçer tşkler

hocam çok güzel özetlemişsiniz tşkler uzatma ayna kısmını ben bir türlü bulamadım sahiniden.com da tek yere var oda ankarada sanırım ordan sipariş edicem. ama sizin bildiginiz izmit istanbul tarafında yerler varsa çok makbule geçer tşkler

Ben n11.com dan almıştım. Şimdi tükenmiş diyor. Şöyle aratın diğer alışveriş sitelerinde bulursunuz
"Lampa Karavan Yan İlave Geniş Görüş Aynası 65551"

Çok doğru tespitler 1 maddede benden olsun;

-Özellikle uzun çekme karavanları kullanırken, siz sağa dönerken çekme karavanın en arka kısmı sola doğru yaklaşmakta. Özellikle yol kenarında park halinden çıkarken çok sert manevralarda buna dikkat etmek lazım. Yol kenarındaki direk/ağaç yada benzin istasyonlarında pompalara çarpmak olası durumlar.

tolga bey merhaba,

ben de kocaeli / başiskele'de oturan bir karavan sevdalısıyım , henüz karavanım yok araştırma aşamasındayım. toyota corolla ile 1.600 KG civarı Ortiz ile santral yokuşu gerçekten zor bir çıkış olmalı hatta yanlış anlamayın ama biraz riskli ve gözükara bir iş olmuş. o yokuşta nice kamyonet ve kamyonlar fren patlatarak sağa sola daldı. aman dikkat diyeyim.. allah korusun.

tanışabilmek , görüşmek isterim

Çekme karavana yeni başlayanlara hafif küçük karavanla başlamasını tavsiye ederim. Ben bu sene başladım, işin acemisiyim. Özellikle geri gidişlerde çok zorlandığım zamanlar oldu. İşin içinden çıkamadığım durumda karavanı arabadan ayırdım elle çevirdim.

Eğer büyük bir karavanım olsaydı bu zor durumlarla daha çok karşılaşacaktım. Ayrıca elle döndürme olayıda olmayacaktı.

Bu önemli konuya bir nokta da ben ilave edeyim.

Solladığımız aracın önüne geçerken çektiğimiz römorkun uzunluğunu da dikkate almamız lazım.

merhaba geçen zaman içinde toyota 1.6 benzinli ile çekmede sorun yaşadınız mı bende de honda var formda karşılaştım görür cevap verirseniz memnun olurum saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR