Bot Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 890
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 552,791
Ynt: Bot Tavsiyesi

Salomon'un Goretex modellerinin bir su geçirmezlik sorunu yok. (hiç bir orjinal Gore-tex ürünün yok) İstisnai üretim ya da kullanım hataları her marka gibi Salomon'da da oluyor onları ayrı tutuyorum.

Şehirde kullanacaksanız sert tabanlı bir model önermem, yürüyüş konforunuzu azaltacağı gibi bir ayakkabı tabanı ne kadar bozuk zemin için yapılmışsa asfaltta, parkede o kadar çok kayar. Beğendiğiniz Mission GTX modeli en uygun fiyatlı olan ama yine de Salomon'lar arasında şehir kullanımı için öncelikli önereceğim model olacaktır. Son gittiğinizden beri Ankara mağazaya Vasque modelleri de sevk edildi, Breeze modelini de deneyebilirsiniz.
http://www.adrenalinoutdoor.com/Vasque-Vasque-Breeze-GTX-Goretex-Su-Gecirmez-Trekking-Ayakkabisi_7846.html

Bestard'ın baktığınız modeli tahminimce daha dağ modeli, Salomon'la aynı rahatlıktaysa düşünebilirsiniz, değilse ömür açısından şehir kullanımında büyük bir fark olmaz. (ayakkabıyı daha sağlam yapan daha ağır deri ve taban, her ikisi de ayakkabının esnekliğini yani konforunu azaltır ve ağırlığını arttırır. dağ için bu ekstra ağırlığa daha fazla destek, koruma ve ömür için katlanmak gerekir ama şehir için gerekmez)

Her iki model de Gore-tex su geçirmez ve nefes alabilir modeller. Ayağınızın sıcak ve kuru kalması için yün+sentetik ya da sentetik bazlı bir çorap kullanmanızı öneririm.

Etiketler

Yankı Bey,Kadir Bey

Salomon kesinlkle çok rahat bir model , forumdaki yorumlar beni biraz soğutmuştu salomona karşı ama Kadir Beyin açıklaması benim için yeterli oldu :smiley:.
Vasque nin modelleri yoktu gerçekten bu gidişimde bahsettiğiniz modelide deneyip ona göre kararımı vereceğim.
İkinizede teşekkürler,saygılar.

AKU Crada'nın resimdeki modeli gözüme çarptı .. daha önce giyen veya botu bilen arkadaşlar varmı...tavsiyelerinizi bekliyorum.

DSCN0144

[attachment=1]

Fiyat performans açısından uygun bir ürün.... Geçen yaz Karaköy-Atlas'ta incelemiştim.. Şehir için biraz ağır kalır ama trek için ideal.... Özellikle fiyat açısından uygun..

1317599086

Everestoutdoor'da numara sıkıntısı var.. 41,5 ve 42 nolar mevcut.. Fiyat 237 TL. .... (Kanyon Ltd. de aynı ürün 400 TL ... Fakat bir süre önce Kanyon Ltd. de 220 TL idi... yine numara sıkıntısı vardı. Sanırım numara problemine girince fiyatta indirime gidiliyor.. )

Evet bende Kanyondan sordurdum.. sizin söylediğiniz fiyatı verdiler... eğer kalite-fiyat orası yüksekse bu ürünü alacam galiba...

Bu yaz sonu, Eylül gibi Likya yolunda iki arkadaş Ölüdeniz'den başlamak üzere 3-4 gün yürümeyi düşünüyoruz. Bu yürüyüş için en uygun botlar hangileri olabilir acaba? Hemen hemen bütün sayfaları okudum. Burada bahsi geçen botlar genellikle daha ağır şartlarda ya da şehir içi kullanım amaçlı botlar gibi geldi bana. Bu konuda yardım alabilirsem çok makbule geçecek. Zira bu yürüyüşte en önemli donanımın botlar olduğunu düşünüyorum. Merak ettiğim bir şey daha var. Lika Yolu'nda Yürümek diye bir kitap aldım. Bu kitapta ayakkabı ile ilgili bilgi verirken; tercihen astarı goretex olmayan iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı kullanın demiş. Bunu anlayamadım. Sizlerin de dediğinize göre, goretex olamazsa olmazlardan bir tanesi.

Erhan

Gore-tex su geçirmezlik sağlayan ve nefes alabilir yani ayağın ürettiği su buharını dışarı atabilen bir astar. Islak koşullar için ideal olsa da sıcak ve kuru havalarda nefes alabilirliği astarsız ve kumaş bölümleri bol olan modeller kadar olamaz. Yani sıcak ve kuru bir bölgede aktivite yapacaksanız astarsız bir model ile daha rahat edersiniz, kitapta bunu belirtmek için su geçirmez astarsız ayakkabı tavsiye edilmiştir.
Likya yolu parkuru mevsime ve parkurun hangi bölümünü yürüdüğünüze göre karlı parkurlar bile içerebiliyor. Eylül ayı için yürüyeceğiniz bölgedeki mevsim yağış ortalamalarını kontrol ederseniz tahminimce su geçirmez bir modele ihtiyacınız olup olmayacağına daha rahat karar verebilirsiniz.

Bir konuya da özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Sizin de belirttiğiniz gibi ayakkabı bu tarz aktivitelerde çok önemli bir ürün. Parkurda rahat etmek için aldığınız ayakkabıları öncesinde 10 - 20 km. kadar kullanmanızı ve ayakkabıları yumuşatmanızı öneririm.

mdy' Alıntı:
Bu yaz sonu, Eylül gibi Likya yolunda iki arkadaş Ölüdeniz'den başlamak üzere 3-4 gün yürümeyi düşünüyoruz. Bu yürüyüş için en uygun botlar hangileri olabilir acaba? Hemen hemen bütün sayfaları okudum. Burada bahsi geçen botlar genellikle daha ağır şartlarda ya da şehir içi kullanım amaçlı botlar gibi geldi bana. Bu konuda yardım alabilirsem çok makbule geçecek. Zira bu yürüyüşte en önemli donanımın botlar olduğunu düşünüyorum. Merak ettiğim bir şey daha var. Lika Yolu'nda Yürümek diye bir kitap aldım. Bu kitapta ayakkabı ile ilgili bilgi verirken; tercihen astarı goretex olmayan iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı kullanın demiş. Bunu anlayamadım. Sizlerin de dediğinize göre, goretex olamazsa olmazlardan bir tanesi.

Erhan

Erhan arkadaşım benim de çok merak ettiğim bir konuya değinmiş aslında. ben de Likya Yolu'nu yürümek istiyorum ve aynı kitabın aynı cümlesi kafamda soru işareti olarak duruyor. Erhan'ın bahsettiği kitap Likya Yolu'nu işaretleyen Kate Clow'un yazdığı kitap, yani bu konudaki en güvenilir kaynaklardan biri hatta bence en güveniliri. hatta bu konuda araştırma yaparken bulduğum bir ayakkabı da "boreal desert":
http://www.atlaskamp.com/index.php?page=urun_detay&urun_id=18480

ytansug' Alıntı:
Gore-tex su geçirmezlik sağlayan ve nefes alabilir yani ayağın ürettiği su buharını dışarı atabilen bir astar. Islak koşullar için ideal olsa da sıcak ve kuru havalarda nefes alabilirliği astarsız ve kumaş bölümleri bol olan modeller kadar olamaz. Yani sıcak ve kuru bir bölgede aktivite yapacaksanız astarsız bir model ile daha rahat edersiniz, kitapta bunu belirtmek için su geçirmez astarsız ayakkabı tavsiye edilmiştir.
Likya yolu parkuru mevsime ve parkurun hangi bölümünü yürüdüğünüze göre karlı parkurlar bile içerebiliyor. Eylül ayı için yürüyeceğiniz bölgedeki mevsim yağış ortalamalarını kontrol ederseniz tahminimce su geçirmez bir modele ihtiyacınız olup olmayacağına daha rahat karar verebilirsiniz.

Bir konuya da özellikle dikkatinizi çekmek isterim. Sizin de belirttiğiniz gibi ayakkabı bu tarz aktivitelerde çok önemli bir ürün. Parkurda rahat etmek için aldığınız ayakkabıları öncesinde 10 - 20 km. kadar kullanmanızı ve ayakkabıları yumuşatmanızı öneririm.
Yankı, cevabın için teşekkür ederim. Bizim yürüyüş yapacağımız zaman büyük ihtimalle yağış olmayacak. Buna rağmen ayakkabıları Gore-tex almakta bir sakınca olmayacak herhalde. Zira ayakkabıları daha sonra şehirde falan yağmurlu havalarda da giyebileceğiz. Benim merak ettiğim, Gore-tex ayakkabılarla sıcak havada yürümek ızdırap mı olur, yoksa fazla problem olmaz mı? Yok illa Gore-tex siz ayakkabı alacaksak fazla seçenek de yok gibi. Önerebileceğiniz modeller var mı?

Merhaba,ben gore-tex değil ama,benzer özellikli bir malzemeden yapılmış ayakkabı ile,sıcak havadada,40-50 cm. kardada (dün Boluda) yürüyüş yaptım.Herhangi bir sorunla karşılaşmadım.İdeal olan iklime en uygun ayakkabı ama,aynı ayakkabı ilede bir sorun olmuyor.

Aku nün fotoğraftaki botunu kullandım kullanıyorum ve daha öncede tavsiye etmiştim bu konu içerisinde önceki msjlarda...çok ağır bir bot değil kaldı ki ağırlşıklı olarak şehir içi kullanım botu değil..kesinlikle tavsiye ederim fiyat ve performans olarak..

Benim kişisel tercihim yağış olmayacağına eminsem ve hava sıcak olacaksa astarsız modelden yana olur (zira hareket ettiğimde çok fazla ısı üretiyorum=terliyorum)
Fakat dediğiniz gibi astarlı bir modeli kışın şehirde ya da ıslak diğer faaliyetlerinizde de rahat kullanabilirsiniz.

Boreal'in web sitesinin adresi nedir? Google da arattım ama bir sürü alakasız site isimleri çıkıyor , firmanın kendi sitesinin linkini verebilirmisiniz , teşekkürler.

gezen959' Alıntı:
Boreal'in web sitesinin adresi nedir? Google da arattım ama bir sürü alakasız site isimleri çıkıyor , firmanın kendi sitesinin linkini verebilirmisiniz , teşekkürler.

aramada ilk sırada bu site çıkıyor ve ben bunu resmi sitesi olarak biliyordum, umarım yanlış bilmiyorumdur:smiley:

http://www.e-boreal.com/ing/comienzo.htm

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.