Bot Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan özlem Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 890
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 552,802
Ynt: Bot Tavsiyesi

hasan110' Alıntı:
((((Gönderen: herakol
Alıntı Ekle
Botum Bugün Elime Ulaştı Kaygılarım Yersizmiş Numara Tercihini Doğru Yapmışım 46 Numara Ayağıma Tam Oldu Şu an bir sıkıntı yok Yalnız Çorap hediye edicez demişlerdi kutudan çorap falan çıkmadı İşte yeni botum Boreal Atlas umarım pişman olmam Şu an mutluyum
Botlar Naylon Şeffaf Jlatinin İçersindeydi)))))

Güle güle kullanın,pişman olmassınız dağ bayırda eskisin inşallah ;D ;D
Sağolun Hasan Bey Teşekkürler

Etiketler

Öncelikle merhabalar.

Gezenbilir sayfasında başka konularda yazmıştım ama doğa sporları başlığında ilk kez yazıyorum. Fotoğrafçılığa meraklıyım ve doğada bu hobimi yerine getirmek için bir ayakkabı/bot aldım. Çeşitli modelleri bulunan yeni bir marka CLORTS.

http://www.looklife.com.tr/Kategori.aspx?M=8

Bu ayakkabılardan TRAIL-01B modelini kullanıyorum.

Ünlü markalardan ucuz ancak ben günlük kullanımda çok memnunum. Ancak bir dağcılık grubuna katılmak istiyorum. Hem ayakkabı için hemde marka için yorumlarınızı almak istedim.

Bilgisini paylaşacaklara şimdiden teşekkür ederim.

Selam,

Boreal Bullnes diyen arkadaşa Lafuma önerilmiş !! çok ilginç :smiley:
Biri tam taban oto.krampon takılabilir bir modelken, lafumanın patika yürüyüşleri dışında işe yarar ürünü yoktur.
Lafum tekstil malzemeleri üreten bir firmadır ayakkabıları beş para etmez , tekstilleride işe yaramaz ama ayakkabı konusu kadar hayati önem taşımadığı için çok da önemli değil.

Borel'ın ikamesi aklıma ilk gelen La Sportiva, Bestard, Aku, Scarpa iken

Lafuma'nın Colombia,The North Face, Merrel, Keen... gibi hafif yürüyüşler için ayakkabı üreten firmalardır.

Ne yazık ki Salomon da artık bu firmalardan biri oldu , 6 ayda tabanı da eriyor su geçiriyor. The North Face çadır, teknik ceket gibi ürünlerde dünyanın en iyilerinden olabilir ama ayakkabıları düşük kalite, onların yerinde olsam Marmot gibi ayakkabıdan uzak dururdum.. Oysa ilk saydığım markalar sadece ayakkabı , trekking ve dağcılık botu üretir.

Lafuma konusunda keşke bu kadar hemfikir olmasam..Ama ne yazık ki gerçekten özelliklede ayakkabı konusunda çok çok hafif kalıyor..Gerçi burada ne amaçlı kullanacağınız ön plana çıksada bir çok markada ve kulvarda ayakkabı denemiş biri olarak sanırım tek geçtiğim marka Asolo benim..Her dagcıda sanırım belli markalarda bir gönül bagı oluşuyor..Asolo'nun hem trekking hemde plastik botundan çok memnunum ben..Ha bu demek değil ki en iyi marka o..Elbette böyle bir yorumda bulunmak yanlış olur...Salomon içinde olumlu olsamda özelikle GTX serisini teknik tırmanışlar için zayıf buluyorum.Aladaglar'da tek faaliyette ayakkabıyı dagıtmayı başarmamın bu düşüncemde etkisi büyük sanıyorum...

Adına ne derseniz deyin ister en basit yürüyüş olsun ister en teknik tırmanış ama en önemli şeylerden birisidir ayakkabı seçimi..Netice sizi yukarıya taşıyan ayaklarınız..Uygun bir ayakkabı seçimi yapılmadıgı takdirde keyifli başlayan tırmanış/yürüyüşün azaba dönme olasılıgı çok yüksek diye düşünüyorum.

Teknik tırmanışlar için Millet alpinist, rock&ice modellerini, Scarpa nın Phantom Guide ını, La sportiva nın da Batura modelini çok çok başarılı buluyorum.

Karkurdu, Millet i hatırlattığın için teşekkürler.
Kaliteyi şöyle anlatıyım , dünyada 8000lik dağlar için bot üreten 5-6 firma vardır (Millet , La Sortiva , Boreal , Asolo ,Fitwell belki bilmediğim 1-2 tane daha) ama izlediğim belgesellerde özellikle Everest tırmanışlarında görüyorum ki herkes Millet veya La Sportiva kullanıyor.

Arkadaşlar, dünya markaları ile boy ölçüşecek markalarımız var. Yakupoğlu botları dünya ordu ve emniyet kuvvetlerine satılıyor. Biraz milliyetçi düşünüp, kaliteli yerli markalara yönelmemiz iyi olur sanırım. Dünya markaları aşırı pahalı ve üretilen ülkenin insanlarına ödeme yapıyoruz. Hem daha ucuza çok kaliteli yerli mallara bir göz atalım. YDS boots diye google da bir bakın.

dağlarkızı' Alıntı:
Lafuma konusunda keşke bu kadar hemfikir olmasam..Ama ne yazık ki gerçekten özelliklede ayakkabı konusunda çok çok hafif kalıyor..Gerçi burada ne amaçlı kullanacağınız ön plana çıksada bir çok markada ve kulvarda ayakkabı denemiş biri olarak sanırım tek geçtiğim marka Asolo benim..Her dagcıda sanırım belli markalarda bir gönül bagı oluşuyor..Asolo'nun hem trekking hemde plastik botundan çok memnunum ben..Ha bu demek değil ki en iyi marka o..Elbette böyle bir yorumda bulunmak yanlış olur...Salomon içinde olumlu olsamda özelikle GTX serisini teknik tırmanışlar için zayıf buluyorum.Aladaglar'da tek faaliyette ayakkabıyı dagıtmayı başarmamın bu düşüncemde etkisi büyük sanıyorum...

Adına ne derseniz deyin ister en basit yürüyüş olsun ister en teknik tırmanış ama en önemli şeylerden birisidir ayakkabı seçimi..Netice sizi yukarıya taşıyan ayaklarınız..Uygun bir ayakkabı seçimi yapılmadıgı takdirde keyifli başlayan tırmanış/yürüyüşün azaba dönme olasılıgı çok yüksek diye düşünüyorum.

Asolo konusunda sonuna kadar size katılıyorum. Yaklaşık 12 senedir dağcılık yapıyorum. İlk aldığım botum Asolo Quartz Gtx'di ve yaklaşık 7 sene ayağımdan hiç çıkarmadım ta ki eski botum "yeter yeni bot al da beni emekliye ayır" diyene kadar :smiley: arada bir boreal almıştım ama yanlış hatırlamıyorsam 6 ay içinde iç tarafı paramparça olmuştu. Götürdüm geri verdim yerine çanta aldım. Sonrasında gittim bir afs 8000 aldım ama fazla geldi pek de ısınamadık birbirimize hiç kullanmadan geri verip yerine asolo Peak Gv aldım. 3 senedir her faaliyetimde giyiyorum ve inanılmaz mutluyum. trekking içinse asolo sasslong kullanıyorum ki o da bir efsanedir bence. korkarım ki asolo'dan başka bot giyemeyeceğim :smiley: kolay da yıpranmıyo keratalar ki gidip her sene yeni alalım deneyelim :smiley::smiley:

tabi bu arada asolo'nun günlük/trekking modellerinden inanılmaz derecede şikayet duydum. kimle konuşsam 3-4 ay içinde su almaya başladığından şikayet ediyorlardı. Lafuma konusuna zaten hiç girmiyorum bile. Mümkünse ayakkabı üretmesinler lütfen.

sevgiler.

mimar_ankara' Alıntı:
Arkadaşlar, dünya markaları ile boy ölçüşecek markalarımız var. Yakupoğlu botları dünya ordu ve emniyet kuvvetlerine satılıyor. Biraz milliyetçi düşünüp, kaliteli yerli markalara yönelmemiz iyi olur sanırım. Dünya markaları aşırı pahalı ve üretilen ülkenin insanlarına ödeme yapıyoruz. Hem daha ucuza çok kaliteli yerli mallara bir göz atalım. YDS boots diye google da bir bakın.

Selamlar

Hepimiz mümkün oldukça yerli malı kullanmak isteriz, ama malesef biz bu konuda çok geriyiz, yakupoğlu vs gibi önceliği askeriyeye malzeme üreten firmaların ürünleri bizim konuştuğumuz doğada zor koşullarda kullanılan ürünlerin yanında hani biraz abaratarak söylersek açık ayakkabı veya sandelet gibi kalır,

Bot imalatı oldukça zor bir iş dünyada bile çok iyi yapan firma sayısı çok az, yukarıda Güncel'in de yazdığı gibi Lafuma vs gibi çinde su geçirmez ayakkabı üretmek demek değil, ayaklarımızı -20, -30, derecelerde bile emanet ettiğimiz, saedece soğuktan koruma değil darbelerden koruma ve dengemizi koruyan, sudan korurken terletmeden hava alan ve tamamen zor şartlarda kullanıdğımız ürünler,

benim favorim hep söylerim Garmont olur,

ama Asolo
boreal gibi ciddi oyuncular ve ürünleri de gayet güzel,

Türkiye'de ise böyle ürünler üretilecekse, patentli ara malzemeler kullanılmalı, bağımsız bir kalite denetimi olmalı, çok iyi bir arge departmanı oluşturulmalı ve ürünler üretilmeli, ve malesef bu noktaya yakın kimse yok

mertboz' Alıntı:
Trekking için ne tavsiye edersiniz ? Salomon Quest 4D ve MEINDL AİR REVOL. 1.0
trekking ve dağcılık için bence kıstas , tek parça deriden üretilmiş, çarşak bantlı , gore-tex veya benzer astarlı ayrıca vibram tabanlı olmasıdır.
tek parça derinin özelliği üzerinde dikiş minimum seviyede olduğu için birleşme yerlerinden ayrılmaz ayrıca sadece deri de uzun bir süre su geçirmez özelliğe sahiptir.
çarşak bandı derinin zarar görmesini engeller su geçirmezlik ve sağlamlık daha uzun süre korunur ayrıca ayakkabıyı toplar ve şeklinin bozulmasını önler.
gore-tex veya benzeri astar sayesinde hem su geçirmezlik derecesi artar hemde nefes alabilir özellikleri sayesinde ayaktaki terin ayaktan ve çoraptan uzaklaşmasını sağlar.
vibram tabanda sağlam ve serttir dez avantajı şehirde biraz kayabilir ve ağır olabilir ama yeni nesil vibram tabanlar daha hafifler.( 1. ve 3. linktekiler gibi)

yani bahsettiğiniz 2 ayakkabıda bence uygun değiller , kolay parkurlarda uzun yürüyüş derseniz hafif oldukları için uygunlar.

bestard breithorn pro ve breithorn lite modeli
http://www.outdoorburada.com/BREITHORN-PRO,PR-24.html
meindl makalu
http://www.hakelkamp.com/default.asp?git=9&urun=41
Millet makalu
http://www.livefortheoutdoors.com/Gear-Reviews/Search-Results/Footwear/Millet-BouthanSikkim-2010/

gibi daha birçok ayakkabı trekking için sizi yarı yolda bırakmayacak bir seçim olur, eğer 80-85kg ve üstüyseniz biraz daha esnerler ve şehirde de bu ayakkabıları rahat kullanabilirsiniz.

iyi günler

sayın endy, tabi sizin kadar bot teknik özelliklerini bilmiyorum. Dağcı veya trekkingci değilim. Ancak basından takip ettiğim kadarıyla, yds amfibi askerler için su geçirmezlik garantisi veren, tabanları özel arge ile geliştirilmiş, ayrıca soğuk iklim için üretilmiş profesyonel botlar üretiyormuş. Böyle kuruluşlara feedback yapıp ürün geliştirmelerine katkıda bulunulabilinir. Ben sadece dünya markalarının 500 tl den başlayan fiyatlarından rahatsız oldum, yakın kalitede botlar Türkiyede de üretiliyor demek istedim.

http://www.ydsboots.com/urunler/asker/devriye/6.htm

Üzülerek şunu söyleyebilirim ki aynı kulvardaki ürünlerden ve markalardan bahsetmiyoruz ne yazık ki..Elbette bende çok isterim bizimde ülkemizde doğa sporlarına uygun ayakkabılar üretilsin bizde onları alalım..Çok çok gerilerdeyiz..Yukarıdaki linkte bahsettiğiniz markada bir ayakkabı var fakat ayakkabıya ne krampon takılabilir özelliğe ne de 4/4 dediğimiz vibram taban özelliğine sahip.Özetle her zaman söylediğimi bir kez daha söyleyeceğim..Dagda kış tırmanışlarında en önemli şeydir ayakkabı..O nedenle neyi seçtiğimize gerçekten çok dikkat etmeliyiz.Fiyatların pahalılğından bende son derece şikayetçiyim bu dogru hatta o kadar ki dagcılığa ilk başladıgımda plastik ayakkabıma 690 TL vermiştim (ki yıl 2002 ya da 2003 o dönem ciddi paraydı bir öğrenci için) dahası aylarca para biriktirmek zorunda kalmıştım..Şimdi mi ? Acayip kıymetlidirler benim için..Özledikçe yerinden çıkarılıp,sevilip tekrar yerine kaldırılacak kadar.. :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

SON KONULAR

Geri