Benim Karavanım ve Tadilat Aşamaları; Cengiz Küçük (kurtadam)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan kurtadam Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 107
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 25,879

kurtadam

Kamp II
Yer
İzmir
Benim karavan hikayem 20 yıllık bir hayalin sonucu ,Ege'de yaşadığım için çocukluğum ve gençlik yıllarımda(laf aramızda hala kendimi 20 li yaşlarda hissediyorum) turistlerin karavanlarını görerek başladı ve ben de ileride karavan sahibi olma isteği doğurdu ve ancak 20 sene sonra bağzı aşamalardan geçerek gerçekleşti ve tadilatları bitirebilirsem bu sene ilk defa karavanımla tatile çıkacağım .

Karavan pılanları yaparken ilk önce bir pejo minibüs alıp bunu karavana çevirmekti hatta yanlış hatırlamıyorsam 99 yılında metroda bir indirimi yakalayarak
fiamma marka portatif tuvalet almıştım daha sonra şartlar değiştiği için pejo karvandan vazgeçmek zorunda kaldım ,ve daha sonraları çekme karavan almaya karar verdim bu karavanı çekmek için düzgün bir araç olması gerektiğini düşünerek 2007 yılında starex minibüs almdım ,starex seçme sebebim arkadan çekişli olması (forumlardan öğrendiğime göre çekme karavanı arkadan çekişli araçların daha rahat çekmesi )ve fiyatlarının performansına göre iyi olması idi ,bu araca çeki demiri taktırmam gerekiyordu ve bunu da 8 ay önce gerçekleştirdim artık sıra bir karavan almaya gelmişti 2 yıldır her gün karavan ilanlarını takip etmeye başladım nerde ise bütün satılık karavanları tanıyordum ve suan sahip olduğum karavana da 8-9 ay önce rastlamıştım ama ilk fiyatı bütçeme uygun gelmemişti 3-4 ay sonra tekrar sahibini aradığımda karavanın satılmadığını söyledi ve ben karavanı görmeye karar verdim gördükten sonra bende masrafının çok olduğu kanısı uyandı ama karvanın Avrupa olması ve hertürlü donanıma sahip olması sebebi ile pazarlık yaparak ve uygun fiyata düşerse almaya karar verdim , pazarılktan sonra ilan fiyatı %60 düşürerek aldım ve macera başladı.

Etiketler
Ynt: Benim Karavanım ve Tadilat Aşamaları; Cengiz Küçük (kurtadam)

8 ocak 2010 tarihinde karavanı alarak en uygun yer olan işyerimin bahçesine getirdim,ve ilk karavan çekme tecrübemi yaşamış oldum 60 km kadar açıkçası aracımda yiçbir zorlanma belirtisi görmedim.
Bu sene İzmir'in yamurdan yana mahşallahı vardı ve sağanak yağmurlarda karavanın içine girdiğimde sanki duşun altında duruyormuşum gibi içeriye su alıyordu bende üzerini naylon ile kapatarak ve aklım karavanda yapacağım işlerde kalarak ,yağmurlar geçinceye kadar 3 ay hiç bir işlem yapmadım ve birkaç sefer fırtınadan naylonların yırtılmış ve içerisine su almış olarak buldum ,karavandan vazgeçip akvaryum olarak kullanma fikri oluştu.

Tadilat için karavanın tavanına baktığımda delik deşik olduğunu gördüm.karavana daha önce tadilat yapılmış tavan döşemeleri yapılırken 2,5 cm'lik tavana 4 cm'lik çivi çakılmış ben bunları görünce tadilatı yapan ustanın kulaklarını çınlatarak saygıyla andım

1

Karavanın ilan resimleri görüntüler sizi aldatmasın daha sonraki hallerini de yayınlayacağım

4

Buda diğeri hepsini bir arada göndermeyi beceremedim.

3

Tadilatın ilk başlarında resim çekemedim bu resim tavanın dağıtılmış ve yan duvarlarının üzerindeki çürüyen ahşap parçalarının değişmiş hali,mobilya imalatı yapan bir arkadaşımdan temin ettiğim suya dayanıklı olan teak ağacı kullanarak tamir ettim ,yapıştırıcı olarakta katologlarında karavan yapımında kullanılabilirliği yazan pattex pl premıum adlı bir yapıştırıcı kullandım fiyatı da uygundu.

5

Cengiz hocam bu resimler bana çok tanıdık geliyor ;D Allah kolaylık versin size.işiniz zor ama imkansız değil sonunda çıkacak resim ise sizi iyice gururlandıracak sabır ve gayret ile yola devam sonunda gülen siz olacaksınız ;)

Cengiz Bey, ne diyeyim..."kolay gelsin!" Sonucun iyi olacağını diliyor ve bekliyorum.

Cavid Sezen

Kolay gelsin... İnsanlar karavanlarını neden bu kadar hor kullanıyorlar anlamakta güçlük çekiyorum... Ben de aracımı ilk aldığımda 20 TL.' na tamir edilebilecek küçük bir mastik çatlağı nedeniyle ön camının köşesinden su alıyordu. Tavanı çivi çakarak tamir etmeye çalışmak nasıl bir mantıktır ??? Yine de şanslısınız iyi ki tavana kiremit döşememişler... ;D

Gerçek karavancıların karavanları genelde düzgün oluyor, karavanlar geçmişlerinde geçici karavancıların eline düştüğü için birde hor kullanılınca hayli yıpranıyor...Hele birde kampcılık anlamının dışında olan ticati ve kamusal karavanlarvar, inşaat şirketlerinde mühendislerin barınması için kullanılmış, adamlar yeri geliyor, kendilerini cezalandırılmış niteliyorlar..Birde yanlış hatırlıyorsam kurtadam uyarsın, mesela kurtadamın karavanı yabancı bir medikal grubun, Türkiyeye hibe ettiği istanbul böbrek vakfının gezici kontrol karavanıydı, bunlar 2003 yılında iki taneydiler, merterdeki siyami ersek böbrek hastanesine bağışlanmıştı ihale ile sattılar, ben o zaman ihale için gidip bakdığımda ihaleye bile girmedim, karavanı tanıdığım bir arkadaş aldı 1 sene semizkum kampingde kullandı, sonra başa çıkamayacağını anlayıncada sattı, bu tip hizmet, amaçlı karavanları tabiki kullananlarda hor kullanıyor, sonradan gerçek bir karavancının eline bir şekilde geçince, A'dan Z'ye soyulup elden geçmesi gerekiyor..Sn. Kurtadama Allah kolaylık ve sabır versin, karavan orjinal İngiliz Lunar, ingiliz lunar karavanları ingiltere genelde yağışlı bir havaya sahip olduğu için su yalıtımı yüksek karavanlar diye biliyorum, böyle detaylı bir revizyondan geçince güzel bir karavanın ortaya çıkacağını düşünüyorum...

yaybek' Alıntı:
Cengiz hocam bu resimler bana çok tanıdık geliyor ;D Allah kolaylık versin size.işiniz zor ama imkansız değil sonunda çıkacak resim ise sizi iyice gururlandıracak sabır ve gayret ile yola devam sonunda gülen siz olacaksınız ;)
Yusuf kardeşim teşekkürler ,toplamda 12 günlük çalışma sonucu şuan karavan oldukça ileride sırası ile yayınlayacağım 12 günlük derken 12 hafta sonu çalışması ,birde karavanın yanına giderken gidiş geliş 70 km yol yapıyorum .

gezmen' Alıntı:
Cengiz Bey, ne diyeyim..."kolay gelsin!" Sonucun iyi olacağını diliyor ve bekliyorum.

Cavid Sezen
Cavid hocam teşekkür ederim bende öyle umuyorum ALLAH bana ve hepimize sağlık verdikten sonra tek derdimiz karavan olsun.

orsaalabanda' Alıntı:
Kolay gelsin... İnsanlar karavanlarını neden bu kadar hor kullanıyorlar anlamakta güçlük çekiyorum... Ben de aracımı ilk aldığımda 20 TL.' na tamir edilebilecek küçük bir mastik çatlağı nedeniyle ön camının köşesinden su alıyordu. Tavanı çivi çakarak tamir etmeye çalışmak nasıl bir mantıktır ??? Yine de şanslısınız iyi ki tavana kiremit döşememişler... ;D
Dediğiniz gibi ufak tamirlerle hallolacak birsorunu geçiştirerek daha büyük hasarlara sebeb oluyorlar yazık milli servet.

atiladi' Alıntı:
Gerçek karavancıların karavanları genelde düzgün oluyor, karavanlar geçmişlerinde geçici karavancıların eline düştüğü için birde hor kullanılınca hayli yıpranıyor...Hele birde kampcılık anlamının dışında olan ticati ve kamusal karavanlarvar, inşaat şirketlerinde mühendislerin barınması için kullanılmış, adamlar yeri geliyor, kendilerini cezalandırılmış niteliyorlar..Birde yanlış hatırlıyorsam kurtadam uyarsın, mesela kurtadamın karavanı yabancı bir medikal grubun, Türkiyeye hibe ettiği istanbul böbrek vakfının gezici kontrol karavanıydı, bunlar 2003 yılında iki taneydiler, merterdeki siyami ersek böbrek hastanesine bağışlanmıştı ihale ile sattılar, ben o zaman ihale için gidip bakdığımda ihaleye bile girmedim, karavanı tanıdığım bir arkadaş aldı 1 sene semizkum kampingde kullandı, sonra başa çıkamayacağını anlayıncada sattı, bu tip hizmet, amaçlı karavanları tabiki kullananlarda hor kullanıyor, sonradan gerçek bir karavancının eline bir şekilde geçince, A'dan Z'ye soyulup elden geçmesi gerekiyor..Sn. Kurtadama Allah kolaylık ve sabır versin, karavan orjinal İngiliz Lunar, ingiliz lunar karavanları ingiltere genelde yağışlı bir havaya sahip olduğu için su yalıtımı yüksek karavanlar diye biliyorum, böyle detaylı bir revizyondan geçince güzel bir karavanın ortaya çıkacağını düşünüyorum...
Atilla bey teşekkürler ,sizin bu karavanı tanıyacağınızı tahmin ediyordum piyasada satılığa çıkmış bütün karavanları tanıyorsunuz yazılarınızın hepsi okudum.

Karavanın tavanı orjinalde ,en üste alıminyum levha onun altında iki adet 3mm kontraplak arası starafor preslenerek yapılmış ve belli aralıklarla panelin içine 4x2 cm ve 6x2cm taşıyıcı tahtalar konulmuş ben çürüyüp kırılan bu tahtalar yerine aynı ebatlarda alımınyum kutu profil kullandım birleştirme parçası olarakta galvanizli saçtan yaptığım parçayı kullandım birlestirme sırasında hem vida hemde farklı malzemeleri yapıştırma özelliği olan pl premıum kullandım.

10

11

12

13

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

SON KONULAR

Geri