Ayakkabı Önerisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan the north face Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,092
Yer
İstanbul
Merhaba Gezen-bilir ailesi;

Ben 18 yaşındayım yaşadığım bölge uygun olduğu ve doğayı çok sevdiğim için 2 senedir falan yürüyüşlere çıkıyorum. Erfelek şelalesi olsun, inaltı mağarası olsun yaklaşık bu güne kadar 20'ye yakın uzun soluklu yürüyüş yaptım. Fakat hep amatörce yaptığımdan dolayı ekipman edinmek aklıma gelmedi. Geçen ay erfelek şelalesine gidip 28 şelaleye birden tımanmaya yeltendim daha önce de 14'e kadar gidip daha sonra duvarlar dikleşince geri dönmek zorunda kaldım tek başıma olduğumdan risk almadım, bu sefer hepsine tırmanmaya yeltendiğimde yanıma bir arkadaşı da alıp tırmanışa başladık o kadar tepelerden düşmedim fakat 60 derece eğimli aşırı kaygan çamurlu bir patikadan kayıp yuvarlandım öyle ki ayakkabılarım çamur yüzünden kaymaya programlı hale gelmiş gibi oldu. Yuvarlanmamın sonucunda koluma darbe aldım ağrının dayanılmaz olması nedeniyle doktora gittim ve sol kolumun üst kemiğinin kırıldığını öğrendim.

Şimdi daha iyiyim fakat artık tırmanış için adam gibi bir ayakkabı almam gerektiğini anladım.

Bu durumda ihtiyaçlarım;

-Sığ suya bastığımda hemen su geçirmeyen
-Çamurlu patikalar, yosun tutmuş kayalarda kaymayan
-Hava alan

bir ayakkabı almak istiyorum çok profesyonel olmasına gerek yok. Siz değerli ve tecrübeli abilerim ne önerirsiniz ayakkabı seçimi için. Üst sınır olarak 200-220 tl diyebilirim önerilerinizi bekliyorum...

Etiketler

Ynt: Ayakkabı Önerisi

Bahsettiğiniz özelliklerin 3ünü bir arada bulunduran bir ayakkabı yok ne yazık ki.
Varsa da ben bilmiyorum.

Goretex astarlı bir ayakkabı su geçirmez hava alır ama tabanı yosunlu ve ıslak ortamlarda kaymama garantisi vermeyecektir.
Kauçuk tabanlı bir bot kaymayabilir ama bu tabana sahip bir ayakkabı da su geçirmeme ve/veya hava alma özelliği konusunda sizi yarı yolda bırakacaktır.

Bu arada geçmiş olsun. Bir sonra ki denemenizde güvenlik için ip kullanmalısınız.
Tabii ip ile güvenlik almanın yöntemlerini de öğrenmeniz gerekecektir.

Hmm dediğim gibi bu konularda daha çok yeni ve cahil düzeydeyim. Seneye istanbul üniversitesinde olacağım oradaki dağcılıkla ilgili doğa kulübünde girip bu iş için eğitim de alacağım umarım. Doğada bulunduğum her andan zevk aldığımdan kolum kaynadıktan ve doktordan olur aldıktan hemen sonra devam ettim yürüyüşlere malum yaz tatilindeyiz.

Peki bu noktada o zaman şunu söyliyeyim su geçirmemesini ikinci plana alırsak benim için çamurlu patikalarda yüzey tutuşu çok önemli bu nedenle sizin de belki kullanıp memnun kaldığınız hangi kauçuk tabanlı bot tercih etmeliyim...

Bende bunlara baktım sabahtan beri sizce hangisi uygundur ya da sizin kullandığınız var mı ?

http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Lafuma-Aravis-Su-Gecirmez-ve-Nefes-Alabilir-Yuruyus-Ayakkabisi_7466.html#0
http://www.adrenalinoutdoor.com/TRACKS-MID-CDry_7322.html#0
http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Mid-Tech-Goretex-Ayakkabi_6803.html#0
http://www.adrenalinoutdoor.com/Millet-Explorer-GTX-Ayakkabi_6572.html#0
http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-XTour-OutDry-Trekking-Ayakkabisi_6812.html#0
http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-XPansion-Climactive-Trekking-Ayakkabisi_6814.html#0
http://www.adrenalinoutdoor.com/Lafuma-Lafuma-XWalk-ACT-Climactive-Ayakkabi_6806.html#0

Hangisi uygundur bunlar arasından dediğim gibi bu işi profesyonel olarak yapmıyorum ama daha fazla bie yerimi kırmadan yapmaya niyetliyim... ;D

güzel konu,

sadece doğa yürüyüşü yapacaksanız ecco tavsiye edebilirim
çok sağlam ayakkabı

bir iki modelivar zaten yürüyüşe uygun,
her tarzda ayakkabı yapıyor
çok amaçlı kullanabileceğinizbir ayakkabıı
okulda doğada her yerde diğerleri gibi
tek amaçlı değil ben çok memnunum

AL1820' Alıntı:

siz çamurlu patikalarda denediniz mi kayma konusundaki başarısı nedir?

Hem vibram hem goretex kayma önleme ve su geçirmezlik açısından iyi öneriniz için teşekkürler

AL1820' Alıntı:

türkiyede temin edebileceğimiz yetkili satıcı var mı ?

ben bir tanesini yaklaşık6 sene birinide 4 senedir giyiyorum
tarlada çalışırkende giyiyorum traking dede, 10 numara ayakkabı
çamurda karda denedim kaymıyor, kar suyu yağmur suyu geçirmiyor
10 numara diyebilirim.

yinede sizin istediğiniz extrem ayakkabılardan olmayabilir.
türkiyede bir zamanlar vardı şu an bilemiyorum
çarşıda satıyorlardı bir arada cadede ve capitolde

AL1820' Alıntı:
ben bir tanesini yaklaşık6 sene birinide 4 senedir giyiyorum
tarlada çalışırkende giyiyorum traking dede, 10 numara ayakkabı
çamurda karda denedim kaymıyor, kar suyu yağmur suyu geçirmiyor
10 numara diyebilirim.

yinede sizin istediğiniz extrem ayakkabılardan olmayabilir.
türkiyede bir zamanlar vardı şu an bilemiyorum
çarşıda satıyorlardı bir arada cadede ve capitolde

dediğim gibi daha acemiyim düşüp kolumu kırınca işin ciddi olduğunu anlayıp iyi bişey istedim yoksa acemiyim ben daha bu işlerde..

Sayin the north face, yazdiklariniza binayen benimde su anda almayi dusundugum fakat Londra'da stogu biten (muadilleri bulunuyor fakat bu botu oven cok) bir bot var. Deneyimleri olan kisiler ayagi cok iyi sardigini, kaymayi asiri derecede azaltan bir kavucuk tabani oldugunu anlattilar, agirligi ise 1 kilo civarlarindaymis Botun adi: Scarpa Mustang GTX ayni zamanda su gecirmez bir ozellige sahip fakat saticilar kesinlikle kuru ortamda kullanilmasini tavsiye etmyor...

Umarim aradigini bulursun saygilarimla..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.