Atıcılık

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan troublemaker Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 165
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,980
Ynt: Atıcılık

valla silahlar süpermiş bende havalı bi tüfek alıp atıcılık yapmak istiyorum bana tavsiye edebileceğiniz istanbul avrupa yakasında havalı tüfek satan ve poligon tarzı biyer varmı

Etiketler

klorr' Alıntı:
annem kızıyo gerçege :smiley: yaa

buda benim tüfek

ramazan bey sizin tüfek baya iyimiş cok güzel görünüyo
bende böle bi alet almak istiyorum
sizce nerden bakmalıyım ve tahmini kaça maal olur

Arkadaşlar slug namlu bir pompalı düşünüyorum
Akkar karatay taktik konusunda bilgisi olan varmı
bir çok ülkeye ihraç edilen bir pompalı amacım
550 gibi bir rakkama satılıyor,remington 870 e baktım gerçekten
kaliteli ancak hem slug degil ve namlu çok uzun 76 cm hemde 1000 dolarcık

bugün bazı belgelerimi tamamladım ben de, ilk olarak Ankara'daki Atatürk Hastanesine gittim, sağlık belgesini sormak için. Oradaki memur kılığına girmiş çakal kadın bana 3 resim + 95-96 lira ücret karşılığında işlemleri başlatabileceğini söyledi. kendisine güldüm ve yok kalsın dedim. O fiyata Check-Up falan yaptırırım. Kaldı ki ücretin nereye gittiği bile muallak.
Ankara il sağlık müdürlüğünün ek binasına gittim Ulusta, zaten oradan alınıyormuş sadece (isteyene açık adresini verebilirim). 1 2 formalite icabı muayeneden sonra ücretsiz bir şekilde sağlık belgemi aldım + memur teyzelerden aldığım iltifatlar ve hoş sohbetleri de cabası ;D. böyle memurların hala var olmasını bilmek mutlu edici.
daha sonra adliyeye gittim 1 lira form için 5 lira da işlem ücreti 6 liraya da temiz kağıdımı aldım. İstanbula geçtiğim bir vakit ikametgahımı da alıp başvurmayı planlıyorum.
yalnız bu vergi dairesine ruhsat harcı gibi birşey yazmıyor emniyetin sitesinde yapılması gerekenlerde. bilgilendirir misiniz. onu da halledeyim vakitten kazanırım en azından ?

Degerli Arkadaslar,

Ben senelerce trap ,skeet,doppeltrap attim ayni zamanda trap hakemiyim ama av lisansimi yurt disinda alalidan beri bu hobimi

avda tatmin ediyorum.Sitemde yazmis oldugum av tipi trapi sizlere gönderiyorum daha genel bilgi isteyen mailde atabilir veya burada

yazabilir yanitlarim.
gönderen M.Erdem Yalcindag » Çrş 12. Mar 2008, 18:18
Degerli Arkadaslar,

AV-TRAP isminden de anlasildigi gibi Trap atisinin avdaki uygulamasidir.Silah elde dipcik kalca kemigiyle
hafif sekilde temasdadir.Sol el el kundaginin tutar fakat sikmamalidir nedeni bu el silaha yön veren yerdir.
Dolayisiyla el sikildiginda silahla dans etme olayiniz frenlenmis olur.Buda plaka takibini engeller yani rahat
saga ve sola rahat dönüs yapamazsiniz.Onun icicn silah tutulacak fakat sikilmayacaktir yani aport olayini elle
gerceklestirmis olacagiz.
Diger önemli nokta namlu ucu göz hizasinda olmalidir böyle olursa size sadece nisan almak düser.yani silahi omuzlama zamanini minimuma düsürmüs olursunuz buda avi daha cabuk yakalamaniza meydan verecektir. Silahinizi yere paralel tutsaniz bile yine namlu ucunu gözle temas ettirin,basari sizle olacaktir.Bu yazdiklarim tecrübelerimle sabittir.
Ayaklara gelince normal omuz acikliginda olmasi gerekir tabiki poligonda iseniz,dagda baska bir olay.Poligonda sol ayak sag atis yapanlar icin biraz önde iki ayak V seklinde olmali fakat sol ayak biraz öndedir.Hangi ayaga agirlik vereceginizi siz karar
vermelisiniz.Normal trapda sol ayaga sag ayaga nazaran daha fazla agirlik verilir yani %70 ön %30 arka ayakdadir.Bunun nedenide:Saga ve sola cikan sert plakalari daha rahat yakalamak yani dengeli dönüsü tam olarak uygulamadir.
Hareket daima belden yukari olmalidir yani kollar degil vücudun yukarisini döndürmek zorundasinizdir.Yani
silahla dans eder gibi bir harmoni yaratmalisiniz.Silah ve vücut beraberce hareket etmelidir.Gözlerinizin ikisinide
kullanirsaniz daha iyi olur.Zaten sporcu aticilarda bu olmalidir yoksa randiman %35-%40 hemen düser.Eger tek gözlü
kahramansaniz.Silahi yüzünüze aldiginizda sag el,omuz ve sag yanak bir ücgen olusturmalidir.Onun icin av tipi trap atislarind
-a silahin size uymasi cok önemlidir.Bu nedir yani dipcik boyu size uymalidir.Hatta almanlarin bir lafi var namlu atar,dipcik
vurur.Bilmiyorum anlatabildim mi?Eger silahiniz size uygun degilse allemi cihan olsaniz netice randiman vermez.
Arkadaslar bu konu cok önemlidir. Degerli arkadaslar olay fiziki olarak budur.
Birde psikolojik yönü vardir ki buda atistan cok önemlidir.Kendisine hakim olamayan bir atici icin atis olayi
bitmistir nedeni kendini kontrol altinda tutamamasidir.Dogal olarak sinirlenir sinirlenincede kaslar gerilir.Gerilen kaslar
hareketi engeller,rahat hareket edemeyen avci veya atici netice hüsran....Bu yüzden atici kendini mental olarak bu ise
alistirmalidir.Onun icinde fizik olarak güclü olmak gerekir.Haftada üc kez yüzme kaslari yumusatir.biraz agirlik direnci
artirir.Dolayisiyla bunlar aticiya yardimci unsurlardir.Beslenme,uyku faktörü..v.s
Ondan sonra yarisma bu kolay kazanilan bir olay degildir yani yarismalara gire gire bunu atici kazanir.Hani
yeni sürücü belgesi alanla senelrdir araba kullanan kisi arasindaki iliski gibi.Sonra her plaka bir yarisma olmalidir yani her
plakaya konsantre olmalisiniz yoksa yandaki kac vurdu,ban saga mi yoksa solami plaka cikacak diye düsünürseniz o anda is bitmistir sizin icin.Bu yüzden silahi aldiginizda her zaman ben böyle yaparim kendinizi bir yoklayin.Yani fizik olarak
hazirsaniz ve mental olarakta cagirin plakayi.Plakayi takibe alip gecerken tetige basiyorsunuz fakat hareket durmuyor yani
takibe devam.Bu arada plakayi namlu üzerinde görmelisiniz.Tabi bu plakanin pozisyonuna göre degisiklik kazanir.Örnegin
yükselen bir plakayi kapatmaniz yani görmemeniz gerekir tabi bu arada plaka ucus sürati ,o anki hava sarti v.s durumu etkileyen etmenlerdir.Simdi deminki konuda silahla takip gectik tetige bastik örnegin 1.atisda vuramadiginiz plakayi 2.
atisda vurma olasiligini artirmis oluyorsunuz. Neden:Silah ve siz durmamis hareket halindesiniz.Bazen atici vurdugunu zanneder silahi hemen indirir ve MANKE(No BOARD).Ama bu söyledigim uygulamada bir antreman seklidir atis icinde yapilan.
p1010174us0mt5va7.jpg

p1010161ox9fa9.jpg

p1010176yb7ad7.jpg

egitatis280508085ys2.jpg

egitatis280508086wt6.jpg

egitatis280508087ll7.jpg

egitatis280508088uh7.jpg

egitatis280508089nn1.jpg
www.avci43.de

Mustafa erdem Yalcindag' Alıntı:
Degerli Arkadaslar,

Ben senelerce trap ,skeet,doppeltrap attim ayni zamanda trap hakemiyim ama av lisansimi yurt disinda alalidan beri bu hobimi

avda tatmin ediyorum.Sitemde yazmis oldugum av tipi trapi sizlere gönderiyorum daha genel bilgi isteyen mailde atabilir veya burada

yazabilir yanitlarim.

Mustafa bey çok teşekkür ederiz, bu arada resimlerdeki tüfek 20 kalibre mi ?

Arkadaşlar daha önce açılan bir avcılık başlığında yaşanan ve hakaretleşmeye varan tatsız bir tartışma neticesinde başlığı kaldırmak zorunda kalmıştık. Bu nedenle atıcılık konusunda başlık açılması bizi biraz kaygılandırdı.

Sizden ricamız, konunun mümkün olduğunca, avcılıktan ziyade atıcılık konusu içinde kalması ve aynı sıkıntıların yaşanmaması için başlığa av sırasında çekilmiş görüntülerin -özellikle hayvan görüntülerinin- eklenmemesidir.

Konunun bir süre kaldırılmış olmasından dolayı özür diliyor, keyifli forumlar diliyoruz. :smiley:

Bence bu tüfek olayıda aynı arazi aracı seçmek gibi.Eğer av içinse otomatik,çifte vb uzun namlulu tüfekler uygun fakat yok sadece dağda ovada atmak ya da sadece güvenlik içinse pompalılar düşünülmeli.Yeni tüfek alıcak arkadaşlar bunu dikkate almalı bence.

Wolverine-Grand Cherokee' Alıntı:
Bence bu tüfek olayıda aynı arazi aracı seçmek gibi.Eğer av içinse otomatik,çifte vb uzun namlulu tüfekler uygun fakat yok sadece dağda ovada atmak ya da sadece güvenlik içinse pompalılar düşünülmeli.Yeni tüfek alıcak arkadaşlar bunu dikkate almalı bence.

işlemler tamamlandıktan sonra, tüfek almayı planlıyorum önümüzdeki haftalarda. akkar maxi mag modelinde karar kıldım, pompalı. av ve trap için zor olur dendi, ama imkansız değil mesai harcamak lazımmış. beğendiğim modelin namlu uzunluğu 71 cm. av tüfeği gibi. kendimi biraz geliştirince trap vurabilirim gibi düşünüyorum. ne de olsa ikisi de ateş ediyor. eğitim işi. traplerle başa çıkabilirsem bir avcılık belgesi de düşünüyorum. pompalı tüfekler daha çok hoşuma gitti baktığım katologlarda ve dükkanlarda. 5+1 fişek kapasitesi var, ilk iş ateş attikten sonra tüfeği kurmada serilik kazanmam lazım.

bu arada bu cuma kısmetse ruhsat için başvurmuş olacağım. almam ne kadar sürer ve benim adıma bir başkası alabilir mi ruhsatımı.

Tahminen 2 ile 3 hafta arası sürer(aslında daha erkende olabilir fakat ilgili kurumlarda bitiyor mevzu).Sizin almanız gerekiyor aslında fakat eğer gitme durumunuz zorsa ya da herhangi geçerli bir sebep belirtirseniz bir yakınınızda alabilir.Benim tavsiyem yerlilerde Sarsılmaz yabancılarda Winceshter.Tabi bu yazdıklarım pompalılar için.

otomatik tüfek kullanan biri olarak pompalıyla çıktığımda çok zorluk çekiyorum atış yaptıktan sonra insan kurmayı unutuyor otomatiğe alıştığımız için zor oluyor ve pompalı genelde büyük avlarda kullanılıyor çünkü tutukluk yapma gibi bir sorunu yok ama otomatik tutukluk yapabiliyor..saygılarımla

Wolverine-Grand Cherokee' Alıntı:
Tahminen 2 ile 3 hafta arası sürer(aslında daha erkende olabilir fakat ilgili kurumlarda bitiyor mevzu).Sizin almanız gerekiyor aslında fakat eğer gitme durumunuz zorsa ya da herhangi geçerli bir sebep belirtirseniz bir yakınınızda alabilir.Benim tavsiyem yerlilerde Sarsılmaz yabancılarda Winceshter.Tabi bu yazdıklarım pompalılar için.

benim için ilk etapta fiyat önemli. yabancı tüfekler pahalı benim için, sarsılmaz da öyle, ikinci el düşünmüyorum. akkar sanırım yeni yeni popüler olan bir marka, güvence de aldım birçok yerden. fiyatı da oldukça iyi. tüfeği de incelediğimde hoşuma gitti. benim için başlangıç seviyesi olacak çok ciddi birşey almama gerek yok. zaten ruhsata 6 adet tüfek işleniyormuş diğer 5 inde düşünürüz markayı kaliteyi ;D

konuralp_niva' Alıntı:
otomatik tüfek kullanan biri olarak pompalıyla çıktığımda çok zorluk çekiyorum atış yaptıktan sonra insan kurmayı unutuyor otomatiğe alıştığımız için zor oluyor ve pompalı genelde büyük avlarda kullanılıyor çünkü tutukluk yapma gibi bir sorunu yok ama otomatik tutukluk yapabiliyor..saygılarımla

evet biraz manuel ve otomatik araç durumu gibi sanırım. ben oldum olası otomatik araç sevmemişimdir. kontrol bende olmalı. atıcılıkta da bu şekilde olacak sanırım :smiley: tabi ki artıları ve eksileri var bu durumun.

Ben çok zorda kalmadıkça avlanmam(misal yaban domuzu gibi).Benim ki daha çok atıcılığı geliştirmek üzerine.Bu yüzden pompalı tercihim.Otomatik olarak Sarsılmaz Concorde kullanıyorum şu ana bir kez bile tutukluk yaşamadım sanırım bu biraz tüfeğin yapısı ve bakımıyla alakalı olsa gerek.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.