At Lastik Seçim Yanlışları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cyberling Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 22,404

cyberling

Yeni Üye
TÜM ARKADAŞLARA SELAMLAR AT LASTİK SEÇİMİ AYNI AVCILARIN FİŞEK SECİMİ GİBİ UZAR GİDER KİM NEYİ BİLİYORSA DOGRU BİLİR AT LASTİK TAKACAK KİŞİNİN ÖNCE KENDİNİ FİZİBİLİTE ETMELİ NE KADAR ARAZI NE KADAR YOL ARAZİDE KENDİ ARASINDA AYRILIR AĞIR ARAZİ BİRDE YAYALA VEYA KÖY YOLLARI GİBİ MUT LASTİKLERİ ZATEN DUSTERE KESİNLİKLE ÖNERMİYORUZ LASTİK NE KADAR GÜÇLÜ OLURSA OLSUN AKİS KAFALARINI VE AKİS BİLYALARINI DAGITIRSIN SONUÇTA BİR JAPON YADA AMERİKANLA EŞ TUTULAMAZ BFG TA 215 70 16 LASTİK GÜZEL AMA ENSON HAFİF YAGAN YAGMUR SONRASI ATTIGIM 3 SPİNDEN SONRA BENDE BİTTİ ÇÜNKİ ISLAK ZEMİN DİYE BİR ŞEY YOK AMA ARAZİDE İYİ HAKKINI YEMEYELİM FAKAT GEL GELELİM COOPER AT3 ÇIKTI KARŞIMA UZUN ARAŞTIRMALAR SONUÇU VE KAZANDIGI EN İYİ AT LASTİK ÖDÜLÜNÜDE KATARSAK ELDE ETMEM KAÇINILMAZ OLDU ARKADAŞLAR NE BİR UĞULTU NE BİR YAKIT ARTIŞI HİÇ BİR ŞEY YOK YAZ KIŞ BİN ÜSTELİK BF GİBİ ÇAMUR TAŞ DOLDURMUYOR TEKERE TABİKİ BUNLAR BENİM GÖRÜŞLERİM YARDIMCI OLABİLDİYSEM SAYGILAR
LASTİGİN FİYATI ŞU AN 375 TL ADETİ

Etiketler

Ynt: At Lastik Seçim Yanlışları

Öncelikle geçmiş olsun.
Hiçbir AT lastikten, standart lastiğin asfalt performansını beklememek gerek.
Nasıl standart bir lastikten arazide AT lastik performansı alamıyorsak, ATden de konfor/tutuş/tüketim disiplinlerinde standart performansı alamayız.

Örnek; Dusterla asfaltta ıslak zemin 80 km frenlemede lastikler degistirildiginde 6 metre oynuyo.

cyberling' Alıntı:
TÜM ARKADAŞLARA SELAMLAR AT LASTİK SEÇİMİ AYNI AVCILARIN FİŞEK SECİMİ GİBİ UZAR GİDER KİM NEYİ BİLİYORSA DOGRU BİLİR AT LASTİK TAKACAK KİŞİNİN ÖNCE KENDİNİ FİZİBİLİTE ETMELİ NE KADAR ARAZI NE KADAR YOL ARAZİDE KENDİ ARASINDA AYRILIR AĞIR ARAZİ BİRDE YAYALA VEYA KÖY YOLLARI GİBİ MUT LASTİKLERİ ZATEN DUSTERE KESİNLİKLE ÖNERMİYORUZ LASTİK NE KADAR GÜÇLÜ OLURSA OLSUN AKİS KAFALARINI VE AKİS BİLYALARINI DAGITIRSIN SONUÇTA BİR JAPON YADA AMERİKANLA EŞ TUTULAMAZ BFG TA 215 70 16 LASTİK GÜZEL AMA ENSON HAFİF YAGAN YAGMUR SONRASI ATTIGIM 3 SPİNDEN SONRA BENDE BİTTİ ÇÜNKİ ISLAK ZEMİN DİYE BİR ŞEY YOK AMA ARAZİDE İYİ HAKKINI YEMEYELİM FAKAT GEL GELELİM COOPER AT3 ÇIKTI KARŞIMA UZUN ARAŞTIRMALAR SONUÇU VE KAZANDIGI EN İYİ AT LASTİK ÖDÜLÜNÜDE KATARSAK ELDE ETMEM KAÇINILMAZ OLDU ARKADAŞLAR NE BİR UĞULTU NE BİR YAKIT ARTIŞI HİÇ BİR ŞEY YOK YAZ KIŞ BİN ÜSTELİK BF GİBİ ÇAMUR TAŞ DOLDURMUYOR TEKERE TABİKİ BUNLAR BENİM GÖRÜŞLERİM YARDIMCI OLABİLDİYSEM SAYGILAR
LASTİGİN FİYATI ŞU AN 375 TL ADETİ

Cooper Discoverer AT/3 kullanıyorum, yaklaşık bir sene oldu alalı.
Dediğiniz gibi bir durumla karşılaşmadım, yol gürültüsü ve yakıt sarfiyatı olumsuz yönde etkilendi. Yakıt sarfiyatı yaklaşık 0,5 Lt arttı. Asfalt sesi düşük hızlarda pek fark etmiyor gibi, ama 80 - 100 km lerde eski lastiklerime (Michelin) göre arttı.
Şikayetçi değilim, lastikleri alırken biliyordum zaten bunları. Arazide ise çok memnunum. Kar performansı gayet iyi sayılır, Geçen sene Aralıkta Kartalkaya ya çıkıp indim, hiçbir sıkıntı olmadı.
Genel olarak oldukça başarılı lastikler, ama tabiatı gereği asfalt sesi biraz var, ve yakıt sarfiyatını az da olsa olumsuz etkiliyor.

EVET TABİKİ KULLANDIGINIZ LASTIĞİN DP ORANINI BİLMİYORUM AMA KULLANDIGIMIZ ASVALT DİYE TABİR ETTİGİMİZ YOLLARDA NE KADAR ASVALT ODA TARTIŞILIR BİR YERE GİRİYORSUN SES YOK BİR YERE GİRİYORSUN YOLUN TAŞLARI ÇIKMIŞ EN KRAL ARABAYI GETİRSEN BAGIRARAK KONUŞUYORSUN MİCHELİN ALMAN YOLLARINA GÖRE YAPILMIŞ PÜRÜRSÜZ BETON YOLLLAR BİZİM MEMELEKET ÇOK İLERLEDİ DİYORLAR AMA HALA EN GERİDEN GELENLERİN ARASINDA YIZ BAKIN HALA DUSTER 2,0 BİLE YOK HİNDİSTANDA BİLE RENO ARMALI SATIYORLAR 1,5 DCİ DUSTERİ .NEYSE KONUMUZA DÖNELİM AT LASTİK KULLANAN ARKADAŞLAR MUTLAKA NİSAN AYINDAN SONRA SÖKMELİ EKİM AYINDA TAKMALI ARADAKİ YAZ YAGMURLARINDA YAGAN YAGMUR YOL TOZLU OLDUGU İÇİN BALÇIKSI BİR YAPI ALIR BUDA AT LASTİKLERİN TUTUNMA DİRENCİNİ DÜŞÜRÜR ALLAH KİMSEYE VERMESİN KAZA BELA ZİRA AİLELERİMİZİDE BİNDİRİYORUZ ONUN İÇİN SÜREKLİ AYNI ARAÇI KULLANAN ARKADAŞLARA TAVSİYEM YAZIN YAZ KIŞIN KIŞ LASTİGİ KULLANMAK DUSTERDE EN UYGUN LASTİK COOPER AT 3 ARKADAŞLAR ARAŞTIRAN KULLANAN ARKADAŞLAR BİLGİ VERİRSE SEVİNİRİM.

cyberling' Alıntı:
EVET TABİKİ KULLANDIGINIZ LASTIĞİN DP ORANINI BİLMİYORUM AMA KULLANDIGIMIZ ASVALT DİYE TABİR ETTİGİMİZ YOLLARDA NE KADAR ASVALT ODA TARTIŞILIR BİR YERE GİRİYORSUN SES YOK BİR YERE GİRİYORSUN YOLUN TAŞLARI ÇIKMIŞ EN KRAL ARABAYI GETİRSEN BAGIRARAK KONUŞUYORSUN MİCHELİN ALMAN YOLLARINA GÖRE YAPILMIŞ PÜRÜRSÜZ BETON YOLLLAR BİZİM MEMELEKET ÇOK İLERLEDİ DİYORLAR AMA HALA EN GERİDEN GELENLERİN ARASINDA YIZ BAKIN HALA DUSTER 2,0 BİLE YOK HİNDİSTANDA BİLE RENO ARMALI SATIYORLAR 1,5 DCİ DUSTERİ .NEYSE KONUMUZA DÖNELİM AT LASTİK KULLANAN ARKADAŞLAR MUTLAKA NİSAN AYINDAN SONRA SÖKMELİ EKİM AYINDA TAKMALI ARADAKİ YAZ YAGMURLARINDA YAGAN YAGMUR YOL TOZLU OLDUGU İÇİN BALÇIKSI BİR YAPI ALIR BUDA AT LASTİKLERİN TUTUNMA DİRENCİNİ DÜŞÜRÜR ALLAH KİMSEYE VERMESİN KAZA BELA ZİRA AİLELERİMİZİDE BİNDİRİYORUZ ONUN İÇİN SÜREKLİ AYNI ARAÇI KULLANAN ARKADAŞLARA TAVSİYEM YAZIN YAZ KIŞIN KIŞ LASTİGİ KULLANMAK DUSTERDE EN UYGUN LASTİK COOPER AT 3 ARKADAŞLAR ARAŞTIRAN KULLANAN ARKADAŞLAR BİLGİ VERİRSE SEVİNİRİM.

Tecrübelerinize göre BFG yağmurda kaydı peki Cooper için ne diyeceksiniz? Bu lastiğin iyi olduğunu söylerken yağmurda spin attırmaz diyebiliyormusunuz? Ayrıca BFG ile sipin attığınızda altınızda farklı bir AT veya normal lastik olsaydı spin atmazdım diyebiliyor musunuz? Şahsi görüşüm BFG ile Cooper AT3 performans açısından yan yana bile gelemez. BFG herhalükarda üstündür Cooper'dan. Eğer iyi bir AT istiyorsan iyisini alacaksın, yok arasına taş girmesin, yağmurda kaydırmasın veya fiyatı pahalı olmasın biraz da iş görsün diyorsan AT lastik aldım kullanıyorum dememelisin çünkü o kullandığın lastiğin 4 mevsim lastikten çok da bir farkı olmayacaktır.

Ben vakti zamanında bunları çok araştırmıştım sonunda asfalt lastiklerinin iyi olduğuna karar verdim.
Ne de olsa alt tarafı gezmeye gidiyoruz, çamurda araba yüzdürenlerle aynı lastikleri kullanmamıza gerek yok...
Tabi bu kararınızı uygun olmayan bir zemine girdiniz mi lastikler size hatırlatır, ama çok üzülmezsiniz öteki lastik te 200 metre sonra hatırlatacaktı zaten, kaçış yok. Ayrıca çamura biraz batmak asfaltta spin atmaktan iyidir.

SAYIN AHMET BEY COOPER TAKTIM TAKALI HER YAGMURDA HAFİF VİRAJ FİRENLERİYLE BİZZAT DENEDİM VE EN UFAK BİR İVME SAPTAMADIM LASTİKTE TIRTIKLI BİR KARKAS YAPI VAR VAR VE BU TUTUYOR HEE İYİSİNE GELİNCE YADA KALİTELİSİNE DEYİNCE O TARTIŞILAMAZ ŞEKİLDE COOPER LASTİKLER DAHA KALİTELİ BFG FİYAT 325 TL COOPER AT3 375 TL ZATEN PAHALI VE ÖMRÜ DAHA UZUN BİR ST VEYA BİR STT İLE ÇEKİŞECEK BFG VARMI KULLANAN ARKADAŞLAR DA KIYASLASIN AT3 KULLANMIŞ BİRİ BİR DAHA BFG TAKMAZ ARABASINA İSTERSENİZ İYİCE ARAŞTIRIN İKİSİNİDE KULLANMIŞ ARKADAŞLARI ALLAH KORUSUN KİMSENİN BAŞINA KÖTÜ ŞEYLER GELMESİNİ İSTEMEYİZ HE BU ARADA SPİN ATTIGIM ARAÇ 3,5İNÇ YÜKSELTME KİTLİ BİR ARAÇTI ONUDA BELİRTEYİM ARKADAŞLAR

cyberling' Alıntı:
SAYIN AHMET BEY COOPER TAKTIM TAKALI HER YAGMURDA HAFİF VİRAJ FİRENLERİYLE BİZZAT DENEDİM VE EN UFAK BİR İVME SAPTAMADIM LASTİKTE TIRTIKLI BİR KARKAS YAPI VAR VAR VE BU TUTUYOR HEE İYİSİNE GELİNCE YADA KALİTELİSİNE DEYİNCE O TARTIŞILAMAZ ŞEKİLDE COOPER LASTİKLER DAHA KALİTELİ BFG FİYAT 325 TL COOPER AT3 375 TL ZATEN PAHALI VE ÖMRÜ DAHA UZUN BİR ST VEYA BİR STT İLE ÇEKİŞECEK BFG VARMI KULLANAN ARKADAŞLAR DA KIYASLASIN AT3 KULLANMIŞ BİRİ BİR DAHA BFG TAKMAZ ARABASINA İSTERSENİZ İYİCE ARAŞTIRIN İKİSİNİDE KULLANMIŞ ARKADAŞLARI ALLAH KORUSUN KİMSENİN BAŞINA KÖTÜ ŞEYLER GELMESİNİ İSTEMEYİZ HE BU ARADA SPİN ATTIGIM ARAÇ 3,5İNÇ YÜKSELTME KİTLİ BİR ARAÇTI ONUDA BELİRTEYİM ARKADAŞLAR

Küçük harfle yazarsanız daha rahat okuruz.
Teşekkür

http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=ORAT
Linkte verilen anket sonuçlarını dikkatinize sunarım arkadaşlar. En güzeli bir kaynağa dayandırmak. Artık tercih sizlere kalmış.

Paperman' Alıntı:
http://www.tirerack.com/tires/surveyresults/surveydisplay.jsp?type=ORAT
Linkte verilen anket sonuçlarını dikkatinize sunarım arkadaşlar. En güzeli bir kaynağa dayandırmak. Artık tercih sizlere kalmış.
nerden bulduysaniz emeginize saglik cok iyi bi paylasim olmus

Sent from my iPhone using Tapatalk

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR