Aramızda kaç kişi dürüst olmayan yada dert anlamayan ustadan mağdur oldu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mlh_Zj Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,298
Ynt: Aramızda kaç kişi dürüst olmayan yada dert anlamayan ustadan mağdur oldu?

Mlh_Zj' Alıntı:
Haklısınız Ali Bey. Ancak bu tür şeyleri kurumsal sayılabilecek özel servislerden daha çok gördüm. Sanırım iyi niyetin ve kurumsal görünmenin güvenilirliğinin kullanılması diyebilirim buna..

özel servislerde hakkınızı tüketici mahkemelerine başvurarak ararayabileceğinizi düşünüyorum,
diğer servislerde ne fiş var ne fatura var

Etiketler

AL1820' Alıntı:
özel servislerde hakkınızı tüketici mahkemelerine başvurarak ararayabileceğinizi düşünüyorum,
diğer servislerde ne fiş var ne fatura var

bu %18 lik kdv üstüne birdaha %18 lik kdv ekleme mevzusunda sanırım mahkemede hesaplaşacağız

PIKACU' Alıntı:
96 blazer sahıbıyım.aracımı ılk aldıgımda ufak tefek masrafları ıcın amerıkancılara gıderdım.10 lıralık sey ıcın 100 lıra alırlardı.ee abı amerıkan bu derlerdı.gecırmek ıcın ıyı bır fırsat amerıkan sahıbı olmak.:smiley: ama son 5 senedır kartalda evımın yakınındakı halıl ustayla gıdıyorum.gercekten ısının uzmanı tam bır beyın.her zaman nokta atısı yapar sorunumu cozer ve benı mutlu eder.butun lazım olacak parcaları ben alırım.opel renault tofas ıscılıgı ne ıse bendende o ıscılıgı alır.tek sorunum aracın 1-2 saatlık ısı oldugunda aracı bırakırım aksam 7 de alıcam derım ama 7 de gıttıgımde arac hazır degıldır ve yenı baslar.cogu zamanda boyle olmustur ıslerının yogunlugundan dolayı.5-6 ay once bu sebepten dolayı cıddı bır tartısmaya gırerek bırdaha gelmeyecegımı soyledım.ve bı kac gun sonra kafamı taslara vurdum nerden tartıstım halıl ustayla hay aklıma falan dıye dızlerımı dovdum.2 aracım problemlerı ıcın gezmedıgım usta , haybeye odedıgım paralardan dolayı cok pısman oldum bu durumdan.haklı olmama ragmen kendısınden ozur dıledım.

halıl ustam cok pısmanın 1 gun degıl 2 gun kalsın arac.yeterkı sen yap saatlercede beklemeye de razıyım..aslında bunu ıtıraf.com a yazmam gerekırdı.:smiley:

kartal bolgesınde olanlara kesınlıkle tavsıye ederım.parcalanmazsınız uzulmezsınız mutlu olursunuz.

İstanbulda olduğumda muhakkak uğrayacağım bu ustaya o halde

türkiye'de anlamadığım şeylerden biri bir yığın makine müh. gider 1500 tl'ye çalışır ama kendi tamiranesini açmayı düşünmez valla gelince ciddi ciddi oto elektronikçisi açmayı düşünmeye başladım millete atılan kazıkları okuya okuya.
sorun ustanın dürüst olmamasından daha acı sorun ustanın usta falan olmaması aslında. oto elektroniği ve mekatronik konusunda tam facialar zaten.

amadeus99' Alıntı:
türkiye'de anlamadığım şeylerden biri bir yığın makine müh. gider 1500 tl'ye çalışır ama kendi tamiranesini açmayı düşünmez valla gelince ciddi ciddi oto elektronikçisi açmayı düşünmeye başladım millete atılan kazıkları okuya okuya.
sorun ustanın dürüst olmamasından daha acı sorun ustanın usta falan olmaması aslında. oto elektroniği ve mekatronik konusunda tam facialar zaten.

şiddetle katılıyorum. üniversite bilincine herhangi birinin bile açacağı bir tamirhane , güzel standartlarda olacaktır. en basitinden , service manual okuya okuya ekipman olsa aracı tamir edebilecek bilgi kaynağım oldu. ustaya gidiyorsun bak adam şunu şu torkla sık demiş diyorsun , adam gerek yok diyor , bir de çok biliyorsun diye tersliyor. tabii chrysler mühendisleri cahil bizim ilk okul mezunu 'usta' kadar bilmiyor ondan yazmış öyle...

amadeus99' Alıntı:

Mlh_Zj' Alıntı:
şiddetle katılıyorum. üniversite bilincine herhangi birinin bile açacağı bir tamirhane , güzel standartlarda olacaktır. en basitinden , service manual okuya okuya ekipman olsa aracı tamir edebilecek bilgi kaynağım oldu. ustaya gidiyorsun bak adam şunu şu torkla sık demiş diyorsun , adam gerek yok diyor , bir de çok biliyorsun diye tersliyor. tabii chrysler mühendisleri cahil bizim ilk okul mezunu 'usta' kadar bilmiyor ondan yazmış öyle...

Yazılabilme olanağı olsa, milyonlarca yazı gelir buraya; o denli çok mağduriyet var ki güzel ülkemde...

Görüşünüzü çeşitli ortamlarda dile getirdiğim için, bir iki söz de ben edeyim.

Bizde, hele eskiden, "kalem erbabı" olup, hazineye elini sokup (devletten maaş alarak) yaşamak, insanımız için hep önemli olmuştur. Bir halt olmasanız bile, bir şekilde "kamuya kapağı attığınız" takdirde, yaşamınız garantidir; "ideal damat adayı"sınızdır bu arada üstelik. Bu anlayış, Osmanlı'dan bu yana adeta insanların genlerine işlemiştir.. ???

Durum böyle olunca, okuyan insanımızın hemen tümünde, kendi işini yapmak yerine, bir yere özellikle de kamuya kapağı atarak kendini garantiye alma, adeta içgüdüsel bir davranış olmuştur. Öyle olunca, belki de kamudan kat kat daha çoğunu (akçalı olarak) kazanabilecek yetenekli mühendislerimiz, "memur olma" peşinde koşmaktalar. Bir de anlayış böyle olunca, "usta olmak" pek makbul birşey olarak görülmemektedir hala toplumumuzda. Demem o ki, "statü kaygısı" da çok önemli olmada.

Kuşkusuz, eğitim sistemimizin de çok büyük kusurları da var bu işte. Bizde eğitim, genelde teoriktir; pratik ya azdır ya da yoktur, yani yaşamdan kopuktur. Oysa, "eğitim, üretim içindir!" Pratik yap(a)mayan, kadavra görmeyen hekimler, ağacı tanımayan ziraat mühendisleri, tarlanın alanını hesaplayamayan matematik öğretmenleri...vb Bu durum, kendine güvensiz meslek insanları (aslında topumun tümü öyle ya..) yetişmesine neden olmakta. Kısaca, hem kendine güvenememe, hem de statü kaygısı... vb nedenlerle, bizde "mühendis usta"ları görmemiz, yakın bir gelecekte olur mu bilmem?.. :-\

Tarihimizin yalnızca kısa bir döneminde (Cumhuriyet'in ilk dönemi) 25.000 mezun veren "Köy Enstitüleri" , bu değerlendirmenin dışında insanlar (köy önderleri) yetiştirmiştir. Üstelik Dünya tarihine bu özgün örneği de biz vermişiz ama sürdür(e)memişiz. :( Tümü köy ilkokulu mezunu, köy çocuğu ve eğitim süresi 5 yıl olan bu okullardan mezun ilkokul öğretmenlerinin Türkiye düşünsel yaşamına neler kattığına bir bakmak gerek. Ben böyle bir öğretmenin (Kızılçullu Köy Enstitüsü mezunu) öğrencisi olma şansına sahip oldum, mutluyum...

İlkokulu, ortaokulu arka kapıdan bitirmiş insanların usta olduğu yerde (az eğitimli ama işini iyi yapanları tenzih ederim), bu iş bu denli olur ancak. Bu olumsuz tabloya, bir de günümüzdeki genel geçerli anlayışları ve kötü rol modelleri de eklersek, işimiz zor. :( Meslek sahibi olmak, adım adım mesleğinde yükselmek, kurumsallaşmak...vb artık makbul değil; başkasını aşağıya çekerek, omuzlarına basarak, kısaca başkasını yok ederek ayakta kalmak, geçerli. Tünelin ucunun görünmediği, haklı olanın kazan(a)madığı...vb gerçek değil de algı bile olsa, insanlar birbirlerine karşı çok acımasız olabiliyor sonuçta. Bir de "pasta" küçük ve eşitsiz dağıtılıyorsa, pay alabilmek için insanlar, en kolay yol olan siyaseti araç olarak kullanmaya çabalarlar. Çevrenize bir bakın, milletvekili, belediye başkanı, meclis üyesi...olmak isteyen ne denli çok değil mi? ???

Haydi mühendisler, giyin tulumları!..

Cavid Sezen
Not: Ben de bir kamu emeklisiyim...

mlh_zj arkadasım senın aractakı problem benım aracımdada oldu herkes bırseyler soyledı aynen sogukken tek mars araba alıyordu sonrasında araca ıkı yerde arıza cıktı bırı krank sensoru ıkıncısı şafrj dınamosu ıkısı yapıldıktan sonra sıcakken ve sogukk ken aynı tek marş aklında olsun kontrol ettırmendeyarar var selamlar

ilk kazığım: su girmiş motara , bir şey olmaz çalıştır devam et diyen usta yüzünden motor gitti.
ikinci kazığımda : o motoru yaptırmak için gittiğim ustadan oldu 3500 liradan başlamıştık 12000 liraya g*tü zor kurtardım.
ikisinede hakkımı bu dünyada helal etmedim.

o zaman bugün aracımın sorunları için detaylıca incelediğimizde nasıl bir şeyle karşılaştık söyleyeyim. Eski usta araca gres basmamıs... Art niyet aranmalı mı?

Sitenin en çok rağbet görecek konu başlığı bence.

bende uzun yıllardır sık yerdeğiştirdiğim için gittiğim yerlerde deneme yanılma yolu ile bulduğum ustaları ağlaya ağlaya terk etmek zorundakalmaktan dertliyim. Ancak 2010 yılında İstanbula geri geldiğimde nadir bulunan arabalardan biri olan wagoneer V8 otomatik sahibi olarak kara kara düşündüm. Tanıdığım çok iyi bir usta vardı ona güveniyordum. ama çay içmeye gittiğimde sanki biraz çekingen yaklaştı bana. bir iki detay soru ile muhabbeti derinleştirdikten sonra anladımki bu ustadan bana fayda yok. sonra çok tesadüfi bir şekilde Beyoff un organizasyonunda Orçun usta ile tanıştım. birçok maharetini anlatmak mümkün ama en önemlileri çok dürüst. haddinden fazla titiz bu yüzden işleri uzun sürmesine rağmen yaptığı işlerde mükemmel.

şöyle bir örnek vereyim.
1975 V8 5.9 wagoneer ime yedek parça olması için 7 yıldır yol kenarında yattığını bildiğim ve gözümün önünde eriyen bir 1966 V8 5.7 wagoneer aldım. çekicinin sırtında Orçun ustaya getirdim. motor bölümünün manzarası şöyle idi radyatör karbüratör distribitör manifolt yoktu. Orçun bana aman abi indirme hemen bir yıkamacıya götür iç dış motor alt ne varsa yıkat sonra getir dedi. benim amacım yedekparça olarak aldığım arabadan arazi şanzımanını alarak eski aracıma takmaktı. ama olmadı çünkü 3 gün sonra geldiğimde bizim yedek parça bir küheylan olarak hazır bekliyordu. bir hafta sonra off-road oyunlarına katıldım 10 a yakın geziye gittim sadece sileceğimin biri yok o sıkıntım var. diyeceğim odurki 7 yıl yatmış arabayı bir sürü parçası bagajdan çıktığı için parçalanmasına kıyamıyarak 3 gün içinde hayata geçiren usta benim gözümde ustadır. bütün yağlar ve yedek parçalar dahil istediği parada 500 lira idi. tekrar teşekkür ederim Orçun usta.

bende birşeyler karalayayım bu konuda
koç mühendisliğin meşhur araçlarından olan 1990 model doğan l aracım çekmiyor çok yakıyor hararete yelteniyor diye hadi bir tamirci esnaf arkadaşa şuna bir ayar çek diye durumu anlattım
hemen arkamızdaki sokakta olan bu arkadaşa aracı sabah bıraktım akşam üzeri aldım
bana sibop ayarı yaptığını bujileri ve kablolarını değitiğini ve bu araca bu kadar işçilik yapılabileceğini güya motorun bitik olduğunu söyleyerek beni yolladı.tabiki sorunlar hallolmadı bende kendim üşendiğim sebebini bildiğim konu olan arıza için kollarımı sıvadım ve işe koyuldum
motor kayışını söktüm grang poli sini söktüm egzantirik kayışını söktüm ve sente atlamış olan aracımın sentesini tekrar yerine getirerek tekrar topladım ve sonuç mükemmel.
bu kadar basitti.bu kadar basit bir motorda bizim ustamız sibop ayarı yaparken bir sentesine bile bakmaya tenezzül etmemiş vede üstüne bana senin motor bitik deyip çıkmıştı.
yurdum tamircisi işte ne yapacaksın...

Konu açılmışken bende düşüncemi belirtmek isterim;

Ülkede doğru düzgün bir istihdam veya iş kurmak isteyene yönelik politika olmazsa insanlar mecburen okul bitince bir işe kapak atma planı yapar, yapacaktır da.

Üniversite okumak artık eskisi kadar kolay ve masrafsız değil.Okullarda verilen eğitim de eskisi kadar kaliteli değil. Okullara öğrenci otursun diye sıra bile almadan kontenjanları sırf icraat yapıyoruz diye %200 lere kadar artırdılar. Özel okul veya namı diğer vakıf üniversitelerini pompaladılar.

Sonuç ne oldu; Yetişkin akademisyenler emekliliklerini alıp birer birer özel üniversitelere geçtiler onların yerinde kalan boşluklara da deneyimi veya niteliği tartışmalı asistanlar bir şekilde terfi ettirildi. Öğrencilerde tıkış tıkış sınıflarda hocayı bırakın hocanın asistanını bile görmeden proje-ders uğraşıp duruyorlar.

Şimdi burdan mezun olan kişi birde bunun üzerine özel işyeri açacak, işyeri çalışsa da çalışmasa da takır takır vergi sigorta ödeyecek falan filan... yani çok zor. Baba parası ile nereye kadar? ömrünü okuyarak geçiren genç babasına, ailesine yük olmamak için iş alternatifi arıyor mecburen. Herkesin babası fabrikatör değil ki. Kaldı ki işin okuluna gitmek te her zaman olaya nokta koyan birşey değil, daha işi yapıp deneyim kazanmak lazım.Onunda en az 2-5 yıl süresi var...

Yoksa kim istemez eğitimli ehil kişilerle muhattap olmayı. İşte kobi leri destekliyoruız diye bazı kredi paketleri falan açıyorlar, orda da gideceksiniz banka ile siz muhattap olacaksınız. Banka denen yer de hiç bir geliri,garantisi olmayan kişiye ne kredisi versin? yani, uygulaması zor, süslü püslü sloganlar atılıyor o kadar! Keşke her yer nitelikli deneyimli usta dolu olsa, bir dükkan, bir anahtar takımı alan herkes dükkan açamasa...

ayhana' Alıntı:
geçen hafta soğukta çalışmayan arabama 300 tl harcadım.sorun aynen devam ediyor.en kötüsüde usta,
bir şey bulamayıp bu tip puştluklardan anlayan bir usta bulmalısın demedimi. :smiley: )be adam.madem bulamayacaksın.neden beni akşama kadar oyalayıp sonrada puşt aramamı istiyorsun.
arkadaşlar ben 2 milyar lira harcadıktan sonra son gittiğim yarde sorunumu 10 lira ya çözdüm.sorun mazot hortumunun kaçak yapıp hava almasıymış.arabam ondan çalışmıyormuş.bana onca parayı harcatan onca ustaya ve yere param haram olsun.ne deyim.

Hararet problemini termosdat'ın arızalı olabileceğini bile düşünmeden;(abartısız) on tane aldırıp(servis)hepsinin çakma olduğunu bile bile motor yaktırana kadar uğraşan ustalarda var..
Zıkkım olsun..

önce yetkili servismiş kayseride tek arıza cihazı onlarda isimde vermeyim çok meşhur bir servis araacı cihaza bagladıktan ve 59lira aldıktan onra biz parça isteyemiyoruz yetkimiz kalmadı siz hurdacılara sanayi yada sanayi içi esnaflara bakın tavvsiyesinde bulunan muhterem servis yetkilisini her aklıma geldiginde kulaklarını çınlatıyorum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,132
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

SON KONULAR

Geri