Araç Muayene Kusur Tablosu, TUV Hakkında...

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Alps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 270
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 102,412
Ynt: Araç Muayene Kusur Tablosu, TUV Hakkında...

Slm Deniz Bey;
Aşağıda linkini verdiğim (umarım çalışır) veya isterseniz 24.10.2008 tarihli resmi gazeteyi bulur veya http://rega.basbakanlik.gov.tr'den arşivinden ilgili yönetmeliği bulursunuz; yönetmeliğin kendisi anlamak istemeyene yetmez, ;D sonunda ekleri var, onları indirip yazıcı çıktısını alırsanız muayeneye giderken götürmeyi istediğiniz resmi yazının yerine geçer.Resmi gazetede yayınlanmış bir düzenleme için ayrıca bir yerden birşey almanıza gerek yoktur kanısındayım.

Tüm off road ilgililerinin başucunda olması gereken, bu yönetmeliğin ekindeki ~6,8MB tutan döküman olsa gerek.

::smiley:

http://rega.basbakanlik.gov.tr/main.aspx?home=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2004/10/20041021.htm&main=http://rega.basbakanlik.gov.tr/eskiler/2004/10/20041021.htm

Etiketler

Dün eşimin otomobili 3 yaşını doldurduğu için ilk kez muayeneye götürdüm. Tabiiki standart bir otomobil olduğu için sorunsuz 15 dk.da işlerim bitti.
Araçta cam filmi vardı ve ''Hafif kusur '' tablosunda olduğu için sorun yaşamadım. ön camda olmadıktan sonra problem olmuyormuş.

Aracımıza bakan görevli ile lastik ebatları konusunda sohbet ettim. ''Benim Jeep'imin lastikleri büyük 33'' nasıl geçer'' dedim.
Görevlide örnek verdi.'' 15 jant standartı olan bir araç bize geldiği zaman isterse 17 '' ince yanak taksın bizi ilgilendirmez. Yeterki fren testinden sorunsuz geçsin'' dedi.

Daha başka sorular sormaya fırsat kalmadan içeri girdi. Ama gidip yerinde sorucam.. Off-Road araçlarımızı UYGULAMADA nasıl bir sorun bekliyor diye :smiley:

byseyyah' Alıntı:
Arkadaşlar benim araba hilux 4x4 ruhsatta kamyonet geçiyor. Bizim muayenelerde 2 yıllık mı olacak bilgisi olan var mı

Tescil belgesi "Kamyonet" olarak çıkan araçlarda muayene süresi ilk 2 yaş sonunda ve devamında 1 yıl ara ile
"arazi taşıtı otomobil" olarak çıkan araçlarda ilk 3 yaş sonunda ve devamında 2 yılda bir muayene gereklidir.

Eskiden arazi taşıtları, araç sıfır alındıktan hemen 1 yıl sonra muayenesi başlıyordu. Örnek : Benim aracım :smiley:

profi' Alıntı:
Tescil belgesi "Kamyonet" olarak çıkan araçlarda muayene süresi ilk 2 yaş sonunda ve devamında 1 yıl ara ile
"arazi taşıtı otomobil" olarak çıkan araçlarda ilk 3 yaş sonunda ve devamında 2 yılda bir muayene gereklidir.
kamyonet olarak çıkan araçlar muayene süresi 1 yıldır ilk tesçil tarihinden itibaren sonraki yılda başlar

Lpg li ise araç her yıl girmek zorunda diye biliyorum değilse düzeltin lütfen ben lpg li kullanıyorum.

Jeep34' Alıntı:
Dün eşimin otomobili 3 yaşını doldurduğu için ilk kez muayeneye götürdüm. Tabiiki standart bir otomobil olduğu için sorunsuz 15 dk.da işlerim bitti.
Araçta cam filmi vardı ve ''Hafif kusur '' tablosunda olduğu için sorun yaşamadım. ön camda olmadıktan sonra problem olmuyormuş.

Aracımıza bakan görevli ile lastik ebatları konusunda sohbet ettim. ''Benim Jeep'imin lastikleri büyük 33'' nasıl geçer'' dedim.
Görevlide örnek verdi.'' 15 jant standartı olan bir araç bize geldiği zaman isterse 17 '' ince yanak taksın bizi ilgilendirmez. Yeterki fren testinden sorunsuz geçsin'' dedi.

Daha başka sorular sormaya fırsat kalmadan içeri girdi. Ama gidip yerinde sorucam.. Off-Road araçlarımızı UYGULAMADA nasıl bir sorun bekliyor diye :smiley:
uğur abi sen benim aracı gödün o şartlarda hiç sorun olmadı hatta çalışanların ilgisini çekiyo merakla bakıyolar
yanlız şase ve motor noları okunmazsada sorun oluyo buda önemli

Benimde bir sorum olacak babamın aracının ruhsattaki muayene kısmı doldu şöförler cemiyetinden EK-1 belgesi alıp doldurtturdum o belgeyle beraber muayeneden geçtim.EK-1 belgesi ile nekadar süre dolaşabilirim yoksa hemen ruhsattaki kısmı yenilememmi gerekir çevirmelerde sorun yaratırmı.
Not:Yaptıralı 30 günü geçti hiç çeviren olmadı aracı :D

hasanfb' Alıntı:
Benimde bir sorum olacak babamın aracının ruhsattaki muayene kısmı doldu şöförler cemiyetinden EK-1 belgesi alıp doldurtturdum o belgeyle beraber muayeneden geçtim.EK-1 belgesi ile nekadar süre dolaşabilirim yoksa hemen ruhsattaki kısmı yenilememmi gerekir çevirmelerde sorun yaratırmı.
Not:Yaptıralı 30 günü geçti hiç çeviren olmadı aracı :D

arzuhalci dolduruyor sizde muayeden sonra tırafikten yeni ruhsat alıyorsunuz arzuhalciyede verseniz ruhsat sahibi gerekiyor kendiniz yapın daha iyi 1 saatte bitiyo çünkü akşam üstüde alıyorsunuz

BRONCO' Alıntı:
uğur abi sen benim aracı gödün o şartlarda hiç sorun olmadı hatta çalışanların ilgisini çekiyo merakla bakıyolar

hidrolik ve pas sökücü sıkın acılır

BRONCO' Alıntı:

Bu iyi haber Fatih. En azından CJ lerde sorun olmaması güzel..Bende sisler var. Onlarıda söker öyle götürürüm. :smiley:

Jeep34' Alıntı:
Bu iyi haber Fatih. En azından CJ lerde sorun olmaması güzel..Bende sisler var. Onlarıda söker öyle götürürüm. :smiley:
uğur abi gerek yok sökmene bende iki tane sis vardı sorun olmadı ,ama daha fazlasını bilemem

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,128
Kaydolan Son Üyemiz
hayalperestt

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.