98 Model Xj Cherokee 4.0 ın Yıllık Vergisi ne Kadardır ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gargamel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,211

gargamel

Kamp I
Yer
İstanbul
Arkadaşlar Bu aracı (98 Model Xj Cherokee 4.0) vergi dairesinde sorguladığım zaman bana 4000 Ytl (yıllık 2008 yılı için) cıvarında olduğunu gösteriyor ama jeep sahipleri ve galericiler bunun 1500 Ytl cıvarında olduğunu söylüyorlar.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz neye inanayım:smiley: kusura bakmayın çok saçma bir konu ama kafam karıştı gerçekten.....Teşekkürler

Etiketler
Ynt: 98 Model Xj Cherokee 4.0 ın Yıllık Vergisi ne Kadardır ?

Araç 2009 yılında 12 yaşında oluyor. Araç kasko değerinin düşük olması sayesinde başvurduğunuzda bir alt motor grubuna giriyor. Özetle 12 yaş ve 3000-3500 cc vergilerine bakacaksınız, sanıyorum; umuyorum :D yoksa bu senede hoş bir vergi çıkmayacak karşıma...

ben bildiğimi yazayım aklımda olan bir soru var onuda sorayım bu arada.

aracın ocak ayında belirlenen bir kasko değeri oluyor. noterlerden hatırlarsınız kitapçık vardır kocaman.

o değerin %5 inden fazlası vergi olarak alınamıyor yani 20000 ytl ise %5 i 1000 ytl yapar. sizin vergi diliminizdeki ve yaş aralığındaki vergi miktarı bundan çok ise dilekçe ve sigortacıdan alınan form ile başvuruyorsunuz bir alt dilimden ödüyorsunuz.

buraya kadar güzel. ben zaten böyle ödedim şu ana kadar. ancak

şimdi vergiler hayvani şekilde artmış. vergi değil haraç zaten bunlar. herneyse..

diyelim arabam 20000 ytl ediyor. alt dilime giriyor ve 2700 yerine 1900 ytl vergi ödemem gerekiyor. hesapladığımızda bu vergi miktarı hala %5 in üzerinde. benim merak ettiğim bu uygulama %5 in altına düşene kadar yapılabilirmi? yoksa bir kere kıyak çektik gerisini öde pis vatandaş mı derler?

Merhabalar,

Maalesef öyle olmuyor ..
Sadece bir kademe alta iniyo ve onu ödüyorsunuz :(
Bu bile çoğu kez sizinde belirttiğiniz gibi aracın kasko değerinin % 5 'inden fazlası oluyor..

Asıl ilginç olan , sigorta birliğinin iki ayrı değer açıklaması ..
Bunlardan biri "motorlu taşıt vergisine esas olan kasko değeri " - ki bu değer aracın gerçek piyasa değerinin çok üsütünde
olabiliyor .. Dolayısıyla bu değerin % 5 ' i hesaplandığında , yukarıdaki indirimden yararlanamıyorsunuz..
:-\
İkinci değer ise "gerçek piyasa değeri " üzerinden açıklanan kasko değeri (aracınıza kasko yaparken baz alınan değer ).

Merak edenler , ilgili web sayfasına girerek , bu iki değeri görebilirler ... www.tsrsb.org.tr
Bunun mantığını ise anlamak elbette mümkün değil .... ::smiley:

Selamlar,

Kıvanç DUNDAR

işte ben bu fırsatçılıkları nedeniyle kasko filan yaptırmıyorum. binicisine 22 23 bin ytl edecek arabama 1800 ytl kasko çıkartmışlardı geçen sene. o paraya tampon yapılır :smiley: kaskodan daha çok koruma sağlayacağı kesin.

KLL' Alıntı:
işte ben bu fırsatçılıkları nedeniyle kasko filan yaptırmıyorum. binicisine 22 23 bin ytl edecek arabama 1800 ytl kasko çıkartmışlardı geçen sene. o paraya tampon yapılır :smiley: kaskodan daha çok koruma sağlayacağı kesin.

işte bu doğru...

Bence iki ayrı liste açıklamaları fırsatçılıktan ziyade başka anlamlar taşıyor...
Vergi alınırken aracın değerinin yüksek gösterilmesi ve de buna bağlı olarak % 5 'in yüksek çıkmasını kasdediyorum..

Somut bir örnek verebilirim :

Sahibi olduğum 2001 GC 2001 TDI için vergiye esas bedel ( 2008 yılı için ) : 53.000 YTL ::smiley:
Kaskoya esas olan bedel : 42.000 YTL :smiley:

2008 yıllık vergisi 2.700 YTL (listeye göre )

Esas bedelin fazla tutlması sonucu vergi bu bedelin % 5 'inden az olduğundan 2.700 YTL ödedim :mad: :mad: :mad:
Gerçek bedeline göre olsaydı yıllık 1.700 YTL ödeyecektim ..

Bakalım 2009 yılında ne olacak ???

Selamlar,

Kıvanç DÜNDAR

aynı olacak fazla bir şeyler beklememek gerek bence

birde MTV'ye gelen %12 zammı da hesaplayın tamamdır.
sahibinden.com'u takip ediyorum hacmi büyük araçların ilanlarında sayı olarak artma var.

:( :(

Biraz önce internetten hem vergi oranlarına hem de vergiye esas bedel tablosuna baktım.. ;)
Bu sene esas değer ile gerçek kasko değerini aynı veriyorlar ;D
Buna göre % 5 dolayısıyla bir alt dilimden ödeme yapacağım :smiley:
Bu da 1000 TL fark demek ( 4 lastik parası ). :D

abi bu 97 zj lerin 2009 yılı itibariyle vergileri ne kadar?

V8 - 5200 veya 5900 ise , yıllık 1974 YTL (indiirmli hali - indirmsiz olsa 2842 YTL olacaktı )
İndirim için vergi dairesine dilkeçe ile başvurup , ödemeyi de Vergi Dairesine yapmak gerekiyor..
Bankalar indiirm konusunu ya bilmiyor ya da sistemleri dolayısıyla vergiyi indirimli olarak tahsil edemiyorlar....

adventurer' Alıntı:
V8 - 5200 veya 5900 ise , yıllık 1974 YTL (indiirmli hali - indirmsiz olsa 2842 YTL olacaktı )
İndirim için vergi dairesine dilkeçe ile başvurup , ödemeyi de Vergi Dairesine yapmak gerekiyor..
Bankalar indiirm konusunu ya bilmiyor ya da sistemleri dolayısıyla vergiyi indirimli olarak tahsil edemiyorlar....

of ya.abi araba durduğu yerde götürdüğü masrafa bak.ne olacak bu verginin sonu.ben herhalde bu jeep hayalimden vazgeçmek zorunda kalıcam.sahibinden com da yakında dolar herhalde.

adventurer' Alıntı:
Biraz önce internetten hem vergi oranlarına hem de vergiye esas bedel tablosuna baktım.. ;)
Bu sene esas değer ile gerçek kasko değerini aynı veriyorlar ;D
Buna göre % 5 dolayısıyla bir alt dilimden ödeme yapacağım :smiley:
Bu da 1000 TL fark demek ( 4 lastik parası ). :D

hadi gözün aydın...

:smiley:

arkadaşlar devlet baba bizi kaz olarak görüyor yol yol bitmiyor.aracı alırken vergi öde kullanırken vergi öde akaryakıt desen onu söylemeye bile gerek yok.kısacası araç sahibi olacağına her yere taksiyle gitsen daha az maliyetli olur herhalde.birde neden şu 4X4 pickupları da normal araç yerine koyuyorlarki.bari onları kamyonet sınıfında alsalar da bizde onları bari alsak.yoksa alacağımız tek 4X4 ya lada ya da suzuki olur

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,476
Kayıtlı Üye Sayımız
172,127
Kaydolan Son Üyemiz
agalandarli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR