80 Gün İtalya Fransa Belçika Hollanda Lüksemburg

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan belka Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 185
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,333

Etiketler
5.gün devam 3 Altamura

Alberobello dan yola çıkıp 65 km sonra Altamura da gecelemeye karar verdik. Merkeze yakın bir park kenarında uygun alan bulup parkettikten sonra merkezi dolaşmaya çıktık. Kale surlarıyla çevrili klasik ortaçağ kasabası, merkeze kale kapılarından giriş yapıp trafiğe kapalı uzun ve görkemli yapılarıyla çevrelenmiş geniş bir yol, tam ortasında gösterişli bir katedral, yogun turist gurupları , yöre insanları olduğu belli olan orta yaş ve üzeri kasketli erkekler, şık bayanlar ve düzenli, temiz bakımlı bir şehir.
Yogun ve farklı bir günün ardından karavanımıza dönüp güzel bir uyku çektik.

Ekli dosyayı görüntüle 499330
Ekli dosyayı görüntüle 499329

Bu yörede üretilen peynir çeşitleri ve tadına bakmak için aldığımız Burrata tipi peynir. Ve aynı akşam rakı sofrasında meze olarak yerini aldı.

Ekli dosyayı görüntüle 499328
Ekli dosyayı görüntüle 499331
İlginç görünüyor.. bize uyarlarsak nasıl bir benzerlik var..

2016 yılının nisan ayın yaptığımız italya gezisine bizde amalfi-pompei ve Napoli tarafından başlamıştık tesadüf bu ya salernoda aynı park yerinde kalmışız.Amalfi kıyılarını iki taraftanda görelim diye tekne ile gidip otobüsle salerno'ya geri dönmüştük.pompeinin hemen yakınında hesaplı karavan parkında kalıp trenle napoliye gittik.gezi sırasında hırsızlık olayı gerçekten insanın keyfini kaçırıyor.italyada bizde hırsızlardan çekinmiştik fakat bir çok şehirde sokaklarda gecelememize rağmen hiç bir şey olmadı çok güvenli dediğimiz İsveçte gün ortasında avm parkında karavanımıza hırsız girdi.

Fotoğraf Amalfi kıyıları

Ekli dosyayı görüntüle 499422
Gerçekten gezide en çok endişe edilen durum hırsızlık konusu.. keyifle okumaya devam ediyoruz kaleminize sağlık..

13. gün 20.nisan 2017 Roma

Bugün soyulmanın ardından aşağıdaki alana park ettik. Porta Furba metro istasyonuna 50 mt mesafeda bir tarafı yeşil alan olan park yeri cok uygun Roma da bulunduğumuz sürece burada kaldık.

Roma park 2

Roma'daki ilk günümüzü keşif için ayırmıştık Önce Vatikan çevresine gittik Pazar günleri giriş ücretsiz, mahşeri bir kalabalık vardı buraya erken gelmel gerekiyormuş, oradan İspanyol merdivenleri ve Aşk çeşmesini yüzeysel gezip İnfodan ücretsiz şehir harıtası (city map) aldık. Metro ulaşım fiyatlarına bakıp 1 hafta geçerli sınırsız tüm ulaşım araçlarında gecerli kart almanın uygun olacağına karar verdik kişi başı 24 euro.

Soyulmadan önceki keşif turumuzdan bir kaç resim
20170430 130054
20170430 001
20170430 013
20170430 026
20170430 144243

İlginç görünüyor.. bize uyarlarsak nasıl bir benzerlik var..

Bu tür yapıların bizde benzerleri oldugunu sanmıyorum veya ben bilmiyorum. Dubrovnik ve Kotor benzeri bir yer. Kale surları içerisinde tarihi dokusu tamamen korunmuş yaşamın halen devam ettiği yapılar. Çogu binanın üzerinde yapım tarihleri 1700 lü 1800 lü yılları gösteriyor nadirende olsa 1600 yılları gösteren de var.

Soyulmanın sonuçları hakkında biraz bilgi vereyim.

Olay anında sigortacımı arayıp bilgi vermiştim, tutanak tuttur ve fotografla geldiğinde bize ilet demişlerdi. Aynen yaptım, birkaç yazışma expertiz falan derken ortaya çıkan sonuç Bilgisayar, Tablet, fotograf makinası, 2 valiz giysi, data store ler kaskoda kapsam dışı. Çalınan TV kaskoya ilaveli olduğu için ödeniyor, Navigasyon ve araç içi kamera kasko içeriğinde yok ama aracımın karavan yapılma toplu paketi içerisinde olduğunu yazısı Dolphin karavandan alınan yazıyla dahil edilmiş oldu. Televizyonu sökerken verilen hasar ile birlikte 6750 tl sigorta firması tarafından hasarım karşılanmış oldu.

Bir diğer öğrendiğimiz şey ise seyahatimizin başında 2 valiz giysilerimiz çalınmasına rağmen kalan eşyalarla 80 günlük seyahatimizi tamamladık. Demekki daha az eşya ile seyahat edebiliyoruz.

Hemen kasko zeyilnamesi yaptırarak aracımda bulunan her kalem malzemeyi değerleriyle birlikte liste olarak ilave ettirdim.

Aracımda önlem olarakta her kapıya çam kırılsa dahi aracı açamayacakları şekilde kilit sistemi taktım. Domestik dışa açılır pencereleri çıkartırıp minübüs tarzı yana kayarlı siyah cam taktırdım, ve her pencereye parmaklık taktım.Ekli dosyayı görüntüle 499415 Ekli dosyayı görüntüle 499416 Ekli dosyayı görüntüle 499417 Ekli dosyayı görüntüle 499418 Ekli dosyayı görüntüle 499419 Ekli dosyayı görüntüle 499420

Giyecek eşyaları almış olmaları biraz tuhaf. Campercontact sayfasında o yere biraz baktım. 2014-2015 ve 2017 yıllarında orada kalmış üç karavancı da araçlarının soyulduğunu yazıyorlar.
2015 yılında aracı soyulan çevrede yaşlı insanlar vardı diye yazıyor. Hırsızlar galiba o çevreden.
https://www.campercontact.com/de/it...42/wohnmobilstellplatz-parking.aspx?fromsso=1

Olanlara rağmen geziye devam etmeniz takdire değer.
Geçmiş olsun.

Son düzenleme:

Giyecek eşyaları almış olmaları biraz tuhaf. Campercontact sayfasında o yere biraz baktım. 2014-2015 ve 2017 yıllarında orada kalmış üç karavancı da araçlarının soyulduğunu yazıyorlar.
2015 yılında aracı soyulan çevrede yaşlı insanlar vardı diye yazıyor. Hırsızlar galiba o çevreden.
https://www.campercontact.com/de/it...42/wohnmobilstellplatz-parking.aspx?fromsso=1

Olanlara rağmen geziye devam etmeniz takdire değer.
Geçmiş olsun.

Geçen yıl bu yer için hiç yorum yoktu, veya ben dikkat etmedim.

İnsanoğlu herşeye alışıyor demekki. bu gezinin devamında 20 gün sonra Fransa Nice şehrinde bir kez daha aracımıza girildi bu sefer alacak bir şey bulamadıkları için etrafı dağıtıp gitmişlerdi. Sadece Sağ kelebek camı kırılmıştı. hemen yaptıramadığımız için kırık halde bırakıp Monaco ya otobüsle gidip gezdik, anlayacagınız artık umursamaz olduk desek yeridir. Yazımın devamında daha detaylı bu konuyu yazacağım.

14.gün 1.Mayıs.2017 Roma

Bugün bir mayıs dünkü soyulmanın verdiği stresle huzursuz bir gece geçirdik, biraz geç kahvaltı yapıp 50 mt ilerideki metro durağından 1 haftalık sınırsız binişli kartı otomattan aldık. Metroyla ilk olarak San Giovanni meydanına gittik internetten 1.mayıs için burada toplanıyorlarmış. Akşam için hazırlık yapılıyordu konser varmış. Eşim telefonunu karavanda unutmuş tekrar metroya binip telefonu alıp döndük. hem karavanı kontrol etmiş olduk hem eşimin telefonuna İtalyada aldığım internet hattını takmış ve veri paylaşımı yaparak benim telefonunda interneti kullanıyorum.
Metroyla Popola meydanına geniş bir alan ortasında Mısır dikilitaşı var. Meydandan yukarıya çıkan merdivenleri cıkınca Romayı yüksekten izleyebiliyorsun. Bu noktadan Vatikan çok net görünüyor. Yine metroya binerek (sınırsız kart var ya sonuna kadar kullanacağız) Republica meydanına geldik. 2. günüde yüzeysel gezerek geçirmiştik. Akşam 18 civarı aracımıza gidip yemeğimizi yedikten sonra 1.mayıs kutlamaları için yeniden San Giovanni meydanına gittik, biraz yağmur yağıyor, çok kalabalık bir kaç saat takıldık.
20170501 007

Soyulmak keyfimizi bozamamış, burada bulunmanın keyfini çıkarmakta kararlıyız.

20170501 133102
20170501 135824
20170501 013
20170501 203158
20170501 202300

16.gün 3.mayıs.2017 Roma

Bugün Collezium günü, erken kahvaltı edip Collezium metro durağına gidip bilet kuyruğuna girdik. fazla beklemeden içeri girdik oradan da hemen yanındaki Form'a girdik. Gezmek bizi yordu 16 gibi karavana vardık yemek yiyip biraz dinlendikten sonra eşim aracta kaldı ben mediamarket e giderek navigasyon aldım. Garmin marka avrupada 45 ülke haritası ve ömür boyu güncelleme var.
20170503 101941
20170503 102217
20170503 112052
20170503 122939
20170503 123436
20170503 124218

Selamlar,
Bu sene Haziran itibariyle 80-90 günlük bir avrupa turu planlıyoruz, bu sebeple ayrı bir merak ve heycanla takip ediyoruz yazılarınızı...

tüm bilgiler için teşekkürler...

yazılarınızın devamını bekliyoruz...

17.gün 4.mayıs.2017 Roma Vatikan

Bugün Vatikan tarafında gezelim düşüncesiyle yine metro ile gittik. Girişte o kadar uzun bir kuyruk vardıki girmemiz mümkün değil. Yarın sabah erken gelelim diye karar vererek Vatikan meydanına bakan bazalikaya giriş ücretsiz ve önündeki kuyruk nispeten daha az hemen yan tarafta ise grupların girdiği ve daha kısa olan kuyruğa gurupmuşuz gibi girdik yaklaşık 40 dakika sonra girebildik. Muhteşem bir yapı, Bazalikanın kulelerine çıkış kişi başı 8 euro ve yüzlerce basamaktan oluşuyor, en azından 2 saatlik kuyruk var kuleye çıkmaktan vazgeçip bazalikayı gezdik, sonra şehir turuna devam.
San Pietro Bazalikası katoliklerin en kutsal tapınağı, dünyanın dört bir yanından gelen hırıstıyan hacıları ve turistleri çeker. Katedralde bazıları orjinal 4.yüzyıldaki asıl bazilakan kurtarılmış, diğerleri Rönesans ve Barok sanatcılara yaptırılmış sayısız senet eseri var.
Ücretli çıkılan kubbenin yüksekliği 136.5 metre
20170504 120802
20170504 130015
20170504 007
20170504 018
20170504 145445
20170504 145552

18.gün 5.mayıs.2017 Roma Vatikan

Sabah erken kalkıp kahvaltı etmeden Vatikana geldik kuyruk var ama dünkü kuyruğun 3 te 1 i yinede 1,5 saat kuyrukta bekleyerek Vatikan MÜZE sine giriş yaptık. Kuyrukta beklerken ellerinde forum olan turizm büro çalışanları kuyrukta beklemeyin 15 dak veya 30 dakika sonraki grubumuzla sizi sokalım diye geliyorlar normal giriş kişi başı 13 euro turla girersen 18 euro beklemeyi tercih ettik.
Müze muhteşem ve çok büyük tabanlarımız ağrıdı desek yeridir. Mısır müzesi, Sistine şapeli, Rafaello odaları, heykeller, duvar frenskleri (en kıymetlisi Michelangelonun son yargı frenskinde tanrının gazabıyla karşılaşan ruhlar resmedilmiş.) Leonardo da vincinin eserleri, yüzlerce çeşitli sanatcıların tabloları.... saymakla bitecek gibi değil.

Aracımıza döndük temiz suyumuz bitmiş, pis su depoları dolmuş park ettiğimiz yerden ayrılıp çevre yolunda bulunan dinlenme tesislerinden su işlerimizi halledip yine aynı yerimize döndük park yeri dolmuş bir saat kadar kenarda bekledikten sonra yerimiz boşalınca yeniden aynı yere parkettik. Akşam gezmesi için bugun ispanyol merdivenlerine gitmeye karar verdik.
20170505 094812
20170505 113146
20170505 114357
20170505 114847
20170505 123850
20170505 125210

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,443
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR