750kg Alti Cekme Karavan Kaza Sonrasi Surec

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ibrahimozel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,003

ibrahimozel

Yeni Üye
Merhaba arkadaslar, Ankara'dan 750kg alti O1 belgeli sifir karavan aldim. (Elimde faturasi ve O1 belgesi mevcut). Antalya'dan Mersin'e dogru giderken otoban uzerinde sag seritte 50km/saat hizla seyir halindeyken arkadan hizla gelen bir Toyota Hilux karavana arkadan carpti. Karavanda arabayi itekleyerek bariyere carpmama sebep oldu.

Kaza sonrasi polis cagirdik. Tutanak tutuldu. Kazaya sebep olan arabanin kaskosu olmadigi ortaya cikti. Neyse ertesi gun Mersin Skoda bayisine gittik. Skoda servisi kazaya sebep olan kisinin mecburi trafik sigortasindan arabayi tamir edebileceklerini ama karavana bir sey yapilamayacagini soyledi. Karavan hasar tesbiti icin en azindan expert gelir diye dusunmustum.

Skoda'nin cikardigi masraf yuksek olunca karavana carpan arkadas hem kendi arabasini hem benim arabayi sanayide yaptirdi. Karavani da Mersin'de bir karavan firmasinin onune cektik tamir edilecek ve masraflari onlar karsilayacaklar diye biraktik donduk. 10 gun sonra arayip burada yaptiramiyoruz aldinigiz yere gonderelim dediler kabul ettim, yada biz size bir meblag odeyelim bu konu kapansin dediler. Kabul ettik bir fiyatta anlastik. Simdi haftalardir odemeleri icin arayip konusuyorum artik avukata verme noktasina geldim.

Simdi benim sorum, diyelim ki parayi aldik ve karavan onlarda kaldi. Ortada bir satis sozlesmesi vs yok. Bu karavani birine satarlar, veya tamir ettirip kullanip kazaya karisirlarsa benim basim belaya girer mi?

Ne yapmaliyim?

Satış sözleşmesi yok ve fatura sizin adınıza kesilmiş ve O1 belgesi aslı sizde .bence resmi olarak hiçbir işlem yapamazlar hatta karavanımı çaldılar diye gidip şikayet bile edebilirsiniz.cok geçmiş olsun size. Sonucu burada paylaşırsaniz sevinirim

M2101K6P cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Anladığım kadarıyla karavanın ederini size ödeyecekler, karavan da onların olacak. Doğru mu anladım?
Eğer bu şekilde ise, bahse konu karavan tescile tabi olmadığından mülkiyeti teslim ile devredilmiş olur, yani yazılı bir sözleşme ile devir şart değildir, ama ispat açısından yazılı olması kolaylık sağlar. Yazılı sözleşme yoksa diğer deliller ile teslim edildiği hususu ispat edilebilir. WhatsApp ve sms kayıtlarıda delil olur. Telefon konuşmaları içeriği tespit edilemeyeceğinden delil olmaz.

unknown cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Merhaba arkadaslar, Ankara'dan 750kg alti O1 belgeli sifir karavan aldim. (Elimde faturasi ve O1 belgesi mevcut). Antalya'dan Mersin'e dogru giderken otoban uzerinde sag seritte 50km/saat hizla seyir halindeyken arkadan hizla gelen bir Toyota Hilux karavana arkadan carpti. Karavanda arabayi itekleyerek bariyere carpmama sebep oldu.

Kaza sonrasi polis cagirdik. Tutanak tutuldu. Kazaya sebep olan arabanin kaskosu olmadigi ortaya cikti. Neyse ertesi gun Mersin Skoda bayisine gittik. Skoda servisi kazaya sebep olan kisinin mecburi trafik sigortasindan arabayi tamir edebileceklerini ama karavana bir sey yapilamayacagini soyledi. Karavan hasar tesbiti icin en azindan expert gelir diye dusunmustum.

Skoda'nin cikardigi masraf yuksek olunca karavana carpan arkadas hem kendi arabasini hem benim arabayi sanayide yaptirdi. Karavani da Mersin'de bir karavan firmasinin onune cektik tamir edilecek ve masraflari onlar karsilayacaklar diye biraktik donduk. 10 gun sonra arayip burada yaptiramiyoruz aldinigiz yere gonderelim dediler kabul ettim, yada biz size bir meblag odeyelim bu konu kapansin dediler. Kabul ettik bir fiyatta anlastik. Simdi haftalardir odemeleri icin arayip konusuyorum artik avukata verme noktasina geldim.

Simdi benim sorum, diyelim ki parayi aldik ve karavan onlarda kaldi. Ortada bir satis sozlesmesi vs yok. Bu karavani birine satarlar, veya tamir ettirip kullanip kazaya karisirlarsa benim basim belaya girer mi?

Ne yapmaliyim?
Geçmiş olsun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.