750 kg. ve Üzeri Çekme Karavanlarda Ruhsat Sorunu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkerabi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 123,310

ilkerabi

Ana Kamp
Yer
ANTALYA
Merhaba gezenbilir dostları
ben marmaris camlıköyde yasamaktayım.Bu arada kendime sit alanı olan
bölgede 1300 metre kare yer satın aldım.Etrafını cevirdim elektirik bagladım.denize 100
metre olan yere bir karavan koyarak yılın belli zamanlarında burada kalmak bazı dönemlerde
yurt içinde dolasmak istiyorum.Bu sebeplede bu arazime baglı bulunduğum köy muhtarlıgından(Suyu muhtarlık satıyor ve
baglıyor yani abonmanlığını muhtarlık yapıyor.) suyumu bağlatmak istedim ama bana sit alanında olan arsana tebligat geregi su aboneliği veremem dedi.ancak karavanın cekme karavanın ruhsatı olursa veririm dedi.

Simdi size sorum su :smiley:

__-Bu cekme karavanıma ruhsat alabilirmiyim,(Arabanın ruhsatına işli olmaz dedi karavana ait ruhsat ve plakalı olacak)
ne dediysem anlamadı ben bilmem merkez bilir yaklasımında bulundu :eek:

Lütfen bilgisi olan arkadaslardan yardım bekliyorum(Karavanı henüz almadım ama alma asamasındaydım 5.25 boyunda
bir karavan almak istiyorum

0533 458 11 17 :smiley:

Etiketler
Ynt: 750 kg. ve Üzeri Çekme Karavanlarda Ruhsat Sorunu?

Ruhsatsız bir karavana sizin adınıza kesilmiş fabrika çıkış faturası veya sizin adınıza gümrük makbuzu yok ise, sonradan ruhsat alamazsınız....Çekme karavanlar bu güne kadar römork statüsünde çoğunluğu almanya ve hollandada çalışan işçiler tarafından getirilmiştir, bir kısmıda 1999 depremi sırasında başka ülkelerin yardımı kapsamında yurda gelmiştir ve hiç bir belgeleri yoktur, karavana ruhsat yasaya 2008 yılında girmiş ve sadece 2008 den sonra yurda giren ve yurt içindeki fabrikalarda üretilen karavanlar için geçerlidir, ama yinede alıcı karavan hiç gezmeyecek bekci kulubesi gibi fabrika bahcesinde kullanılacaksa, ruhsat çıkarmayabilir, çoğunluklada KDV ödememek için böyle yapılmakda..yani 2008 sonrası imal edilmişler arasında ruhsatlı karavan bulma şansınız var, veya fabrikadan sıfır yeni bir karavan satın alır ve başında ruhsatlı istediğinizi belirtirseniz, kendine has ruhsatı ve plakası olan bir karavana ship olursunuz..Sakın onlar pahalı, ben ruhsatlı ucuz eski karavan arıyorum diyorsanız, öyle bir karavanı bulsam sizin gibi ihtiyacı olanlara satıp para kazanmak için bende alırım, böyle karavanlar bizden kaçmaz, sizede kalmaz...

Sayın İlkerabi,
Sizi daha fazla kızdırmadan ve krallar konuşmaya başlamadan bildiklerimi sizinle paylaşayım.
Eğer karavanınız 750 kilonun altındaysa ruhsat almanıza gerek yok. Ancak 750 kilonun üzerindeyse karavanınızı trafiğe tescil ettirerek ayrı bir plaka almak zorundasınız. Sizin almayı düşündüğünüz karavan 5.25 boyutlarında olacağı için zaten 750 kilo üzerinde olacaktır. Bu nedenle ruhsat çıkarmak zorundasınız. Eğer karavanınızı sıfır alacaksanız satıcılar size karavanın ağırlığının 750 kilo altında olduğunu bu nedenle ruhsata gerek olmadığını söylerlerse sakın inanmayın. Türkiyede imal edilen 5.25 karavanların hepsi 750 kilonun kat kat üzerinde bir ağırlıktadırlar. Trafiğe tescil ettirme aşamasında ise yalnızca fatura yetmez. Faturayla birlikte “Tip Onay Belgesi” olarak adlandırılan bir belgeye ihtiyaç duyarsınızki bizim karavan imalatçılarının çoğunda bu belge bulunmaz. “Tip Onay Belgesi” olmayan karavanlar merdiven altı imalatı statüsünde olup ileride size büyük problem çıkarmaya adaydırlar. Sanayi Bakanlığınca verilen bu belgeye sahip olmayan bir karavanı kesinlikle almamanızı öneririm.

Sayın sabi nazik cevabınız için cok tesekür ederim
bu beni tatmin etti :smiley:Gerekli cevabı almış bulunmaktayım

Sayın İlkerabi yaklaşık 1.5 yıldır forumumuzu takip ediyorsunuz ve sizi azda olsa tanıyor doğa ve karavan sever bir dost olarak biliyoruz,buradaki arkadaşların çoğu sizin bizim gibi hobi amaçlı bu işi kendi el emekleri ile becerileri ile yapan arkadaşlar hiçbirimiz yüksek derecede kazanç sahibi kişiler değiliz,inanın ne yapıyorsak kendi çabamızla yapıyoruz,burada hiçbirimiz profesyonel bir yapım şirketi yada aracı kurum değiliz,ayrıca ülkemizde sürekli yasalar ve kurallar değişmekte hal böyle olunca kimse cesaret edip size bildiklerini yazamıyor olası bir kanun değişiminde sizide yanıltıp sıkıntı yaşamanızı istemeyiz yani tam bir bilgi olmadan kimse sizin aradığınız cevabı veremiyor ki bu yazılanları yaklaşık olarak bildiğimiz halde,sizin sayenizde yukarıda yazılanlarıda öğrenmiş olduk ;) ,ayrıca forumumuzda çekme karavan konusunda çokca arkadaş yok ve bu aralar herkes işlerini yola koyup önümüzdeki sezona hazırlanmak adına sıkı bir çalışmaya tutulmuş ve foruma fazlaca girememekte,eğer sorduğunuz sorular motokaravan ile alakalı olsaydı size daha kolay cevaplar gelirdi zira bu aralar çokca arkadaş kendi motokaravanını yapmakta ve bu doğrultuda bilgiye sahip.
Sizden ricamız bir doğasever olarak alınganlık yapmamanız ve foruma katılmada devamlılık göstermeniz hep beraber daha güzel bilgilere sahip olur paylaşımlar yaparız kalın sağlıcakla.

yaybek' Alıntı:
Sayın İlkerabi yaklaşık 1.5 yıldır forumumuzu takip ediyorsunuz ve sizi azda olsa tanıyor doğa ve karavan sever bir dost olarak biliyoruz,buradaki arkadaşların çoğu sizin bizim gibi hobi amaçlı bu işi kendi el emekleri ile becerileri ile yapan arkadaşlar hiçbirimiz yüksek derecede kazanç sahibi kişiler değiliz,inanın ne yapıyorsak kendi çabamızla yapıyoruz,burada hiçbirimiz profesyonel bir yapım şirketi yada aracı kurum değiliz,ayrıca ülkemizde sürekli yasalar ve kurallar değişmekte hal böyle olunca kimse cesaret edip size bildiklerini yazamıyor olası bir kanun değişiminde sizide yanıltıp sıkıntı yaşamanızı istemeyiz yani tam bir bilgi olmadan kimse sizin aradığınız cevabı veremiyor ki bu yazılanları yaklaşık olarak bildiğimiz halde,sizin sayenizde yukarıda yazılanlarıda öğrenmiş olduk ;) ,ayrıca forumumuzda çekme karavan konusunda çokca arkadaş yok ve bu aralar herkes işlerini yola koyup önümüzdeki sezona hazırlanmak adına sıkı bir çalışmaya tutulmuş ve foruma fazlaca girememekte,eğer sorduğunuz sorular motokaravan ile alakalı olsaydı size daha kolay cevaplar gelirdi zira bu aralar çokca arkadaş kendi motokaravanını yapmakta ve bu doğrultuda bilgiye sahip.
Sizden ricamız bir doğasever olarak alınganlık yapmamanız ve foruma katılmada devamlılık göstermeniz hep beraber daha güzel bilgilere sahip olur paylaşımlar yaparız kalın sağlıcakla.

Yusuf bey haklısınız biraz fazla alınganlık gösterdiğimin farkına 24 saat sonra vardım.Üzgünüm talıhsiz alınganlığımdan dolayı.

Arkadaslar ruhsatı olan cekme karavan nasıl ruhsatsıza dönüştürülür :smiley:
Yani bunu hersene muayyeneye götürmek sartmı
götürmez isek ne gibi ceza gelir veya gelmez ruhsatlı plakayı trafikten
düşürmemiz mi gerekir buda nasıl olur hepinize tesekkür ederim ;)

Merhaba,
Karavanınızı trafikten çekebilirsiniz. Bu durumda bildiğim kadarıyla ruhsat yerine trafikten çekme belgeniz olur ve muayeneye girmeniz gerekmez. Ama trafiğe çıkamazsınız.

Arkadaşlar ne kadar etiktir bilmiyorum ama UKKF'de daha önce yazılmış bir konu var bu ruhsat ile alakalı,hatta Atilla abi ve Yücel'de konuya dahil olmuş Atilla abinin cevabına çok güldüm konuyu buraya ekleyeceğim ama uygunmudur bilmiyorum olmazsa sileriz,kanas nikli üyenin ruhsat ile alakalı yaşadıkları bu yazılanları okuyunca çekme karavan almak biraz riskli iş diye düşündüm şimdi :D

ALINTI :
Burası Türkiye..... Ne zaman ilginç bir uygulama olsa biri bana bu lafı söylüyor.
Başıma gelen olay belki de sizlere de tanıdık gelecek ama benim için halen güncel.
6 ay önce bir karavan aldım ilk karavanım olduğu için alım satımının nasıl yapıldığını bilmiyordum. Ama kullanan kişi biliyordur diyerek ne söylediyse inandım. Karavan, Başoğlu firması tarafından 2000 yılında Zor-Bey Petrol diye bir firmaya satılmış. Firma başka bir firmaya satmış 2001 yılına kadar 4 firma arasında el değiştirmiş, satılış şekli ticari mal gibi faturası gider olarak gösterilmiş ve firma kendi faturasıyla satış yapmış. Benim satın aldığım yer de bir firma Gizem eksper adında bir firma. Adından da anlaşılacağı gibi eksperlik üzerine faaliyet gösteriyor. Firma sahibi olan Turgay SONGÖR adındaki bey. Bu karavanı bana satarken kendi aldığı şekliyle adıma fatura kesip kendi firmasının faturası+karavanın diğer evrakları+daha önce el değiştiren firmaların ve üretici firma olan Başoğlu karavanın fatura fotokopileri ile birlikte bana verdi. Bu evraklarla karavanın satışının gerçekleştiğini söyledi. Noterden satış yapmamız gerekmiyor mu diye sordum, bana zaten fatura senin adına kesiliyor satışa ne gerek var diyince ben de inandım, ücretini verdim ve yeni karavanımla evimin yolunu tuttum. 6 ay sonra satmaya karar verdim ve benden alan kişi bu evraklarla satış yapılamayacağını söyledi. Trafiğe sordum onlarda karavan senin, ama ticari mal gibi satış yapılamaz dediler. İlk kimin adına fatura kesilmişse onun üzerine alıp diğer firmaları devreden çıkararak sana satış yapması gerekiyor dediler. Fakat ilk üzerine alan şirket kapanmış. Yani zaten o şirket böyle bir şey yapıp başkasına satsa ben mal sahibi olarak mahkemeye verebileceğim bu belgelerle, Yani aslında karavanın gerçek sahibi olan ben üzerime alamıyorum ama gerçek sahibi olmayan ilk şirket üzerine alabiliyor. İçinde bulunduğum durum çok komik. Sanırım aldığım şirkette üzerine alamadığı için böyle hileli bir yolla satıp kurtulmayı denedi. Zira firmayla görüştüğüm zaman bana ne halin varsa gör dediler. Bana satan kişi satışını kanunen vermek zorunda ama satış veremiyor. Ben de böyle aldım deyip kendini temize çıkarıyor. Dolandırıldım diye savcılığa gitsem adam adıma fatura kesmiş ben firmam adına çıkış yapıp sattım diyecek ve temize çıkacak aslında dolandırıldım fakat dolandırılmadım oluyor. Yani olay benim başıma patladı. Şimdi benim anlamadığım nokta şu: Evraklarıma bakarak karavanın benim olduğunu kabul ettikleri halde, yine aynı evraklara bakarak bu karavanı senin satman veya üzerine alman mümkün değil deniyor. Bu konu hakkında bilgi sahibi olan varsa tavsiyelerini bekliyorum. Hayır, bilgi sahibi değilseniz tavsiye ediyorum karavan alırken bu şekilde almayın. Saygılar...

kanas

Atilla abinin cevabı ;D ;D ;D konunun geçtiği linkde aşağıda.

Sağlığınızı gereksiz yere bozmayın...
Yapmanız gereken iki şey var;
1)Bana satın kurtulun probleminiz bitsin...
2)Böyle birşey söylediğime göre bir sorun yok ama siz problem yapmışsınız..
Hangisini isterseniz seçin....

Atiladi

http://www.kampkaravan.org/forum/topic.asp?TOPIC_ID=1078

Sayın kanas'ın yazısının devamı.

Arkadaşlar sakın ha...750 kg üzeri çekme karavan aldığınız zaman mutlaka ruhsatının olup olmadığını sorunuz.Öğrendiğim kadarıyla trafikte ruhsat alabilmeniz için.Fatura kimin adına kesilmişse satışı ancak o yapabiliyor.öyle biz kendi aramızda protokol yaptık lafını kimse dinlemiyor.Görüştüğüm bazı arkadaşlar hep farklı yollardan ruhsar çıkarmış.Kimi fatura kestirmiş proje çizdirmiş yeni imalat gibi göstermiş.eski karavanına ancak ruhsat çıkarabilmiş.Bu konu çok önemli polislerde artık ruhsat sormaya başladı.Ama işin ilginç yanı bu kanunu çıkarırken daha önce insanların yıllarca kullandıkları ve halen ellerinde bulunan ve de sahiplik belgesi olarak yaptığı protokol vb.evraklardan başka evrakı olmayan yüzlerce karavan sahibini, devletin görmezlikten gelerek bu şekilde kanunda açıklık bırakması sebebiyle böyle durumlara düşüyoruz.Tescildeki polisler Belge konusunda size aynen şunu söylüyor."BAK BEYEFENDİ KANUN AÇIK TESCİL YAPABİLMEMİZ İÇİN ELİNDE BULUNMASI GEREKEN BELGELER ŞUNLAR.BU BELGELER YOKSA TESCİLDE YOK,ÇEK BİRYERE TATİLİNİ YAP AMA TRAFİĞE ÇIKMA"Yani ben bilmem merkez bilir diyorlar.Ortada merkez falan da yok.Ve de 3 ayrı şehirde bu işlemi yapmaya çalıştım hep aynı cevabı aldım.Yani arkadaşlar uzun lafın kısası...%100 haklı dahi olsanız karşınızda muhatap olduğunuz kişiler sorunu yukarı bildirip vadandaşı rahatlatmak yerine onlara daha pratik önerilerde bulunuyorlar.

RESMİ TAVSİYELER (DOSTCA)
1-Bak kardeş küçük bir sehire git belki orada yaparlar.
2-Ya hiçmi kafan çalışmıyor kestir bi fatura ver kdv sini bide proje patlat olay tamam...ne takıyosun.
3-Firmaya git sana yardımcı olurlar,firmalar bu işe bi çözüm bulmuş diye duydum...
4-Valla abiciğim senin iş çok çetrefelli allah kolaylı versin.
5-Firmayı mahkemeye ver ...olmuyomu??
6-Alırken niye bakmıyorsun kardeşim şimdi uğraşırsın tabi...
7-Vala beyefendi istersen dilekçe yaz ama ...bilmiyorum bence bi b..k çıkmaz.
8-Bak git bu karavanı firmaya ikinci el olarak sat.sonra tekrar al kestir faturanı.bittiii lokummm.

FİRMANIN ÖNERİSİ (samimi)
1-Bakınsize bir takipçi numarası vereyim bide ona gidin.
"PEKİ ONLAR HALLEDİYORMU?" DİYORUM.
"Valla gönderdiğimiz kimse geri gelmedi hallediyolar heralde bilmiyorum"DİYORLAR.

ARKADAŞLAR (BAZILARI İŞİ ÇÖZMÜŞLER)
1-Abi bikaç kuruş sıkıştır ....Olmuyomu??
2-İstanbulda bu işleri yapanlar var ama bulmak lazım.ben bi bakayım.
3-Bence dava aç.3-4 yıl sürer ama en azından temiz iş olur.53 ytl mahkeme masrafı tutuyo..
4-Abi sende birine bu şekilde geçir gitsin millet uyanmadan.
5-Ya abi bütün işlerin senin böyle yaaa...daha akıllanmadınmı?
6-Alırken sormadınmı?(en çok bunu söylüyorlar)
7-Abi bi yerden bi plaka bul tak arkaya ne düşünüyorun...
8-Paranı sokağa atmışsım..ne diye aldın bu karavanı.al işte uğraş şimdi.
9-Bana satın kurtulun probleminiz bitsin...

Yazsam daha, ne laflar yedim...... satırlara sığmaz...
belki bu sözler size çok tanıdık geliyor,belkide gelmiyor..Ama tavsiyelerime uymazsanız emin olun size çok tanıdık gelecek.
Not:Bu tavsiyelerin birçoğu test edilmiştir.sonuç alınamamıştır.(veya ben beceremedim)
Sizlere bol karavanlı günler diliyorum sağlıcakla kalın..

kanas

750 Kg dan hafifse sorun yok. Ama yüklü olarak da olsa 751 gelirse ve ruhsatsızsa ne olacağı belli değil. Sizin karavanınızın 750kg dan hafif olduğunu iddia etme hakkınız olduğu gibi, Trafik ekibi de sizi kantara götürebilirmiş Benim öğrendiklerim bunlar.
Yani şayet ruhsat gerektirmeyen bir karavanınız varsa ve sınıra yakın ağırlıktaysa fazla yüklemeyin.

çekme karavanda yolcuları aracta tasımak en mantıklısı gibi

Merhaba,
1800 kg.ağırlığındaki karavanımın üretim tarihi olan 2004 yılına ait ruhsatı var.Bu ruhsat aynı zamanda yıllık bir taşıt vergisi ödenmesini gerektiriyor mu,bilgisi olan paylaşırsa çok makbule geçecek.Teşekkürler.

Sayın maglata aramıza hoş geldiniz benim bildiğim kadarıyla çekme karavanların yıllık vergisi yok yalnız 750kg üzeri karavanların ruhsat zorunluluğu var sizin karavanınızın ruhsatının olması güzel şimdiye kadar kimseden ruhsat sormuyorlardı ama Avrupa uyum yasaları gereği memlekette çok şey değişti bundan sonra sorabilirler iyi saklayın derim.
Gerçi çekme karavan sahibi işin ilmini bilen abiler daha aydınlatıcı cevaplar yazacaklardır.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,495
Kayıtlı Üye Sayımız
172,157
Kaydolan Son Üyemiz
Hkndm

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR