3B Motora turbo

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rebo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,284
Ynt: 3B Motora turbo

2H motorlara da turbo takiyorlar, hazir kit olarak satildigini biliyorum ama kendi imkanlariyla turbo takanlar nasil yapiyor bilmiyorum
Ben sadece 3b motorla ilgili arastirma yaptim, ih8mud.com sitesinde birisi "3b motorlu araca yapacaginiz en guzel modifikasyon bir an once turbo takmaktir", bir digeride en kolay turbo takilan motor diye yazmis.
Demiral bey, www.ih8mud.com sitesinde 2h turbo diye ararsaniz inaniyorum bir cok bigiye ulasirsiniz

Etiketler

1- her düz dizele turbo bi şelikde takılabilir mi,
Acikcasi bilmiyorum, dedigim gibi direk 3b uzerine yogunlastim, cunku motorda hicbir degisiklik yapmak gerekmiyordu
2- turbonun büyüklüğü motor büyüklüğüne göre mi seçiliyor,
Evet, motor hacmine gore seciliyor, motor hacmi buyudukce cikardigi eksoz gazi miktari artiyor,
3- turbonun basacağı hava miktarı basıncı neye göre ayarlanıyor? eski tip turbosuz bir dizelde güvenli basınç noktası neye göre bulunacak?
Turboyu ilk taktigimda 8 PSI basinca ayarliydi, sonra ben 10 PSI ye cikardim, sonra cok bilmis abilerimiz (Heytem abi gibi duayenler) benim turbo 16 PSI basiyo felan deyince bizde daha fazla guc alacaz diye 16 PSI ye kadar ciktik, aracin gucu bir nebze artti ama hala istedigimiz performansi alamiyorduk, biraz daha arastirinca pompanin acilmasi gerektigini ogrendim, 16 PSI in ustune pompayida acinca arac V8 gibi gitmeye basladi, hatta 2. vites ciktigim rampada 4. viteste Ford focus solladim desem inanmazsiniz, ama bir sonraki offroadta hararet tavan yapti, ust kapagi catlatmisiz, radyatoru patlatmisiz, sonra 13B-T motorun speclerine baktim, turbo basinci 8 PSI imis, pompayida biraz kistik, simdi sorunsuz bir sekilde kullaniyoruz, performans bence turbosuz haliyle alakasi yok,
4- gerekli parçaları belirledikten sonra nerden temin edebiliriz? yurt dışından mı getirmek gerekir
3b motor icin yurt disindan hazir kit getirebilirsin, 3600 Avustalya dolari civarinda
ama 3b icin lazim olan turbo ve manifold, turboyu zaten hazir aliyorsun, tekyapman geren manifold, o da oyle cok zor bisey degil en azindan ben yaptim oldu, geri kalan hortum vesaire
5- yapacak usta nerede bulunur?
Yapacak usta ben bulamadim, onun icinde herseyini kendim arastirdim buldum, montajini ustaya yaptirdim
toplam maliyetim 2000 tlyi bulmamistir

2 H motorun en kötü tarafı manifoldan gazlı olması ve turbo uygulanmasında en zor olan tarafı pompanın gaz işlevi ki pompadan gazlı olsa kolay nedeni gaz ayarını hafif açarsak işlem tamam ama emişle ( vakumlama ile ) gaz vermesi en büyük problem Çünki torbo ilavesinde basınç ve manifoldun emişi çok çok farklılaşıyor 1 problem bu
2. Yakıt pompası TR de çok bulunan bir şey değil ama Turbonun her çeşidini bulma imkanı var manifold konusu ise çok su götürür bir hikaye nedeni ise !!!! ben 2500 Nissan motoru defendere monte ettiğimde karşıma çıkan en büyük sorun eksoz manifoldunun sol gögüse oturması idi ve yeniden kendi kafama göre EKSOZT manifoldu yaptım her gören OLMAZ conta yakar , çalışmaz gibi sözlerle karşı çıktı ve ilerleyen zamanlarda gördüm'ki benim yaptığım manifolt ve yapılma şeklini yıllarca önce dışarda çoookk yapmışlar ve adınada headers demişler burada özellikle belirteyim tekniğin araştırmanın ve uygulamanın sonu yok nedeni ise herkezin kafası aynı çalışacak diye bir kaide yok ve her düşünen farklı bir çare buluyor
3. ise her doğru söyledim diyenin hatta bunu en iyi ben bilirim !!! diyenin fikrine peşin DOĞRUDUR demek bence en büyük yanlış Çünki her doğru isbat edene duğrudur

düşük basınçta 5 psi gibi 2L hilux motoruna turbo atsak ne olur acaba?

yüksek basınç verip elinde kalanlar var ama

deneyip başaran varmış hatta internette satılıklar arasında da 1 tane var fakat çok bilgileri yok hepsini ustaya yaptırmışlar, aldığım bilgiye göre ana kol yatak falan değişmemiiş :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR