2007 Grand Vitara Hakkında Fikirleriniz.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CRV008 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,508
Ynt: 2007 Grand Vitara Hakkında Fikirleriniz.

Arkadaşlar hepinize merhaba..Bende GV 3K sahibiyim..Gerçekten kullanması çok keyifli bir araba başka arabalara benzemiyor..Kendim için aldığım bırakamadığım bir oyuncak gibi..Tarif ettiginiz kullanım detayları bazıları için soru işareti olabilir..Direksyona geçtiğimde gidilmiyecek yollar çıkılmıyacak tepeler arıyorum..

Etiketler

selamlar,
Yeni GV 3k da 5k ya farklı olarak 4H ve 4L kontrol seçeneği yok mu acaba ? Ayrıca araçlarınız çok güzel görünüyor.

selam...4h ve 4l seçeneği mevcut değil....performansından çok memnunum...adrenalin için bozuk ve çamurlu yol arıyorum..bu zaman kadar yolda bırakmadı....herkese tavsiye ederim...

Selam 2007 vitara 3k için optimum fiyat ne olabilir?
Nette fiyatlar çok değişken! :smiley:

1,5 yıldır her gün olmasa da 2007 5K 1.9 DDiS kullanıyorum. Çok önemli olmasa da eksikliğini hissettiğim 1-2 durum var:

1- "4-seçenekli arazi vitesi var: (N, 4H, 4H Lock ve 4L)" deniyor AMA sürekli 4 çeker olduğundan ve normal yol koşullarında kullanımında sürekli 4H modunda kullanıldığında, aslında 2 seçeneği var: 4H-Lock ve 4L. Bir de 2H = 2 çeker modu olsaydı, hiç değilse normal yol koşullarında yakıt ekonomisi açısından çok daha iyi olurdu.

2- Hiç değilse arka tekerler için ve teknik olarak mümkünse manuel olarak devreye sokulan bir %100 diferansiyel kilidi olsa süper olurdu.
Manuel devreye sokulması mümkün değilse LSD tipi bir diferansiyel kilidi de hiç fena olmazdı.

3- Yeni kasa 5K'ların orjinal lastik ebadında (225/65R 17) AT tipi lastik bulmak neredeyse imkansız. Bulabilen varsa haber versin LÜTFEN.

4- Belki de en önemlisi 1.900cc hacimli dizel motorun torku, 1700'den düşük devirde yetersiz. Bunu en çok şehir içinde, 3. veya 4. viteste giderken yavaşlamak zorunda kaldıktan sonra yeniden hızlanmak istediğinizde hissediyorsunuz. Aynı viteste aracı toparlamak yani hızlanmak neredeyse imkansız. Bu durumlarda vites düşürmekten başka çare kalmıyor. Yoğun trafikte elinizi vitesten kaldıramıyorsunuz.

5- Renault Laguna'larda da kullanılan 1900cc common-rail turbo dizel motor belki dayanıklı ve sorunsuz (İNŞALLAH öyledir) AMA 129 HP, 1650kg'nın üzerindeki bu araç için BENCE yetersiz. Gerekirse (vergi dilimi 1.900cc ile aynı olan) 2.000cc AMA en az 150HP ve 350Nm tork sağlayan bir motor olsa tadından yenmezdi. Şu Hyundai ix35'deki 384 HP ve 400Nm tork sağlayan 2.000cc dizel motora hayran olmamak elde değil.

izlitorum bilgilerinize teşekürler

Aracınız hayırlı olsun.

Aynı aracın 2006 modeli var bendede.
Tüm bakımlarını çok iyi bir arkadaşımın atölyesinde kendim yapıyorum. (Tabi ağır bakımları arkadaşımla beraber yapıyoruz)
Zaten hava ve polen filtresini değiştirmek çocuk oyuncağıdır. Hava filtresini ortaya çıkarmak için 3 tane mandalı kaldırıyorsunuz.
Polen filtreside torpido gözünün arkasında ve oda tırnaklı ve çok kolay açılıyor.
Aynı zamanda yağını değiştirmekte oldukça kolay. Yağ filtresini değiştirmeyecekseniz altına eğilip tek vidayı söküp yağı boşaltabilirsiniz.
Bu araçlarda iridium buji kullanılıyor ve bu bujilerde 100.000 km gidiyor (orjinal kitapçığındada böyle yazıyor zaten) yani değiştirmek gereksiz.
Ben 80.000 km deki aracımın şanzıman ve direksiyon yağını kontrol ettirdim herhangi bir sorun, eksiltme yoktu.
Polo dan sonra bu araca geçtiğimde yine boğaz kelebeğine sardım. Poloda boğaz kelebeğini her temizlediğimde sorun çıkıyordu ve bilgisayara sokmak gerekiyordu.
Bu araçta böyle bir sorun yok.
Sökün temizleyin yerine takın araç ilk çalıştığında 3000 devirde çalışıp yavaş yavaş kendini ayarlıyor ve boğaz kelebeğini adaptasyon yapıyor.

Alttan gelen ses zaman zaman benide rahatsız ediyor.
Ve evet bu sürücü ve yolcu koltuğunun tam ortasına geliyor.
Ben öne giden şaftı sökmüştüm. Tabi böyle yapınca araç bütün gücü boşta olan şafta aktardığından yerinden kıpırdamıyor.

Eğer istanbuldaysanız ve bakım yapmak isterseniz yardımcı olurum.
Ben aksaraydan alıyorum malzemeleri.
Yağ 35-40 tl
Hava filtresi 10-15 tl
Yağ filtresi 7 tl
Polen filtresi 10-15 tl

Aracıma 100 tl ye tavan çıtası alıp modifiye edip taktım. 250 tl yede resimde gözüken port bagajı bauhaustan aldım.
Atiker sıralı sistem taktırdım. Şehirlerarası yolda 200-210 krş altına indiğini malesef göremedim üstelik 90-100 km aralığında kullanıyorum. Şehir içinde ise 250 krş yakıyor. (Gaz litresi 1.89)
Daha evvel 35 litrelik depo taktırmıştım ancak sürekli uzun yol yaptığım için 40 lt taktım en azından gittiğim uzun yolda bir kez gaz için duruyorum.
Ön koruma 200 tl ye taktırdım sadece bu bana yetiyor. Arka ve yanlara takılanları inceledim ancak hoşuma gitmedi.
Zaten arkada hem kamera hemde sensörler var.

Ben çok fazla araziye girmedim ancak bende keyifle kullanıyorum aracımı.
Araç üzerindeki navigasyona kısa yolu kullanı işaretlediğim için bir çok kez asfaltsız köy yollarına hatta yol bile denemeyecek yerlere girdim :smiley:

Bir çoğunuzun resimlerinde stepne kapağını görüyorum ben onların sadece 5 kapılı modellerinde olduğunu sanıyordum.
Sizin araçlardakiler orjinal fabrika çıkışımı yoksa sizmi aldınız?
Benim stepne çıplak duruyor bende kapatmak istiyorum.

adszem.jpg

3 kapı gvlerde 2009 ve üstü modellerde istepne kapağı standart, 2009 öncesi olanlar ya servisten yada aksesuarcılardan temin ediyor diye biliyorum.

3 kapıda bagaj hep sıkıntı oluyor.tek takılanlar haric.

@kaganss
Üstad bizim orjinal tavan çıtaları tavana yapışık olduğu için oejinal gibi birşey bulmak gerçekten çok zor.
Ben aksaraydan göz kararı kafama yatan bir tane satın altım 120 tl dedi vur aşağı vur yukarı 100 tl ye bağladık :smiley:
Ama iş bundan sonra başlıyor.
Önce çıtanın kafalarındaki aşağıya doğru uzayan tırnakları kestim.
Çıtaların boylarınıda ön ve arka olaraka yarladıktan sonra çıtaları mevcut çıtaya montajlayabilmek için 4 tane takoz yaptım ve bunlara diş çektim.
Biraz uğraştırıyor ama istediğim zaman söküp takabiliyorum.

Takoz yaptırmaya gerek olmayabiliyor.
Eğer isterseniz daha basit bir yöntem var.
Bizim çıtalarda 8 adet yuvarlak kapak var bu kapakları kaldırırsanız altında 2 şer tane civata görürsünüz.
Bu civatların uzunlarını alarak direk bunları kullanabilirsiniz.

Detaylarını isteyen varsa fotoğraflarını ekleyebilirim.

Arkadaşlar herkese merhaba...birazdan 2007 model 3K Grand vitarımı satın almaya gideceğim yorumlrınız ve fotoraflarınız baya heycanlandırdı beni,, aslında aklımda bu araba ile ilgili baya bir soru işarreti var ama bindik bir alamete bakalım ne olacak :smiley:

colossoss' Alıntı:
Arkadaşlar herkese merhaba...birazdan 2007 model 3K Grand vitarımı satın almaya gideceğim yorumlrınız ve fotoraflarınız baya heycanlandırdı beni,, aslında aklımda bu araba ile ilgili baya bir soru işarreti var ama bindik bir alamete bakalım ne olacak :smiley:

aldınız mı, aldı iseniz hayırlı olsun, 2 yıldır kullanıyorum çok memnunum, umarım sizde memnun kalırsınız.

arkadaşlar bende de 3K 2008 model var. bu stepne kapağını samsun servise sordum; orjinal 1000 tl üzeri yan sanayi için 600tl fiyat verdiler. bir de cengiz arkadaş ön koruma gayet güzel olmuş, nerde taktırdınız 200 tl ye
kazasız belasız,
selamlar

selam...4h ve 4l seçeneği mevcut değil....performansından çok memnunum...adrenalin için bozuk ve çamurlu yol arıyorum..bu zaman kadar yolda bırakmadı....herkese tavsiye ederim...

Orta diferansiyel kilidi var mı bu yıl aralığında? 2011 lere baktığımda yoktu.

olasiliksiz' Alıntı:
Orta diferansiyel kilidi var mı bu yıl aralığında? 2011 lere baktığımda yoktu.

2006 ve üzeri model 3 kapılı grand vitaralarda orta difransiyel kilidi yok, ancak 2011 modeller de antipatinaj sistemi var, bi nevi patinaja düşen tekerleği frenleyerek gücü tutunan diğer tekerleklere aktarıyor. 4x4 sistemi gayet iyidir, ağır offroad koşulları hariç heryerden geçer. uludağın eteklerinde kar buz hendek çamur gibi birçok şartta denedim benden harika not aldı.

kaganss' Alıntı:
aldınız mı, aldı iseniz hayırlı olsun, 2 yıldır kullanıyorum çok memnunum, umarım sizde memnun kalırsınız.

teşekkür ederim arabayı geçen hafta aldım.... hergün akşam olsunda çamur vs. bulup dolaşayım diye ofisin içinde dolanıyorum şanslıyım bu aralarda ankara hep yağmurlu. Araç düz yolda beklediğimden daha başarılı yokuşlar da bazen çok yorma beni der gibi ama yine de iyi. geçen cumartesi bulduğum ilk tepeye hiç zorlanmadan çıktı yerdeki çamur ve yoğun yağmura rağmen sanırım 30 derecelik açı ve 300 metre civarındaki tepeye asfalt lastikleri ile başarılı bir tırmanış yaptı sonrasında da en tepeye ulaşınca gururlu bir şekilde manzarayı izledik:smiley: bu hafta sonuda yine aynı yere gideceğim fotoları yakında payaşırım sizlerle.

Sanırım birinci vitesinin kısa olması arazide rahat yol almasına yardımcı oluyor. çok fazla off road bilgim yok belki de yanılıyorum ama kendime aldığım en pahalı oyuncakla offroad'a bulaşmayı planlıyorum. tek sorun çok yakması. ancak onuda diğer aracım olan dizel corsa ile dengelemeye çalışacağım. arabamda lpg sistemi yok, açıkçası taktırmayı düşünmüyorum inşallah mecbur da kalmam diyorum.

Araç dışardan bakıldığında çok oturaklı ve sağlam olduğunu belli ediyor zaten. iç malzemeleri de gerçekten kaliteli, ön koltuktaki ısıtmalar insanı mutlu etmeye yetiyor:smiley:))) şehir içi kullanımla ilgili bir sıkıntım yüksekte oturduğunuzdan dolayı yandaki arabaının içini göre biliyorsunuz :smiley:)) bazen görmememiz gereken şeyler olabilir dikkatli olmak lazımi. uzun yola henüz çıkmadım ama sanırım arabanın en rahat yolculuk hızı 90-100 km gibi geldi. zaten acele bir işim olmadığından dolayı benim için problem olacağını zannetmiyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,146
Kaydolan Son Üyemiz
Suatcım

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.